IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Здравје > Исхрана и кулинарство
  Активни теми Активни теми RSS - Чаеви
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Чаеви

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345 10>
Автор
Порака
ekaterina Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Октомври.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 450
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ekaterina Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Ноември.2007 во 00:10
mozete da probate eden mnogu ubav napitok, lesno se podgotvuva.
stavete voda se vari, no da ne dojde do vrienje.
vo solja stavete edna lazicka med i pola lazicka cimet, prelijte so vodata, izmesajte i uzivajte vo ovoj vkus koj mene mi e navika.
istava kombinacija ako se pie nautro deluva za slabeenje, no ima i mnogu drugi pozitivni dejstva.
people are strange
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Ноември.2007 во 13:55
Od gotovite caevi, moj favorit e "Portokal i cimet", mislam deka e na "CEDEVITA" odlicen za vakvo vreme.

Изменето од maria_magdalena - 17.Ноември.2007 во 13:56
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
La Ninja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
She Hulk

Регистриран: 13.Јуни.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај La Ninja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Ноември.2007 во 13:58
индиски чај во комбинација со солена кифла. среќа
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....
Кон врв
orlov Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
army veteran 2001

Регистриран: 26.Јули.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 11342
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај orlov Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Ноември.2007 во 14:34
Сите билки имаат во себе некоја природна состојка која лековито делува. Само треба да се знае која билка во кое време треба да се употреби, или која комбинација на билки за кои болести.
,,СЕКОГАШ ВО СЛУЖБА НА ТАТКОВИНАТА,,              
Кон врв
butel2 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јули.2005
Статус: Офлајн
Поени: 4138
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај butel2 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Јануари.2008 во 15:39
pie li nekoj kombuha caj ?
Кон врв
SummerLove Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
verliebt

Регистриран: 10.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 7174
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај SummerLove Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Јануари.2008 во 19:11
Samo leden caj pijam i moze ponekogas ovosen caj
Кон врв
mamma Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Јануари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9879
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamma Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Јануари.2008 во 23:30
Originally posted by butel2 butel2 напиша:

pie li nekoj kombuha caj ?


Kombuha piev do skoro,sama go prigotvuvav napitokot,
no ne sum sigurna dali e toa isto so chajov shto go spomenuvash???


Shot at 2007-06-30[/IMG]
Кон врв
butel2 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јули.2005
Статус: Офлајн
Поени: 4138
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај butel2 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Јануари.2008 во 12:59
Originally posted by mamma mamma напиша:


Originally posted by butel2 butel2 напиша:

pie li nekoj kombuha caj ?
Kombuha piev do skoro,sama go prigotvuvav napitokot,no ne sum sigurna dali e toa isto so chajov shto go spomenuvash???


da, toa e toa, napitokot koj se pravi od kombuha i zelen caj na mnogu mesta sum procitala deka go vikaat kombuha caj. Bidejki sama si go prigotvuvala, a neodamna pocnav i jas, na povrsinata sega se pravi nova kombuha, pa me interesira kolku vreme e potrebno da pomine za da moze da se koristi, sega se uste mi izgleda premnogu nezno , pa ne se osmeluvam da ja pipnam, a sega bi trebalo da ja soberam taa tecnost i stavam nova.
Кон врв
mamma Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Јануари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9879
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamma Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Јануари.2008 во 13:20
Slobodno seto toa procedi go..ne e tolku nezno kolku izgleda...ke se stvori
ogromno golema pechurka koja ke treba i da ja delish zatoa shto mnogu brgu se vkiseluva chajot.No sega  procedi go niz gaza napravi kako shto napravi predhodniot pat chaj i vo mlak-nikako topol.
Pokrieno so gaza i ne vo dopir so metal.Slobodno izvadi ja pechurkata so race i isplakni ja so mlaka voda pred da ja stavish povtorno  vo chajot.
Ako neshto ima pishi LP...nemozam se tukaсреќа

Shot at 2007-06-30[/IMG]
Кон врв
butel2 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јули.2005
Статус: Офлајн
Поени: 4138
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај butel2 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Јануари.2008 во 13:27
fala, koga ke mi treba nesto ke te prasam
Кон врв
Kali Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Storyteller

Регистриран: 30.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4947
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Kali Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Јануари.2008 во 15:35
Originally posted by orlov orlov напиша:

Сите билки имаат во себе некоја природна состојка која лековито делува. Само треба да се знае која билка во кое време треба да се употреби, или која комбинација на билки за кои болести.



Така треба правилно, само што јас правам се’-во-едно-одеднаш.среќа
Пример, планински, липа, мајчина душичка, кантарион, розмарин, сите билки во еден чај, со мед и рум.

Па пу, пу, ептен сум здрава зимаванамигнување


Изменето од Kali - 21.Јануари.2008 во 15:35
Кон врв
bluebell Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
the craziest

Регистриран: 14.Септември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8041
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bluebell Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Јануари.2008 во 17:59
Originally posted by orlov orlov напиша:

Сите билки имаат во себе некоја природна состојка која лековито делува. Само треба да се знае која билка во кое време треба да се употреби, или која комбинација на билки за кои болести.
 
Se soglasuvam, a isto taka mnogu e vazhno da se znae nachinot na prigotvuvanje, zatoa shto mnogu lesno neshto shto e korisno mozhe da stane shtetno!
always look on the bright side of the life!
Кон врв
Biba_G Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Непоправлив оптимист

Регистриран: 18.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 13718
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Biba_G Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Јануари.2008 во 19:06
Немојте да урлате по мене ама јас чаеви не пијам ни кога сум болна.Топла вода со некој бљак вкус.
Кон врв
riba Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 11.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај riba Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Јануари.2008 во 21:41
Моето дете кое има 4 години обожава чај. Во текот на денот пие по некоку чаши. Само не знам дали е тоа добро? Малку сум загрижена. Ако знае некој нешто на оваа тема нека каже.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345 10>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,343 секунди.