IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Здравје > Исхрана и кулинарство
  Активни теми Активни теми RSS - Чаеви
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Чаеви

 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 10>
Автор
Порака
Синдарела Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Бањана Пепелашка

Регистриран: 06.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 2604
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Синдарела Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Чаеви
    Испратена: 04.Април.2006 во 19:51
Што мислите вие за чаевите?
Или ако имате некакво искуство со нив споделете го со нас?
Знаеме дека и чаевите не се многу здрави ако се претерува со нив поради кофеинот што го имаат и дека на малечки дечиња не им се дава од домашните чаеви или оние кои не се нагласени дека се користат само занив.....
Кон врв
oblachinja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 12.Март.2006
Локација: United Kingdom
Статус: Офлајн
Поени: 4990
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај oblachinja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Април.2006 во 20:28
Mislam deka pomagaat ako se podgotvat pravilno i ako se piat kako sto treba.Cajot od kantarion bez seker na gladno 100% pomaga kaj bolki vo zeludnik.Bidejki mrazam odenje po lekari go primeniv toa 3-4 dena i bolkite pominaa.Kaj deca ne se davaat poradi alergiski reakcii na trevkite.Samo nane bez seker za bolki vo stomakot no i togas e podobro Plantex ili Bekutan caj.Isto taka caevite na Hip no i tie so pretpazlivost kaj alergii.
Кон врв
Синдарела Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Бањана Пепелашка

Регистриран: 06.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 2604
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Синдарела Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Април.2006 во 21:15
Тоа за дечињата ми е многу јасно....исто така знам дека важи правилото само тазе чај е добар и здрав чај.
Кон врв
bosab Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
the greatest legs in the world

Регистриран: 21.Јануари.2006
Статус: Офлајн
Поени: 11079
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bosab Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Април.2006 во 22:16
E  добра е темава, еве ако знае некој да ми одговори пред три недели бев со керкичката и ги вадеа крајниците и по операцијата тој ден и бесе дозволено само цај и тоа два литра цај од кантарион и тоа без шекер и душичка едвај испи 1,5 со сила но ми рекоа мораше да пие несмееше да и биде грлото суво, па не ми текна зошто баш тој чај имате ли некој такво искуство.
Кон врв
natalija Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Министерка за гушкање

Регистриран: 26.Јули.2005
Статус: Офлајн
Поени: 13319
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај natalija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Април.2006 во 09:18
Чајот од кантарион е најмногу лековит и познат и најприменет. Од него правиме мелеми како што е кантарион во масло или ракија и ставаме на сонце 40 дена или ако има воспаление некое дали цистит на бешика или ранички се пие кантарион зашто има невероватно исцелувачко дејство. Додека од предходно направаената смеса дури и ако има рани се мачка или од изгоретини каде не остава последици. Докажано е дека не е алерген како камилицата и одредени други чаеви.
Кон врв
natalija Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Министерка за гушкање

Регистриран: 26.Јули.2005
Статус: Офлајн
Поени: 13319
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај natalija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Април.2006 во 09:21
Иначе многу ги почитувам чаевите ги пијам редовно но не и претерувам.. идам комбинација еден ден 1.5 литар лековит чај друг ден ладен чај од портокал јагода боровница или воопшто овошен.
Кога се сретнуваат многу или некекви проблеми со организамот се прават комбинација на чаеви и се пие внимателно..
Јас ги практикувам буквално за се, дома на родителите им варам комбинации на чаеви да им намалат тегоби во стомакот за крвен притисок, за бешика итн..
Кон врв
kokolo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Февруари.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2960
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kokolo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Април.2006 во 09:31

јас пијам чај од неоја си тревка сто не и го знам името но има многу смирувачко и отрезнувачко дејство, потоа си пијам чај од коприва кој е добар за хемоглобинот во крвта, па си пијам и чај од нане кој е добар за желудникот, потоа Чај од бреза кој е добар за бубрезите, потоа чај од мајчина душица кој е добар за белите дробови и така натаму, значи доста голем љубител сум на чаеви и како што прочитав погоре најобар е да се пие брзо време одкако ке се свари.ама не врел 

ONLY GOD CAN JUDGE ME NOW
Кон врв
oblachinja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 12.Март.2006
Локација: United Kingdom
Статус: Офлајн
Поени: 4990
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај oblachinja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Април.2006 во 10:26
Majcina dusicka e dobra i za nervi.Inaku redovno si pijam zelen caj koj ima golemo antioksidansko dejstvo i e najgolem procistuvac na organizmot,za da se podobri vkusot mu stavam limonce
Кон врв
butel2 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јули.2005
Статус: Офлајн
Поени: 4138
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај butel2 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Април.2006 во 13:26
Не сум голем љубител на чај, но после породувањето пиев секој ден по 2 литра чај од коприва или магданос кои важат за диуретици. Обично ги пијам ладни и без шеќер. Многу ми се допаѓа чајот на цедевита од помаранџа и цимет, инаку подобро е да се пијат чаевите што сам ќе ги набереш и тоа најубаво од некое планинско место каде воздухот не е загаден.
Кон врв
natalija Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Министерка за гушкање

Регистриран: 26.Јули.2005
Статус: Офлајн
Поени: 13319
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај natalija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Април.2006 во 13:39
Чајот од коприва и магдонос значително го намалуваат притисокот... Така да луѓе кои патат од низок притисок не е препорачливо да го пијат во големи количини.

Чајот од мајчина душичка делува смирувачки и релаксирачки.

Камилицата делува исто така на изфекции и ранички каде секој кој има акни или рани на лице препорачливо е да стават топол чај на пешкир и да се подржи на лицето.
И како што кажа булел2 најдобро предходно да си бидат сами набрани на некоја планина зошто е многу поздраво за разлика од филтерите каде содржат минимални количества на здрав чај.
Кон врв
busvek Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Февруари.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 4
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај busvek Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Април.2006 во 18:36
eeej cajce nemam pieno odamna dobro so me potsetivte ali sega leto ide ke si zemam edno ledeno

P.S Denes mi napravija fores i za sladoled
Кон врв
butel2 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јули.2005
Статус: Офлајн
Поени: 4138
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај butel2 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Април.2006 во 00:33
Originally posted by natalija natalija напиша:

Чајот од коприва и магдонос значително го намалуваат притисокот... Така да луѓе кои патат од низок притисок не е препорачливо да го пијат во големи количини.

.


Мене ми беше притисокот во бременоста и потоа , да не ти кажувам колку, па со тие чаеви, со исхраната и нормално и терапија успеав да го средам.

Инаку чај од магдонос е добар и за тромбоза.
Кон врв
oblachinja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 12.Март.2006
Локација: United Kingdom
Статус: Офлајн
Поени: 4990
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај oblachinja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Април.2006 во 17:24
Чај од жалфија за болно грло-со ладен чај се прави гаргара
Кон врв
Delfin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Јуни.2005
Статус: Офлајн
Поени: 15178
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Delfin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Октомври.2006 во 14:06

Да ,љубител сум на чаеви во текот на целата година освен во летниот период . Би сакал да ви ги препорачам Зелениот чај, чајот ,,Камилица са медом,, - на 1001 цвет и Плавиот чај на Липтон ....тоа се чаеви кои оставиле најсилен впечаток на мене .

Зелениот чај силно ви го препорачувам !
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 10>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,297 секунди.