IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Здравје > Медицина
  Активни теми Активни теми RSS - ПОМОШ- ИДИВИДИ ОРДИНАЦИЈА
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

ПОМОШ- ИДИВИДИ ОРДИНАЦИЈА

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 23456 48>
Автор
Порака
defma Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Март.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 716
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај defma Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Декември.2008 во 18:15
Она што сметам дека е важно сега во овој период да се прави тоа се оние вежби за развој на моторика кои и обично се прават со бебиња, подигање на ноџињата горе-доле, рацете раширени-спуштени, горе-доле. Прашајте го вашиот педијатар сигурно ќе ви даде неколку насоки за кои вежби би можеле да ги правите.


Изменето од defma - 06.Декември.2008 во 18:15
Кон врв
Biba_G Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Непоправлив оптимист

Регистриран: 18.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 13718
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Biba_G Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Декември.2008 во 20:09
Болеста се манифестира и со делумна или скоро целосна парализа на екстремитетите, претежно долните.Поради парализата, ако не се врши соодветна физикална терапија, со времето ќе атрофираат мускулите, и ќе има пореметувања на коските (ќе ја изгубат својата еластичност, ќе станат кршливи).

Се препорачува физикална терапија со која ќе се зголемат способностите за користење на мускулите, ќе се спречи нивна атрофија, а со физичката активност ќе се спречат и пореметувањата на коските.

Истовремено морате да работите и на развој на интелегенцијата на детето. Постојат низа на методи и вежби кои ќе бидат препорачани од лекар, психијатар, логопед или друго стручно лице за да се постигне тоа.
Кон врв
makedonkaaa Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 23.Јули.2008
Статус: Офлајн
Поени: 15
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај makedonkaaa Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Декември.2008 во 21:13
kazete mi nesto za prolaktinot posledici i namaluvanje ......kolku e loso kako so?
:)
Кон врв
BACHIOS Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 21.Март.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1517
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај BACHIOS Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Декември.2008 во 09:26
Posledici pri zgolemena produkcija- nerusuvanja na menzisot, bolka i zgolemuvanje na gradite i tecenje na mleko (iako ne dojat). Bidejki vo poglemite slucaji se raboti za zgolemen broj na laktotropnite kletki vo hipofizata (hipertrofija) , iako tuka ima sporovi dali toa e hipertrofija ili tumor, ako dostigne golemina nad 1 cm -ima i glavobolki. Inaku taa, hipertrofija ,,se lekuva uspesno so lekovi i retko nalaga operacija ( vo nistozni brojki)
I'm gonna make him an offer he can't refuse- Don Corleone
Кон врв
Goldi Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
ЗЛАТНО МОМЧЕ

Регистриран: 10.Ноември.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 7729
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Goldi Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Јануари.2009 во 19:30
рус на хуман папилом. Human Papilomavirus- HPV. Вовед.

Хуман папиломавирус (ХПВ) е честа инфекција која ги зафаќа кожата и слузниците по телото. Поточно, терминот ХПВ се однесува на група вируси. Тие се наречени папиломавируси бидејќи одреден број од нив предизвикуваат брадавици по телото на човекот или медицински наречени папиломи.
Досега се идентификувани околу 100 различни типови на ХПВ вируси, а околу 30 од нив се пренесуваат со сексуален однос. Оние типови кои се пренесуваат преку гениталиите се нарекуваат генитални ХПВ, а болестите кои ги предизвикуваат спаѓаат во сексуално преносливи болести. Според едни податоци дури 50 % од сексуално активните лица ќе развијат инфекција со ХПВ во одреден момент од својот живот.
ХПВ се разликува од гениталниот херпес, кој исто така претставува вирус што се пренесува со сексуален однос ( сексуално пренослива болест). Сепак, гениталниот херпес предизвикува појава на мали меурчиња или ситни ранички на гениталната слузокожа, додека ХПВ предизвикува појава на израстоци наречени брадавици, медицински познати како condylomata acuminatum. Одредени типови на ХПВ можат меѓутоа да предизвикаат појава на цервикална дисплазија- променета слузница на вратот на матката со поенцијал да се трансформира во вистински рак на грлото на матката. Во обата случаи, жената може воопшто да не осеќа никакви тегоби. Не постои лек за ниту една од овие болести, но во најголем број од случаите на инфекција со ХПВ, имуниот систем на организмот успешно се бори со вирусот и на крај успева целосно да го отсрани вирусот од себе. За разлика од ХПВ, гениталниот херпес вирус има тенденција да се скрие и долго да мирува во организмот (најчесто во нервните клетки) и чека погоден момент кога повторно ќе се активира.
Некои типови на ХПВ предизвикуваат брадавици на рацете и нозете. Само неколку типови предизвикуваат брадавици на гениталните слузници. Одредени типови меѓу нив, познати како ХПВ со висок ризик, се главен ризик фактор за појава на рак на грлото на матката. Неколку испитувања покажаа дека ХПВ инфекциите играат улога и во настанување рак на анусот, вагиналните усни и пенисот, како и на одредени облици рак на устата и голтникот.
Повеќето од жените кои порано имале генитални брадавици (но во моментот ги немаат) нема да имаат проблеми за време на бременоста или кога ќе се пораѓаат. Но, доколку гениталните брадавици се појават за време на бременоста, тие можат значително да пораснат и да прокрварат. Ваквите брадавици кои имаат тенденција побрзо да растат за време на бременоста може да го попречат актот на мокрење. Понекогаш ваквите брадавици бараат да бидат отстранети за време на бременоста, особено доколку нараснале до толкава мерка со што сериозно го блокираат патот преку кој ќе се одвива породувањето.
Во поретки случаи, бремената жена може да го пренесе ХПВ на нејзиното бебе. Како резултат на ова, брадавици можат да се појават во грлото на новороденото.

Ako odam na nebo pred tebe, na sekoja zvezda ke go napisam tvoeto ime, taka sto I angelite da znaat kako se vikas, zasto devojkite kako tebe se nepovtorlivi.
Кон врв
ANITA11 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 04.Јануари.2009
Статус: Офлајн
Поени: 21488
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ANITA11 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Јануари.2009 во 19:47
DEXAZON ..ZA STO E AKO NEKOJ ZNAE
Кон врв
Дак Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 09.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 477
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Дак Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Јануари.2009 во 20:50

ДЕКСАЗОН-DEXASON
гликокортикоид

Дексазонот е синтетски гликокортикоид,дериват на преднизочонот.Дејствува антиинфламаторно кај растројства
на разни органски системи и го модификува имуниот одговор на организмот на различни стимуланси.
ТЕРАПИЈА
Алергиски заболувања и реакции-бронхијална астма,статус астматикус,ангионервротичен едем.Ревматски заболувања.
Малигни заболувања.Дерматолошки заболувања и многу други.

АNITA 11,се надевам помогнав колку толку...а да не си закачила некој бронхит а,а ако не извини.
Љубов и само љубов
Кон врв
spasenoska Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 02.Февруари.2009
Статус: Офлајн
Поени: 2
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spasenoska Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Февруари.2009 во 23:38
ve molam da mi kazete bidejki imam strasni bolki vo grbot pod kriloto a ponekogas i desno pod gradata vo edna tocka proveriv krv i se e vo red
Кон врв
SiReNaTa Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Ноември.2008
Локација: Switzerland
Статус: Офлајн
Поени: 257
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај SiReNaTa Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Февруари.2009 во 00:07
jas pred 15tina dena bev nastinata, so teperatura i mnogu kashlav. zemav antibiotici i mi pomina ama bolkite mi ostanaa, ete isto kako tvoite. Bev i jas da si ja proveram krvta i da se snimam, posto koa vishuvam ili koga ke se pipnam narebrata pod gradite, mnogu me boli...eve veke 20tina dena pominaa mene uste me boli, ne kako prvite denovi ama bolkata e tuka...se konsultirav kaj poveke medicinski lica i mi rekoa deka bolkata ni e od kashlanje, zapalenie da muskulaturata ustvari bilo...pa taka da ne se grizi...treba samo da sedvizis poveke i da pravish gimnastika i ke pomine
Кон врв
Дак Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 09.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 477
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Дак Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Февруари.2009 во 10:29

Ако болката сеуште трае и ако е интензивна не е лошо да отидеш на лекар,ќе ти направат ренген снимка и ќе се види од што е.Можеби станува збор за прелада и нешто на плуќата.
...но да не нагодуваме,лекарот секако дека ќе ти каже што е и ќе ти даде соодватна терапија.
Љубов и само љубов
Кон врв
lidijana74 Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 28.Февруари.2009
Статус: Офлајн
Поени: 36
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај lidijana74 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Март.2009 во 14:57
prolaktin mozes da simnes uspesno so lekovi i so kontrola na stresniot nacin na zivot, zatoa sto prolaktinot go narekuvaat hormon na stresot.
pokraj tecenje na mlekoto, druga negativna posledica e sterilitet t.e. so visok prolaktin tesko se ostvaruva bremenost, a glavobolki ima i koga tumorot (adenomot) e pomal od 1 cm, no seto toa e individualno.
ako nivoto na prolaktin ti e mnogu golemo, moja preporaka ti e da napravis MR (magnetna rezonanca) za da ispitas poradi sto e visok prolaktinot, dali poradi adenom (tumor) na hipofizata koja go laci prolaktinot.
adenomot ne se leci so lekovite, tuku samo se odrzuva nivoto na prolaktin sto go laci hipofizata.

Кон врв
FILIP Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Јануари.2009
Статус: Офлајн
Поени: 370
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај FILIP Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Март.2009 во 03:43
ИМАМ ГОЛЕМИ ПРОБЛЕМИ СО ДИШЕЊЕТО АМА САМО НАВЕЧЕР КОГА ЌЕ ЛЕГНАМ ДА СПИЈАМ!
ЌЕ ЛЕГНАМ ДА СПИЈАМ.. И ОДЕДНАШ СЕ ГУБАМ.. СОНУВАМ НЕШТО ДЕМЕК.. И НЕ ДИШАМ... И ОДЕДНАШ ЌЕ ИЗРИПАМ(КОГА ЌЕ СЕ ОСВЕСТАМ ДЕКА СУМ СКОРО ГОТОВ!) И СЕ ГУШАМ.. СТОЈАМ ОДАМ ШЕТАМ НАВЕЧЕР ДОМА.. И ТОА НЕ ПОМИНУВА И ДОДЕКА ОДАМ СЕДАМ И БИЛО ШТО ДРУГО


ЛУЃЕ ПОМАГАЈТЕ !!!!! ВЕ МОЛАМ!
Правдата е релативна работа, но ВИСТИНАТА е една
Кон врв
nenic Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Март.2009
Статус: Офлајн
Поени: 5
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај nenic Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Март.2009 во 16:52
so pokacen prolaktin se namaluvaat plodnite denovi i ne si plodna sekoj mesec...toa se simnuva samo so BROMERGON apcinja....inaku ti se zgolemuvaat gradite,ti tece nekakva tecnost nesto ko mleko...ama nee strasno se dodeka ne resis trudna da ostanes....sansite ti se pomali....
Кон врв
polzavce Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 14.Октомври.2008
Локација: Angola
Статус: Офлајн
Поени: 1325
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај polzavce Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Март.2009 во 17:14

Оди на лекар Филипе..........Под итно..........остави го форумов и нашите дрн, дрн јариња.........

Книшката под рака и правец........амбуланта........
МИР со сите
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 23456 48>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,125 секунди.