IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Здравје > Медицина
  Активни теми Активни теми RSS - ПОМОШ- ИДИВИДИ ОРДИНАЦИЈА
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

ПОМОШ- ИДИВИДИ ОРДИНАЦИЈА

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 3738394041 48>
Автор
Порака
емил Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
зависник идивидовски

Регистриран: 11.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 85179
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај емил Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Март.2012 во 15:12

Дехидратација причина за мигрена

Блага дехидратација може кај еден човек да го дестабилизира расположението, нивото на енергија и способноста за размислување, покажала студијата спроведена на американскиот Универзитет во Конектикат.

Дури и мала дехидратација, губитокот од 1,5 отсто од нормалниот волумен на вода во телото, може да го наруши балансот во нашиот организам, особено кај жените. Најчест проблем кој се јавува е мигрената.

Чувството за жед не се ни јавува се додека не дехидрираме 1 или 2 отсто. Дотогаш дехидратацијата е веќе присутна и влијае на нашиот мозок и телесна состојба.

Во истражувањето учествувале 10.000 луѓе и откриено е дека кај младите жени блага дехидратација предизвикува главоболка, замор и тешкотии при концентрација. Кај помладите мажи откриено е дека се јавуваат потешкотии при некои активности, посебно во подрачјето на памтењето. 



Изменето од емил - 11.Март.2012 во 15:12
Кон врв
Renatax Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Декември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 11613
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Renatax Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Март.2012 во 17:23
Originally posted by Elenask Elenask напиша:

Stomakot mi e poduen iako menstruacijata mi e redovna no koga ke rabotam nesto na primer koga ke krenam nesto tesko,koga ke se optegnam,koga ke kleknam me boli tvrd mi e i mi se poduva ednostavno nemozam nisto ni da krenam ni da se svitkam ne e nekoja jaka bolka no sepak boli.So koleskite na rabota go komentiravme ova i oni mislat deka imam kila a nesakam da odam na lekar no sepak sakam da slusnam i vase mislenje blagodaram odnapred :)


Елена,постојат повеќе причини за надуеност во стомакот,а најчесто вакви симптоми укажуваат на воспалени црева.
Ако нема физичка причина да го објасни симптомот,тогаш се бара врска меѓу мозокот и стомакот,што значи дека стресот може да доведе до вакви состојби,потоа  брзата храна која може да го успори метаболизмот и да предизвика опстипација.

Како и да е пробај да вежбаш ,биди активна во таков период, имај редовни и потечни оброци и наутро на празен стомак да испиеш по една чаша  свежо цеден сок од зелка.Не е вкусно ,ама мошне ефикасно за прочистување на цревата.

Мирно движи се низ галамата и хаосот, секогаш имајќи на ум каков мир постои во тишината.

Кон врв
paris25 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Мај.2006
Статус: Офлајн
Поени: 969
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај paris25 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Март.2012 во 17:40
imam bolka vo grloto no samo od levata strana i koga bev na maticen lekar me pregleda mi vika nemas grlo moze ti e od zabot od umnikot bolkata i posle nekoe vreme go izdadov zabot umnikot i seskata bea samo korenja gi izvadov 2ta naednas i od togas ima pominato 2-3nedeli ja eve pak imam isto bolki vo grlo od levata strana a se gledam na ogledalo nemam krajnic i dvete strani mi se so ista golemina i plus zdrigam vo grlo moze li da mi kaze nekoj od sto e taa bolka ili koj ispituvanja da gi pravam kade da odam
Кон врв
Renatax Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Декември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 11613
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Renatax Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Март.2012 во 17:48
Можно е да е воспалена некоја пљувачна жлезда од забите.
Верувам дека по ектракцијата на двата корена ти препорачале некој антибиотик да се спречи инфекција,а со тоа би се регулирал и проблемот со жлездата.
Посоветувај се со стоматолог доколку продолжи болката!
Мирно движи се низ галамата и хаосот, секогаш имајќи на ум каков мир постои во тишината.

Кон врв
paris25 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Мај.2006
Статус: Офлајн
Поени: 969
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај paris25 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Март.2012 во 21:31
da peve atibiotici amocikav edna cela doza ,ama nema vrska toa ne mi pomogna nisto eve i deneska imam onaka bolki vo vnatresnosta na levata strana na grloto a i dobivam napadi na zdriganje ama vo grlo i zdrigam vo grlo neznam sto e problemot pijam i apcinja famosan za od zeludnikot da ne e taka mi kaza maticniot ama nema pomin i od toa ne e od kiselini neznam veke od sto e zdriganje vo grlo pocnuvam da mislam nesto na nervena baza da ne збунетост
Кон врв
paris25 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Мај.2006
Статус: Офлајн
Поени: 969
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај paris25 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Април.2012 во 20:45
imam edno prasanje imam rtg na zeludnik 
i rezultatot e 
veke vo legnata polozba se konstatira vizualizira reflux, distalni zoni vo hranoprovodot 
normalen zludnik so perosolna i sneznaperistaltika 
korporalni grub reljef,sluz
propustliv pilor,pravilen bilbus sloboden doden venec
sto znaci ovoa znae li nekoj nesto i da mi preporaca nesto !
Кон врв
panter123 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Април.2010
Статус: Офлајн
Поени: 15783
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај panter123 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Април.2012 во 18:59
Originally posted by paris25 paris25 напиша:

imam edno prasanje imam rtg na zeludnik 
i rezultatot e 
veke vo legnata polozba se konstatira vizualizira reflux, distalni zoni vo hranoprovodot 
normalen zludnik so perosolna i sneznaperistaltika 
korporalni grub reljef,sluz
propustliv pilor,pravilen bilbus sloboden doden venec

sto znaci ovoa znae li nekoj nesto i da mi preporaca nesto !

Kolku sto mozam da svatam od pogore napisanoto od tvoja strana se raboti za GERB ili gastroegzofagijalen refluks, toa e sostojba koga nefunkcionira svinkerot koj go povrzuva hranoprovodnikot so zeludnikot i doagja do povrat ili vrakjanje na sodrzinata od zeludnikot vo hranoprovodnikot pri sto predizvikuva neprijatnost, zarenje, pecenje, bolki vo gradite zad gradniot kos, kiselost, zdrigajne, i dr. Sega nemozam jas da ti postavam tocna dijagnoza no spored simptomite mislam deka se raboti za GERB. Najdobro e da gi napravis site potrebni ispituvanja kaj internist - gastroenterohepatolog so cel da se postavi tocna, pravilna, precizna dijagnoza i da se ordinira dade soodvetna terapija, no sto e najvazno za ova zaboluvanje uste povazen e higieno dietetskiot rezim odnosno poseben nacin na ishrana na koj treba da se pridrzuvas.

Podolu ke ti postavam nekolku linkovi koi treba zadolzitelno da gi procitas a koi go objasnuvaat zaboluvanjeto, simptomite, dijagnostikata, terapijata, nacinot na ishrana i se drugo sto e povrzano so ova zaboluvanje. 

Se nadevam deka ke ti bidat od korist, ti samiot otkako ke procitas ke utvrdis dali gi imas istite simptomi odnosno dali kaj tebe se raboti odnosno stanuva zbor za GERB

http://www.plivazdravlje.hr/aktualno/clanak/16054/Gastroezofagealna-refluksna-bolest-GERB.html

http://www.plivazdravlje.hr/aktualno/clanak/16184/Kasalj-grlobolja-sinuitis-Mozda-je-uzrok-u-zelucu.html

http://www.plivazdravlje.hr/aktualno/clanak/16176/Refluks-zeludac-izvan-kontrole.html

http://www.plivazdravlje.hr/aktualno/clanak/16186/GERB-najvaznija-pitanja-i-pretrage.html

http://www.plivazdravlje.hr/aktualno/clanak/11830/Sto-ako-imam-zgaravicu.html

http://www.plivazdravlje.hr/aktualno/clanak/11686/Kako-prepoznati-zgaravicu.html

http://www.cybermed.hr/centri_a_z/gastroezofagealna_refluksna_bolest_gerb

http://www.max-medica.com/o-zdravlju/zapaljenje-zeludacne-sluzokoze.html

http://zdravljenadlanu.rs/za-pacijente/hirurgija/opta-hirurgija/127-gerb-

http://www.pharmamedica.rs/gastroenterologija/sta-se-krije-iza-gorusice/sve-stranice/

http://prirucnikbolesti.blogger.ba/arhiva/2009/02/21/2064486

http://www.yesanswer.de/med/hr/3315.html

http://www.zazdravje.com.mk/upload/content.php?847-%D0%93%D0%B0%D1%81%D1%82%D1%80%D0%BE%D0%B5%D0%B7%D0%BE%D1%84%D0%B0%D0%B3%D0%B5%D0%B0%D0%BB%D0%BD%D0%B0-%D0%A0%D0%B5%D1%84%D0%BB%D1%83%D0%BA%D1%81%D0%BD%D0%B0-%D0%91%D0%BE%D0%BB%D0%B5%D1%81%D1%82-(%D0%93%D0%95%D0%A0%D0%91)



Изменето од panter123 - 15.Април.2012 во 19:04
Кон врв
paris25 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Мај.2006
Статус: Офлајн
Поени: 969
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај paris25 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Јули.2012 во 00:10
posto veke 2god imam neugodo podrignuvanje i neugodno osecaj okolu predelot na srceto pa me interesira dali moze da e anksioznost ? posto gi napraviv site mozni pregledi okolu zeludnikot i pijam apcinja proti kiselini i Gerb veke 2god, a podrignuvanjeto ne prestanuva , i se hranam kolku mozam zdravo a podrignuvam i na prazen stomak , pa ve molam za vase iskustvo  i poms.pozz
Кон врв
ami-amina Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 15.Јули.2012
Статус: Офлајн
Поени: 3
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ami-amina Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Јули.2012 во 22:44
имам едно прашање ке ве молам за совет однапред благодарам    имам еден проблем мажена сум два месеца во последниве неколку денови почнав да имам некаков бел или жолтеникав исцедок од вагината кој има многу непријатен мирис имав чешање и денес ми се слоши 10 минути воопсто не гледав нисто и не мозаев да седам на нозе пред некое време направив тест за бременост покажа позитвно е сега дали може да ми каже некој дали е поради бременоста или се работи за некоја сексуално пренослива болест. уште еднаш благодарам
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Јули.2012 во 22:48
Ништо страшно.

Но наместо ние да претпоставуваме и да гледаме во кристална топка дали е тоа поради кандида или бременост - појди на лекар и ќе дознаеш најконкретно што е работата.
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
ami-amina Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 15.Јули.2012
Статус: Офлајн
Поени: 3
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ami-amina Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Јули.2012 во 22:55
sega sum vo stranstvo zatoa prasav za mislenje fala za odgovorot ke odam na lekar stom dojdam tuka se mnogu skapi pregledite uste ednas fala pozz
Кон врв
syx Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 04.Септември.2012
Статус: Офлајн
Поени: 1
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај syx Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Септември.2012 во 00:09
Епа вака народе...

Имам само 15 години веќе подолго време разменувам нежности со женскиот пол (иначе ја сум си машко). Скоро со секоја женска до сега што сум бил после првите неколку бакнежи почнувале да ме болат тестисите (посебно десниот) до ниво кое не се трпи од болка.

Помош некаква?
Кон врв
ZeZnAtA Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Power

Регистриран: 26.Мај.2007
Статус: Офлајн
Поени: 19172
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ZeZnAtA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Октомври.2012 во 10:18
Љубовта владее без меч и врзува без јаже!
Кон врв
Renatax Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Декември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 11613
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Renatax Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Ноември.2012 во 17:49
Originally posted by syx syx напиша:

Епа вака народе...

Имам само 15 години веќе подолго време разменувам нежности со женскиот пол (иначе ја сум си машко). Скоро со секоја женска до сега што сум бил после првите неколку бакнежи почнувале да ме болат тестисите (посебно десниот) до ниво кое не се трпи од болка.

Помош некаква?


Нема причина за грижа,хормоните работат при размена на нежности, а ејакулацијата ќе ги елиминира притисокот и болките во тестисите.
Мирно движи се низ галамата и хаосот, секогаш имајќи на ум каков мир постои во тишината.

Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 3738394041 48>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,328 секунди.