IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Здравје > Медицина
  Активни теми Активни теми RSS - ПОМОШ- ИДИВИДИ ОРДИНАЦИЈА
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

ПОМОШ- ИДИВИДИ ОРДИНАЦИЈА

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 1920212223 48>
Автор
Порака
bijonse1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
bella Madonna

Регистриран: 14.Јануари.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 16521
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bijonse1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Февруари.2010 во 23:23
vaka ......toa sho velish klin na vratot pri promena na vreme ......ili ednostavno na sekoj dva tri meseca povrzano so vreme ......
mozhe da dade takvi loshi vrtoglavici so samo podignuvanje na glavata ili naglo stanuvanje shto chovek ke pomisli deka ima nedajbozhe tumor na glava.....
vakva rabota tochno fizijatarot ti kazha so poredovna fizikalna terapija......
NO !! mozhe i vaka .....
sekoj  den najmalku pola chas da vezhabsh aerobichni vezhbi potencirano vrat-ramo.......
sekoj vtor den da masirash vrat so razblazhen spirt.....
i sekoj tret den na vrat da stavash diklofenak gel .....
i sekojdnevno da piesh samo Vit B6......
ova mozhesh vo podolg period da go pravish........da probash ??? да
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Февруари.2010 во 23:43
Ја да чукнам у дрво,куц-куц, за чудо, немам што да прашам,дури и глава не ме заболе од Нова Година од кога почнав со вежбањево (дрво-куц)
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
bijonse1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
bella Madonna

Регистриран: 14.Јануари.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 16521
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bijonse1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Февруари.2010 во 23:52
големо%20гушкање     marija_magdalena  ....fizichkata i seksualnata aktivnost  se najdobri chuvari na zdravjeto......да
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Февруари.2010 во 23:53
Така ќе да е
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
dejanpp Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 893
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај dejanpp Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Февруари.2010 во 12:12
Originally posted by vodolija_89 vodolija_89 напиша:

aha a dali neso sportuvase ili neso koga fizicki ce bidese aktiven dali potese mn i za brzo vreme pzodr


okolu sportot   sto  se  odnesuva  pred  10  god  trcav  po  9km. prestanav  da  trcam  zasto   poslednoto  vreme  pri  krajot  na  trcajneto  na  taa  dolga  relacija  pocnuvav  da  dobivam  gusejne.dodtorot   velese  deka  ne  e  nekoj  poseben  problem.  no  kako  idese so  vreme stazata  na  trcajne  mi  stanuvase  pokratka  a  vremeto  na  pocnuvajne  na  gusejne  pobrzo  pa  taka  dojde  moment  koga  trebase  da  istrcam  100  m    za  da  pocnam  da  se  gusam.istoto  se  slucuvase  i  so  potejneto   na  pocetok  se  potev  dovolno  a  na  kraj  voopsto  ne  se  potev.posle  pocnav  i  za  normalno  da  sedam   da  koristam  ventulin.pocnaa  napadi  na  zolckata  a  volumenot  na  stomakot  se  zgolemi  za  tri  pati.posle  periot  pocna  se  pojavuvaat  povrajcajna  .doktorite  se  trudea  so  sedativi  da  gi  smirat  napadite  na  zolckata  i  povrajcajneto  so  sedativi  no  se  bez  uspeh.na  eho  dr  aco  od  pp  vide  osteten  pankreas ,  dziger  prepolna  zolcka  ,plikovi  so  tecnost  vo  zeludnikot  i  natalozana  hrana  vo  crevata.i  taka  dolgo  vreme  se  borev  so  zdravjeto   se  dodeka  ne  probav  tableti  za  cirkulacija  na  krvta.so  toa  rabotata  na  bubrezite  se  zgolemi  i  celukopnata  psihofizicka  sostojba  se  promeni.posle  zemav  tecnosti  za  topejne  na  kamen  vo  bubrezi  i  zolcka  i  koristev  masazer  vibratone  .vibraciite  id  masazerot  gi  masiraat  site  organi  vo  stomakot.podobruvajne  na  krajov  imam  golemo  no  ne  sum  krajno  izlecen   ako  prestanam  so  tretman  na  bubrezite  poftorno  mi se  slosuva.i  moram  da  ti  naglasam   deka  so  vakcinata  za  svinski  grip   imunitetot  mi  se  vrati  vo  normala.
Кон врв
dejanpp Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 893
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај dejanpp Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Февруари.2010 во 12:14
Originally posted by vodolija_89 vodolija_89 напиша:

odma pod hitno kupisi med edno kilo i tana edno kilio se mesa toa i po 3 lazici se jadina sabajle pa ce prajmemuabet pozdr


falati  za  sovetov.
Кон врв
vodolija_89 Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Мај.2009
Статус: Офлајн
Поени: 78
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај vodolija_89 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Февруари.2010 во 20:05
zabe ja odrzuva ko streso go rasipuva ali toe mora da se svikni takov e zivotov
Кон врв
vodolija_89 Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Мај.2009
Статус: Офлајн
Поени: 78
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај vodolija_89 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Февруари.2010 во 20:42
Originally posted by bijonse1 bijonse1 напиша:




Force.......sekogash koga barash nekoe mislenje barem vo ova oblast mora da se dade nekolku osnovni podatoci......na primer dali si mashko ili zhensko........koe godishte si....barem od prilika godinite........kakov ti e krvniot pritisok....i dali imash nekoja hronichna -postoecha bolest ......da receheme nekoja prechka na nekoj organ...osven anksioznosta.....kako stoish so zhlezdite za vnatreshno lachenje??da recheme so nadbubreg??? da recheme so shtitnata zhlezda??ti nemash pojma shto mozhe eden kortizol da napravi vo krvotok ako nesoodvetno e izlachen....Cushing test?? imash vo tie momenti crvenilo na obrazi??groznica??ajjj odgovori .....i do togash ........da ti kazham ako imashe nekoja teshka srceva bolest....znajsh shto znachi 5 godini???  hahahha nemash nishto src.......i ushte neshto.....srceto ne zastanuva.......ti imash ednostavno EKSTRASISTOLA..........kako da ti objasnam......neli srceto pravi.......BAAAAAAM ................BAAMe sega poradi X prichina( koja treba da ja najdeme)...........dvata BAAM se odvivaat vo poinakov ritam....BAAAAM BAAM..............(ova pauza od tochki ja osekjash kako srceto da ne chuka....)znachi vtoriot udar na srceto od plavo stana crveno....a ostanatoto plavo go osekjash kako da zastana srceto...so blag oset na gushenje voznemirenost i slichno......i vaka .....sekoe zachestuvanje sho velime preskok na sekoj 8 udar pa do sekoj vtor treba da se tretira ozbilno.....sekoe nad e normalno.....zamisli......normalno i prolazno....a  kako shto velish ti dva pati dnevno toa e pesna.....ajjjj odgovori .....pa ke ti objasnam i nekoi drugi raboti.....ama daj mi pojdovna tochka....големо%20гушкање
.i jas go imam istio prolem taka baaaam a imam oseteno deka samo ako zapal cigara togas mozi i pojce poati da mi se sluci toa b am baaam i gi ostajv cigarite eve sega retko vo deno go custv8uvam toa jas neznam so mie se nadevav n e mi e niso ,koga pojdov porano nm akardiolog mu kazav deka mi se sluc\uva taka neso so srcevo i mi se nasmej mi veliu ne strasno mi trokiralo , i sega toe so da pram pozdr posebno bionsi da ne si ti bolnicine poloni ce bida hehhe pozdr
Кон врв
bijonse1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
bella Madonna

Регистриран: 14.Јануари.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 16521
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bijonse1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Февруари.2010 во 19:11
Ете еден мал коментар што може да ни покаже лабораториската анализа на урината......љубов
посебно сакам dejanpp ти да го прочиташ.........
и да разбереш дека имаш здрави бубрези и дека имаш едно обично воспаление да не кажам бактериска инфекција која мора да ја откриеш.....
и  правилно да ја лечиш........даКако правило кое ќе го кажам е .......губитник дека
 анализата на урината е една од корисните скрининг методи чии резултати можат да дадат основни информации за состојбата на метаболизмот како и за состојбата на урогениталниот тракт......

Рутинскиот преглед на мочката е една од основните лабораториски анализи. Секој рутински преглед на мочката се состои од 3 дела:

  • Опис на физичките и физичко-хемиските карактеристики на мочката: изглед, боја, мирис, реакција–pH, специфична тежина.
  • Хемиска анализа на мочката: Најчести хемиски анализи на урината се анализа на протеините, шеќерот, кетонските тела, уробилиногенот, билирубинот и нитритите.
  • Преглед на седиментот на мочката т.е. микроскопски преглед на талогот, кој се добива по центрифугирање на мочката.

Значи кај тебе имаме само и само големо количество на слуз.........губитник.што дефинитивно не насочува кон бактериска инфекција чии  испитување мора да го направиш микробилошки и тоа со комплет направен антибиограм за да се види кој антибиотик е соодветен.....а не таму безвеза се пие кобајаги ,,силен антибиотик,, Панцеф.......а што ако не е соодветен ?? што ако само еден обичен антибиотик како ампицилин пример делува?? И друго велиме урогенитален тракт..од каде знаеш дека баш е инфекцијата кај бубрезите?? ете велиш при мокрење те пецка.....што ако е бешика или нешто друго???аа???и друго...многу е битно како се дава примерокот за анализа......мислам дека ама баш никаде не се советува пациентот покрај другото и како да ја собере урината правилно.....знаеш дека прво се мокри.......па некаде насредина на мокрењето се зема примерокот......затоа што првиот млаз може да биде ете да кажам ,,заразен,, надворешно......и затоа има правило кое иде вака....

За анализа на урината се зема првата утринска мочка и тоа во стерилен сад, при што претходно е потребна интимна хигиена на пациентот. Се зема не првиот, туку вториот млаз од првата утринска урина. Важно е да се собере мочката во адекватен стерилен сад, кој добро се затвара за да не дојде до контаминација на мочката со микроорганизми од надворешната средина.

Изглед на урината: Нормално урината е бистра. Заматената урина укажува на зголемен број на бели крвни зрнца (леукоцити), односно е знак за некој воспалителен процес, како и за присуство на бактерии, габички, слуз да и други елементи кои може да се најдат во седименотот на урината. Во тој случај потребни се и дополнителни анализи....... дали тоа си ги направил??? јас сум сигурна дека НЕ размислување тоа е тоа што ти велам микробиолошко испитување.....губитникБоја: Нормално урината има жолта боја. Бојата може да варира во зависност од внесената количина на течности и тоа од светло жолта до темно жолта. На бојата на мочката може да влијаат и зголемената телесна температура, потењето, повраќањето, проливот. Колку е урината поконцентрирана, толку и нејзината боја е потемна. Розевкаста боја на урината може да се јави, на пример, кога се консумира поголема количина на цвекло или капини.Темнокафената урина укажува на зголемено ниво на билирубин, што е најчест знак на оштетување на црниот дроб, односно знак за жолтицата. Некои луѓе имат и нормално повисок билирубин, па така да кај нив темнокафената боја на урината им е нормална појава......губитникЦрвената урина укажува на присуство на хемоглобин, што најчесто е знак за оштетување на бубрегот губитник, поради што и се јавува крв во урината (најчесто камен во бубрегот) или разни воспалителни процеси, оштетувања на мочните канали и мочниот меур. Крвава урина може да биде и прв знак за присуство на рак на мочниот меур и мочните патишта. Присуство на крв во урината е алармантен знак и бара итно дополнително иследување со цел да се открие причината........ете како секој може визуелно да си дознае нешто за состојбата на телото само од бојата на мокрачата......да

Реакција – нормално мочката има кисела реакција, pH се движи помеѓу 5 и 6. Алкалната реакција најчесто укажува на бактериска инфекција......

Специфична густина – референтна вредност е 1,012 - 1,025. И специфичната густина на урината варира во зависност од количината на внесените течности во организмот како и од способноста на бубрегот да ја концентрира урината........

Зголемената специфична тежина на урината може да биде знак за дијабет, хипертензија, пореметена функција на хормоните на надбубрежната жлезда, знак за оштетување на бубрегот. Може да се јави и при зголемен губиток на вода од организмот – повраќање, пролив, како и при висока телесна температура.Намалена специфична тежина на урината најчесто се јавува при зголемено излачување на урина, како на пример при внесување на големи количини на течности во организмот.

Протеини во урина: Нормално нема присуство на протеини во урината, т.е. наодот за протеини во урината нормално е негативен.Протеините може да бидат присутни во урината поради зголемена физичка активност или за време на бременоста, кога тоа не е знак за патолошка промена или состојба. Појавата на протеини во урината, во сите други случаи, начесто е знак за некој воспалителен процес на уринарниот систем и бара дополнителни иследувања.......губитник

Гликоза во урина: Нормално нема присуство на гликоза во урината, т.е. наодот за гликоза е негативен.Присуството на гликоза во урината воглавно е поврзан со зголемените вредности на гликозата во крвта (над 10 mmol/L), што најчесто се среќава кај дијабетичарите.

Ацетон во урина: Нормално нема присуство на ацетон во крвта. Позитивен наод на ацетон во крвта е присутен кај дијабетичарите.

Билирубин во урина: Нормално нема присуство на билирубин во урината.

Уробилиноген во урина: Нормално наодот е негативен. Позитивни резултати можат да бидат знак на оштетување на црниот дроб или на жолчната кеса.

Нитрити во урина: Нормално нема присуство на нитрити во урината. Позитивиен наод на нитрити во урината е индикатор за присуство на бактерии во уринарниот тракт.

Еритроцити во урина: - Нормално нема еритроцити или ги има многу малку, 1 до 2 во микроскопското видно поле.Наодот на поголем број на црвени крвни зрнца (еритроцити) во урината најчесто укажува на пореметување во функцијата на бубреготгубитник  или на мочните патишта и на можен камен или песок, може да биде знак за повреда, или за рак на органите на уринарниот систем.

Свежи еритроцити: Нормално нема свежи еритроцити во урината. Позитивниот наод е најчесто знак на присуство на камен или песок во бубрегот или мочните патишта. Но, секое поголемо количество на еритроцити во урината треба детално да се испита, бидејќи можно е да е и знак за малигно заболување на органите на уринарниот тракт.

Бледи еритроцити: Нормално нема бледи еритроцити во урината. Позитивен наод е најчесто знак за скоро прележана инфекција или за хронични заболувања на бубрегот.

Леукоцити во урина: Нормален наод е до 5 леукоцити. Леукоцитите се наоѓаат во седиментот на урината, кога постои воспалителен процес и инфекција. Обично покрај наод на голем број на леукоцити, постои и наод на голем број на бактерии во уринатата, па во тој случај се препорачува да се направи и уринокултура со антибиограм.

Цилиндри во урина: нормално ги нема во урината. Цилиндрите се форми кои настануваат во бубрежните каналчиња и го попримаат нивниот облик.Позитивен наод укажува на хронично бубрежно заболување. Во урината на здравите луѓе можат да се најдат само т.н. хијалини цилиндри и тоа многу ретко. Клеточни, гранулирани и восочни цилиндри се знак за патолошка состојба и нивното откривање има важност за поставување на дијагнозата или за пратење на текот на болеста. Наодот на вакви цилиндри во урината бара дополнителни понатамошни иследувања со цел да се постави дефинитивна дијагноза.

Плочести епителни клетки: Нормално има мал број на плочести епителни клетки во урината. Овие клетки го обложуват уринарниот тракт. Нивното појавување во урината во било кој обем нема некое поголемо дијагностичко значење.

Округли епителни клетки: Нормално нема округли епителни клетки во урината. Позитивниот наод укажува најчесто на оштетување на бубрегот.

Бактерии во урината: Обично нема присуство на бактерии во урината.Може да има малку бактерии во урината, што не мора да значи и сигурно постоење на инфекција, туку на контаминација поради неправилно земен примерок.Доколку во примерокот од урината има многу бактерии (или како што тоа порано во лабораториските извештаи се наведувало како „маса“ на бактерии), тогаш тоа е веќе знак за сигурна уринарна инфекција.

Во тој случај dejan pp големо%20гушкањесе прави и уринокултура за да се изолира постоечката бактерија и антибиограм за да може да се даде адекватен антибиотик на кој е осетлива најдената бактерија во урината.............се разбравме да   dejan pp големо%20гушкање

ухххх  , колку податоци за нашето тело што велиме од една обична мочка мечтаење



Изменето од bijonse1 - 23.Февруари.2010 во 19:23
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Март.2010 во 00:16
Не ми текнало да прашам за една работа која ме мачи-од кога знам за себе.
Имено, навечер сите луѓе нормално се покриваат и спијат, додека јасцрвенеење...додека јасцрвенеење...не можам да заспијам од студ. Да, од студ.
Па така станувам, се дооблекувам (врз пижамите џемперче или уште еден пар пижами одозгора), чорапи, и легнувам. Па пак ми студи, станувам, доземам кебе, се увиткувам да не речам се енкапсулирам, па озгора јорган, а ако сум во куќа обавезно и јамболијацрвенеењецрвенеењецрвенеење

Не страдам од слаба циркулација или такви ствари, но ова е многу непријатно, мислам за тој до мене да ме трпи по 100 пати да достанувам.

А? Што ќе да е тоа? (инаку не трпам и студ надвор, ако е многу ладно како грч ме фаќа и ми се тресе вилицата )


Изменето од maria_magdalena - 03.Март.2010 во 00:17
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
mrzla Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
натурална девојка

Регистриран: 14.Мај.2008
Статус: Офлајн
Поени: 13330
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mrzla Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Март.2010 во 01:40
донекаде сме исти
Мене може да ми пристуде и летно време
Не се дооблекувам пред спиење,од причина што во сон можам да се испотам,па да се разбудам со крива глава
Сакама секогаш да ми е топло,никогаш нема да речам жешко ми е....и зимно време гостите мои бараат блузи на кратки,неможат да седат во толку жешко......
И не само што може да ми се тресе вилица,и ноктите ми стануваат модри
Не знам до што е,ама таква сум од кога знам за себе
Крвта и циркулацијата добри ми се
И бричот падна на колена пред зборот:

Те преколкувам кажи како да се наострам како тебе,сакам да колам без да пуштам крв
Кон врв
bijonse1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
bella Madonna

Регистриран: 14.Јануари.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 16521
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bijonse1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Март.2010 во 18:57
Терморегулациската функција на кожата.....
Според структурата и функцијата, кожата е специфичен надворешен орган кој целосно го обвиткува телото на човекот. Нејзината локација претставува заштитна бариера на телото од штетните физички и хемиски влијанија од надворешните опкружувања. Кожата, како важен орган со сложена структура на телото и бројни функции, во соработка со другите органи на човековиот организам обезбедува нормален и здрав живот. Од нејзините бројни функции е посебно важна терморегулациската, која на телото му обезбедува оптимален топлински минимум и нормална функција на телесните органи. Таа функција ја обезбедува преку капиларната мрежа низ која редовно циркулира топла крв. Зголемената телесна топлина се регулира и се контролира преку исфрлање на потта што ја произведуваат потните жлезди. Обратно, кога температурата на телото е помала од нормалната, потните жлезди се собираат и го намалуваат лачењето на потта. Кожата најдобро функционира на температурни услови меѓу 15 и 25 Целзиусови степени, со влажност на воздухот од 40 до 60 отсто. 
Како да се заштити кожата од временските услови што се карактеристични за зимскиот период, односно од зголемената влажност на воздухот, ниските температури и ветровите.....
....најважно е човековото тело да се заштити со удобна и топла облека и чевли. Тие овозможуваат да се создаде топлински слој меѓу кожата и облеката како еден вид изолатор, нормална циркулација на крвта и затоплување на целото тело. Обратно, кога облеката и обувките се тесни, се врши притисок врз телото и крвните садови, како резултат на тоа циркулацијата се намалува, поради што телото побрзо се лади и смрзнува за тие кои подолго време се изложени на надворешните влијанија....важно е исто лицето да биде добро нахрането, со цел да се создаде енергија во организмот која потоа се шири низ целото тело и го загрева........

Но, во случај на пониски температури и подолг временски период на изложеност на кожата на надворешните влијанија, таа може да реагира со два вида нарушувања, структурно и функционално.

Структуралното нарушување (конгелација или смрзнување) е инцидентална појава лоцирана на определен дел или целосно на експонираната кожа. Оштетувањата на структурата на кожата можат да бидат изразени во три степени. Првиот степен се манифестира со бледило на кожата во почетокот, кое подоцна поминува во зацрвенето виолетова кожа со присутен оток, чуство на болка и нарушен осет за допир. По престанокот на изложеност на надворешните влијанија, промените на кожата поминуваат без последици. Кај вториот степен, кога е продолжено оштетувањето од првиот степен, надополнето е со поголеми или помали меури исполнети со бистра серозна течност. По нивното пукање останува соголена кожна површина со помала или поголема вдлабнатина, која по прекратување на надворешните влијанија и по лекување поминува со лузна. Субјективните симптоми на болка, печење и чувство на допир се поинтензивни. Додека последниот, трет степен се карактеризира со зафаќање на кожната структура и се изразува со изумрена (некротизирана) кожа, која на површината е темносива или црна, со наполно редуцирано чувство на допир и со силни болки. Лекувањето, во зависност од степенот на оштетување, е амбулантско или болничко, со затоплување на кожата, подобрување на циркулацијата, поттикнување на регенеративната способност на оштетеното ткиво, како и евентуална ампутација.
функционалното нарушување...........
Функционалното оштетување на капиларната мрежа настапува во студени денови со умерена влажност на воздухот. Ваквото оштетување е најчесто хронично и е поттикнато од конституционалната наклонетост на заболените индивидуи од разни ендокрини нарушувања, како што се астенија, неисхранетост, низок крвен притисок, тахикардија, рековалесценција и други телесни нарушувања. Заболувањето обично се јавува  кај женскиот пол........губитник   се најдовте некаде тука марија_магдалена & мрзла???размислување
Во оваа група функционални реакции на капилараната мрежа се вбројуваат неколку видови заболувања. Првото заболување е акроцијанозата која се манифестира со студена црвеникаво виолетова боја на кожата која може да биде отечена, а кожата на рацете и дланките е со засилено потење. Лезиите се лоцираат на нозете и на рацете, а поретко на носот, ушите и лицето.Лицата со акроцијаноза имаат особина да растат брзо, често се нервозни и слаби, а имаат и придружни ендокрини нарушувања како, на пример, забрзан срцев ритам и намален крвен притисок...губитник
 Второто оштетување се нарекува еритроцијаноза, а застапено е на потколениците и околу глуждовите и се манифестира со црвеникаво-виолетова боја на кожата, која е слабо ограничена од околната здрава кожа и е позабележителна кај женската популација.......губитник третото оштетување е пернионес, кое е мошне распространето кај анемични и слабо хранети.....
Манифестациите на ова заболување најчесто се јавуваат на грбот, прстите, а поретко на ушните школки и на носот. Се манифестираат со папулозни промени во форма на јазол или плоскати промени, кои се манифестираат со отечена сивовиолетова и студена кожа, придружени со чешање и болка. Најчесто се јавуваат во доцна есен и рана пролет, во средини со повремена и умерена влажност. Четвртото оштетување е наречено пруритус хеималис, чешање од студ придружено со болка во пределот на надворешната страна на долните екстремитети. Овој вид чешање се јавува најчесто кај алкохоличари и невротични лица....губитник
Симптомите се силно изразени во вечерните часови пред легнување, а доколку заболените продолжат да ја иритираат кожата со непрекинато чешање, таа станува здебелена и груба.
Последните оштетувања на кожата кај медицинските лица се познати како уртикарија е фригоре, невроермит и пруриго, заболувања предизвикани од студ во зимскиот период со тенденција да исчезнат налето. Уртикаријата може да се појави и при допир или со бањање во ладна вода.............не%20знам


 
Кон врв
stigmata Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Март.2010
Статус: Офлајн
Поени: 183
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај stigmata Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Март.2010 во 19:02
Originally posted by bijonse1 bijonse1 напиша:

големо%20гушкање     marija_magdalena  ....fizichkata i seksualnata aktivnost  se najdobri chuvari na zdravjeto......да
pozdrav do devojkata bejonsi so najgolema pozitivna energija
nikada nije bilo kao sto je bilo
Кон врв
bijonse1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
bella Madonna

Регистриран: 14.Јануари.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 16521
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bijonse1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Март.2010 во 09:15
Brz i efikasen lek za onie mazhi koi ochekuvaat poveke.....
,,sildenafil,, efikasno ja podobruva erektilnata funkcija bez razlika na pochetniot stepen na disfunkcija...
preporachana doza e 50mg zemena po potreba eden chas pred zapochnuvanje na seksualnata aktivnost...
ne se upotrebuva kaj lica pomladi od 18 godini....
ne e indiciran (upotrebliv) kaj zheni...
da ne se koristi sok od grejpfrut pri primena na lekot...
stabiliziranje i podobruvanje na erektilna disfunkcija kaj mazhite posle 8 nedeli....
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 1920212223 48>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,281 секунди.