IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Здравје > Медицина
  Активни теми Активни теми RSS - ПОМОШ- ИДИВИДИ ОРДИНАЦИЈА
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

ПОМОШ- ИДИВИДИ ОРДИНАЦИЈА

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 1819202122 48>
Автор
Порака
viktorija123 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Nishto Posebno, tuku EDNO

Регистриран: 04.Февруари.2010
Статус: Офлајн
Поени: 7300
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај viktorija123 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Февруари.2010 во 18:23
Imam 43g.Veke nekolku godini patam od vrtoglavica.Custvuvam steganje,pritisok vo tilot i zasamatenost vo glavata.Gi napraviv site mozni ispituvanja i osven (diskretna )spondiloza i tiroiditis hashimoto(poradi sto primam EUTIROKS 25)nema drugi negativni rezultati.Tegobite gi imam sekoj den i traat po nekolku casa-moznostite za vodenje kvaliteten zivot mi se znacajno namaleni.Iako sakam da sportuvam,toa ne mi uspeva pokraj tegobite koi se dosta neprijatni.Ne pusam,ne pijam alkohol,se trudam da imam pravilen rezim na ishrana no toa izgleda ne e dovolno.Edno vreme odev na fizikana terapija i piev CINEDIL,no toa ne mi pomogna mnogu.Neznam sto poveke da napravam za da mi bide podobro-moze Vie ke mi dadete nekoj sovet.
Кон врв
dejanpp Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 893
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај dejanpp Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Февруари.2010 во 12:29
do doktorot
30g.m.
dolgo  vreme  imam  namaleno  rabotejne  na  bubrezite  koe  ne  bese  otkrieno   i  poradi  toa  site  organi  na  celoto  telo  mi  se  razbolea.beli  drobovi,pankreas,gziger,napadi na zolcka,srce,zgolemena prostata,zeludnik,pojavuvajne na gnojni meuri vo ustata,namalena koncetracija nesigurnost,kosmari , ...toa  traese  7-8 godini  se  dodeka  nepocnav  da  gi  lekuvam  bubrezite.eve  vejke  5-6  meseci  sum  stabaliziran  no  problemot  so  bubrezite  seuste  postoi  i  ako  prekinam  so  tretman  na  bubrezite  situacijata  povtorno  se  vlosuva.preporacajte  preparati  za  podobruvajne  na  rabotata  na  bubrezite.
Кон врв
vodolija_89 Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Мај.2009
Статус: Офлајн
Поени: 78
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај vodolija_89 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Февруари.2010 во 12:55
odma pod hitno kupisi med edno kilo i tana edno kilio se mesa toa i po 3 lazici se jadina sabajle pa ce prajmemuabet pozdr
Кон врв
vodolija_89 Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Мај.2009
Статус: Офлајн
Поени: 78
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај vodolija_89 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Февруари.2010 во 14:46
aha a dali neso sportuvase ili neso koga fizicki ce bidese aktiven dali potese mn i za brzo vreme pzodr

Изменето од vodolija_89 - 05.Февруари.2010 во 14:46
Кон врв
bijonse1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
bella Madonna

Регистриран: 14.Јануари.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 16521
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bijonse1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Февруари.2010 во 18:03
Originally posted by vodolija_89 vodolija_89 напиша:

aha a dali neso sportuvase ili neso koga fizicki ce bidese aktiven dali potese mn i za brzo vreme pzodr

ajjj Vodo mirno!!! odma ti da se najdesh vo negova bolest.лутина
dobro pochna da davash soveti i da kazhuvash deka TEBE ti e dobro.......
prodolzhi taka ........neli rekovme deka si zdrav kako dren......да
Кон врв
bijonse1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
bella Madonna

Регистриран: 14.Јануари.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 16521
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bijonse1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Февруари.2010 во 18:35
Originally posted by viktorija123 viktorija123 напиша:

Imam 43g.Veke nekolku godini patam od vrtoglavica.Custvuvam steganje,pritisok vo tilot i zasamatenost vo glavata.Gi napraviv site mozni ispituvanja i osven (diskretna )spondiloza i tiroiditis hashimoto(poradi sto primam EUTIROKS 25)nema drugi negativni rezultati.Tegobite gi imam sekoj den i traat po nekolku casa-moznostite za vodenje kvaliteten zivot mi se znacajno namaleni.Iako sakam da sportuvam,toa ne mi uspeva pokraj tegobite koi se dosta neprijatni.Ne pusam,ne pijam alkohol,se trudam da imam pravilen rezim na ishrana no toa izgleda ne e dovolno.Edno vreme odev na fizikana terapija i piev CINEDIL,no toa ne mi pomogna mnogu.Neznam sto poveke da napravam za da mi bide podobro-moze Vie ke mi dadete nekoj sovet.


Ајјј да пробаме вака.......................размислување
велиш вртоглавици ти траат секој ден по неколку часа??
па добро после како ти исчезнуваат ?? само од себе ?? си приметила што активност правиш  или пиеш нешто ??
дали има периоди на немање вртоглавици да речеме ........лето ???
Вртоглавица како такава е широк поим.....
дај објасни подетално ......
кое време ??  ....од кревет кога стануваш....... после ручек.... кога??
дали при нагло движење на телото- главата ??
дали само при навалување на главата нанапред наназад???
дали кога ги затвораш очите имаш такво чувство???
дали осеќаш како да пропаѓаш ?? или предметите ти се љуљаат???
како седиш со рамнотежата ??
затвори ги очите и стои на една нога или рашири ги рацете и иди мижејќи стапка над стапка по замислена линија идеш право??
или налево ...надесно ??
дали во тој период на вртоглавица  си измерила крвен пристисок ?? и колку ти е???
дали во тој момент имаш главоболка?? нагон на повраќање???
дали во тој момент осеќаш промена во ушите ??  зуење ????
дали си приметила дека имаш многу ,,восок,, кога ги чистиш ушите??
крвната слика ти е во граница на нормала ??
дали пиеш други лекарства?? наведи кои??
ајј одговори па ќе видиме понатаму.................големо%20гушкање





Изменето од bijonse1 - 05.Февруари.2010 во 18:36
Кон врв
bijonse1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
bella Madonna

Регистриран: 14.Јануари.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 16521
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bijonse1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Февруари.2010 во 18:46
Originally posted by dejanpp dejanpp напиша:

do doktorot
30g.m.
dolgo  vreme  imam  namaleno  rabotejne  na  bubrezite  koe  ne  bese  otkrieno   i  poradi  toa  site  organi  na  celoto  telo  mi  se  razbolea.beli  drobovi,pankreas,gziger,napadi na zolcka,srce,zgolemena prostata,zeludnik,pojavuvajne na gnojni meuri vo ustata,namalena koncetracija nesigurnost,kosmari , ...toa  traese  7-8 godini  se  dodeka  nepocnav  da  gi  lekuvam  bubrezite.eve  vejke  5-6  meseci  sum  stabaliziran  no  problemot  so  bubrezite  seuste  postoi  i  ako  prekinam  so  tretman  na  bubrezite  situacijata  povtorno  se  vlosuva.preporacajte  preparati  za  podobruvajne  na  rabotata  na  bubrezite.

не знам до кој доктор се обраќаш ??
но еве јас ќе пробам да ти помогнам.....
прво многу штуро објаснување даваш а бараш ,,опасни,, совети......
препаратите дури и тие од растително потекло за што велиш ти.....
за подобра работа на бубрезите содржат ,,пинени,, што ако не е дозирано правилно ќе стане отров за бубрегот.....
ти како што објаснуваш би рекла дека си на хемодијализа???
затоа дајј ако веќе сакаш препорака објасни поопширно ситуацијата твоја околу бубрезите ................големо%20гушкање
Кон врв
vodolija_89 Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Мај.2009
Статус: Офлајн
Поени: 78
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај vodolija_89 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Февруари.2010 во 00:36
hwwh aj arno velis bionsi
Кон врв
viktorija123 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Nishto Posebno, tuku EDNO

Регистриран: 04.Февруари.2010
Статус: Офлајн
Поени: 7300
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај viktorija123 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Февруари.2010 во 14:05
Vo vrska so vrtoglavicite ke probam da objasnam.
Od lekarstva kako sto veke kazav pijam EUTIROKS 25mg.(skoro eden mesec).Drugi lekovi ne pijam.
Se budam so steganje vo tilot,cesto mi se slucuva preku nokta koga se budam da imam vrtoglavica.Ja nemam onaa klasicna vrtoglavica na pr.custvo deka mi se vrti sobata okolu mene,tuku kako steganje vo tilot,zasamatenost i pritisok vo glavata.Koga ovie simptomi se poizrazeni (obicno okolu periodot na mestrualniot ciklus),krvniot pritisok znae da mi se pokaci i togas imam custvo na gadenje.Krvnata sl.e vo granica na normala(edino da proveram serumsko Fe).
Cesto pati osekam + bolki vo usite i ocite .Sum bila na l.pregled i mi rekoa deka e vo red.Dane napomenuvam sega kade se ne sum bila,veruvajte deka za ovie edno 5g.sum bila sekade.
Vcera dodeka setav i dodeka me stegase i vrtese glavata nozete i racete isto taka gi osekav nekako ne elasticni i nekako otrpnati .cesto pati osekam trpnenje vo glavata i jazikot.Mojot maticen lekar misli deka ovie tegobi ke prestanat sami od sebe a jas se prasuvam kako mozam da si gi olesnam tegobite.Ne znam dali da odam povtorno na fizikana ter.,koja mnogu ine mi pomogna do sega.
Кон врв
viktorija123 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Nishto Posebno, tuku EDNO

Регистриран: 04.Февруари.2010
Статус: Офлајн
Поени: 7300
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај viktorija123 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Февруари.2010 во 14:38
Zaboraviv da kazam deka vrtoglavicite prestanuvaat sami od sebe..Mozebi ponekogash ke mi pomogne masaza na vratot.A i ush*te cesto pati mi zujat.Inaku stoenjeto na edna noga tesko mi odi.
Кон врв
bijonse1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
bella Madonna

Регистриран: 14.Јануари.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 16521
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bijonse1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Февруари.2010 во 18:14
viktorija ......davash nonshalanten odgovor ..... ne mozham da dobijam pravec pa  da locirame kade e problemot......
gledaj kako te prashuvav a ti kako mi odgovarash......
za tebe shto e pokachen pritisok ?? ti rekov da kazhesh kolku ???? koga ???
dvizhenjeta na glavata ?? ne odgovori??? vosok vo ushe ??ne odgovori......
dali si pokrupna osoba i da recham ......se osekjash ,,potechena,,??
kazhi mi shto fizikalna terapija si imala??
Кон врв
viktorija123 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Nishto Posebno, tuku EDNO

Регистриран: 04.Февруари.2010
Статус: Офлајн
Поени: 7300
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај viktorija123 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Февруари.2010 во 18:59
Obicno pritisokot -110-70,koga mi e pokacen(okolu periodot na menstualniot ciklus)-140-90.
Koga ja vrtam glavata ne osekam promeno toa sto go osekam vi go napisav predhodno.
Nemozam so zatvoreni
oci da odam pravo a vosok vo ush*te-normalno.
Ne se osekam potecena.
Fizikalna terapija-ultrazvuk,laser,vakum i magnet.
Кон врв
bijonse1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
bella Madonna

Регистриран: 14.Јануари.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 16521
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bijonse1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Февруари.2010 во 21:47
Jas mislam deka si malku poosetliva i chesto pridavash vazhnost na normalni promeni kaj tebe , najverovatno imash cirkulativni problemi ........
dopolnitelno da recheme od nesakano dejstvo na  eutiroksot koj kako gledash dava muskulna slabost i grchevi......
NESAKANI DEJSTVA  na  Euthyrox 25,
Ne se ochekuvaat dokolku preparatot se zema kako
shto e preporacano. Pri zgolemena osetlivost ili
pri predoziranje, osobeno dokolku dozata na
pochetokot se zgolemi prebrzo, mozhat da se pojavat
tipichni simptomi na hipertireoidizam kako
tahikardija, palpitacii, srceva aritmija, angina
pektoris, glavobolka, muskulna slabost i muskulni
grchevi,
chustvo na toplina, groznica, povrakanje,
AKTIVNA SUPSTANCA: LEVOTHYROXIN - NATRIUM MERCK
menstrualni poremetuvanja, pseudotumor cerebri,
tremor, zamor, insomnia, hiperhidroza, slabeenje i
dijarea.
pokachuvanjeto na krvnitot pritisok ti e vo normalnа granicа i ne se tretira kako visok..... kazhuvash deka si piela Cinidil.......dali si piela Torekan ili Urutal ili Eglonyl???
tie isto se davaat pri vtoglavica od razlichno poteklo...

Jas se somnevav deka ti e od vratot ama ako ne se tretira vrtoglavicata so fizikalna terapija sama ne se gubi shto ne e sluchaj kaj tebe....
jas mislam prvo da probash bez lekarstva eve da pochnesh so lekoviti rastenija soodvetno za toj problem.....
gingo biloba e chudotvorna bika za mnogu raboti pa i za tvojot problem.....
Bilobil    „Билобил форте“ е направен од екстракт од листовите на најстарото дрво  - гинко.

Гинко билоба дејствува како ловец на слободни радикали и ги штити мозочните клетки од оштетување. Поради подобрената мозочна циркулација доаѓа до внесување на кислород, гликоза и енергија и на тој начин се продолжува животот на клетките.
Клиничките испитувања покажале дека „билобил“ ги отстранува проблемите со циркулацијата на крвта, кои се манифестираат како намален интензитет на помнење и концентрација, вртоглавица, ѕунење во ушите и слаба циркулација.
Според новите научни сознанија, високите дози на гинко-препаратите се корисни за луѓе што постојано работат, за студенти што се подготвуваат за испити и за сите оние што се подложни на стрес.

Капсулите „билобил форте“ се препорачуваат при нарушувања во циркулацијата на крвта и мозочната функција, а кои се манифестираат како: намалено помнење и ментален капацитет, нерасположеност и чувство на страв, вртоглавица, ѕунење во ушите, главоболка и несоница, почетни нарушувања во протокот на крвта во екстремитетите.
Ефектот од „билобил форте“ може да се почувствува само по еден месец од неговата редовна употреба. За траен ефект, потребно е да се користи најмалку три месеци.........

ВИТАМИН Б6
pyridoxine

  • Во организмот пиродоксинот се претвора во многу активен дериват - пиридоксал и пиридоксаминфосфат.
  • Во случај на високопротеинска диета потребите за витаминот Б6 се зголемуваат.
  • Ја зголемуваат утилизацијата (искористувањето) на магнезиумот во клетките.
  • Неопходен е за производството на хлороводородна киселина.
  • Делува како природен диуретик.
  • Има особено анаболичко дејство.
  • Неопходен е за создавање на антитела и црвени крвни зрнца.
  • Неопходен е, како и витаминот Б5, за синтеза на хемот во хемоглобинот и на цитохромите (порфирини).
  • Потребен е за потполна апсорбција на витаминот Б12.
  • Има антигрегационо дејство.
  • Дел од дневните потреби за витамини Б6 се обезбедуваат преку синтеза на цревните бактерии.
  • Ублажува мачнина - многу препарати против утринската мачнина кои лекарите ги препишуваат содржат витамин Б6.
  • Добро ги асимилираат мастите и белковините.
  • Помага во превенцијата против многу нервни и кожни заболувања.
  • Ублажува ноќно грчење на мускулите, грчеви на нозете, вкочанетост на рацете и одредени облици на нервитис на екстремитетите.
Znachi ostanuva da probash Билобил so piridoksin Vit.B6 tbl. 3 x 1 dnevno ..........големо%20гушкање( тоа е само мое мислење)


Изменето од bijonse1 - 06.Февруари.2010 во 22:16
Кон врв
viktorija123 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Nishto Posebno, tuku EDNO

Регистриран: 04.Февруари.2010
Статус: Офлајн
Поени: 7300
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај viktorija123 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Февруари.2010 во 22:29
Vi blagodaram Bionse na sovetite
Bilobil forte piev letoto edno 2meseca i vo vrska so cirkulacijata se osekav podobro.No posle dvata mes. mi se pojavi tahikardija i jas prestanav da gi pijam
A vo vrska so fizikalnata terapija :
Ortopedot koga gi vide snimkite mi rece deka nemam poznacajni promeni na rbetot a od druga strana doktorkata kaj sto bev na fiz.terapija mirece deka imam klin ili shipovi na vratot poradi koi bi trebalo cesto pati da odam na terapija.Mene mi se smiruvaat vroglavicite ama za kratko vreme.Veke neznam shto da pravam
Kako da ja otkrijam pricinata za ovaa sostojba za da mozam soodvetno da se lekuvam . Ednas koga mi se zavrte "ubavo" mi stavija inekcija eglonil i za kratko bev kako nova ama mi rekoa deka nesmeam cesto da primam eglonil.
Znam deka so ova pisuvanje nemozam da iznajdam resenie samo sakam da si gi spodelime makite,a koj znae mozebi ke se najde i care
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 1819202122 48>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,234 секунди.