IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Здравје > Медицина
  Активни теми Активни теми RSS - ПОМОШ- ИДИВИДИ ОРДИНАЦИЈА
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

ПОМОШ- ИДИВИДИ ОРДИНАЦИЈА

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 1718192021 48>
Автор
Порака
polzavce Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 14.Октомври.2008
Локација: Angola
Статус: Офлајн
Поени: 1325
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај polzavce Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Јануари.2010 во 19:24
Бјонсе доста од ова што ми кажа јас веќе го практикувам...

пијам многу вода, земам секретолитик, правам инхалации со камилица, прскам спреј синомарин во носот, се покривам со шал..подигам имунитет со овошје, зеленчук и германиум...витамин Ц земам како таблети, дувам со затворена уста и нос по неколку пати во денот......

Носов не се одзатнува без капки за нос и готово....само со солена вода нејќе да се одзатне...штом тој е затнат затнато е и увото...Тоа ми е маката....дали можам некако да го одзатнам носот без капки за нос...

Можеби треба стрплива да бидам....но веќе помина цел месец вака..затни, одзатни...

Сепак за сигурност ќе си направам брис од нос и грло и алерготестови....и крвна слика..чисто онака да видам што и како сум.....да средам само за плави картончиња...

Тебе многу сум ти благодарна...
МИР со сите
Кон врв
bijonse1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
bella Madonna

Регистриран: 14.Јануари.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 16521
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bijonse1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Јануари.2010 во 10:31
bez 6 meseca da pominat na vakov nachin da tretirash...
najmalku nishto ne pravish......
ne spomna okolu peshachenje ili nekoja fizichak aktivnost..
najmalku 3 x nedelno...
toa e del od izdignuvanje na imunitetot....biten...
Кон врв
xereras Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Февруари.2009
Статус: Офлајн
Поени: 151
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај xereras Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Јануари.2010 во 02:12
aj vaka,, lek od baba mi
покрај редовната трапија препишана од лекарот и советите од бијонсе,
...
ке земеш едно тенџере широко, ама плитко ЗА да има многу ,,пареа
ке ставис многу морска сол ,, онаа јадра ја има во вреки,,
ке ставис И доста КАМИЛИЦА. може и кесички ,ама најдобро е да земес од треварите,, пс, не верувам дека досега не си стоел на пареам!! :)
поентатта е во тоа да бидеш упорен,,и да вовлекувас сто повеке од пареата иако ке биде болно,,
ти гарантирам дека за 10 дрена ке средиш добар дел од проблемот,
пс, јас со ваква инхалација се спасив од максиларните синуси,,
,,,пробај и биди упорен,
Кон врв
polzavce Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 14.Октомври.2008
Локација: Angola
Статус: Офлајн
Поени: 1325
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај polzavce Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Јануари.2010 во 21:40
Ви благодарам на двајцата за советите.......

Не сум физички активна Бјонсе..мрзливка сум си...но еве ќе почнам со нешто сега..

Инхалациите ги правев само со камилица, ама ете ќе побам да ставам и морска сол...

За шест месеци ќе пишам дали се оправила работата.....хахаха....

Уште еднаш ФАЛАААаааааа!!!
МИР со сите
Кон врв
Force Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 22.Јануари.2010
Статус: Офлајн
Поени: 2
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Force Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Јануари.2010 во 15:58
Bev na 4 kardiolozi, imam 18 EKG testovi, 2 eho testovi, 1 rengen, 3 holter mnoitori i site mi vikaat deka e se vo red i deka imam mal prolaps na mitralna valvula ama ne bilo strasno. Sepak jas sekoj den osekjam bar po ednas kako mi preskoknuva srceto. Dali ima sansi lekarite pogresno da mi gi procitale rezultatite?
Znaci si raboti raboti normalno pa kako zastanuva i pak produzuva. Mnogu me nervira ova i mi predizvikuva depresija.

Ve molam za sovet.

Изменето од Force - 23.Јануари.2010 во 11:51
Кон врв
Renatax Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Декември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 11613
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Renatax Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Јануари.2010 во 19:36
Force,so ogled na toa shto si posetil 4-ca razlichni kardiolozi i gi imnash napraveno site neophodni testovi koi ne pokazale seriozni promeni,bidi siguren deka ne se raboti za greshka.No kako i da e postoi i psihichka napnatost  kaj tebe (anksioznost) pa  na nea i gi prepishuvaat ovie poremetuvanja na ritamot na srceto.Se nadevam koristish nekakvi medikamenti za sreduvanje na  anksioznosta,pa so toa bi trebalo da zaprat i problemite so srceviot ritam.Konsulturaj i psihijatar za eventualna promena na terapija,ako vekje ovaa  ne si ja vrshi rabotata kompletno.
Eve eden tekst za poremeten ritam na srceto,pa vidi dali kje se pronajdesh vo nekoj od simptomite.
I na kraj bez panika,kaj tebe nema vidlivi znaci za srcevo oshtetuvanje,od srce ti posakuvam da go nadminesh problemot shto poskoroсреќада
 
Нарушување на срцевиот ритам
 
Што е нарушување на срцевиот ритам- аритмија?
 
Нарушен срцев ритам спаѓа во категоријата на аритмии. Аритмијата може да предизвика срцето да чука премногу бавно ( помалку од 60 отчукувања во минута е брадикардија ) или премногу брзо ( повеќе од 100 отчкувања во минута е тахикардија). Аритмија може да се појави од горните две комори на срцето, наречени предкоморна аритмија или може да започне од долните комори на срцето, наречени коморни. Некои аритмии се безопасни, и имаат мала клиничка значајност. Другите аритмии се опасни и може да бидат заканувачки по живот. Дадена аритмија може да има различна клиничка значајност кај различни личности, пред се во зависност од тоа дали личностите имаат структурално заболување или најбитно, срцево оштетување.
 
Кои се предупредувачките знаци и симптоми со нарушување на срцевиот ритам?
 
Реакцијата на некоја личност кон било која аритмија може да биде различна. Што и да било, личностите може да немаат симптоми или може да покаже ненадеен, катастрофален колапс било со губење на свеста или ненадејна смрт. Помеѓу овие два екстреми, има севкупен опсег на симптоми вклучувајќи незначителни треперења за да се забележи растреперување во градите поврзани со вдишеност, болки во градите, потење и замаеност/зашеметеност. Овие се битни симптоми за да се препознае и не треба да бидат игнорирани. За ова треба да се разговара со докторот за да помогне да ја одреди нивната значаност.
 
Како се открива нарушувањето на срцевиот ритам?
 
Докторот има неколку начини за оценување на нарушениот срцев ритам. ЕКГ-то е познат, неинвазивен, брзо извршен тест што му овозможува на докторот точно да оцени во каков ритам е срцето. Овај тест, дава информациja за срцевиот ритам што сте го имале во минатото, особено поврзано со еден или повеќе симптоми. За да се помогне во оценување на нарушениот ритам што може да се случи кога не сте кај докторот, имате 24 часовен болнички електрокардиограф тест ( 24 часа холтер мониторинг) или долготрајни ЕКГ анализи што можат да овозможат снимање на неправилни срцеви ритмови за 14 дена или 1 месец. Други помошни тестови што би биле корисни се електрофизиолошко тестирање што е неинвазивна процедура вклучувајќи поставување на катетри во васкуларниот систем.
 
Кои се третманите за нарушениот срцев ритам?
 
Каков третман се применува кон одреден пациент зависи исклучиво од сериозноста на проблемот со ритамот на срцето. Многу проблеми со срцевиот ритам не бараат воопшто третман,  туку успокојување. Други проблеми со срцевиот ритам може лесно да бидат излечени со различни анти-аритмични лекови. Накои проблеми со срцевиот ритам може да бидат лекувани со катетeр или имплементација на пејсмејкер познат како кардиоваскуларен дефибрилатор. Ретко, некои може да бараат операција со отворање на срцето за да се елиминира изворот на проблемите за срцевиот ритам.
Мирно движи се низ галамата и хаосот, секогаш имајќи на ум каков мир постои во тишината.

Кон врв
bijonse1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
bella Madonna

Регистриран: 14.Јануари.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 16521
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bijonse1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Јануари.2010 во 20:30
Force.......
sekogash koga barash nekoe mislenje barem vo ova oblast mora da se dade nekolku osnovni podatoci......
na primer dali si mashko ili zhensko........
koe godishte si....barem od prilika godinite........
kakov ti e krvniot pritisok....
i dali imash nekoja hronichna -postoecha bolest ......
da receheme nekoja prechka na nekoj organ...osven anksioznosta.....
kako stoish so zhlezdite za vnatreshno lachenje??
da recheme so nadbubreg??? da recheme so shtitnata zhlezda??
ti nemash pojma shto mozhe eden kortizol da napravi vo krvotok ako nesoodvetno e izlachen....Cushing test??
imash vo tie momenti crvenilo na obrazi??
groznica??
ajjj odgovori .....
i do togash ........
da ti kazham ako imashe nekoja teshka srceva bolest....
znajsh shto znachi 5 godini??? 
hahahha nemash nishto src.......
i ushte neshto.....
srceto ne zastanuva.......ti imash ednostavno EKSTRASISTOLA..........
kako da ti objasnam......
neli srceto pravi.......BAAAAAAM ................BAAM
e sega poradi X prichina( koja treba da ja najdeme)...........
dvata BAAM se odvivaat vo poinakov ritam....
BAAAAM BAAM..............(ova pauza od tochki ja osekjash kako srceto da ne chuka....)
znachi vtoriot udar na srceto od plavo stana crveno....
a ostanatoto plavo go osekjash kako da zastana srceto...
so blag oset na gushenje voznemirenost i slichno......
i vaka .....
sekoe zachestuvanje sho velime preskok na sekoj 8 udar pa do sekoj vtor treba da se tretira ozbilno.....
sekoe nad e normalno.....zamisli......normalno i prolazno....
a  kako shto velish ti dva pati dnevno toa e pesna.....
ajjjj odgovori .....pa ke ti objasnam i nekoi drugi raboti.....
ama daj mi pojdovna tochka....големо%20гушкање






Изменето од bijonse1 - 22.Јануари.2010 во 20:41
Кон врв
Force Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 22.Јануари.2010
Статус: Офлајн
Поени: 2
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Force Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Јануари.2010 во 20:46
87 godiste sum - masko. Inaku nemam nikakvi hroncini bolesti ili bolni organi. Istoto toa mi go kazaa i lekarite deka toa bile ekstrasistoli. Vo momentot koga imam ekstrasistola osekjam nekoe cudno custvo vo stomakot, nesto kako ogromen strav ili adrenalin ne znam kako da go objasnam i toa trae momentalno. Lekarite ne znaat zasto se pojavuvaat tie ekstrasistoli. Isto taka nekoj pat tie ekstrasistoli moze da mi bidat predizvikani od nekoe naglo navednuvanje ili promena na polozba. Cesto pati koga kje se najdam ubavo i kje legnam na grb moze da osetam edna ili dve ekstrasistoli.
Vise sum umoren da se zamaram so niv.

Da ne lazam ama se na se imam otideno na edno 10 kardiolozi i site vikaat deka imam zdravo fizicki i mehanicki srce osven mal prolaps na mitralna valvuvla. Ali nikoj ne znae da kaze od sto mi se tie ekstrasistoli. Mozno e da e od toj prolaps?

Cesto pati tie ekstrasistoli se razlicni. Nekoj pat gi osekjam kako momentalna bolka, nekoj pat kako zatreperuvanje, nekoj pat kako udar, nekoj pat voopsto ne gi osekjam znaci nekolku vrsti se i postojano se menjaat.
Eden period piev beta blokeri ama tie voopsto ne mi pomognaa duri moze da kazam deka mi gi zacestija ekstrasistolite a i pritisokot mi padna ispod 100. Posle toa lekarot mi gi ukina i mi rece nema potreba vise od tie apcinja i mi rece da ne pijam nisto i da ne eksperimentirame. Od togas ne pijam apcinja i sekoj den ili sekoj vtor osekjam po nekolku ekstrasitotli i MNOGU me nerviraat. Sekoj pat koga dobivam edna ekstrasistola ocekuvam da se pojavi uste edna posle nejze i mnogu me voznemiruva toa.

Изменето од Force - 22.Јануари.2010 во 21:01
Кон врв
bijonse1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
bella Madonna

Регистриран: 14.Јануари.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 16521
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bijonse1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Јануари.2010 во 23:22
Originally posted by Force Force напиша:

87 godiste sum - masko. Inaku nemam nikakvi hroncini bolesti ili bolni organi. Istoto toa mi go kazaa i lekarite deka toa bile ekstrasistoli. Vo momentot koga imam ekstrasistola osekjam nekoe cudno custvo vo stomakot, nesto kako ogromen strav ili adrenalin ne znam kako da go objasnam i toa trae momentalno. Lekarite ne znaat zasto se pojavuvaat tie ekstrasistoli. Isto taka nekoj pat tie ekstrasistoli moze da mi bidat predizvikani od nekoe naglo navednuvanje ili promena na polozba. Cesto pati koga kje se najdam ubavo i kje legnam na grb moze da osetam edna ili dve ekstrasistoli.
Vise sum umoren da se zamaram so niv.

Da ne lazam ama se na se imam otideno na edno 10 kardiolozi i site vikaat deka imam zdravo fizicki i mehanicki srce osven mal prolaps na mitralna valvuvla. Ali nikoj ne znae da kaze od sto mi se tie ekstrasistoli. Mozno e da e od toj prolaps?

Cesto pati tie ekstrasistoli se razlicni. Nekoj pat gi osekjam kako momentalna bolka, nekoj pat kako zatreperuvanje, nekoj pat kako udar, nekoj pat voopsto ne gi osekjam znaci nekolku vrsti se i postojano se menjaat.
Eden period piev beta blokeri ama tie voopsto ne mi pomognaa duri moze da kazam deka mi gi zacestija ekstrasistolite a i pritisokot mi padna ispod 100. Posle toa lekarot mi gi ukina i mi rece nema potreba vise od tie apcinja i mi rece da ne pijam nisto i da ne eksperimentirame. Od togas ne pijam apcinja i sekoj den ili sekoj vtor osekjam po nekolku ekstrasitotli i MNOGU me nerviraat. Sekoj pat koga dobivam edna ekstrasistola ocekuvam da se pojavi uste edna posle nejze i mnogu me voznemiruva toa.

uhhhh
ne mi kazha dali imash povishen krven pritisok ili skokovi nagli na pokachuvanje....
ama poshto si mashko ajj oblasta okolu hormonite ke ja anulirame zemajki vo obzir poednostaven hormonski status kaj mashkite...
ajj poradi mladosta ke ja anulirame i pokachen krven pritisok i srcebienje t.e.tahikardija.....
mal prolaps na mitralna valvula pridonesuva za potenciranje NOгубитник ne e prichinata na tvojata ekstrasistola....
jas mislam deka samiot si go najde zharisteto t.e. prichinata na ekstrasisolata.....TOA E TVOJOT ZHELUDNIK......
ke ti kazham edna interesna rabota......
znaesh shto e kila ili bruh ajj da recham??
e sega imasehe edna interesna situacija da kilata mozhe i na nekoi drugi neobichni mesta da se pojavat vo zheludnikot i toa...
губитник pazi ....na nikoj nachin ne mozhe da se vidi....
NO губитник koga se pravi rentgen vo posebna pozicija so zheludnikot kon usta......t.e.celoto telo pred rentgen da ti bide so glava nadole i taka da se snimi zheludnikot......eeeee togash mozhe da se pojavi i da bide kako da recham vo golemina na orev......
taa kila pri prejaduvanje......ili pri naglo jadenje -brzo....
ili pri ishrana koja stvara gasovi ....
mozhe da pritiska i da stvara takvi senzacii kon srceto koe taka reagira....
jas ne velam deka imash takvo neshto.....
jas ti kazhuvam mozhni raboti koi nikoj ne vnimava....
ete ti potencirash kardiolozi.......a so srce nemash nishto.....
sekogash se lechi zarishteto.....
ne krajnite posledici  da ne recham odgovor na toa zharishte.....
ti kazhuvash deka si piel betablokatori.......no ne kazhuvash koi???
jas sum sigurna deka si piel KARDIOSELEKTIVNI  BLOKATORI ......
zatoa shto ,,ne ti pomognale,,......zatoa sho samiot zbor gledash kade selektivno deluvaat ?? kardio-srce....
da ne gi nabrojuvam Bloxan, Concor pa i Atenolol
i normalno koga od niv ke ti se namali pristisokot pod 100 koga nemash dovolno - normalen vlez na krvta vo srce i izlez neli?? mozhni se i novi ekstrasistoli bash poradi toa........
zatoa imash ralichni chustva pri taa ekstrasistola......
i znam kako e ...togash ne da si nervozen nego mislish deka ke umresh...
takvo chustvo se dobiva....mnogu nezgodno......
jas gore dole mislam deka ti objasniv nekoi raboti da gi svatish.....
ne mi kazha dali imash normalna telesna tezhina??
prva rabota e najmalku 3 x vo nedelata da imash fizichka aktivnost.....
sigurna sum deka ja nemash voopshto ......
antisportist si vo vezhbanjeto..
mnoooooogu bitno ti e da vnimavash vo ishranata.........
bez zadocnuvanje na obrocite....
ne naglo vnes i obilen vnes na hrana......
apsolutno nikakva aktivnost posle obokot nitu optegnuvanje......
obavezno da koristish vo ishranata biber i nane.....
zatoa shto gi neutraliziraat gasovite i nedozvoluvaat poduenost i reakcija na  zheludnikot a toa kon srceto....
gledash ..dobivash ekstrasistola koga se navednuvash....!!!!!!!губитник
znachi so vitkanje na zheludnikot ili nagol okret..levo desno....
koga ke pochnesh da vezhbash ke ja podobrsih i stomachnata muskulatura.......
no za toa ti treba neli vreme.....da pochnesh....
lichno mislma deka betablokator koj ne e selektiven mozhe da ti pomogne..
mislam na propranolol od 40 mg i toa samo po chetvrtinka nasabajle na gladno.....i  vitamin B6- bedoxin 3 x1 ......
i jas mislam......eve neka bidat 4 dena .....
posle toa nema da imash niedna ekstrasistola......
NOгубитник treba da imash vo obzir deka seto ova e samo moe mislenje......
sekogash ke kazham da se konsultirash so tvojot matichen lekar....
a za drugoto shto pishuvash deka si anksiozen ......mnogu me razochara...
znachi slaba lichnost si....ne smeesh da dozvolish takva rabota.....
ajjj da porabotime i na toa ako sakash..големо%20гушкање




Изменето од bijonse1 - 22.Јануари.2010 во 23:38
Кон врв
vodolija_89 Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Мај.2009
Статус: Офлајн
Поени: 78
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај vodolija_89 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Јануари.2010 во 15:23
e ova e toa jas so imam problem jas imam 21 god pa nekogas custvuvam taka baaam ama niso ne bilo serizno se slusnav so eden kardiolog deka bilo stresno, bionso daj kazi nekoj sedativi ako znajs na prrodna baza coek nemozma nikako da spijam pijam heleks ama nejcamn oti e hemija i mn se uspivam koga ce se napijam da ne znajs nekoj drug sedativ pozdr
Кон врв
bijonse1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
bella Madonna

Регистриран: 14.Јануари.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 16521
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bijonse1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Јануари.2010 во 19:01
Originally posted by vodolija_89 vodolija_89 напиша:

e ova e toa jas so imam problem jas imam 21 god pa nekogas custvuvam taka baaam ama niso ne bilo serizno se slusnav so eden kardiolog deka bilo stresno, bionso daj kazi nekoj sedativi ako znajs na prrodna baza coek nemozma nikako da spijam pijam heleks ama nejcamn oti e hemija i mn se uspivam koga ce se napijam da ne znajs nekoj drug sedativ pozdr


вака..... еве што пиеш ти моментално...
HELEX® - ХЕЛЕКС алпразоламум спаѓа во групата на анксиолитиси. Има антиконвулзивно, миорелаксантно и анксиолитичко деjство кое е слично со другите бензодиазепини. Делува преку специфични бензодиазепински рецептори. Алпразолам има и антидепресивни особини кои не се вообичаени за класичните бензодиазепини.
ТЕРАПЕВТСКИ ИНДИКАЦИИ
Анксиозни состоjби, со или без симптоми на депресиjа.
Анксиозни состоjби или мешано анксиозно-депресивни состоjби кои се придружна манифестациjа на органски заболувања или во хроничната фаза на одвикнување од алкохол.
Панично-фобичен синдром
Овде гледаш дека за што се дава......значи  тој лек е анксиолитик т.е.антидепресив.......ДЕПРЕСИЈАтајм%20аут
ти сега ВОДОЛИЈО велиш не можеш да спиеш???
тоа се други лекови......
наречени ХИПНОТИЦИ кои се дават 1ч пред планираното време за спиење и делува до 7ч колку треба да биде сонот..пример..

LUNATA®/ ЛУНАТА  5 mg-золпидем е хипнотик кој дејствува на мозокот и на нервите (централен нервен систем) и предизвикува смирувачки ефект се користи за пациенти кои имаат проблеми со спиењето (несоница). Помага за побрзо заспивање и подолго спиење во текот на ноќта. Овој лек е наменет за краткотрајна употреба, помалку од 4 недели.

Сега мислам дека треба да го прочиташ овој текст...

Стрес - болест или состојба??? Vodolija89 што би имал ти???

Стресот е последица на физичката, психичката или емоционалната состојба која предизвикува грижа, напнатост и хронична аксиозност. Тој се поврзува со современиот начин на живот и брзото темпо коe тој го наметнува. Повремени, кратки периоди на стрес се обично без последици, но кога ќе потраат подолго време влиjаат на здравјето. Стресот ги подига хормоните кортизол и адреналин кои предизвикуваат забрзана работа на срцето, потење, висок притисок и аксиозност. Како последица на силен стрес имаме срцеви заболувања (ангина пекторис), рак, настинка, несоница, автоимуни заболувања реуматиден артритис), срцев удар, висок крвен притисок, дијабетис тип 2, главоболка, чир, менструални пореметувања...
Најдобра заштита од стрес е да се решаваат благовремено ситуациите кои го предизвикуваат. Треба да се зема здрава храна богата со протеини, затоа што тогаш се трошат најмногу протеини, да се користи повеќе свежо овошје и зеленчук, а да се избегнува мрсна храна, алкохол, цигари и кофеин.
Еве  совет Vodolija 89  кои може да ти помогне да
го намалиш и брзо да го совладаш стресот.......губитник

• Смеј се почесто......нели рековме да кажуваш вицеви??
• Избегнувај осаменост.......нели рековме дека ќе фатиш женска??
• Организирај го ефикасно своето време.......рековме ќе се дружиш со другари??
• Диши длабоко за да се опуштиш........
• Спиј доволно.......а не после полноќ доаѓаш дома ???
• Вежбај три пати неделно или секојдневно шетај барем по половина час........рековме спорт??така??

 СЕГА.....еве нешто природно од растително потекло...без хемија шо велиш ти...

Антистрес гранули
Природно средство за отстранување на стресот и нервната напнатост. Содржи валеријана и кантарион. Валеријаната е „божја трева“ која се користи за смирување, опуштање и релаксација. Кантарионот е благ антидепресант кој помага при депресија, меланхолија, нервоза, вознемиреност, тензија, загриженост, несоница. Се намалува стресот, се елиминира заморот, се зајакнува меморијата и чувството на сигурност, се отстранува нервната напнатост. Се подобрува интелектуалната и сексуалната активност. Го стимулира имунолошкиот систем и отпорноста на организмот при стресни ситуации, ги регулира емоциите и го контролира однесувањето. Исто така ја намалува возбудата, срцевата нервоза и хипертензијата. Има уште антибактериско, антивирусно и антиинфламаторно дејство. Се препорачува за возрасни личности после напорна работа, за одмор и релаксација.

Антистрес таблети
ImageImageПрироден препарат на билна база кој делува против стрес и нервна напнатост, ги подобрува психоемотивните состојби, потиштеност, вознемиреност, нерасположение, неза до волство и сон. Се пијат околу 3 таблети дневно во попладневните часови или пред спиење. Valeriana Offi cinalis - Ефикасно седативно средство е коренот од валеријана (Radix Valeriana) со чие сушење се појачува карактеристичниот мирис кој потекнува од изовалеријанската киселина, други компоненти иридоиди (како валтрат и изовалтрат) и мала количина алкалоиди. Валеријаната успешно се користи како хипнотик, седатив, благ аналгетик, спазмолитик, карминатив. Посебно се дава кај хистерични состојби, нервна возбуда, несоница, хипохондрија (малодушност), мигрена, дисменореја, реуматски сос тојби и др. Седативниот ефект, најверојатно, се должи на синергетското дејство на присутните материи, особено од борнил ацетат и балдрианат. Валеријанската киселина делува спаз мо литички и релаксирачки на мускулатурата. Валеријаната е ефикасна за подолга, систематска употреба кога постепено ги развива своите смирувачки ефекти и отстранува вознемиреност, загриженост, напнатост и нервоза.

ImageMelissa Officinalis - Листот од маточина (Melissa Folium) содржи до 02% етерично масло богато со над 250 различни компоненти: цитронелал, цитрал, нерол и др. Седативното дејство потекнува од присуството на разни терпени (незаситени јагленоводороди со пријатен мирис) чија единствена комбинација од таа група соединенија ја дава оргиналноста на маточината и репутацијата како средство за спиење, седатив, спазмолитик, дијаретик, карминатив, антимикроб (особено против гадење кај разни вирози припатени со гадење, температура, со или без пролив). Се користи кај вознемиреност на желудочно-цревен тракт, психовегетативни болести на срце, мигрена итн. Познато е нејзиното холеретичко дејство (регулира празнење на жолчна Ќеса) особено од присуството на рузмаринска киселина.
Hypericum Perforatum - Кантарион - Клиничките испитувања покажуваат дека само една активна компонента која се наоѓа во кантарионот - хиперицин - доведува до значајно подобрување на состојбите при анксиозност, депресија и чувство на бескорисност. Потврдено е дека хиперицинот е посилен антидепресант од некои фармацеутски синтетички лекови како Амитриптилин. Без никакви несакани ефекти кантарионот влијае на подобрување на квалитетот на сонот, што е голем проблем кај луѓе кои страдаат од тешка депресија. Кантарионот на тој начин ја отстранува исцрпеноста, беспомошноста и безнадежноста, главоболките и постепено пациентите се будат со чувство на свежина. Кантарионските цветови содржат до 94% хиперицин и на него слични материи (псеудохиперицин, изохиперицин и др), потоа флавоноиди (хиперозид, рутин, кверцетин и др) до 03% етерично масло со терпени, сесквитерпени и деривати на изовалеријанската киселина и до 3% хиперфорин, соединение со антибиотско дејство. Кантарионот е седатив, аналгетик и антисептик. Успешно се користи кај неуралгии и климатерични нервози, како и ноЌно мокрење во постела и други психовегетативни пореметувања. Тој исто така може да биде лек и за умерени и благи депресии. Не смее да се користи заедно со други антидепресанти. Се стопира употреба на алкохол (и пиво и вино),тука пази ти си по пивото !!!! а поради содржината на тирамин ограничено се конзумира сирење, грав, харинга, чоколадо и кофеин бидејЌи се добива хипертензивен ефект (покачување на висок притисок).
ImageHumulus Lupulus - хмељот се користи за лечење на вознемиреност и несоница повеЌе од илјада години, се откога тоа растение стана популарна состојка во пивото. Седативното средство на хмељот очигледно го дава од етеричното масло кое директно делува на централниот нервен систем. шишарките на хмељот содржат над 150 горчливи и ароматични материи, хумолон, луполон, хумулен, хирцен, кардиофилен, лималол како и флавониди, полисахариди, протеини, танини и др. Хмељот е седатив, хипнотик, виростатик. Особено се користи кај несоници, немир, внатрешна напнатост, за зголемување на сексуалната возбуда (афродизијак)интересен податок...губитник
Siberian Ginseng  (Eleuthorecoccus Senticosus) - Сибирски жен-шен - Делува адаптогено (адаптирање на организмот на разни ситуации), стимулативно (го зајакнува организмот и ја забрзува циркулацијата). Делува во борба против синдромот на хроничен умор.
Sambucus Nigra  - Бозел - има аромотерепевтски својства и делува смирувачки и релаксирачки.
Thymus Serpyllum - Мајчина душица - Богатиот хемиски состав на етеричното масло: линалол, цинеол, горки материи, танини и др. овозможуваат антимикробно, антисептичко, диуретичко и дијафоретичко дејство (детоксицира) има седативно и спазмолитичко дејство. Особено отстранува напади на анксиозност (непрекината вознемиреност со чувство на недостиг на воздух) и главоболоки предизвикани од напнатост и стрес. Мајчина душица го зајакнува нервниот систем особено при психичка и физичка оптовареност, психосоматско заболување на желудникот и жолчната ќеса, а е и одлично средство за ПМС и зголемување на полен нагон (апхродисиац), па се препорачува и при сексуални активности. Го опушта организмот, ја смирува напнатоста, освежува и бодри.

 Одбери си сам Vodolija89 што ќе пиеш.......да

и веќе да не те слушнам да се жалиш...............големо%20гушкање




Изменето од bijonse1 - 23.Јануари.2010 во 19:12
Кон врв
konan Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 27.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 749
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај konan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Јануари.2010 во 20:01
Originally posted by vodolija_89 vodolija_89 напиша:

e ova e toa jas so imam problem jas imam 21 god pa nekogas custvuvam taka baaam ama niso ne bilo serizno se slusnav so eden kardiolog deka bilo stresno, bionso daj kazi nekoj sedativi ako znajs na prrodna baza coek nemozma nikako da spijam pijam heleks ama nejcamn oti e hemija i mn se uspivam koga ce se napijam da ne znajs nekoj drug sedativ pozdr
ostaj ja bjonse, tuku smenija rakata koga vodis ljubov , za toa nemozis da spiisголема%20насмевка
Nekogas gospod ja smiruva burata,a nekogas te smiruva tebe za da ja prziveis istata
Кон врв
vodolija_89 Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Мај.2009
Статус: Офлајн
Поени: 78
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај vodolija_89 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Февруари.2010 во 11:06
binsoi fala mn za ova ali mislam sega deka nemam potreba eve 2 nedelui spijam ko bebe ne pijam ni heleks ni nniso e vcera mi se sluci da se streknam vo spijajneto mi zazvona mob i bev zamislen neso i odma pocan srcevo go osetiv tik tak tika tak mn brzo he i se rabudiv i si rekov so mi se slucuva be aman,pa neka lupa i si legnav bez nikakov problem zaspav odma kupiv vcera tan i med edno kilo i mesam sega jadma heh imama oseteno deka posle trening da mis e slucuva toa kako se vikas bam da ne mi se slucuva od umora mn oti mn potam na trening o d site najpojce nema vrska pozdr
Кон врв
vodolija_89 Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Мај.2009
Статус: Офлајн
Поени: 78
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај vodolija_89 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Февруари.2010 во 11:07
dami ja daj majakti ili strati rakata za da ne si ja umoruvam drugata
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 1718192021 48>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,203 секунди.