IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Здравје > Медицина
  Активни теми Активни теми RSS - ПОМОШ- ИДИВИДИ ОРДИНАЦИЈА
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

ПОМОШ- ИДИВИДИ ОРДИНАЦИЈА

 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 48>
Автор
Порака
Alekta Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Август.2005
Статус: Офлајн
Поени: 8670
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Alekta Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: ПОМОШ- ИДИВИДИ ОРДИНАЦИЈА
    Испратена: 02.Април.2006 во 01:22
polzavce
Сениор
Сениор
 Цитирај polzavce Одговорbullet Тема: Матичен лекар
    Испратена: од вчера во 22:01
Да не отвораме теми за се и сешто....предлагам оваа тема да биде за прашања поврзани со здравјето (од секаков тип) за кои веќе нема отворена тема....

Нешто слично на темата ОПШТО И НЕВРЗАНО во подфорумот вероисповед....


Vekje dve nedeli ne mozam da jadam ona sto su go jadela najmnogu: primer: shpageti, kashkaval, salama, pasteti, tostovi, leb, pecurki, nekoi cokoladi, euro krem,pecurki i mnogu drugi raboti ko kje gi vidam mi se povrakja, i eve vekje vtora nedela jadam samo kornfleks, gjevrek, musli, jogurt, riba i supi i cat pat po nesto blago


a btw porano jadev ..... ko stoka.....i sega ova vaka naednas......i epten gubam apetit mozam da izdrzam da ne kasnam nisto vo denot, i toa so go jadam go jadam so silaИзменето од Biba_G - 06.Јуни.2009 во 01:23
and you run and you run to catch up with the sun but it's sinking....
Кон врв
kokolo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Февруари.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2960
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kokolo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Април.2006 во 01:38
pocni da vezbas aerobik, i dodaj malce volja na seto toa
ONLY GOD CAN JUDGE ME NOW
Кон врв
bosab Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
the greatest legs in the world

Регистриран: 21.Јануари.2006
Статус: Офлајн
Поени: 11079
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bosab Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Април.2006 во 10:11
а да направис тест за бременост
Кон врв
Eleni Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 19.Јануари.2006
Локација: United Kingdom
Статус: Офлајн
Поени: 1872
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Eleni Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Април.2006 во 14:22
Ne gubish nisto sto ne gi jadesh tie raboti sto si gi nabrojala.Samo si pravish dobro za organizmot.Ja takvi raboti nikogas ne sum jadela i veruvaj mi nemam nikakvi problemi.samo ne smees da gladuvash,Morash da si napravish rezim na ishrana preku koj ke vnesuvash se sto mu e potrebno na organizmot. Mora da vneses 5 porcii na ovosje i zelencuk dnevno.Zelencukot obicno go jadam ili svez ili varen,a od ovosje najmnogu gi preporacuvaat jagodi,malini ili kapini,bananite se odlicen izvor na energija.Ribata e mnogu zdrav izbor,isto i sardinite,cisto telesko meso.... a namesto blago i cokolada(koi znam deka gi obozavase)ti preporacuvam ako moze da vnesuvas leshnici,semki od soncogled ili tikva,a isto i resanata e odlicna zamena za cokoladata...da ne pishuvam jas mnogu slobodno mozes da pobarash informacii za GI Diet koja ovde ja preporacuvaat i lekarite a  jas sum prezadovolna od nea
Destiny is not a matter of chance,it is a matter of choice.It is not a thing to be waited for,it is a thing to be achieved
Кон врв
Alekta Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Август.2005
Статус: Офлајн
Поени: 8670
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Alekta Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Април.2006 во 20:40

fala Eleni!!!! samo so tuka bas i nema jagodi, malini - so letno vreme gi jadam nenormalno mnogu:))) gubam apetit, a ko jadam me boli stomak....denes jadev riba i ok mi bese ama sega me boli stomakot i mi se povrakja....

sepak fala mnogu kje probam so toj rezim:)

and you run and you run to catch up with the sun but it's sinking....
Кон врв
Boogie Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Слобода или Смрт

Регистриран: 26.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 10652
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Boogie Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Април.2006 во 21:01
И јас мислам дека тест за бременост не би бил на одмет
Кон врв
natalija Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Министерка за гушкање

Регистриран: 26.Јули.2005
Статус: Офлајн
Поени: 13319
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај natalija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Април.2006 во 09:35
Алектичка е малечка така да тестовите за бременост на страна дечки..
Алекта многу ги повторуваш работите што ги јадеш.. Во круг ти се вртат и нормално да ти се гади кога ги гледаш тоа е презаситување на една иста храна..
Нормално да губиш апетит.. Да намалиш со шекерите кои исто така стврараат заситеност на организмот и да обрнеш малку повеке внимание на овошјето..
Знам дека многу работи не ги ни јадеш, но почни со лесни топли потечни манџички зашто применуваш освен јогуртот многу сува храна.. Ти си склона на алерги од киви итн..избегавај печурки зашто содржат многу влага, а ништо хранливо во нив..
Значи мила моја вода, чајчиња, млеко јогурд утрински можеш мусли..После што потечно, по хранливо, протеин како и многу зеленчук.. Гледај да примаш витамини Б, Ц, и верувај ми ке ти се врати апетитот..
А можеби и на сето тоа ти е некоја психичка оптовареност чим губиш апетит.. Ништо страшно..Мене ми се случува од стрес или прихичка болка да не можам уста да отворам..Така да не се секирај се ке помине и ручкај со друштво сакала не ке јадеш
Кон врв
Dogi Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 19.Април.2005
Статус: Офлајн
Поени: 3168
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Dogi Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Април.2006 во 14:59
Тест за helikobakter pilori треба да направиш. Тоа е бактерија која го предизвикува чирот, гастрити, такви работи.
Јас сум мајстор!

Кликни овде за комуникација со мене (потоа кликнете во полето 'Edit nickname' и впишете го вашето име)
Кон врв
natalija Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Министерка за гушкање

Регистриран: 26.Јули.2005
Статус: Офлајн
Поени: 13319
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај natalija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Април.2006 во 09:33
Немора да знмачи дека е тоа мајсторче.. Хелиокобактерот манифестира со болки во желудникот на примена храна пропратено со тешкоби. Ова е губење на апетит кое според мене се манифестира од психички проблем. Читајки ја милата по форум што не е за неа вообичаено да се чувствува тажно, сепак ја мачи нешто..
Совладувајки го проблемот со раширени очи и срце ќе почне да јаде како шпто треба.
Животот е тешка борба за опстојување каде треба да бидеме свесни тека грото од тоа е повредување и болка и солзи.. Треба правилно и спремно да се справиме со проблемите.
Кон врв
Alekta Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Август.2005
Статус: Офлајн
Поени: 8670
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Alekta Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Април.2006 во 23:39
fala mnogu na pomosta, ama sega se e ok....apetitot si go vrativ vo normala iako vo ishranata iskluciv mnogu raboti...:) ali vazno - OK SUM
and you run and you run to catch up with the sun but it's sinking....
Кон врв
makedonkaaa Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 23.Јули.2008
Статус: Офлајн
Поени: 15
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај makedonkaaa Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Јули.2008 во 19:51
imam mnogu problemi so tvrda stolica i neznam sto da pravam a nesakam da pijam apcinja zatoa sto moze samo poveke da mi gi napravi mrzlivi crevata....pa ako znae nekoj nesto neka kaze
Кон врв
La Ninja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
She Hulk

Регистриран: 13.Јуни.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај La Ninja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Јули.2008 во 19:58
една другарка имаше исто проблеми и ниеден доктор не и помогна. лекот го најде во оние ситни сливи-џанки, џинки не знам како ги викаат. ако не ти се јадат пробај со сок од нив ама природен (се мисли не конзервиран). не губиш ако пробаш нели. позз
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....
Кон врв
sweet angel Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Мај.2007
Статус: Офлајн
Поени: 172
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај sweet angel Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Јули.2008 во 21:57
probaj da pies barem po polovina litar jogurt sekoj den,ama obicen ne od onie kako activia i slicno.mene sekogas mi pomaga koga imam vakvi problemi
Кон врв
sweet angel Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Мај.2007
Статус: Офлајн
Поени: 172
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај sweet angel Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Јули.2008 во 22:08
mislam deka i krusi i jabolka isto taka pomagaat

Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 48>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,094 секунди.