IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - ДАЛИ БИБЛИЈАТА Е БОЖЈА ОБЈАВА?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

ДАЛИ БИБЛИЈАТА Е БОЖЈА ОБЈАВА?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 8>
Автор
Порака
orthodox Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Март.2006
Статус: Офлајн
Поени: 100
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај orthodox Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: ДАЛИ БИБЛИЈАТА Е БОЖЈА ОБЈАВА?
    Испратена: 21.Март.2006 во 23:24

Nesto napisav vo Dali Muhamed e vo pravo...

Nema vreme vecerv ano ke se povtoram:

Citiraj 1 stih kade e jasno deka stanuva zbor za ,,......i jas vidov Bozji videnija,,

7 stih ti e celosno promashuvanje. Zborot med, vo nikoj slucaj ne e medved, tuku BAKAR. ima primer i kaj Mojsej za zmijata od bakar ( medna zmija)

Inaku, ako vide dobro, 1 glav ima nasslov ,,slava Bozzja nad heruvimite,,

Abe prijatel citash objasnuvanje, kako Jezekiil imal videnie na Heruvimi (eden od angelskite cinovi). 4 likovi na zivotni, odnosno prviot covecki-angelski, lav, tele i orel, pokasno se prevzemeni za simboli na 4 Evangelisti : Matej-angel, Marko-lav, Luka-tele, Jovan-orel.

Seti se na Venecija- zastitnik mu e sv.Marko i site simboli se povrzani so lav.

Za 3 glava, pak vazi deka e videnie i toj simbolicno ja jadi knigata-prima zapoved da proveda, a vo 5 glava, 1 stih ,,...i razdeli ja kosata na delovi.,,

Nikade nema podednakvi (iako i toa ne e nesto nevozmozno..) i toa so salatta pak e tvoja fantazija.

Te molam, imam cela kniga za tolkuvanje na ovie delovi, a ke gi najdam i na internet kade se odgovorite.

Vo idnina nema da obrnam vnimanie na vakvi napadi , posebno koga se na vakvo nisko nivo, so nevkusni komentari. Ako ne ti e jasno, prasaj kulturno.

NMe zaboravaj deka ovie Pejgamberi se priznaeni od Muhamed i ako to gi pocituvash negovite zapovedi ke bidesh povnimatelen. Stanuva zbor za bozji proroci i ne si igraj so toa!!!!

Znaci, ako go krenime nivoto na razgovor ke se vklucam i ovde, a ako ne, nema da obrnuvam vnimanie!!!!

d/Nok

 

 

Се за Христос, Христос ни за што!
Кон врв
Pravoslavie Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Октомври.2005
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1732
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Pravoslavie Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Март.2006 во 14:51
Прашај нешто од Новиот Завет и ќе се обидам со Божја помош да ти помогнам да ги разјасниш нејаснотиите
Да погледнеме околу нас, таму има МНОГУ СТРАДАЛНИЦИ. Да им помогнеме!
Оди на подфорумот Хуманост на дело
Запамети, ЉУБОВТА ДЕЛОТВОРИ!!
Кон врв
harbur Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 10.Февруари.2006
Статус: Офлајн
Поени: 132
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај harbur Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Март.2006 во 17:55

.



Изменето од harbur - 17.Декември.2006 во 15:22
Кон врв
Pravoslavie Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Октомври.2005
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1732
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Pravoslavie Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Март.2006 во 17:59

го признавам, но не сум го проучувал посериозно. Сум ги читал пророците, псалмите на Царот Давид, дел од Петокнижието, Соломон.

Новиот Завет е она во кое живеам и затоа треба подобро да се познава

Да погледнеме околу нас, таму има МНОГУ СТРАДАЛНИЦИ. Да им помогнеме!
Оди на подфорумот Хуманост на дело
Запамети, ЉУБОВТА ДЕЛОТВОРИ!!
Кон врв
orthodox Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Март.2006
Статус: Офлајн
Поени: 100
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај orthodox Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Март.2006 во 21:53

prijatele, betar si od miralem, ama sto da se pravi, ve zatupuva vasata ,,nauka,,!

Dali ti razbirash makedonski ili da pisham albanski deka e videnie i deka ne ja jadi knigata vo zivo!!!!

ti rekov procitaj od 1 glava, no znam deka problemot e sto ne citas tuku sledis instrukcii!!

I ponatamu ne treskaj deka bilo medved, od zborot med, koj kako ti objasnav znaci bakar/vidi vo makedonskata ili albanskata ili koja biblija vo svetot.

inaku, najmalku sto ocekuvam ovde od tebe, pred da se prodolzi so ovaa tema e IZVINUVANJE ZA NAVREDITE od tipot vanzemalci , medved i sl.

pozdrav

Се за Христос, Христос ни за што!
Кон врв
orthodox Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Март.2006
Статус: Офлајн
Поени: 100
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај orthodox Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Март.2006 во 23:40

Blagodaram vo imeto na site!

A vnimavaj vo tie 10001 prasjanje oti ke go komentirash Tevludot!

Isto taka vidi na edno mesto se objaveni, prvite 101 prasanje ama i odgovorite, da ne se povtoruvash.

No, pak ke naglasm, da drzime nivo - so fakti, ama realni i potvrdeni.

Ne, ova e sigurno oti jas taka tvrdam!!

I voopsto nema nebulozi!!!Ti kazav za koi videnija se raboti, a od utre i ke doobjasnam!

Се за Христос, Христос ни за што!
Кон врв
Miralem Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 08.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 1056
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Miralem Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Март.2006 во 18:08

Ok,izbrisaniot post,priznavam deka bese cinicki.

Vaka ke se obidam. Cesto pati imame prilika (barem na forumov) da slusneme deka Biblijata e Bozja inspiracija.  Deka e inspiracija,e,ima i takvi raboti,gledame vprocem vo postot koj Harbur go napisa.... no dali se Bozja inspiracija,ke napisam i jas nesto. Se nadevam deka nema i ovoj post da mi bide izbrisan,oti,nema potreba,zboruvam od Biblijata. So toa treba da se gordeete,neli ?

Citajki od Biblijata,vidov deka ima i Napuseni proroci.

Vo pesna nad pesnite:

Mladice su tvoje vrt mogranja pun biranih plodova: (14) nard i šafran, mirisna trska (kaneh-bosm) i cimet, sa svim stabljikama tamjanovim, smirna i aloj s najboljim mirisima.

Izaija:

Nisi mi kupovao za novac trsku (kaneh-bosm), nisi me sitio salom svojih žrtava; nego si me grijesima svojim mučio, bezakonjem svojim dosađivao mi.

Pred toa imame zivopisna vizija za Hramot poln so Cad.

"Što će mi tamjan koji dolazi iz Šebe i trska mirisna (kaneh-bosm) iz zemlje daleke? Vaše mi paljenice nisu drage, nisu mi po volji klanice vaše."
Jeremija 6, 20

Ezekiel go poznavame po cudnite vizi za letecki cinii,vonzemjani,cudni zivotni.....

Zbog obilja trga tvojeg, silnoga ti blaga, i Damask s tobom trgovaše za helbonsko vino i saharsku vunu. (19) I Dan i Javan iz Uzala za trg tvoj prekaljeno gvožđe mijenjahu, cimet i slatku trsku (kaneh-bosm).
Ezekijel 27,19

Ako ne znaete,slucajno,sto e Kaneh-Bosm,google e tuka. Kaneh-Bosm e Kanabis (Marihuana).

 

Кон врв
krale Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Јануари.2006
Статус: Офлајн
Поени: 923
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај krale Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Март.2006 во 21:04
Еј Миралеме Миралеме... па не сме сите овде деца наивни па да не лажеш со вакви финти... Па малце сме учеле ние... сме читале... Не има и такви... Хехе... зар стварно мислеше дека ова ќе ти пројде?

Зборот  за кој збориш, бар за Езекиел и Еремија, бидејќи другите цитати не ги даде, е Канех босм... Енивејз, баш ме израдува што гледам од какви напушени наркичи земаш за вистинито некое тврдење. Сега веќе не ми е ништо чудно за те*е Миралем, ни за сите тие работи во кои веруваш... Кога можеш во овие луѓе да веруваш, хехе, стварно...

За оние кои можда можат да бидат заведени по твоиве тврдења од дрогерската заедница, само да појаснам дека зборот Канех, се знае точно што значи... Се работи за трска со сладок вкус, (каламус на латински), која се користела при приготвување на разни масти.

А и како дополнително, да додадам дека канабисот, можда Миралем ќе појасни повеќе бидејќи не сум толку баш упатен, станува наркотичен при синтеза со кислородот (односно при горење), и димот станува наркотичен. Во секоја друга форма, канабисот не е наркотичен... Пример за вакво нешто имаме и кај коката... Знаеме дека од неа се прави кокаинот, но и кока-колата, која нема наркотично дејство...

Е сега попросто за оние кои се можда напушени малце, горниов пост на Миралем нема благе везе едно со друго... т.е. директно може да се префрли во темата „Корпа“. Поздрав!


Изменето од krale
Кон врв
orthodox Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Март.2006
Статус: Офлајн
Поени: 100
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај orthodox Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Март.2006 во 00:14

miralem te barav za da ima duel so nekogo koj e upaten i ima nivo i kultura!

Ama, se podolu pagjash.

Mozebi ke beshe podobro za tebe da si molceshe i nishto da ne komentirashe.

A, pak, ti, za ova se spremashe i so trubi najavuvashe ushte kaj Apostol Pavle....

Nekako se vrtish okolu mojata tema, ama nikako nemash odgovor, neli...

Se razbira , za vistinski, izdrzan odgovor, a ne kako onaj sto go dobiv, - demek, aha, starite arapi....aha vo drugiot del hadj, a vo drugiot del, a be ajde da ne zborime za toa....

Shto veli bazata....

Ili, stavot e - podobro napagjaj i begaj...

Ajde, cekame sto ke kazish ponatamu, no da znaesh vo 19 vek, duri ipravoslavnite teolozi si postavuvale ,,cel,, da ja napagjaat Biblijata, no, za vasha zzal, na site prashanja ima odgovor!

Da, se razberime, egzegetikata kaj nas e mnogu kompleksna, pa ima bibliska arheologija, pa ....ajde da ne pishuvam poveke, toa vas nisto ne vi znaci.

Kaj vas seuste vazi ...kadija te tuzi, kadija te sudi..

A koga sme kaj kadiite i muftiite, sto veli serijatot za toa vo avganistan sto ni go posoci krale na angliski, ili eve i na makedonski

Авганистанец пред смртна казна оти се покрстил

Авганистанец што се покрстил е уапсен и може да биде осуден на смрт, според каноните на шеријатот, ако одбие повторно да го прифати исламот. Абдул Рахман бил уапсен пред две недели откако негови блиски роднини го пријавиле во полиција дека ја прифатил христијанската вера, соопшти Ансарула Маулавизада, судија во Врховниот суд на Авганистан. Тој информира дека пресудата против Рахман ќе ја донесе основен суд.

Обвинетиот изјавил пред судот дека се покрстил пред 16 години, кога работел како хигиеничар во камп за авганистански бегалци во соседен Пакистан. Тој го одбил предлогот на судијата да го повлече обвинението ако повторно го прифати исламот.

Ниту еден закон не може да им противречи на принципите на светата исламска религија, се вели во Уставот на Авганистан од 2004 година. Според основниот закон на земјата, секој муслиман што ќе ја отфрли својата религија треба да биде осуден на смрт.


Извор: Вест

Објавена на 21.03.2006 12:38:04

CEKAM ODGOVOR!!!!!!!!!!!!!!!!!

D.nOK

Се за Христос, Христос ни за што!
Кон врв
Miralem Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 08.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 1056
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Miralem Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Март.2006 во 01:05

Ortodox... merkata ti e zedena,uste pred 2/3 godini sto veli Naum Petreski vo edna pesna. Jas velam,uste na prviot tvoj post.

Krale... Google,specijalno za luge kako tebe e napraven. Bujrum,iskoristi go.

Кон врв
Miralem Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 08.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 1056
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Miralem Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Март.2006 во 01:09

PS: Ne bilo  kaneh-bosm tuku bilo Канех босм go prajte sega pameten ?

Кон врв
sard Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Октомври.2005
Локација: Прилеп
Статус: Офлајн
Поени: 1440
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај sard Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Март.2006 во 01:40
Бидејќи реков дека ќе го смениме начинот на модерирање на темата вероисповед во замолувам воопшто да не коментирате за личноста на соговорникот туку исклучиво за темата на топикот.
Доколку не биде почитувано ќе ги бришам тие делови во кои си префрлате едни за други.
„Треба да се биде достоен на љубовта за да се биде љубен“ - Goethe
www.pravoslavna.mk
Кон врв
Miralem Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 08.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 1056
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Miralem Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Март.2006 во 01:45

Originally posted by sard sard напиша:

Бидејќи реков дека ќе го смениме начинот на модерирање на темата вероисповед во замолувам воопшто да не коментирате за личноста на соговорникот туку исклучиво за темата на топикот.
Доколку не биде почитувано ќе ги бришам тие делови во кои си префрлате едни за други.

E pa daj veke ednas....  Samo ke treba cel forum da go brisis,sard,oti Miki,mirce,mirko,miralem,kopil slavonski,,,,, i sto uste ne,na sekoja vasa poraka stoi.

 

Кон врв
krale Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Јануари.2006
Статус: Офлајн
Поени: 923
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај krale Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Март.2006 во 10:07
Originally posted by Miralem Miralem напиша:

Originally posted by sard sard напиша:

Бидејќи реков дека ќе го смениме начинот на модерирање на темата вероисповед во замолувам воопшто да не коментирате за личноста на соговорникот туку исклучиво за темата на топикот.
Доколку не биде почитувано ќе ги бришам тие делови во кои си префрлате едни за други.

E pa daj veke ednas....  Samo ke treba cel forum da go brisis,sard,oti Miki,mirce,mirko,miralem,kopil slavonski,,,,, i sto uste ne,na sekoja vasa poraka stoi.

Сард, бриши слободно. Мислам не реално е Миралем само да плачеш цело време, кога ти си тој што цело време се служи со навреди, бидејќи едноставно темите не ти одат. Никој не те нарече копил овде колку што читав, додека ти си земаш за право сите нас да не правиш напушени наркичи... Мислам прибери се те молам.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 8>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,172 секунди.