IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Уметност , култура и традиција
  Активни теми Активни теми RSS - Јазична култура
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Јазична култура

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 56789 10>
Автор
Порака
монте кристо Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
THERE CAN BE ONLY ONE

Регистриран: 26.Мај.2005
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 6869
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај монте кристо Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Мај.2006 во 14:35
Originally posted by WORHOL WORHOL напиша:

...ТРКАЛО ЕБАГО...ОВА КРТАЛО Е ДЕТЕ СО ГОВОРНА МАНА
  po marko cepenkov staro prilepski e krtalo
во овие години што следат , ќе видиме дали европа и христијанството ќе се спасат . И ТИ !!! можеш да помогнеш . ОД НАС СИТЕ ЗАВИСИ .
Кон врв
Dogi Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 19.Април.2005
Статус: Офлајн
Поени: 3168
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Dogi Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Мај.2006 во 15:04
тркавало и кртавало и двете се спомнуваат, кртавалиш, тркавалам
Јас сум мајстор!

Кликни овде за комуникација со мене (потоа кликнете во полето 'Edit nickname' и впишете го вашето име)
Кон врв
WORHOL Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 14.Април.2005
Статус: Офлајн
Поени: 324
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај WORHOL Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Мај.2006 во 15:06
...mozi,mozi..
Кон врв
kokolo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Февруари.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2960
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kokolo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Мај.2006 во 15:18
Епа вака Че јадиме чебапчина, по можност кај Кумата
ONLY GOD CAN JUDGE ME NOW
Кон врв
WORHOL Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 14.Април.2005
Статус: Офлајн
Поени: 324
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај WORHOL Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Мај.2006 во 15:31
..ВО АМ-АМ Е ПОУБАВ АМУРОТ...
Кон врв
Julija Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 02.Март.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Julija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Мај.2006 во 20:30
Originally posted by WORHOL WORHOL напиша:

...МИРНИИИИИ...ОТИ ЌЕ ВИ ДАДАМ ТЕСТ ПО ГРАМАТИКА......АЈ ДА ВЕ ВИДАМ СЕГА...КАКО Е ПРАВИЛНО?....БОЖИК ИЛ...БОЖИЌ????????



Правилно е БОЖИК

БОЖИЌ е буквален превод од српски... Сега ќе проверам, баш го имам правописниот речник на Кирил Конески...

Еве, вели:
        Божик и Божиќ (Рождество Христово)
        божикен, божикниот и божиќен, божиќниот

Заклужок: и двете се правилни




Изменето од Julija
Кон врв
Julija Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 02.Март.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Julija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Мај.2006 во 20:47
Originally posted by Dogi Dogi напиша:

тркавало и кртавало и двете се спомнуваат, кртавалиш, тркавалам


Каде се спомнуваат? Во правописот ги нема ... има тркала, тркалаат, тркалезен, тркалезниот, тркалест, тркалестиот, тркалиште, тркалка, тркалкаат, тркало, тркаловиден, тркаловидниот, тркалообразен, тркалце, тркач, тркачка, тркачки

А за кртало ништо нема. Има: крт, кртови, кртечина, кртечина, крти, кртат
Кон врв
Julija Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 02.Март.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Julija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Мај.2006 во 21:12
By the way, еден ден ме немаше, а овде лом сте се направиле Идејата е да се прашуваме или да забележуваме како некои зборови се кажуваат, дали се правилни или неправилни, да се потрудиме да ги побараме во речник или правопис....

Доста ми е од дијалекти, цело време ги слушам на работа, па и таму исправам... сакам малку да се потрудиме да зборуваме литературно...Како можат Хрватите или Словенците (тие сменија многу зборови)...
Кон врв
cecka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 04.Февруари.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 4011
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај cecka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Мај.2006 во 22:23

E NE MOZAM  BE JULE KOA NE SUM NA RABOTA DA ZBORAM PRAVILNO....

AMA KOA TREBA, CAR SUM ZA PRAVOPIS ZIMI SE.....

SORRY......

covek uci dodeka e ziv-OD MENE
Кон врв
Julija Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 02.Март.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Julija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Мај.2006 во 22:50
О.К. Кај те*е е обратно
Кон врв
LouWeed Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
I AM THE KING OF ROCK&ROLL

Регистриран: 28.Мај.2005
Статус: Офлајн
Поени: 13012
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај LouWeed Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Мај.2006 во 04:59
Originally posted by MisIcA MisIcA напиша:

ako nema smrteja na ovoj forum kao mene src TAPA KE STE zs kao so gleam padnata vi e posetenosta, A NEKAD BEVTE DOSTA JAKI



SRC!!!
VRSKA NEMAS JA EDNO VREME TUKA 24 casa BEV SAM ONLAJN....taka da ne tropaj gluposti DOSTA SME JAKI,ak imas drugo mislenje kazi ama ja (skoro) edna godina sum tuka aktiven!!!
Кон врв
монте кристо Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
THERE CAN BE ONLY ONE

Регистриран: 26.Мај.2005
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 6869
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај монте кристо Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Мај.2006 во 11:12

Originally posted by kokolo kokolo напиша:

Епа вака Че јадиме чебапчина, по можност кај Кумата

worhol , kokolo , koga da rezerviram masa za kaj kumata , za cebapcina be

во овие години што следат , ќе видиме дали европа и христијанството ќе се спасат . И ТИ !!! можеш да помогнеш . ОД НАС СИТЕ ЗАВИСИ .
Кон врв
natalija Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Министерка за гушкање

Регистриран: 26.Јули.2005
Статус: Офлајн
Поени: 13319
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај natalija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Мај.2006 во 09:21
Originally posted by Julija Julija напиша:

By the way, еден ден ме немаше, а овде лом сте се направиле Идејата е да се прашуваме или да забележуваме како некои зборови се кажуваат, дали се правилни или неправилни, да се потрудиме да ги побараме во речник или правопис....

Доста ми е од дијалекти, цело време ги слушам на работа, па и таму исправам... сакам малку да се потрудиме да зборуваме литературно...Како можат Хрватите или Словенците (тие сменија многу зборови)...

На работа и каде сакам можам да зборам литературно.. Доволно учев и се образував .. Така да ако сакаш менувај, јас овде ке се изразувам и пишувам како сакам а ти цензурирај мила тоа ти е работа.   
Кон врв
WORHOL Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 14.Април.2005
Статус: Офлајн
Поени: 324
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај WORHOL Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Мај.2006 во 09:28
Originally posted by hektor hektor напиша:

Originally posted by kokolo kokolo напиша:

Епа вака Че јадиме чебапчина, по можност кај Кумата

worhol , kokolo , koga da rezerviram masa za kaj kumata , za cebapcina be


...KOGA SAKATE....PO 16.00 SUM OBI4NO SLOBODEN....
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 56789 10>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,250 секунди.