IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Мода и убавина
  Активни теми Активни теми RSS - Дали сте за леќи?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Дали сте за леќи?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 910111213>
Автор
Порака
criminal-F Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 02.Јануари.2009
Локација: Japan
Статус: Офлајн
Поени: 173
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај criminal-F Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Февруари.2009 во 17:33
Originally posted by BisernA BisernA напиша:

мислам доволно паметно... не сакам да се расправам... ама испаѓа дека сум медицинско чудо со диоптер 1,50 и леќи... види мајката

п.с докторе,... сте учеле ама не знам колку сте научиле



ucev 6 godini i ko manjak ucev ak neznam za svojata struka neznam dr sto znam ak sakas da gi rasipis poveke ocite np kako sakas jas kako DR za vaseto dobro komentiram no vie kako ke sakate za mene jas si znam

Изменето од criminal-F - 05.Февруари.2009 во 17:36
Кон врв
cafe Кликни и види ги опциите
Група
Група


Регистриран: 29.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 85
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај cafe Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Март.2009 во 17:20
bi sakal ama nee fala nemam visok para za frlanje moras na godina da gi menjas a edna leka e 100Eura
Кон врв
dance.s Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 21.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 2
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај dance.s Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Април.2009 во 22:52
tvrdi leki i keratokonus dali znae nekoj poveke za ova
Кон врв
lane62 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 7583
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај lane62 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Април.2009 во 22:57
ne...samo za tvrdi leki
Daj više odmora jeziku nego rukama!
Кон врв
ANITA11 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 04.Јануари.2009
Статус: Офлајн
Поени: 21488
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ANITA11 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Април.2009 во 11:27
ne ...zosto mi se
Кон врв
mistake Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јануари.2009
Статус: Офлајн
Поени: 8613
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mistake Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Април.2009 во 17:42


Изменето од mistake - 02.Февруари.2011 во 16:55
Кон врв
bijonse1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
bella Madonna

Регистриран: 14.Јануари.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 16521
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bijonse1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Април.2009 во 22:18
Criminal-f potpolno si vo pravo......
osobi so dioptrija nad 3,5 im se preporacuva kontakti sociva nikako pod......
tocno deka se stetni do nekoja mera i podobro e so naocari
megjutoa ne smees da se nerviras.....
ti svoeto go kaza ako sakaat neka ti veruvaat , ako ne toa e nivni minus....

BisernA imas pravo na tvoe mislenje megjutoa ne sporeduvaj se so kompetentna licnost vo taa oblast oti kolku da ne znae toj sekogas ke znae poveke od tebe .....
edinstveno treba da go zemas faktot na komercijalnosta na prodazba na kontaktni sociva sekogas ke bidat preporacani od "drugi" koi ziveat od potrosuvackata ....

Ke ti kazam eden fakt da jas..na vremeto za da dojdam do tvrdi kontaktni sociva napraviv falsifikuvana dioptrija
za da mozam da dobijam zatoa sto bev sportistka i ne mozev da funkcioniram so naocari..........drug den ke vi objasnam za opravdanosta i negativnostite na nosenje na kontaktni sociva i moeto iskustvo......



Изменето од bijonse1 - 22.Април.2009 во 22:21
Кон врв
bijonse1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
bella Madonna

Регистриран: 14.Јануари.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 16521
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bijonse1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Мај.2009 во 17:33
Edinstveni zivi kletki vo naseto telo.......
koi ne se snabduvaat direktno so krv ........
se onie na roznicata na okoto.......
Kislorodot i hranlivite materii
do roznicata doagjaat odnadvor preku solznata tecnost
a od vnatre so pomos na ocnata vodicka i po pat na nervni vlakna povrzani so roznicata......
Sega.....Pazite vamu....

Licata sto nosat tvrdi i polutvrdi leki .....
tie gi nosat delimicno vo denot oti okoto ne gi trpi cel den taka da se zamenuvaat so naocari.......
Isto taka koga ima i minimalna infekcija na okoto
od bilo koe poteklo nema sansa da okoto ja trpi lekjata se dodeka okoto ne zazdarvi .......

Licata sto nosat meki leki......
tie gi nosat preku cel den......
duri nekoi so niv spijat voopsto ne gi vagjat.....
okoto e zamorno zasto sepak lekjata e tugjo telo....
ama ne se osekja taka drasticno.....
i nikoj ne gi zamenuva so naocari vo tekot na denot.....
koga okoto ima infekcija od bilo koe poteklo
mekata lekja se lepi za okoto .....
ne davajki mu moznost za saniranje na infekcijata....

I sega uvodot ......
Problemot so lekite ( pozagrozeni se tie so meki leki oti ne gi vagjaat vo tekot na denot)
e ogranicuvanjeto so snabduvanje so kislorod od nadvor ..
i ete kako doagja do dopolnitelno ostetuvanje na okoto...




Изменето од bijonse1 - 02.Мај.2009 во 17:37
Кон врв
Lithium Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Декември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9407
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Lithium Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Мај.2009 во 17:50
Пред една година ми беше дијагностицирано на очите
миопија и хиперметропија
носев наочари со диоптер 1.50
а сега во Јануари диоптерот ми се зголеми
до сега ми е добро, дури и подобро можам да речам
За 3 месеци треба да се решам дали да
си земам леќи или не
Лекарот вели дека и со леќите може да ми биде уште
подобар видот
само некако по ова што го читам тука
на мислење сум дали да земам леќи или не
You think you are perfect? Well, try walking on water...
Кон врв
kejt-d-grejt Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 6228
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kejt-d-grejt Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Мај.2009 во 18:08
црвче, миопија е обратно од хиперметропија
е сега
ако имаш миопија, со оглед на твојата возраст, да си земеш леќи, со нив се запира прогресијата
ако имаш хиперметропија, оди на наочари
Кон врв
kejt-d-grejt Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 6228
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kejt-d-grejt Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Мај.2009 во 18:12

тврдите контактни леќи, се непропустливи за кислород и затоа мораа да се вадат во текот на денот. - веќе скоро и да не се произведуваат.

полутврдите GP контактни леќи се изработени од материјал кој е најпропустлив за кислород, а исто така предност им е и што се отпорни на инфекции.
 
Освен комфорот при носењето, меките контактни леќи немаат друга предност. Помалку се пропустливи за кислород од GP, а исто така бараат и многу педантно одржување затоа што се многу подложни на инфекции.
 
Меки леќи може да препишува секој, GP само 3-4 во Македонија - ним, капа им симнувам
Кон врв
Renatax Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Декември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 11613
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Renatax Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Мај.2009 во 09:49
Jas se zaletav na temava,zoshto mislev ovde se diskutira za lekji kako moden dodatok,onaka vo boja bez dioptrija...Pa koga sum vekje tuka da si kazam...da sum probala kolor lekji i mnogu mi se dopadna efektot od niv,a sega ne se mnogu skapi,pa moze da si dozvolime vakvo neshto.Razmisluvam za novi....bidejkji rokot im e nekade od 6-12 meseci,zavisno od toa dali soodvetno se chuvaat i kolku vreme se nosat.

P.C.Nemojte da zaboravite da gi vadite pred spienje,ednash na mene mi se sluchi da zaboravam....utroto se isplashiv sama od sebe koga se poglednav vo ogledalo...edno oko temno kafeno,a drugo safirno plavo...uhh horor
Кон врв
Trena Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 25.Јануари.2009
Статус: Офлајн
Поени: 3
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Trena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Мај.2009 во 20:36
Kupiv pred eden mesec i gi staviv 3-4 pati...najdobro mi e so naocari. Mnogu treba odrzuvanje... a i skapi se.
Кон врв
BisernA Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 27.Јули.2008
Статус: Офлајн
Поени: 4662
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај BisernA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Мај.2009 во 10:08
трена, јас дури почнав редовно да ги носам... поминаа 4 месеци..... изненадување

и секој, ама баш секој лекар ќе ве предупреди да не спиете со леќи.... има повеќе штета отколку корист..... епа сега, ако ве фане мрзатаголема%20насмевка... нормално, и окото не е неуништиво ( се мислев за вистинскиот збор овдезбунетост )..... ќе се појави инфекција...

со добра хигиена, кратки нокти, редовно менување на течноста, ставање на апчиња за депротинизација..... мислам дека нема да се има никаков проблем големо%20гушкање
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 910111213>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,797 секунди.