IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Интима > Секс
  Активни теми Активни теми RSS - Должина- дебелина
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Должина- дебелина

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 1718192021 23>
Прашање: Dali dolzinata ili debelinata na penisot e vazna za zadovolstvo na par
Одговор Гласови Статистика
72 [63,16%]
30 [26,32%]
10 [8,77%]
2 [1,75%]
Не може да гласате на оваа анкета

Автор
Порака
bibce Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Септември.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2203
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bibce Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Февруари.2008 во 10:21
намигнувањенамигнувањенамигнувањенамигнувањенамигнувањенамигнувањенамигнувањенамигнувањенамигнувањенамигнувањенамигнување
големо%20гушкањеголемо%20гушкањеголемо%20гушкањеголемо%20гушкањеголемо%20гушкање
бакнежбакнежбакнежбакнежбакнежбакнежбакнежбакнежбакнежбакнежбакнеж
Кон врв
LouWeed Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
I AM THE KING OF ROCK&ROLL

Регистриран: 28.Мај.2005
Статус: Офлајн
Поени: 13012
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај LouWeed Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Мај.2008 во 14:10
Mеѓу почесто поставуваните прашања во врска со машкиот полов орган е и дали поголем значи и подобар?

Големината на пенисот која жената ја сака често зависи од нејзината моментална ситуација и активност за која размислува. Доколку размислува за прв вагинален секс, секој пенис ќе и изгледа преголем и застрашувачки. Доколку жената размислува за анален секс, може да донесе одлука да го искуси во зависност од големината на пенисот. Доколку сака орално да го стимулира партнерот, можеби ќе биде задоволна со помал пенис затоа што поголемиот во устата ќе предизвика или гушење, или нагон за повраќање, или поради него ќе ја болат мускулите на лицето. Женските фантазии, значи, не се цврсто дефинирани.

Постои ли физичка основа врз која некои жени повеќе би сакале поголем пенис? Одговорот е - да. Ова има повеќе врска со ширината отколку со длабочината, но долгиот пенис често е и подебел. Иако многу мажи сакаат да се фалат со должината на својот пенис, неговата ширина е поважна за задоволување на жената. Женските чувствителни генитални ткива се сместени околу влезот на вагината - тоа се клиторисот и структурите кои го опкружуваат. Дури и женската Г-точка, ако жената ја има, сместена е неколку сантиметри од отворот на вагината. Колку е поголем притисокот на овие структури, поголемо е нејзиното задоволство. Од друга страна, долг пенис може да го допира вратот од матката што може да биде непријатно, а за некои жени и болно.

Некои жени го сакаат чувството на исполнетост на вагината што може да доведе до вагинални болки кои многу жени ги чувствуваат за време на сексуалната возбуда. Но, некои жени уживаат во чувството дека нешто големо ја исполнува нивната вагина. Колку е поголем објектот, толку поисполнети и позадоволени се чувствуваат, па затоа бираат и големи вибратори или уживаат кога партнерот им става рака во вагината. Како резултат на експериментирања, одреден број жени заклучуваат дека оргазмот им е поинтензивен кога вагината им е повеќе исполнета. Тие вообичаено почнуваат со мастурбација со помош на малиот прст или со мал вибратор, но заклучуваат дека тоа не ја задоволува нивната потреба за исполнување на вагината како поголемите објекти. Во овие случаи дури и најголемите пениси не се доволни за да се задоволат нивните потреби.

Некои жени повеќе сакаат големи пениси од психолошки причини. Мажот со поголем пенис вообичаено се смета за помажествен, па и жената која го привлекува неговото внимание изгледа попривлечна и попосакувана. Жената може да ја смета позначајна својата положба во друштвото доколку нејзиниот партнер е понадарен. Може да чувствува како да ги надминала своите сопернички. Многу жени се фасцинирани од пенисите, не затоа што им се допаѓаат туку затоа што тие ги немаат. Оваа фасцинација обично нема никаква врска со големината. Многу жени уживаат да чувствуваат/гледаат како пенисот постигнува ерекција во нивната уста или рака. Некои мајки сакаат да го гледаат и допираат пенисот на своите деца што е повеќе резултат на љубопитност отколку на сексуална желба. И некои лезбејки се фасцинирани од пенисот. Тие не мора да сакаат нивната партнерка да има пенис, но користат сексуални помагала за замена на пенис. Секогаш треба да се има на ум дека мозокот е нашиот најголем сексуален орган.

Други жени повеќе сакаат мали пениси. Како што е спомнато, големиот пенис може да предизвика непријатност за време на фелацио. Иако жената може да има голема желба да изведе фелацио, често тоа го смета за тешкотија доколку мажот има просечно голем пенис, а за голем и да не зборуваме. Физичката неудобност ја надминува емоционалната. Некои жени орално ќе го стимулираат партнеровиот пенис единствено ако е опуштен или на почеток на ерекција. Голем пенис може да предизвика непријатност за време и на вагиналниот и аналниот секс. Жената која ужива во анален секс често преферира мал пенис, па тој подобро се прилагодува на нејзиното тело. И жените кои се плашат од губење на тонусот на вагиналните мускули исто така не сакаат партнери со голем пенис. Како што може да се види, поголем не е секогаш подобро.

Некои велат дека големината не е важна. Тогаш што е со сите оние големи вибратори кои се продаваат во секс-шоповите? Сигурно индустријата не произведува нешто што не се продава? Иако многу од нив се купуваат како на шега за подарок, веројатно многу ги купуваат и користат за она за што се произведени. Веројатно, најобично љубопитство ги тера многуте жени да купуваат објекти кои се поголеми од пенисот на нивниот партнер.

На крај, дали големината на пенисот навистина е важна за жената? Одговорот е НЕ, барем за поголемиот број жени. Повеќето жени не бираат партнери исклучиво врз основа на големината на неговиот пенис. Она што треба да се има на ум е дека жените, доколку се заинтересирани исклучиво за големината, лесно би можеле да одат во секс-шоп и да си купат вибратор со големина каква што сакаат. Многу малку жени големината на пенисот ја ставаат на врв на листата на критериуми за избирање партнер, дури и оние кои повеќе сакаат големи или мали пениси, без разлика дали од физички или психолошки причини.

Изменето од LouWeed - 12.Мај.2008 во 14:12
Кон врв
bibce Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Септември.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2203
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bibce Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Мај.2008 во 14:16
........ne e bitna goleminata .....bitna e tehnikata.................намигнување
Кон врв
doriangray Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Опсесивен компулсивец

Регистриран: 03.Јануари.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1460
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај doriangray Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Мај.2008 во 19:00
Size does matter !
Don't tell me what to do 'cause I'll never be uptight like you.
Don't look at me that way 'cause I ain't never gonna change.
And if you're talking about my life you're only wasting your own time!
Кон врв
Lady Blue Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8431
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Lady Blue Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Мај.2008 во 22:47
I kvalitet i kvantitet- taka e najdobro.....iako i tehnicarite znaat da iznenadat cesto bez potrebnata velicina - znaete kako velat "NE E SAMO DA IMAS, TREBA I DA UMEES " намигнувањеголема%20насмевка
Кон врв
zagor Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Уникатен песимист

Регистриран: 27.Септември.2007
Локација: Congo
Статус: Офлајн
Поени: 12850
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zagor Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Мај.2008 во 23:04
....МАЛО,МАЛО..АМА СПОРТСКО...
...zagor e ziv,se drugo e laga.
Кон врв
којсумјас Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4543
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај којсумјас Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Мај.2008 во 01:03
Ne mozam da ja soopstam momentalnata sostojba
zato sto mi e mnogu golem
stomakot...

jebi ga..
nisto ne gledam...
Кон врв
IQ Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Darling

Регистриран: 11.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 12382
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај IQ Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Мај.2008 во 01:31
"Дури и женската Г-точка, ако жената ја има" haha e da de edna zena ja ima druga ja nema,ziti muabetot

morav malku off topic

a dobar ljubovnik e onoj koj znae da slusha! (u prevod : mnooogu e pobitna tehnikata otkolku dolzina-debelina )

[URL=http://g.imageshack.us/g.php?h=521&i=00001awbzx1.jpg][IMG]http://img521.imageshack.us/img521/
Кон врв
...Well... Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
...ExtraVagant...

Регистриран: 30.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 5231
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ...Well... Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Мај.2008 во 01:45
Originally posted by IQ IQ напиша:

"Дури и женската Г-точка, ако жената ја има" haha e da de edna zena ja ima druga ja nema,ziti muabetot

morav malku off topic

a dobar ljubovnik e onoj koj znae da slusha! (u prevod : mnooogu e pobitna tehnikata otkolku dolzina-debelina )


...malecko,, ti od kaj vakvi stvari znaesh, mnou si be malo i neiskusno za tie raboti da gi tvrdish deka se taka, ili ne e taka?...трепкање
Кон врв
IQ Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Darling

Регистриран: 11.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 12382
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај IQ Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Мај.2008 во 01:50
za prviot ili za vtoriot iskaz?

[URL=http://g.imageshack.us/g.php?h=521&i=00001awbzx1.jpg][IMG]http://img521.imageshack.us/img521/
Кон врв
...Well... Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
...ExtraVagant...

Регистриран: 30.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 5231
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ...Well... Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Мај.2008 во 02:10
Originally posted by IQ IQ напиша:

za prviot ili za vtoriot iskaz?


...aj de za vtoriot...za prviot si u pravo, za vtoriot ne sum bash siguren deka mozesh da tvrdish tvrdo deka e taka...трепкање
Кон врв
IQ Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Darling

Регистриран: 11.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 12382
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај IQ Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Мај.2008 во 02:41
toa e samo moe mislenje, ne davam glava na gilotina
ama sepak i poiskusni zeni go imaat kazano ova, ama i za drugo imaat kazano pa sea

jas si stojam na mojot stav

[URL=http://g.imageshack.us/g.php?h=521&i=00001awbzx1.jpg][IMG]http://img521.imageshack.us/img521/
Кон врв
...Well... Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
...ExtraVagant...

Регистриран: 30.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 5231
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ...Well... Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Мај.2008 во 02:50
Originally posted by IQ IQ напиша:

toa e samo moe mislenje, ne davam glava na gilotina
ama sepak i poiskusni zeni go imaat kazano ova, ama i za drugo imaat kazano pa sea

jas si stojam na mojot stav


...taka te sakam be, zasho znaesh kako vikaat, zena so eden ne umirala...trazi trazi pa cesh nachi-duzina i debelina...плазењегазење%20од%20смеење


Изменето од ...Well... - 13.Мај.2008 во 02:51
Кон врв
alan ford Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Techno thief

Регистриран: 02.Март.2008
Статус: Офлајн
Поени: 10782
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај alan ford Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Мај.2008 во 01:55
ne mozam da kazam deka ne se bitni..ne se isto 10 i 20 santima..solenka i banana...NO,sepak mislam deka e mnogu bitna tehnikata,a i do majstorot e..ako on ne si go znae zanatot dzabe da imas i 30 santima dolga tikvica

Изменето од Makijaveli - 19.Мај.2008 во 01:56
I vrag može citirati Sveto pismo za svoje potrebe.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 1718192021 23>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,266 секунди.