IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Историја
  Активни теми Активни теми RSS - Вазалства и предавства
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Вазалства и предавства

 Внеси реплика Внеси реплика
Автор
Порака
Zelenikovo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 16.Јуни.2018
Статус: Офлајн
Поени: 482
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zelenikovo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Вазалства и предавства
    Испратена: 03.Октомври.2019 во 01:23

историски земено вазали и предавници каде се' не и колку се’ не, кој одалчност кој од сервилност кој од немукает пр. Крали Марко но ете тој дури е опеан јуначки низ епои ко никој друг од средновековието, што упатува дека не секој вазал е угурсуз или пак ко таков азган предавник, ама каде е границата земено историски во однос дадени идеали и околности, пример денес ПОА видено од семакедонски етнички раК*рс е предавство но од сесловенски етнички раК*рс е вазалство како околности ... додека пак како идеализам ПОА е ултра христијанска антифилитестичка појава т.е. вазалство кон Црковните Канони, но кое видено од национален раК*рс е предавство на ближниот заради политички притисок ... та би рекол еве пример кој и во двата случаи е читко разбирлив за да се донесе едноставен заклучок дека чашата не секогаш е полупразна, но замислете ситуација кога повеќе од пола Синод на МПЦ би го свргнале со клевети и сосила Дедо Стефан ех она што му се случило на Ченто и пола Асномци, а зошто бидејќи Ченто сакаше да ги помогне Македонците од Егејот за обединети потоа да извојуваат целосно Слободна и Независна Македонија ...

всушност повод за нишкава ми е емисијата на егеецот по род за жал соселанец ВаскоЕ кој в’мблен стои на ставот дека титоистите ги помагале егејците и не ги издале посреди грчката граѓанска војна пр. ставот туркан 35-та минута во неговата предпоследна емисија за егејците, вели како тоа тито(теле)славија ве помагаше со оружје со болници со храна, ех ВаскоЕ, прво тиле&ко не помагаа Македонци тогај туку беа логистика на ссср прокси колонизацијата виа подобни локални квинслинзи, второ Македонците од Егејот беа шитнати односно Егејска Македонија шитната уште многу порано на англичаните чиј шпиун бил тито како и поголемиот дел грчки партизански тајфаши, значи не само во грчката граѓанска војна што ги К*ражел да гинат за болшевички интереси а како би одржал лице пред стаљина, туку претходно го спречува Ченто и Вардарските Македонци да се обединат воено со СНОФ и Егејските Македонци [1][1][1] всушност Солун тогаш би бил ослободен од Македонци да не биле сплетките на титоистите локално односно титоистичките вазали во Вардарска кои така пак им служеле на британските интереси да си ја осигураат неделивоста на својата балканска колонија, ве поздрави нели грчкото и знамето на бритиш ист индиа ком, реално грците и немаат толку многу герилци [2][2][2] претпоставувам уште за време СНОФ ако се пуштиле вардарци удоле и се здружиле со егејците сигурно колку што биле подоцна мобилизирани во ДАГ егејски македонци околу 20 илјади толку ќе биле и при ослободување на Солун наместо Срем, а дека биле таква бројка и во Егеј еве да не е без абер тврдењето [3][3][3][4][4][4] значи со 50 илјади македонски партизани дефакто ќе сме биднеле фактор зад кој посекако ќе застанеле дали америте или и самите англичани иако ќе требало да се здружиме пак со југословените како би дале отпор на грчките фашисти и националисти, но локалните титоисти биле толку опиени од југословенството што не било ни толку нусефект од титоизмот да просто тито&ко си ги искористиле во своја полза а ете заради англо-саксонски аршин, слично ко што на крај и сите екс-југословени беа пуштени низ вода од англо-саксонците откако си ја отслужија својата бафер колворд улога, но кому колку му сече па ете навидум етаблирани историчари новинари интелктуалци воопшто и ден денес имаат став дека титоистите срце кинеле по Македонија и Македонците, охо кој сум јас да судам дали, но напротив мене и оние со слични разбирања биваме пред историска гиљотина онаква каква утре ќе ве присилуваат и за Гоце Делчев да прифатите дека бил бугар, право на избор и вкус во однос неправдите врз Македонија и Македонците, но сите агитпроповски да не убедуваат вазал-табиетите дека нивниот титоистички светоглед е неприкосновено вистинит тоа е силување не само на свеста на нас живите туку и на крвта на сите оние Македонци кои ги положиле своите животи за Слободна Македонија ...

заклучок ... секој на своето, но чинам редно време е да почнат историчарите секојдневно на (чунки) институционален историски е-форум си премеруваат фактите и теориите за конечно и да можеме да извлечеме историско нзс за сите околности и сечии идеали, за што треба волја само и од еден раководител дали во институтот дали архивот или катедрата по Историја, до кога агитпроповски ќе ве кљукаат со нечии вистини удбашана и удбалитичари виа тв или радио фељтони, но (чунки) што се тие криви што Народ чека за се’ на нив!?


Изменето од Zelenikovo - 03.Октомври.2019 во 01:27
Кон врв
Zelenikovo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 16.Јуни.2018
Статус: Офлајн
Поени: 482
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zelenikovo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Октомври.2019 во 18:14

ќе рече некој локалните (евроатлански опиени) удбалитичари се речиси истоветни со Крали Марко во однос вазалството тој према османлискиот империјализам а овие денес кон евроатланскиот еугеничарски утопизам, но последнава кованица упатува на повеќе од вазалство, та би рекол вазал е некој кој прислужува, додека предавник некој кој служи на туѓи интереси, и додека Крале Марко прислужувал како не би паднале под инстант јарем неговите штитеници, овие денешниве фалц деспоти баш бидејќи се фалц и со ограничен рок на траење како такви кон дадена империја денес евроатланската одат во екстрема (најчесто рефлексно) сервилно за сметка фалц идеализам трампајќи ја културата и самостојноста за сметка на лихварски материјализам, дури и самото бркање мамонизам е склет ако не ифрит а не пак кога посреди цела збрка влог се поголеми колективни идеали како Самобитност Самостојност Слобода како во однос историјата и културата така и во однос Духовноста и Екологијата, во вториов случај евроатланските ботови отвораат сесрдно врати за дерогирање не само на Македонштината туку и Православието но и Природата, парексаланс предавство доколку се знае дека учипувањето во современиот вавилон само по себе не врзува за експлоататорска центрифуга на сите нивоа а во исто време не разврзува од Совеста која е чувар на Православието во својата изворна форма но и Природата во својата самоодржливост, многу веројатно си мислат денес мамонистичките предавници биле тие од левица или десница дека ние сме толку инфантилни да без цуцла нема да не биде, па остај друго последниве уште ќе не тешат виа надворешниот "ќе не биде не се секирајте" иако цуцлата сеуште не е лапната без разлика во меѓувреме што младото е шитнато, сепак ова остава простор за Надеж дека Народ бар ќе се Освести и почне да дума помалку едноумно за така и да се реоганизирани и спушти рампа врз самоуништувачкиот табиет на еа-изботираните удбалитичари!

ваквиот вовед во постов е неопходен бидејќи наскоро постојните околности ќе биднат историја, а прашање е дали и каква поука ќе извлечеме од цело ова евроатланско бунило, во кое реално преку ноќ и сами не влегувме, непротив меѓу последните, и не бидејќи не ни се сакало, туку бидејќи сме имале ксмет да имаме соседи како бугарите и грците преку кои си имаме три чисти за да на евроаланските детерминисти им речеме чукш со сила убаина не бива, но, ете дочекавме да не извозат те од лево те од десно, а на крај и тоа им беше малку за да добијат Народна Согласност за самоуништување како би не учипиле, па си истераа насила агендата за учипување налик некромонгери на кои сепак каузално некој и ќе им стапне на опаш порано или подоцна, многу веројантно самото нивно насилие каузално ним ќе им се удри од глава одвнатре бидејќи насила внесуваат во својот двор членка која ко таква ќе им извибрира соодветен вирус, што е особена утеха а знаејќи дека Се' е Божја Промисла особено кога некој неправедно страда, зар во овој континиум енергиите не се одбиваат како од огледало, но да почекаме и задржиме Смирението како не би не повлекле во тиња топтан, та не ни им се лутете некако жолчно на предавниците бидејќи конечно тие се пуш'д'батн'пипл, иако во нивниот случај самите индивидуално доброволно си отвораат простор за месонско учипување примајќи масонски јарем во форма на неприметно членство во масонски ложи виа ордени, а потоа мукла на колена, та што очекувате ако сеуште ни Црквата официјално не ги одлачила како сатанисти свесни или не тоа впрочем и се [1][1][2] вие пак ко Народ немате многу луфта за да ги истабате за таквото нивно удбалитичарско слепило бидејќи ниту владино ниту невладино имате озбилна народна контрола врз нив, просто чекате партиските мастадонти да испорачаат сами како султан партии аир за рајата дури и правејќи идоли од постојните локални папазјана-султани (едни ги тетовирате други ве тетовираат) ех камо да знаевте каков пркос кон сатанизмот империјализмот и неправдите имаме како Народ а денес заради фракинг аудио-визуелна опраност сте станале рамнодушни до степен за да и сами прифатите членство во месонска организација без и малку совест да ви проработе бидејќи нели битни се парите (како мамонистички идеал) кои ви се денеска при врвот во душата, зар не!?

интересно е дека како Комитлат имало и месони меѓу војводит, пример Гоце Делчев е предаден и отепан токму бидејќи не се повивал по сплетките на месоните кои виа своите браќа меѓу војводите форсирале предвремено дигање востание (кое логично така би било неуспешно) а како месоните би се осигурале да нема нова политичка реалност во Македонија освен постојните кои веќе биле учипени како оние на грците кои биле презадолжени кај англичаните [1] или пак срботе кај/преку французите [2] бугарите пак биле кај германците, а кај сите нив во различно време се претураат влијанијата и агендите, да е поинтерсно сето ова било случај и кај турците виа младотурците или русите виа волшевиците, капак и ден денес за мнозина ататурк и ленин им се парексаланс татковци на нацијата, жалосно трагично и невозможно неразбирливо, но ете биднале, се прашувам кој кај нас би понел таков епитет, хм би можел зајко кој го надмина дури и банко во однос својот потенцијал за месонска сервилност, но чукш и груо беше со сличен ако не истоветен набој само што гледаше успат нешто и да ушуќари како гаранции инвестиции и чалам, но пљас пљус по некоја заушка и сам олабаи, просто за да им се спротивстваи некој на таквите аждаи не е доволно само да не орденосан од нив туку и во Правда да стои а сите знаеме тој не само што не отстоја туку упте од сам почеток неправедно и дрско распали и тоа ни помалку ни повеќе кон свои сопартијци межу кои прв официјално беше Првиот Татко на Општина Аеродром Киро [1][2] потоа кон Љубе а на крај и кон сите свои соработници кои ги остави сами на цедило да ги кркаат негоите склет гурабии како владеење, логично чоекот малку по малку си гинел Благодат за на крај дури и не сакал да не шитне остаил супер простор за шиткачи да се постројат на ред, иако вистината е дека тој ојде уште одма на почетокот од мандатот заедно со банко на буК*решкиот нато самит без никого да праша со скроено име РМ(Скопје) бреј да поминеше тогаш тоа кај грците ќе беше денес уште поголем резил бидејќи секаде и сите ја памтат последната наставка во името речиси прекар кој ќе ни станеше подла прешивка, хм, вака видено неговото вазалство кон Македонскиот Народ ќе станеше уште поголемо предавство! та радувајте се што сега не сте го изеле подебелиот крај иако грујо ветуваше дека неговиот немаше да биде и за внатрешна употреба но каде застал тој кога тогаш друг ќе го надградеше и продолжеше со образложние е дека нема ни време ни простор за ретерирање, баш како и сега мицко што вели што е тоа е, но зајко оди и потаму та вели ноу проблем шитнавме многу та сега заради негоите мецени дајте да шитнеме што се може и на бугарите, само што заборава дека тој шиткал а не Народ, дирлада за беспари! штого прави пак зајко и поголем предавник ако е логично дека сепак индивидуално нешто ќарил макар и тапшања по рамо а сигурно и контоа во странство, но за второво не би шпекулирал понатака бидејќи ликот е толку мутав ќе рече Народ што за да се упика сељачки и невеста ќе му даде на вересија на оној пред кого заколеничил, сепак главното оправдување му е дека тоа удбалитичрски го сторил заради мир бидејќи сме биле уценети на се’ или ништо, но ако така не уцениле претходно која е гаранцијата дека нема пак да не уценат ето сега додека чекаме на бугарската штопна, конечно ако на уцени подлегнуваме што ќе ни тогаш држава, их да ојди арамбаша на џандар да му запрети и овој да наполни гаќи, каде тоа, ех само во банана дрќавност најдржавнички!
      
Кон врв
Zelenikovo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 16.Јуни.2018
Статус: Офлајн
Поени: 482
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zelenikovo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Октомври.2019 во 04:00
пост 11 Октомври ќе речам каква иронија е да славиме антифашистичка борба а во исто време ојме да се отанизираме, синкир волстрит не ги финансирал нацистите [1][1] парексаланс геополотичко идеолошки парадокс, онака додека пиеш нафта да мора да сеќаваш нектар! но да не излезе дека само денешните удбалитичари се фатаморганџии, та еве треба да се има на ум дека и самиот тито бил заминат со паметот [2] иако попрво свесно отколку во бунило, така речи ги шитнал народнослободителните идеали за сметка коленичење пред месонските елити од западот, но многуверојатно тоа уште пред војната било случај кога бил англиски шпион посреди коминтерната, хм веројатно ова звучи филмски, но онаму каде има чад има и оган, да е посмешно и лазо официјално немал ништо против ритуалите на тито бар додека биле со галебот во Мароко каде му приредиле месонски пречек на ју-маршалот, ех којзнае колишевски може му приджувал регалиите да нему се влечат по земја, макар што приговарал види забегавне и јавно, нели таквите мештери тераат во тајност месонски!

каков ксмет имаме современо историски а, од една страна ликои ко лазо ај што си шитнале идеологијата туку ништо арно не сториле за Македонија, багбојот дури биле и еден месец претседник на сфрј по смртта на тито капак имал само 4-то завршено, но има уште еден сличен случај и тоа далеку поголем по ранг а по род македонец [1] кој бил претседник на ссср по смртта на сталин, и ето га за Македонија речиси со прст не мрднале ако се има предвид во какви времиња на какви позиции биле, дали таквата рамнодушност не е предавство, и ај ѓоре не бил роден орид па се одродил, ама лазо, ајт битно ѓоре маленко на светот му сторил аир а така и македонците од спунт ... [2] ... по кузнај кој пат!?

туку ако поубо се види славењето на антифашосточката борба сама по себе е парадокс, иако Македонскуит Народ попрво т.е. најнапред се борел против злото и окупаторите отколку заради комунизмот, а за што доволен доказ е Ченто и неговата волја за независна и обединета Македонија било тоа под патронат на русите или пак америте, но биднало што биднало а антифашистичката борба пред се’ била комунистичја ако е јасно дека волстритовци ги исправиле и туркале нацистите како узда за болшевиците, иако тука е и најголемиот парадокс да впрочем и болшевиците се финансирани од волстрит [1] за да се сотре Православна Русија односно месоните не само што се поалчиле да ги лапнар руските теитории и ресурси туку одлучиле таму да си пуштат и nwo експериментот кој откако им скубнуе од контрола по смртта на ленин ги впрегнуваат нацистите како би го ресетирале истиот, за што пак добра поука е супер касното влегување на америте во војната дури откак е јасно дека нацистите по дебаклот кај сталинград им отвораат врата на пролетерите кон европа, но да не ја ширам бидејќи ќе замине и до Јапонија муабето и каков експеримент вила своевремено визави Кина, битно денес токму од онаму каде потекло злото фашустучко негокаш токму таму едикоси македонци денеска не тркуаат во отанизирачко бунило, чудно смешно трагично во однос жртвите на сите паднати антифашистички героии во Македонија, тоа не е само предавство туку и идеолошка ерес!
Изменето од Zelenikovo - 12.Октомври.2019 во 04:18
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,156 секунди.