IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Фотографија, камери и видео
  Активни теми Активни теми RSS - Contact Printing
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Contact Printing

 Внеси реплика Внеси реплика
Автор
Порака
Zelenikovo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 16.Јуни.2018
Статус: Офлајн
Поени: 461
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zelenikovo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Contact Printing
    Испратена: 13.Мај.2019 во 00:53

додека мрморев колку импровизација е закон а верглајќи за дигитални абери, се сетив нормал колку цела оваа фото-манија во блиска иднина заради соларна бура или пак емф-оружја ќе дочека инстант-ресајкл-бин, та нормал ми текна на аналогна фотографија и колку се помалку има филмои, за што уште понормално Чоек би требало да е запознаен со фото-корените и како би импровизирал во дадени услови, но за сега имате сеуште на дофат целулоидни филмои иако не на претек, а се најдвит и фото хартија, но може поинтересно но и пооригинално би било Трансфер на Камен ... постојат и други слични трансфер техники како прокси-керамички [1] или дигитално-стаклени [2] но за оваа чинам вреди да се отвори и засебна нишка ...

https://www.kickstarter.com/projects/shotsonstone/shots-on-stone-photos-on-stone-developed-in-a-dark

https://dornob.com/old-school-technique-and-stone-tiles-make-an-artful-combination/

https://luminous-landscape.com/developing-photographs-stone-darkroom/


https://en.wikipedia.org/wiki/Contact_lithography

https://www.photrio.com/forum/threads/contact-printing-history.119288/

а убо излегува на секаков камен ...

https://www.lomography.com/magazine/318581-how-to-develop-photos-on-stone-in-a-darkroom

Each stone is also UV coated to make it resistant to deterioration


Изменето од Zelenikovo - 13.Мај.2019 во 01:01
Кон врв
Zelenikovo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 16.Јуни.2018
Статус: Офлајн
Поени: 461
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zelenikovo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Мај.2019 во 02:10


логично за ова ви треба целулоиден аналоген фотоапарат и олдскул фото-лабос, но доколку немате абер од црно-бела фотографија експериментите околу трансферот на камен сигурно ќе бидат каша, та еве и тро спореден но поучен офтопик B&W абер од Билд ...

Originally posted by <a href=http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=3318&PID=215989#215989 target=_blank rel=nofollow><u>+Protagorist</u></a> +Protagorist напиша:


ова со фоткава од карабината на ГТЦ неодминливо потсетува на Ретро Фотографија но во bw стил од 60-тите таман тогаш и почнал муабетот со него бар околу планирањето [1] ќе да биле надлежните своевремено зафатени од добра музика па олабаиле и го развлекле стартот, затоа пак изведбата експресна, нејсе црно бели ретро фотки најлесно се вадат со аналогни направии [1] или пак кај дигиталците кога покрај црно белиот мод ќе удрите и софт блур за што поавтентична атмосфера ~ наједноставно со подобен рефлектор [2] или некоја негова импровизација [3]

постпродукциски може да се импровизира со принт медиуми [1][2][3] илити доколку фотката не е за принт таквиот ефект дигитално да се постигне со едитирање

    http://www.digital-photo-secrets.com/tip/2767/monochrome-mode-why-use-it/

    http://photography.tutsplus.com/articles/6-tips-for-becoming-a-vintage-photography-expert--photo-1401

    [1] http://digital-photography-school.com/8-reasons-to-use-silver-efex-pro-2-for-your-black-and-white-conversions/


но колку и како да ја реметите црно белата фотка таа пред се е композиција [1] т.е. што треба каде да биде во кадарот, преку дадена текстура светло и сенки [2][3] но зависи и кој што сака да раскаже, па прозирна ЦБ Фотка закачена на ѕид или во двор различно зборува, ако воопшто и некому тоа му е битно што и зошто сакал да каже авторот, обично денес и добрите раскажувачи на сликната реалност никој не ги есапи, нели заради сестрана хиперпродукција врз сите сетила никој нема време нит некого да сослуша, или на чуеното и да се задума, а не пак да измедитира, капак денес b&w е како шлагер, фокстрот па и боса нова сред техно или во најдобар случај поп атмосфера, што пак незначи дека од тоа нема да излезе никако оригинален ремикс во костец оригинални поенти [1] адио памет кратко речено [2][3] последниве два фуса ги пуштам за да ви шушне во глава дека потенцијално се што ви е дигитално дури и во нормалн времиња е осудено на далеку побрза пропаст од целолоидот, битно убо сте си поминале во меѓувреме ако ништо друго, а така и егото ќе нема потреба да ве држи во заложништво и постојано да го гланцате

http://www.cuded.com/2014/05/surreal-photography-by-souichi-furusho/ [1]

https://www.pinterest.com/explore/white-photography/интересен есперимент би било доколку goldenhour збркате како црно-бела фотка з трансфериран на Травертин би извадил камено изгрејсонце или зајдисонце ... проштевајте за офтопик дигресииве ...

Originally posted by +Protagorist +Protagorist напиша:


бидејки сето ова горе сигурно ќе ви здосади кога тогаш, пред да се вратите на мултиколор кадрите свратете некое време и на еднобојните или монохроматските фотки, макар и индиректно [1][2][3] ако не друго како атмосфера во позадина, а и во контекст минатиот пост самиот премин од 60ти во 70ти е токму премин од црно-бела кон монохроматска фотографија земено глобално, а ми мириса дека тогаш масовно почнал да се користи и кропот заради повпечатлива колоритност или композиција [1][2][3]

http://weburbanist.com/2008/11/30/monotone-monochrome-photography/

https://www.pinterest.com/search/pins/?q=monochromatic&rs [1][2][3]

green bath [1] yellow bath

    https://en.wikipedia.org/wiki/Monochromatic_color

    https://en.wikipedia.org/wiki/Monochrome#See_also


на сето ова ако се задумате и хромо-тераписки и ете ви неограничен простор за експериментирање [1][2][3] ако не со објектите тогај со субјектите во кадарот, а за што би требало да терате и дизајнерски [11][2][3] a зошто не и видеоартовски [1][2][3]


се на се едноставноста и чистите бои преку кои во кадарот се нагласува некоја поента оставаат подолгорочен впечаток како afterimage сензација [1][2][3] ~ еве пр. кај рефлексната фотографија а каде дополнително и двосмисленоста плени меморија ~ ехо кое неретко го користат рекламните агенции во своите кампањи, нормално бар за што полесно да отскокнат сред сето маркетинг бунило @ кое да се пофалам ко такво мене сеуште не ме закачило озбилно, иако одамна му буричкам во центрифугата, среќа имав отворено и други хоризонти по вијуги, инаку посекако ќе ме однесеше матната во комерцијални води /// а вака пливај и уживај ко во хоби, а само одвреме навреме заради промена и подлабоко да нурнам, но кога ќе видам какви се суштества се накрцале во тоа креативната тиња доле, а не па под неа, повторно со леснотија добивам инспирација да уживам на површина во одблесоците и ниваму нитаму атмосферата ... блазе си им на оние кои ич мува не ги лази што понатака и постојано летаат аматерски во облаци, што пак е возможно само ако срцето здраво не си го искорумпирале со сластољубие среброљубие или славољубие 3С кои не само фотографијата ами и животот ви го ограничуваат [1 ] ако воопшто Слободата ви е идеал сред вашите духовно-културни а не материјално-телесни регистри   

да се вратам на еднобојните фотки, a кои уште повпечатливи се ко b&w кросовер, за што од корист би ви бил муабетот за селектирање неколку поста погоре, иако сега ваквиот ефект можете да го постигнете и онлајн во фотор или фотобакет едиторот [1][2]вистина секој момент е неповторлив па и вреден да се забележи, но штом срцето за тоа не е кадарно, фотографиите навистина се незаменливи, ве поздравии ГТЦ погоре бар оние со билдерски светоглед, сепак никогаш не брзајте, и не дека брза кучка слепи кучиња раѓа, напротив колку повеќе кучиња толку повеќе можност за да се стори чопорот утре племенска глутница а таа клановски да фрли чалам на некоја територија, Но кај смирениот прст приказната склепа во воздухот а не во кадарот, а бива заробена само кога ќе проработи интуицијата [1][2][3] токму вака жените како поемотивни биднуваат добар фотограф кога совладувајки ја техниката инспирацијата ја бараат преку себе а не надвор од себе, што е корисно макар немале особен абер од композиција или кадар, уште подобро не робувајки на концепти се врзуваат за кадрирани емоции, а кога не мора нит технички да се потковани ~ само нека фоткаат со горен раК*рс за да бидат посамоуверени, за да си исконтролираат чуствата и не дозволат приказната да им забега од јаве насон, но ни тоа не е проблем ако знаат безбедно да се расонуваат штом некаде некако залутаат од таа страна артистички ~ па и комерцијално со тиква-баклава прилики [1][2][3]

за архи или пејсажни фотки нормално највпечатливо и изгрејсонце или зајдисонце кога и наједноставно би доловиле кафен жолт или портокалов-монохромо-ефект од секоја сцена [1][2][3] патем мигов е фатен со ајфон [1][2][3]


Кон врв
Zelenikovo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 16.Јуни.2018
Статус: Офлајн
Поени: 461
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zelenikovo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Мај.2019 во 05:38

B&W фотографија значи простор за континуирано аналогно експериментирање од почеток до крај на бркање фаќање и вадење на Кадар, при што помеѓу има мал милион комбинации за ретуширање

https://en.wikipedia.org/wiki/Edward_Weston#Exposures

но има ли денес фото-училиште каде би учел Народ да развива цeлулоидни филмои? дека од нет ќе се поучи практично тоа тнко!

https://archive.org/stream/cameracra484919411942phot/cameracra484919411942phot_djvu.txt

~

туку CP

Contact_print#Other_uses_for_the_technique

https://howlingpixel.com/i-en/Contact_print

како фора може трансферот наместо хартија и камен да оди и на Растенија

https://stories.rbge.org.uk/archives/22359

http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=506&PID=29588#29588

https://www.lomography.com/magazine/294016-let-the-sun-do-the-work-with-chlorophyl-prints

http://www.alternativephotography.com/the-chlorophyll-process/

убав начин на крај од сезона панорама од градината да склепате во колаж како пазл во боја т.е. од ист негатив а ралична боја и форма на листови а од кои би излегол еден кадар ко за слика ... процесот на трансфер оди исто како во првите времиња без UV светло туку на Сонце токму ко што и Едвард Вестон погоре терал ...


Изменето од Zelenikovo - 13.Мај.2019 во 05:38
Кон врв
Zelenikovo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 16.Јуни.2018
Статус: Офлајн
Поени: 461
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zelenikovo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Мај.2019 во 03:23

незнам дали е можно да се равива целулоиден филм трансферирајќи го врз хидрографски филм [1]-[2][3] но ова е бонус за рељефни предмети и бочно освен одозгора ... мотивација плус за да си склепате свој фото-лабос ... а бидејќи овие микронски филмови се принтаат на инкџет та сигурно и рачно можат да се бојат т.е откако трансферирате негативот можете и да ретуширате дополнително пред да се стори водениот трансфер врз предмет ...

http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=1928&PID=200153#200153

https://www.liquidprintone.com/hydrographic-water-transfer-printing/

https://www.mydipkit.com/info/#water-transfer-printing-made-easyИзменето од Zelenikovo - 22.Мај.2019 во 15:31
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,110 секунди.