IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Фотографија, камери и видео
  Активни теми Активни теми RSS - Nikkor објективи
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Nikkor објективи

 Внеси реплика Внеси реплика
Автор
Порака
Zelenikovo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 16.Јуни.2018
Статус: Офлајн
Поени: 444
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zelenikovo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Nikkor објективи
    Испратена: 23.Декември.2018 во 10:25

каква појава е подфорумов, уба ризница на абери, но чуму згаснал 2013-та, ех фејкбук кадаверици и то фосилизирани, во заборав претпоставувам, синкир ќеиф оти таму се фино конектирани во сродни днк рецидиви, но ајт ќе разберев Форумов бил сештологија ем подфорумов непрегледен, но барнда извадеа свој Фото Форум тукашниве модератори, бреј на толку Фото Клубои едвај и Фото Блогои тук таму што имаат ...

нејсе, да освежам Фотосокаков, та еве утрово на Билд бев фрлил ситно абер колку објективот знае да напраи разлика, абер кој на Идивиди го има тро доста меѓу редои [1][2]

http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=364&PID=229899#229899
и не дека сакам Никор да ги пофалам ко незаслужено извикани [1] туку дека понекогаш кога Чоек нема инспирација во Кујна секогаш од рака може да му појде да потпечи рецептот во Земјена Тава за што соодветна тематска споредба би било Фоткање со архаичен телескоп од 70-тите, а доколку нели сака сите вкусои да ги сочува Експрес Лонец не е на одмет што споредбено би биле ова современите објективи, што не значи дека Рецпетот му е на арно или пак намирниците токму а не пак Волјата за домакинлук на место, капак ако околностите му закржлавиле Живот со безидејност и дефукусираност во однос Вкусоите и ето кулинарлук за во подрумски шпајз, алаверсан каде бар ќе се наситат локални фантоми од надробената енергија, што може пак да извади уникатни ремикси, пр. на Милтон Фото Фељтон кој денес зумирано би дочекал репринт како спомен што било некогаш на мени, кога Сликарството како вичен арамилак на сцени, свртело во Фотографство како џепарошки башибозук на кадри ...

ко и кај панорамскиот муабет што го заверглав [1] и тука би рекол пред да купите Експрес Лонец убо распрашајте се колку вода за што држи ... a ако налетате на шпајзер со тапија чунки од спунт преку неговата исфрустрираност нешто отпојќе ќе разберете ...


My 3rd Favorite Food Photography Lens – 60mm Macro lens. This lens is an awesome macro lens that will deliver crystal-clear shots and is lightweight to handle. Get up {{close}} to your food with this lens, because it really likes that! [1]

The AF Micro-Nikkor 60mm f/2.8D has been made since 1989 to the present. This is a good testament to this lens’ design and while it was replaced in 2008 by the current (as of now) AF-S Micro-Nikkor 60mm f/2.8G ED lens the older 60mm is still being made. [1]

The new AF-S Micro NIKKOR 60mm f/2.8G ED lens incorporates a myriad of innovative features and technologies, including Nikon's Silent Wave Motor technology (SWM), Nano Crystal Coat, Extra Low Dispersion (ED) glass and Internal Focusing (IF) design. [1]


Кон врв
Zelenikovo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 16.Јуни.2018
Статус: Офлајн
Поени: 444
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zelenikovo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Декември.2018 во 14:14

не дека имам големо искуство со Никор објективи, до сега во свои раце сум си играл најнапред со Јашика слр и Канон дслр, иако по пријатели сум чепкал Никон и то нивните Никор објективи, но никогаш не е касно Чоек да се дофати до некоја слилна наоравија доколку може на старо да ја ископа, иако на старо главен гајрет покрај терсене механизми се претежно и скречувани леќи, та попаметно би било старо куќиште т.е. сензор да се најде ако и тој не е пуздер, а Објектив нов да се земе ...
но како да се заштите објективот тоа е веќе поучен абер, поарно филтрите кои ги имав од Јашиката ги ставав и на свсх камери а истото би го сторил и денес доколку објектив ми падне во рака, јасно само треба добар избор на Филтер, поука која ќе ја најдете на многу места [1] но која ретко кој ја аплицира, претежно думајќи дали да се оди со арпаџик или техночист табиет по леќи [2] ова последнава емулзија ја преферираат и Hikara производителите на Nikkor леќи [2][3][3]

портабл реалност, секогаш си бара фантастична импровизација, купете бар електростатска направија т.н. јонизатор која ќе вшмукува прашина во просторијата пред да почнете да експериментирате бидејќи во истиот миг кога ќе ги исчистите леќите во објективот, и понив и вонего, ќе се насобере одма фина прашина [1] и ко што вели на линков најубо процесов да го терате во импровизиран инкубатор ... хипохондрици ќе менуваат дури и објектив во такви услови освен ако немаат за секој објектив екстра сензор т.е. куќиште на лагер ...

open air diy cleaning (Your Life Your Risk Mode) check eBay latter

https://petapixel.com/2013/05/16/a-few-easy-lens-dustings/

https://photographylife.com/what-to-do-with-dust-inside-lens

https://www.adorama.com/alc/0013666/article/The-Secret-of-Effectively-and-Safely-Cleaning-Your-Digital-Camera-Sensor-Yourself


Кон врв
Zelenikovo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 16.Јуни.2018
Статус: Офлајн
Поени: 444
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zelenikovo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Декември.2018 во 18:00

тро офтопик ко за мој последен пост во нишкава ...

ако имате волја за лабараториски чистачки табиет мој совет ет ЗАБОРАВЕТЕ НА ДИГИТАЛЦИТЕ во најдобар случај се скапи (а непрокопсани [1][2]) а во најлош она што ќе го добиете од 35мм камера никогаш нема да го добиете од дигиталец, ризик плус ет и соларна бура, иако треба абер како да се тера со олдскул фото направии, аналогно налик возење кола треба да знаете до каде и како со истата може да терате, пред се' да имате осет за Композиција во Кадар, Алатки на Апарат и Волја за Развивање ...

https://petapixel.com/2015/05/26/film-vs-digital-a-comparison-of-the-advantages-and-disadvantages/

http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=329&PID=34258#34258

https://www.35mmc.com/category/repairs-mods-tutorials-downloads/

пардон горе имам превид и канонот беше слр-ка, односно чинам последниот 35мм сој од канонци, фамозниот еос300, иако имаше доста напредни дигитални функции во однос сензорот функциите и дисплејчето, интересно имав табиет да не го скинам апарат од рамо бркајќи во од кадри, но немајќи пари за развивање ниту пак Лабос по дома та ретко што од фотнатото виде бел ден собирајќи ги филмоите од разонода, нели кога нема да се намачиш мануелно да фокусираш и штимаш нормално нема ниту многу да се замарш откако ти помине меракот по направијата иако собираш успат спомени за некое подобро утре на принтана реалност ... во меѓувреме што останало кај останало од филмои но излегоа дигиталците а нив пак ги третирав и третирам како стопмоушн муабет, најчесто фоткајки со идиоти бркајки попрво сцени и раК*рси а сетне ретуширајќи ги ко локум во чај неретко и алва во кафе ...

https://www.photo.net/discuss/threads/camera-market-dominator-in-1960s-70s-and-80s.431046/

https://www.photrio.com/forum/threads/what-was-the-nikon-equivalent-to-the-canon-ae-1-in-the-day.123575/page-4

https://www.photo.net/discuss/forums/classic-manual-cameras.1903/

Кон врв
Zelenikovo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 16.Јуни.2018
Статус: Офлајн
Поени: 444
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zelenikovo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Јануари.2019 во 19:33
Кон врв
Zelenikovo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 16.Јуни.2018
Статус: Офлајн
Поени: 444
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zelenikovo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Мај.2019 во 04:34

да не излезе дека сум еугенофоб, еве тро пофален пост за некоја еугенија :) иако би рекол за повеќето аматерки евгении кај нас и ова е скап-пајплаин!

http://eugenia.queru.com/2018/04/24/shoot-a-feature-film-with-just-1000-worth-of-equipment/

http://eugenia.queru.com/2018/09/29/shooting-a-movie-you-only-need-two-lenses/

заради нишкава да речам еквивалент на 7artisans e NikkorZ/S иако сосем нова приказна, претпоставувам ако на ова се додаде добра атмосфера како компоиција кадар и светло ќе излегваат супер нискобузетни видеоспотови реклами и видеоартови, прашање е само зошто кај нас сеуште нема некој филантроп кој ќе отвори лизинг или рен-а-кам компанија која на фотоентузијастите по фото-клубовите ќе им даде така подршка да се калат во професионалци на кои така просторот за креативност ќе им биде далеку поголем него инерцијата за комерцијално занаетчиство!

https://www.photoxels.com/nikon-announces-three-z-mount-s-line-lenses-and-the-nikkor-z-lens-roadmap/

[1] https://www.nikonusa.com/en/nikon-products/product/mirrorless-lenses/nikkor-z-14-30mm-f%252f4-s.html

https://www.digitalcameraworld.com/reviews/nikon-nikkor-z-14-30mm-f4-s-reviewЦитирај Z-mount lens lineup ... is cut out for professionals shooting weddings, landscapes, events, street photography, environmental portraits, and more. It’s also designed to be an excellent performer when shooting video. ... Z mount system It’s quieter, too — crucial for video — and remains weather sealed throughout.

https://www.theverge.com/2019/2/13/18224246/nikon-24-70-s-lens-announced-pricing-features-release-date


интересно имаат ли точка на топење/смрзнување новиве објективи, сите информации ќе ги најде Чоек но овие ги кријат :)

туку матер фор аматер ...

The ability to assign aperture control on the lens ring is interesting for video. Do you know if the aperture changes are stepless – which is needed when filming? [1]
Цитирај What makes the Nikkor Z 24-70 mm F4 S very suitable for video is the soundless operation of the autofocus motor and the fact that the lens is corrected for "focus breathing." With lenses with focus breathing, the focal length seems to change when you change the focus. The field of view becomes wider or narrower when the focus shifts from near to far or back. It thus seems as if you are zooming at the same time, and that makes your recordings noisy. The Nikkor Z 24-70 mm F4 S has been designed to keep this phenomenon to a minimum. Furthermore, the lens also has a programmable ring. You can use this for stepless adjustment of the aperture, and that is of course very nice for controlling the lighting during filming.

https://www.camerastuffreview.com/en/nikon-lens-review/nikon-z-24-70mm-f-4-s-2


сепак авијација није шала

Цитирај The focusing ring is a double-edged sword on this lens. The nearly 365-degree throw at the same time makes it much better for precision focusing to nail critical focus, but it makes the lens wildly impractical to use in the real world as you won't be able to focus quickly (even if you stop down) because of the huge movements required. However you look at it, this is a lens meant to live on a tripod in a studio or on a controlled set.

...

Not just in a studio on a tripod but outdoors on a tripod. I also use my 85mm Zeiss Otus (in my Canon) handheld here in Colorado. It's my favorite lens and I think Nikon shooters will love this big aperture Nikon lens too.

https://fstoppers.com/gear/nikons-best-lens-going-be-virtually-unusable-345761#comment-465154


learn bokeh [1][2] By having an f1.8 lens that you shoot at f1.8, you get better bokeh. You’ll even get better bokeh at f2 or f2.8 because you’ll still be getting less geometry in the out of focus highlights. [3~

затоа секогаш ИМПРОВИЗИРАЈТЕ пред да се заглавите со опрема предпродукциски, едно време имаше ЕД ВУД Филмска Работилница 90-ти и тро потака, но откако ЛАЛЕ замина немам чуено дали постои нешто слично, таму некогаш секој од дома носеше што имаше и опрема се споделуваше, камо да размислуваат и денес така сложно младите ... импровизација значи Слобода дури и кога професионално делкате кадри, иако импровизира само оној кој не е заробен трендовски но и знае како да компензира, ѐ нормал постпродукциски да дополни недостатоци ...

https://camerapedia.fandom.com/wiki/Jupiter_(lenses)

https://www.pentaxforums.com/userreviews/jupiter-11a-4-135-135mm-f4.html

https://www.dpreview.com/forums/thread/4161422

https://camerapedia.fandom.com/wiki/Helios-44

https://sleeklens.com/helios-44m-4-lens-review/

https://www.vintagelensesforvideo.com/helios-44-2-58mm-test/ - Personally I prefer the Helios 44-2 which has the step-less aperture ring on the front
Изменето од Zelenikovo - 12.Мај.2019 во 23:43
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,110 секунди.