IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Филозофија и психологиjа
  Активни теми Активни теми RSS - Носталгија за недоживеаното
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Носталгија за недоживеаното

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <123
Автор
Порака
zamislena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Јануари.2010
Статус: Офлајн
Поени: 13863
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zamislena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Април.2019 во 00:40
Во овој свет времето минува, но малку нешта се случуваат. 
Како што малку нешта се случуваат од година на година, малку нешта се случуваат од месец на месец, од ден на ден. 
Ако времето е исто со протекувањето на настаните, тогаш врмето едвај се движи. 
Ако времето и настаните не се исто, тогаш само луѓето едвај се движат. 
Ако човек во светов нема никакви амбиции, тогаш страда, иако не е свесен за тоа. 
Ако има амбиции, тогаш страда свесно, но мошне бавно.

Related image
Кон врв
pajser Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
kloshar

Регистриран: 04.Март.2011
Локација: Lao People's Dem. Rep.
Статус: Офлајн
Поени: 12775
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај pajser Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Април.2019 во 07:32
,,,samo dushevnata bolka e potsetnik na neshto nepostoechko,,,nedozhiveanoto,,,
nesluchajno ne veruvam vo sluchajnosti<>sekoja sluchajnost e kontrolirana
Кон врв
paralelogram Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Мај.2017
Статус: Офлајн
Поени: 621
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај paralelogram Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Февруари.2020 во 07:30
Подсвесното, скриеното, а всушност површното..
Кон врв
Joshua_Tree Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 6476
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Joshua_Tree Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Февруари.2020 во 21:54
Originally posted by zamislena zamislena напиша:

<span style="color: rgba0, 0, 0, 0.87; font-family: Roboto, Helvetica, Arial, sans-serif; font-size: 14px;"><b style="">Во овој свет времето минува, но малку нешта се случуваат. </span>
<span style="color: rgba0, 0, 0, 0.87; font-family: Roboto, Helvetica, Arial, sans-serif; font-size: 14px;"><b style="">Како што малку нешта се случуваат од година на година, малку нешта се случуваат од месец на месец, од ден на ден. </span>
<span style="color: rgba0, 0, 0, 0.87; font-family: Roboto, Helvetica, Arial, sans-serif; font-size: 14px;"><b style="">Ако времето е исто со протекувањето на настаните, тогаш врмето едвај се движи. </span>
<span style="color: rgba0, 0, 0, 0.87; font-family: Roboto, Helvetica, Arial, sans-serif; font-size: 14px;"><b style="">Ако времето и настаните не се исто, тогаш само луѓето едвај се движат. </span>
<span style="color: rgba0, 0, 0, 0.87; font-family: Roboto, Helvetica, Arial, sans-serif; font-size: 14px;"><b style="">Ако човек во светов нема никакви амбиции, тогаш страда, иако не е свесен за тоа. </span>
<span style="color: rgba0, 0, 0, 0.87; font-family: Roboto, Helvetica, Arial, sans-serif; font-size: 14px;"><b style="">Ако има амбиции, тогаш страда свесно, но мошне бавно.</span>
<span style="color: rgba0, 0, 0, 0.87; font-family: Roboto, Helvetica, Arial, sans-serif; font-size: 14px;"><b style="">
</span>
Related image...времето е човечка креација преку која успеваме да се справиме со промените кои се случуваат во и околу нас :))
...ние без фактор време?
...прашање за размислување?

Изменето од Joshua_Tree - 18.Февруари.2020 во 21:55
“Talk, talk, talk: the utter and heartbreaking stupidity of words.”
― William Faulkner, Mosquitoes
Кон врв
pajser Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
kloshar

Регистриран: 04.Март.2011
Локација: Lao People's Dem. Rep.
Статус: Офлајн
Поени: 12775
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај pajser Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Февруари.2020 во 07:13
Originally posted by Joshua_Tree Joshua_Tree напиша:

Originally posted by zamislena zamislena напиша:

<span style="color: rgba0, 0, 0, 0.87; font-family: Roboto, Helvetica, Arial, sans-serif; font-size: 14px;"><b style="">Во овој свет времето минува, но малку нешта се случуваат. </span>
<span style="color: rgba0, 0, 0, 0.87; font-family: Roboto, Helvetica, Arial, sans-serif; font-size: 14px;"><b style="">Како што малку нешта се случуваат од година на година, малку нешта се случуваат од месец на месец, од ден на ден. </span>
<span style="color: rgba0, 0, 0, 0.87; font-family: Roboto, Helvetica, Arial, sans-serif; font-size: 14px;"><b style="">Ако времето е исто со протекувањето на настаните, тогаш врмето едвај се движи. </span>
<span style="color: rgba0, 0, 0, 0.87; font-family: Roboto, Helvetica, Arial, sans-serif; font-size: 14px;"><b style="">Ако времето и настаните не се исто, тогаш само луѓето едвај се движат. </span>
<span style="color: rgba0, 0, 0, 0.87; font-family: Roboto, Helvetica, Arial, sans-serif; font-size: 14px;"><b style="">Ако човек во светов нема никакви амбиции, тогаш страда, иако не е свесен за тоа. </span>
<span style="color: rgba0, 0, 0, 0.87; font-family: Roboto, Helvetica, Arial, sans-serif; font-size: 14px;"><b style="">Ако има амбиции, тогаш страда свесно, но мошне бавно.</span>
<span style="color: rgba0, 0, 0, 0.87; font-family: Roboto, Helvetica, Arial, sans-serif; font-size: 14px;"><b style="">
</span>
Related image...времето е човечка креација преку која успеваме да се справиме со промените кои се случуваат во и околу нас :))
...ние без фактор време?
...прашање за размислување?

,,,aj da ja pogledneme parichkata od drugata strana,,,
,,,chovekot e vremenska kreacija preku koja vremeto uspeva da se realizira vo negovata seopfatnost i nedopirlivost
,,,hm,,,vremeto bez faktor chovek,,,
,,,_razmisluvanje bez prashanja_,,,
nesluchajno ne veruvam vo sluchajnosti<>sekoja sluchajnost e kontrolirana
Кон врв
Joshua_Tree Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 6476
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Joshua_Tree Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Февруари.2020 во 20:29
...ако е човекот временска креација,тоташ по аналогија би прашале кој го создал времето нели?
...кокошка-јајце,антиматерија-материја,бог-еволуција...многу претпоставки,малку решенија
“Talk, talk, talk: the utter and heartbreaking stupidity of words.”
― William Faulkner, Mosquitoes
Кон врв
pajser Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
kloshar

Регистриран: 04.Март.2011
Локација: Lao People's Dem. Rep.
Статус: Офлајн
Поени: 12775
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај pajser Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Февруари.2020 во 21:08
,,,haug,,, JT,,,
,,,vremeto,,,kako del od svetoto trojstvo,,,
,,,vreme_prostor_dvizhenje,,,
,,,se toa = beskonechnost kako sozdatel na nedostapnosta na mislata,,,
,,,pretpostavkite nemaat potreba od reshenija
nesluchajno ne veruvam vo sluchajnosti<>sekoja sluchajnost e kontrolirana
Кон врв
Joshua_Tree Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 6476
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Joshua_Tree Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Февруари.2020 во 21:42
...хаук пајсер
...ако е така како тврдиш,тогаш која е потребата од наука и философија?
...тогаш,човеколиките and Co. постојат за еден ден да непостојат
...тогаш,и нашево дробење празна слама ќе остане дробење празна слама
...тогаш,хрчакот во тркалото никогаш нема да стигне до неговото парче сирење
...тогаш настапува MATRIX и апчињата

Изменето од Joshua_Tree - 19.Февруари.2020 во 21:45
“Talk, talk, talk: the utter and heartbreaking stupidity of words.”
― William Faulkner, Mosquitoes
Кон врв
pajser Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
kloshar

Регистриран: 04.Март.2011
Локација: Lao People's Dem. Rep.
Статус: Офлајн
Поени: 12775
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај pajser Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Февруари.2020 во 20:39
Originally posted by Joshua_Tree Joshua_Tree напиша:

...хаук пајсер
...ако е така како тврдиш,тогаш која е потребата од наука и философија?
...тогаш,човеколиките and Co. постојат за еден ден да непостојат
...тогаш,и нашево дробење празна слама ќе остане дробење празна слама
...тогаш,хрчакот во тркалото никогаш нема да стигне до неговото парче сирење
...тогаш настапува MATRIX и апчињата

,,,tvrdenjata ne se tvrdenja od mene,,mozhebi neshto of potrebata za vlez vo spiralata na bezumieto na tamu nekade um,drugo e prashanjeto dali toj um postoi,,,a filosofijata i naukata postojat zaradi postoenjeto na_umstvenata potreba,,,koja li ironija,,,
,,,ulogsta na postoenjeto e da dovede do sostojba na virtuelno nepostoenje,,,nie bledolikite and co. sme samo proekcija na neshtoto,
,,,mlatenjeto na prazna slama e potrebno oti nema nisto ispolneto_se e PRAZNO,,,
,,,a hrchakot isto ko sapiensot koga sonuva deka vozi tocha i so nozete vrti a nishto nevrti,,,pak proekcija na neshtoto,,,
,,,i apchinjata se del od matriksot,,,da matriksot,,,seushte neshtoto me mu dozvoluva na sapiensot da doznae oti zhivee vo matriksot ,,,oti matriksot e del od neshtoto,,,a I toa neshtoto neznae deka bitisuva vo matriksot,,,toa e esencijata na matriksovoto neshto,,,
,,,_beskonechnoto prodolzhuva da si poigruva so _shto_,,,
nesluchajno ne veruvam vo sluchajnosti<>sekoja sluchajnost e kontrolirana
Кон врв
Joshua_Tree Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 6476
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Joshua_Tree Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Февруари.2020 во 20:51
...ми се допаѓа твоето размислување пајсер
...знаеш,понекогаш имам впечаток дека живееме во една виртуелна реалност,а понекогаш се поистоветувам со останатиот животински свет на планетава што живее во еден синџир од повторливи условености...вистината е секогаш некаде помеѓу...
“Talk, talk, talk: the utter and heartbreaking stupidity of words.”
― William Faulkner, Mosquitoes
Кон врв
zamislena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Јануари.2010
Статус: Офлајн
Поени: 13863
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zamislena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Март.2020 во 23:01
Носталгија за недоживеаното....
Носталгија за доживеаното...
Се ми е испомешано...

Никој не знае каде се наоѓа душата...
ама сите знаат, како боли ....
Кон врв
paralelogram Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Мај.2017
Статус: Офлајн
Поени: 621
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај paralelogram Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Март.2020 во 23:40
Немој само кнауфот.. Ќе ти сврти памет..
Ламперија, глет, малтер.. Да.. Ќе те поучат.. Ќе размениш искуства..
А гипсон уштиркан и против керамидите ме сврте.. Од дожд и ветер што ме чуваат.. И да врне и да вее и бура да коси..
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <123
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,109 секунди.