IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Мистерии и астрологија
  Активни теми Активни теми RSS - Секти
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Секти

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 34567 14>
Автор
Порака
Boogie Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Слобода или Смрт

Регистриран: 26.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 10652
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Boogie Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Април.2007 во 16:43
Sakas da kazes deka Gospod,Hristos se biblijata deka ako ja citas biblijata i ako si bezgresen si poblisku do duhovniot mir i gospod.
Jas mislev deka glavnata odlika na Hristijanstvoto voopsto e Ljubovta i Prockata,mislev deka site onie zaostreni principi se za svestenicite i lugjeto sto moze da ziveat takov zivot,pa ti se molam koj deneska ne izlazal ili nemal losa misla vo glavata so nacinov na zivot vo 21 vek.
Denes gledam sekoj posti i se procistuva no za zal toa e moderno i zatoa go pravat a ne poradi vistinskata vrednost na postot i procistuvanjeto.
Sekoja vrednost vo zivotot netreba da se vodi spored religijata,barem po moe mislenje i ne deka 99% od pravoslavcite se losi a 99% od katolicite i drugite se dobri,prosto razmisli vaka - covek e covek i kako covek sposoben e i za losi i za dobri raboti vo zivotot no spored mene tradicijata i harmonizacijata na takviot nacin na pocituvanje na tradicijata e samo eden patokaz kon podobriot nacin na zivot.
Кон врв
аџија Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 5474
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај аџија Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Април.2007 во 23:31
никој не рече дека православните се лоши... ама македонското општество е ВО РАСПАД... човек стварно треба да биде наивен националист да не го сфати тоа...

мојата поента беше, дека еве, дури и самиот се вклопуваш во тоа сивило, велиш зошто да не се лаже или да се има лоши помисли, итн., работи што се косат со христијанската етика. Епа не може ние да си бираме што ни одговара, а што не, токму заради тоа и е духовноста во распаѓање, бидејќи имаме еден неверодостоен и нелогичен верски систем.

една членка тука на форумот ми вика јас верувам во црква, велигден и јајца, ама НЕ ПОЧИТУВАМ попови, не верувам во воскресение и не верувам во Библија... Замисли? Каква глупост! Како ќе имаш велигден и црква, без воскресение и Библија? МИслам тоа е „нашата“ вера модерно-македонска, со здрав памет се коси...

И логично на тоа е дека немаме ниту ќе можеме да ги имаме истите вредности како нашите „предци“, кои верувале во светогледот на христијанството...
Кон врв
Hacker Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 11.Мај.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 20
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Hacker Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Мај.2007 во 23:23
vo gostivar ima da ti kazzam
Proctaj...
Кон врв
Tattoo Beauty Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Tetovirana Sexy Ubavica

Регистриран: 10.Август.2006
Статус: Офлајн
Поени: 4549
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tattoo Beauty Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Мај.2007 во 23:11
Dead ни едно ни друго чиста заблуда
Кон врв
zbunet Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Претседник Зеленковски

Регистриран: 24.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 15549
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zbunet Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Мај.2007 во 00:27
Ako ima seks droga i alkohol odma se priklucuvam
Кон врв
rome Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Март.2007
Статус: Офлајн
Поени: 492
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај rome Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Мај.2007 во 10:14
zbunet nema takvi da najdesh
Zaljubena vo Hristos nashiot Edinstven Spasitel
Кон врв
PIKAVCI Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Мај.2007
Статус: Офлајн
Поени: 5
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај PIKAVCI Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Мај.2007 во 16:10
a be sektite se grupa od luge bez cel vo zivotot koi se upadnati vo nekoj drugacij film od nasiot.Imat  svoi pravila koi e malku tesko da gi svanes a na mene licno najtesko mi e da svatam kako mozat da se pretstavuvat kako antihristijani koga se krsteni vo crkva(pa bas zatoa nikogas nema da go docekat nivniot vodja-satanata)
NE GI FRLAJTE PIKAVCITE,KE VI SE NAJDAT!
Кон врв
butel2 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јули.2005
Статус: Офлајн
Поени: 4138
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај butel2 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Мај.2007 во 08:37
bas naprotiv, poveke od 50 % od sektite veruvaat vo Gospod i se deklariraat kako hristijani, so toa sto liberalizirale mnogu strogi pravila propisani od crkvata. Znaci sekoj eden so malku poveke klikeri i so nekoja harizma vo sebe moze da oformi edna takva sekta i da bide lider, a sekogas ke se najdat takvi koi ke mu se priklonat.
Кон врв
rome Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Март.2007
Статус: Офлајн
Поени: 492
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај rome Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Мај.2007 во 13:35
ok butel ama za sektite mozat onie koj ne vervaat vo Hristos da otvorat sekta oti ja nemaat stravta od Boga .a nemozish da rechish oti 50%hristiani se taka.ama aj za ne vernicite da kazime oti 100% od nevernicite vo Hristos se deca na gjavolot bez da znaat oti ako nese deca na Bog Hristos se na gjavolot.e taa je bash najgolemata sekta .
Zaljubena vo Hristos nashiot Edinstven Spasitel
Кон врв
rome Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Март.2007
Статус: Офлајн
Поени: 492
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај rome Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Мај.2007 во 13:37
Originally posted by PIKAVCI PIKAVCI напиша:

a be sektite se grupa od luge bez cel vo zivotot koi se upadnati vo nekoj drugacij film od nasiot.Imat  svoi pravila koi e malku tesko da gi svanes a na mene licno najtesko mi e da svatam kako mozat da se pretstavuvat kako antihristijani koga se krsteni vo crkva(pa bas zatoa nikogas nema da go docekat nivniot vodja-satanata)
ok ama so toa shto ti kazva oti krshtevkata ne te spasva a koga ke umrat ovie satanisti ke odat kaj satanata 100%
Zaljubena vo Hristos nashiot Edinstven Spasitel
Кон врв
mamma Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Јануари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9879
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamma Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Мај.2007 во 00:41
Dal da se uklucam vo muabetot i da vlezam vo konflikt ili......
Ne ....ke si molcam...ama..AngryAngryAngryAngryAngryAngryAngryShockedShockedShockedShockedShocked
Shocked

Shot at 2007-06-30[/IMG]
Кон врв
mamma Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Јануари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9879
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamma Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Мај.2007 во 22:14
Originally posted by butel2 butel2 напиша:

Molci Mama... zosto nakraj i nie ke ispadneme sektasi


Mislam deka ke te poslusam!!
...................
Ama ne mi dava srce-moram da kazam nesto.
Sinot na eden moj blizok prijatel pred nekoja godina se obesi.
Tatkoto potoa dozna deka bil vo nekoja sekta.

Shot at 2007-06-30[/IMG]
Кон врв
rome Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Март.2007
Статус: Офлајн
Поени: 492
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај rome Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Јуни.2007 во 11:51
mama da ima sekti vo svetot pa zatoa treba chitanje Biblijata za da mozime da razlichime koj kako lazi ili dali je vistinata shto ja kazvaat.sekade ima luge koi sami se otepvaat teshko na fam ama ne je Bog kriv za toa.sam si se reshil chovekot od nekoja maka ili pesna ili drugi raboti.
Zaljubena vo Hristos nashiot Edinstven Spasitel
Кон врв
butel2 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јули.2005
Статус: Офлајн
Поени: 4138
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај butel2 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Јуни.2007 во 12:26
Rome sto so onie koi ja citaat biblijata , a sepak se sekta?
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 34567 14>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,359 секунди.