IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Мистерии и астрологија
  Активни теми Активни теми RSS - Секти
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Секти

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 23456 14>
Автор
Порака
Boogie Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Слобода или Смрт

Регистриран: 26.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 10652
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Boogie Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Април.2007 во 11:09
Па ја мислам традиционално е онака како што нашите дедовци и баби научиле да го слават христијанството од нивните дедовци и баби.
Кон врв
oblachinja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 12.Март.2006
Локација: United Kingdom
Статус: Офлајн
Поени: 4990
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај oblachinja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Април.2007 во 11:10
babite i dedovcite zavisi od koj kraj se i koi paganski obichai gi zadrzale so generaciiWinkvrska nema toa so Biblijata...verata ne e tradicija...taa e DUSHATongue
Кон врв
Boogie Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Слобода или Смрт

Регистриран: 26.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 10652
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Boogie Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Април.2007 во 11:19
Нетреба толку да се занемарува традицијата и паганските верувања на крајот на краиштата таа традиција и тие пагански верувања ја создале библијата.Секој оној што верува во Христос и Христијанството немора да значи дека ја прочитал библијата и дека ги знае сите потребни и непотребни детали од верата,доволно им е на луѓето да љубат да веруваат во Исус и да се молат за нас ИСКРЕНО
Кон врв
аџија Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 5474
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај аџија Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Април.2007 во 11:20
Интересна теза Boogie, ама не држи...

ЗНачи ајде ќе славиме како бабите и дедовците... А зошто да не како нивните баби и дедовци? или како нивните баби и дедовци? а зошто не како нивните чукун дедовци и баби кои биле пагани?

и мислиш ли дека нема разлика меѓу начиниот на кој славеле нашите претци во 6 век, и денес? ихухиииииј... колку разлика има....да се чудиш....Wink
Кон врв
Boogie Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Слобода или Смрт

Регистриран: 26.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 10652
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Boogie Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Април.2007 во 11:27
Не кажувам јас дека религијата не се сменила со текот на времето но само пишувам дека верувањето и религијата воопшто е постара од Христијанството и благодарение на тие верувања и религии ние денес веруваме во тоа што веруваме вие за џабе само наоѓате грешки во пасуси,слики,икони,боја на кожа и сотанати работи во библијата кога и таа е запишана од прераскажувања.
Несакам да испадне дека не верувам во Господи и Христос но сепак тоа прво е вера на моите предци па затоа ја имам и јас,нас никој не не прашува што ние сакаме не носат како мали не крстат и традиционално веруваш во тоа што твоите предци верувале
Кон врв
аџија Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 5474
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај аџија Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Април.2007 во 11:32
е не си во право...Wink

некој твој предок, ја прекинал низата на верување во пагански работи, и го променил животот и поверувал во Христос, со проповедањето на првите христијански мисионери на овие простори. Значи не верувал така како што му кажале, ниту така како што го воспитале...

а некои други наши предци, не конкретно мои и твои, но сепак пак наши како македонци, ја прекинале повторно низата и почнале да ги прифаќаат и паганските примеси во христијанството...

а трети некои наши предци, ПОВТОРНО, ја прекинале низата и прифатиле ислам...

а четврти наши предци, ја прекинале низата и не верувале во ништо...

а пети наши предци ПОВТОРНО ДЕНЕС ја прекинуваат низата и веруваат во некоја постмодерна верзија на христијанстовот/исламот/будизмот/хиндуизмот и се што може да се измеша или не...

значи верата не е и никогаш не била прашање на традиција, туку прашање на вистината... Инаку, БЕСМИСЛЕНО е да верувам дека Зевс грми, ако знам дека НЕ ГРМИ, зар не? Wink
Кон врв
Boogie Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Слобода или Смрт

Регистриран: 26.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 10652
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Boogie Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Април.2007 во 11:38
LOLLOLLOLLOLАбе Аџи зошто го правиш толку сложено кога е многу просто и едноставно никој не престанал да верува никогаш,секој верувал во нешто разликата во говорот или во сликата не ја чини верата различна воопшто - некој верата ја изразува со пеење некој со молчење некој со цртање и др. тоа е многу просто и едноставно неможеш да ме убедиш дека Христијанските залагања и верувања некој преку ноќ ги измислил и тие истите дека не се базираат на некои претходни традиционални верувања.Традицијата е еден вид на одржување на верата бидејки во сите оние делови на историјата кога Христијанската вера имала забрани,инквизиции и др. црни дамкишто не сака никој да ги спомне - традицијата помогнала да се исправи грешката и да се врати се на свое место.
Кон врв
oblachinja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 12.Март.2006
Локација: United Kingdom
Статус: Офлајн
Поени: 4990
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај oblachinja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Април.2007 во 11:42
verata ne treba da se mesha so tradicijata...toa samo kaj nas,Bugarite i Srbite se prAVI....ZALNO
Кон врв
Boogie Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Слобода или Смрт

Регистриран: 26.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 10652
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Boogie Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Април.2007 во 11:51
А дали си се запрашала зошто е тоа така,дали некогаш сте размислиле зошто биле судени и убиени толку многу христијани кои верувале во традиционалното христијанство кое никој не им го кажал или покажал.Па нели кога Павле дошол на балканот луѓето више слушнале за Христос и верувале во него и неговото дело.
Несакам да ја политизирам верата а со постовите што ги читам точно тоа се случува
Кон врв
аџија Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 5474
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај аџија Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Април.2007 во 12:08
да се зборува за „традиционално“ христијанство, во моментот кога Павле дошол на балканот е небулоза... Не може да постои традиција, кога нештото е НОВО. Традиција е држење до старите работи, а како би можел Павле да сретне традиционално христијанство, кога тоа само што стигнало тука, некои си 2-3, или 5-6 години пред него...

Може да се зборува за изворното христијанство...

А политизацијата на верата е и те како производ на традиционалноста. Види со текот на времето, христијанството се институционализира. Значи тоа што почнува како радикално и револуцинерно движење во секој поглед (религиски, социјален, политички), како што се зголемува во сила, така станува попривлечен плен за коруптивната власт. И од тука примесите, инквизициите итн., кои баш се обидуваат да го угушат вистинскиот радикализам на христијанството...

Истото ти се случува во политикологијата. Пролетеријатот започнува како grass roots движење, кои на пример, со текот на времето уствари станува сосема спротивно на првичните идеали и станува алатка на новата-псевдо-аристократија, сокриена под плаштот на социјализмот...
Кон врв
Boogie Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Слобода или Смрт

Регистриран: 26.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 10652
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Boogie Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Април.2007 во 15:30
Adzija zapoznaen li si so antickite bogovi i bozici.Jas i ti Adzija gi gledame isto rabotite no vo sosema obratna varijanta,malku mi e smesno no moram da se dokazam eve na pr. koj tocno znael kako izgleda Hristos ili Marija.Koj tocno znael deka Marija e devica i od kade znael.Sto stana so tradicionalnite simboli na hristijanstvoto(izvornoto)
Normalno deka Hristijanstvoto bilo verska revolucija no osnovata na koja e zasnovano hristijanstvoto veke postoela a taa osnova e bas tradicijata,tradicijata pomognala da se idoliziraat site onie smrtnici koi se zalagale za hristijanstvoto i po smrtta stanale svetci.Tradicijata e klucot na Hristijanstvoto zatoa i oddeleni grupi se temelat na samata tradicija no ete na nekoj tradicijata i ne mu odgovara,mozebi ke vidime nova verska revolucija koja ke bide bas sprotivno od tradicionalnoto veruvanje neli
Кон врв
аџија Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 5474
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај аџија Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Април.2007 во 15:50
запознаен сум со античките богови и божици до одредена мерка. и баш заради тоа ја согледува различноста меѓу религиите на паганите и на јудејо-христијаните. Не може се да се толкува само како едно големо надоврзување, кога има многу работи кои се баш прекинати/срушени со христијанството...

Сеедно, мислам дека те разбирам од каде поаѓаш, дека традицијата на културата/социологијата и општествениот живот е некаков континуитет... но и тоа е дискутабилно... Па на крају краева Маите жртвувале бебиња мајко му стара...


А околку тоа дека традијата на изворното христијанство, етика и морал, на многумина не им одговара е точно. Само јас не би рекол дека „ќе се случи“ некаква нова револуција, туку дека таа веќе е случена, со рационалистичкото осиромашување на духовниот живот и со утопијата на хуманизмот, од која ми се чини, вака од око, дека и ти си завлечен.. Прости ако не е така, не тврдам, само кажувам како ми се чини...

Поздрав Wink
Кон врв
Boogie Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Слобода или Смрт

Регистриран: 26.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 10652
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Boogie Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Април.2007 во 16:11
Tocno taka i se soglasuvam poradi toa i smetam deka sekoja religija si ima svoja dobra i losa strana,ne sum jas od onie Hristijani sto tvrdat deka samo pravoslavcite se vo red ili vo pravo,bas naprotiv znam deka imaat dosta nedostatoci no sepak mi se dopagja staroto tradicionalno veruvanje duri i koga ke vidam kolku pomodarstvo ima mi nedostasuva onaa tradicija vo veroispovesta.
Veruvam deka verska revolucija se slucuva,se gleda i okolu nas no sepak zal mi e da kazam deka taa nema vrska so duhovnoto veruvanje tuku bas naprotiv taa ima socioloski karakter i koga narodot se cuvstvuva zapostaven i zloupotreben od site realni slucuvanja okolu nego togas se obrakja kon boga i crkvata.Toa e totalno nov pogled kon verata sto bas gi zapostavuva starite vrednosti na religioznosta isto kako sto se slucuvalo pred 500god. no sega vo drug oblik.Narodot i porano spasot go gledale vo gospod i crkvata koga bile ubivani,zlostavuvani i dr. no barem veruvale vo tradicionalnite vrednosti a sega deneska tradicijata e totalno zapostavena bas poradi toa sto popot ke ti kaze deka ne e taka ili nemora da bide taka ako ti nesakas.
Mnogu golema greska imas za tradicijata i starite obicai ne vikam deka treba da gi primenuvas ako tie se kosat so tvojata religija no sepak samiot opstestven zivot na nas Makedoncite ni se bazira na taa tradicionalna harmonija kade sto sekoe sabajle ke kazes dobro utro na nekoj covek sto pominuva pokraj tebe,ne zatoa zosto si ti ili on hristijann no bidejki tvoite taka te naucile i ne deka tvoite te naucile da bides kulturen tuku te naucile da bides harmoniziran so dobar duh kako sto porano lugjeto gi ucelo hristijanstvoto deka Hristos ne e predmet za idoliziranje tuku patot kon ljubovta i dobronamernosta.
Sekoja rabota ima svoj pocetok a religijata pocnuva da stanuva nametnat pocetok kade sto site se raspravaat so toa dali i koj e vo pravo,ako ova e nekoj drug pocetok kon religioznosta togas ovaa religija ne odi kon dobro kakva i da e nejzinata cel


Изменето од Boogie - 26.Април.2007 во 16:13
Кон врв
аџија Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 5474
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај аџија Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Април.2007 во 16:32
Се сложуваме повеќе отколку што изгледа на прв поглед. Big%20smile

Само имаме две различни дефиниции за тоа што е религија и традиција. За тебе и „добро утро“ е дел од традицијата на христијанството, што за мене е нус производ на духовниот живот, а не негов центар. веќе навлегуваме во етиката/доблестите/моралот, а тука не се започнува со учење на правила/забрани, туку со светоглед. Само кога човекот има поинаков светоглед на настаните, само тогаш може да биде вистински морален. И затоа, и токму затоа денес кога 99% од македонците се изјаснуваат како православни верници, веќе во следниот миг можат да те прелажат/украдат/измамат. Бидејќи црквата ја изгубила улогата да ги увери луѓето дека има Господ кој се гледа, и кој ќе суди, и кој е ЉУБОВ итн., и после тоа џабе е да му велиш „не кради“, ако ги нема овие другиве предзнаења...

Значи, за менае старите обичаи, ако ги разбираш како култура и морал, се сосема вред, меѓутоа не може до нив да се стигне преку целта која ти ја поставуваш. Значи тебе те привлекуваат старите вредности, ама не те привлекува начинот на кој тие вредности биле воспоставени. И тоа е проблемот со 90% од македонскиве верници... Ако може они да се православни, ама каква Библија, каков Господ, каков Исус Христос... Епа тоа не оди едно без друго...
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 23456 14>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,234 секунди.