IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Уметност , култура и традиција
  Активни теми Активни теми RSS - Култура во кино, театар, изложба...
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Култура во кино, театар, изложба...

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 234
Автор
Порака
realna Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 541
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај realna Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Февруари.2008 во 20:09
Jas sum mn kulturna sekogas i sekade
srekata ne e vo parite no nema sreka bez pari, parite se sredstvo ne se sami po sebe cel!
Кон врв
doriangray Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Опсесивен компулсивец

Регистриран: 03.Јануари.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1460
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај doriangray Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Февруари.2008 во 21:04
Originally posted by Kali Kali напиша:

Оди ДоријансреќаНе е баш толку страшно- публиката во театар има сепак некое ниво на култура. Имај вербанамигнувањеЈас утре ќе одам.среќа
И да знаеш дека бев . Претставата беше одлична, но секако имаше (не)луѓе кои не се за таму и им пречеа, како на културните гледачи, така и на актерите. Далеку е времето кога ќе мрденеме од оваа културна заостанатост, за жал.
Don't tell me what to do 'cause I'll never be uptight like you.
Don't look at me that way 'cause I ain't never gonna change.
And if you're talking about my life you're only wasting your own time!
Кон врв
cupeto Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 19.Јуни.2009
Статус: Офлајн
Поени: 206
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај cupeto Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Јуни.2009 во 14:11
Kaj nas znaci nema kultura ,
oti nema kino , teatar nitu pa izlozba   
toa znaci deka sme nie nekulturni???
pa , ne e nasa krivica neli??
Кон врв
Орка Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 44332
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Орка Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Јануари.2010 во 22:56
Мрднала работата барем околу кината.Повторно почнува со работа кино "Милениум"...сега колку е тоа пропорционално и со културата
Кон врв
гоcтин Кликни и види ги опциите
Гостин
Гостин


Регистриран: 24.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1797
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај гоcтин Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Јануари.2010 во 23:03
не ми е јасно зошто луѓево не одат на претстави изложби и сл...?...барем билетите се во границите на нормалата...не се како во сад по 50 долари...
Кон врв
Glenn Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Тата-Мата

Регистриран: 14.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3166
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Glenn Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Јануари.2010 во 18:08

Мачкица, платежната способност на населението во САД е неспоредливо со она во Македонија НО, сепак тоа не е изговор да  се избегнува или да не се оди на театарски претстави и други културно-уметнички настани каде се плаќа влезница. Доколку подобро се промовира културната сцена, се вложат пари во маркетинг секако дека луѓето и ќе бидат позапознаени со некои настани за кои е многу тешко да се дознае освен ако не се пренесува информацијата во ограничени кругови на луѓе кои и најчесто се присутни на истите.

Пополни се кафаните и кафиќите се народ, ама тоа е личен избор кој каде сака да си ги троши парите и на што.
Многу имам слушано за културниот живот на Москва, Московјаните традиционално се луѓе кои масовно го посетуваат и обожаваат театарот, а ете во бившиот советски сојуз и те како не беа ништо побогати од било која друга земја.
Beauty fades, dumb is forever
Кон врв
zabegan Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Другарот на Мона Лиза

Регистриран: 06.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9774
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zabegan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Јануари.2010 во 23:43
имаме многу убави театарски претстави, изложби (е јбг кината изумреа, сакале или не), но да не се оддалечам од поентата, колку и да се убави, не се рекламираат доволно и некогаш и не се организирани на тој начин за да привлечат поголема маса на луѓе
нема доволно рекламирање, нема комуникација со обичните луѓе, за да се популаризира сето тоа, ваму таму, од време на време по некој плакат и толку


патем ја сакам насекаде да одам, на сите можни манифестации, и се нервирам кога ќе видам дека сум пропуштил нешто што ме интересирало, бидејќи не сум се информирал


Изменето од zabegan - 05.Јануари.2010 во 23:47
размисли пред да напишеш глупост
Кон врв
гоcтин Кликни и види ги опциите
Гостин
Гостин


Регистриран: 24.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1797
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај гоcтин Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јануари.2010 во 00:19
GlenKlouz не ми беше целта да ја споредам платежната моќ...50 долари таму и 150 денари тука имаат прилично исто значење...50 долари се мн за тукашни услови(ако толку ја направат картата) ама не и за таму...тоа сакав да кажам...ама македонците не се навикнати да посетуваат културни настани...тоа е лошо...а маркетинг има..а и за тие што се интересираат мнт на пример има и интернет страна...има информации, ама нема баш некоја заинтересираност..
Кон врв
zabegan Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Другарот на Мона Лиза

Регистриран: 06.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9774
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zabegan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јануари.2010 во 17:42
Originally posted by ma4kica ma4kica напиша:

GlenKlouz не ми беше целта да ја споредам платежната моќ...50 долари таму и 150 денари тука имаат прилично исто значење...50 долари се мн за тукашни услови(ако толку ја направат картата) ама не и за таму...тоа сакав да кажам...ама македонците не се навикнати да посетуваат културни настани...тоа е лошо...а маркетинг има..а и за тие што се интересираат мнт на пример има и интернет страна...има информации, ама нема баш некоја заинтересираност..
за ова не се согласувам, што ако има интернет страница, иако интернетот е навелико користен од сите, сепак не е медиум како неговите претходници, зборам за телевизија, радио, весници, списанија и т.н. и плакати и билборди, особено телевизија како главен медиум

а заинтересираност нема толкава, за некој да пребарува специјално по интернет или секој ден да проверува што има на репретоар, тоа сакам да го кажам, маркетингот е најдобар начин уметноста да се доближи до луѓето

а еве на пример има и улични изведувачи, или пак оние кои прават реклама преку претстава на место кај што врват многу луѓе и т.н.
размисли пред да напишеш глупост
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 234
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,125 секунди.