IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Уметност , култура и традиција
  Активни теми Активни теми RSS - Култура во кино, театар, изложба...
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Култура во кино, театар, изложба...

 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 4>
Автор
Порака
batt's Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Мај.2005
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2268
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај batt's Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Култура во кино, театар, изложба...
    Испратена: 21.Февруари.2006 во 11:05
Колку знаеме да се однесуваме културно кога одиме на вакви места....културни?


Кон врв
ivana Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Госпожа Грофица

Регистриран: 14.Април.2005
Статус: Офлајн
Поени: 3327
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ivana Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Февруари.2006 во 11:08
па ЗНАЕМЕ ама и не знаеме...
поентата е дека сегашниот начин на ТУРНО и ИНСТАНТ живот наметнуаваат нови норми при посетата на овие места....
сега веќе УФИРЦАНОСТА не е некој силен кодекс...

ПУБЛИКАТА реагираа соодветно на емоциите кои и се појавуваат, добро, сем ако не се деца одмнесени на слила прелу школо...

мислам дека имаме една ОК етика
Motivation is game in my hands
Кон врв
Vallerija Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Февруари.2006
Локација: Mali
Статус: Офлајн
Поени: 169
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Vallerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Февруари.2006 во 11:32
Batt's pozdrav do tebe i Ivana!!!
Sekogas so Vas
Кон врв
Delfin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Јуни.2005
Статус: Офлајн
Поени: 15178
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Delfin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Февруари.2006 во 12:16
Посетувањто на вакви места само по се*е и е негување на сопственото чувство на етика , култура...........некогаш одговорот на публиката соодведствува на применото ,,од другата страна,, некогаш не........еве би ставил акцент на потребата од вистински КВАЛИТЕТ од другата страна  како услов за оставање простор за критика на одностот на публиката..........
Кон врв
batt's Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Мај.2005
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2268
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај batt's Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Февруари.2006 во 15:29
Originally posted by Vallerija Vallerija напиша:

Batt's pozdrav do tebe i Ivana!!!


fala pozdrav i do tebe

abe pak drug nik
aj belja rabota
Кон врв
batt's Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Мај.2005
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2268
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај batt's Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Февруари.2006 во 15:32
cesto pati se naogja da se najde po nekoj sto pojma nema sto pravi tamu i gi zamara i im preci na drugite. moze si mislat deka e jaka fora ako na takvo mesto pravi finti

Кон врв
joki Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Август.2005
Статус: Офлајн
Поени: 2548
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај joki Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Февруари.2006 во 22:55
eeeeeeeeeeeeeeeeej...ја отворив ваква тема...можит да реагирет модератори???????
Точачиња.
Кон врв
ThA-BiTcH Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 27.Февруари.2006
Статус: Офлајн
Поени: 16
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ThA-BiTcH Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Февруари.2006 во 16:02
Мислам дека кај нас,
уште не знаат како треба да се однесува на овие места.
И покрај рекламите кои ги пуштаат пред да почне филмот, за исклучување на телефоните, јас 10 пати ќе слушнам како на некој идиот му звони телефонот, и уште како лагано си зборува како да е во кафуле а не во кино/ театар!
Културата ни е на 0!
Мислам дека никој не може да го смени тоа, освен самите ние.
Јас секогаш исклучувам телефон кога одам на кино, на театар и сл.
        * Blonde Bitch *
    *~*~* I was born a BITCH!
What's your excuse?*~*~*~
Кон врв
walker_girl Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 31.Јануари.2006
Статус: Офлајн
Поени: 76
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај walker_girl Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Март.2006 во 23:21
Pa ubavo si pisuva na vlezot "ISKUCETE GI MOBILNITE". Nepismenite podobro da ne vleguvaat.
Кон врв
Boogie Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Слобода или Смрт

Регистриран: 26.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 10652
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Boogie Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Март.2006 во 23:36
Кон врв
oblachinja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 12.Март.2006
Локација: United Kingdom
Статус: Офлајн
Поени: 4990
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај oblachinja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Април.2006 во 10:37
Poveketo ako ne i site sto odat vo teatar -tuka ne mislam na prisilno odnesenite(ucenici,partner sto vrska nema so kultura ama ima so biznis...)gi pocituvaat site normi na pristojno odnesuvanje i tocno go znaat repertoarot na teatrite,jubileite i sl.Drugoasanje e sto kaj nas prisilno se prodavaat karti po ucilistata ili rabotnite organizacii pa vo teatar ke sretnete luge koi ne znaat sto e scena a kamo li drugo...
Кон врв
kandid Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Август.2006
Статус: Офлајн
Поени: 664
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kandid Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Август.2006 во 19:40

Skoro posle sekoja izlozba ili tetarska pretstava se vrakam so custvo na gadenje poradi nerdostatokot na elementarna kultura kaj nasiov narod.Normalno deka ima isklucoci ali ovie ostanatite gi "zasenuvaat".Nema izlozba na koja nekoj ne go lepi nosot na izlozenite dela(verojatno mislat deka na toj nacin pokazuvaat zainteresiranost!) ili pa dovaga samo za da bide viden i galeriite gi sfaka pred se kako mesta za socijalna interakcija,a ako go prasate nesto za samata izlozba ke ve gleda bledo.A,da ne zboram za odnesuvanjeto na srednoskolcite koi "so sila" gi prakaat u teatar ili za muabetite na mobilen i komentarite za vreme na kino proekcija.Uzas!

Кон врв
UK25 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Август.2006
Локација: Vatican City State
Статус: Офлајн
Поени: 102
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај UK25 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Август.2006 во 17:30
"Kulturata" na odnesuvanje e sekade ista, samo shto vo razlicni opstestva toa razlicno se regulira. MOmenltano sum vo zemja kade shto se regulira so ogromnata cena na bileti (barem za kvalitetni raboti) - odat onie koi navistina sakaat da go vidat toa, a ne zatoa shto e popularno da se odi ili zatoa shto na drugarot od organizacija mu dale karti bez pari i nema so kogo da odi.
 
Vtoro se regulira so radarstvo. ne e deka ne zvonat telefoni, ne e deka nema idioti koi pravat 'galama' no momentot koga toa ke se sluci, ide ljubezen cicko radar i go vadi nadvor - ednash dva pati - ostanatite ili ke naucat da imaat pocit prema umetnicite, ili voopsto nema povtorno da dojdat  - i toa e toa.

Mislam deka enforsiranje na pravila e ona koe sozdava kultura na odnesuvanje kaj lugje koi ili nemaat pocit, ili nemaat dovolno interes da bi obratile vnimanie na faktot deka ne se na ulica.
 
A i umetnicite se u kostec - jas imam prisustvuvano na premiera kade dirigentot go prekina koncertot i zamina od sred svetski poznata filharmonija koja go imashe plateno skoro miljon dolari - nema trte mrte sredete si ja publikata, pa ke dirigiram. Kaj nas toa nekoj da go napravi, avtomatski toj e kriv, toj e ligush, toj e losiot. Los soodnos imame - na pocit prema necie delo i trud! t.e. koj e priviligiraniot vo soodnosot - vo umetnostite e publikata, kaj nas seuste vladee mislenjeto deka se izveduvacite. No, kultura se sozdava, ne se nasleduva.
Кон врв
kandid Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Август.2006
Статус: Офлајн
Поени: 664
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kandid Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Август.2006 во 22:02
Originally posted by UK25 UK25 напиша:

"Kulturata" na odnesuvanje e sekade ista, samo shto vo razlicni opstestva toa razlicno se regulira. MOmenltano sum vo zemja kade shto se regulira so ogromnata cena na bileti (barem za kvalitetni raboti) - odat onie koi navistina sakaat da go vidat toa, a ne zatoa shto e popularno da se odi ili zatoa shto na drugarot od organizacija mu dale karti bez pari i nema so kogo da odi.
 
Vtoro se regulira so radarstvo. ne e deka ne zvonat telefoni, ne e deka nema idioti koi pravat 'galama' no momentot koga toa ke se sluci, ide ljubezen cicko radar i go vadi nadvor - ednash dva pati - ostanatite ili ke naucat da imaat pocit prema umetnicite, ili voopsto nema povtorno da dojdat  - i toa e toa.

Mislam deka enforsiranje na pravila e ona koe sozdava kultura na odnesuvanje kaj lugje koi ili nemaat pocit, ili nemaat dovolno interes da bi obratile vnimanie na faktot deka ne se na ulica.
 
A i umetnicite se u kostec - jas imam prisustvuvano na premiera kade dirigentot go prekina koncertot i zamina od sred svetski poznata filharmonija koja go imashe plateno skoro miljon dolari - nema trte mrte sredete si ja publikata, pa ke dirigiram. Kaj nas toa nekoj da go napravi, avtomatski toj e kriv, toj e ligush, toj e losiot. Los soodnos imame - na pocit prema necie delo i trud! t.e. koj e priviligiraniot vo soodnosot - vo umetnostite e publikata, kaj nas seuste vladee mislenjeto deka se izveduvacite. No, kultura se sozdava, ne se nasleduva.
Буквално секаде има идиоти кои немаат елементарна култура на однесување и не мислам дека ние како народ сме понекултурни од другите.Проблемот кај нас е што не постои систем кој ќе те присили да си го култивираш однесувањето(тука мислам на цена на влезница,парични казни,редари и сл.),па секој може да се глупира колку сака без да сноси никакви последици.
Колку и да звучи грубо,факт е дека за да профункционираат одредени норми на однесување,право треба да се наметнат со сила,за со тек на време да почнаат да се прифаќаат здраво за готово.Доказ за ова се западните земји,во кои системот на присила функционира доволно долго и без исклучоци,па на луѓето им е веќе влезено во потсвеста дека немаат друг избор освен да се однесуваат во согласност со одредените правила.А ако некој е упорен во својата желба да се глупира и да иде против правилата,тогаш си сноси последици,и веувам дека ќе размисли добро пред повторно да изигава "бунтовник".
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 4>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,156 секунди.