IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Свет
  Активни теми Активни теми RSS - Центристи во САД
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Центристи во САД

 Внеси реплика Внеси реплика
Автор
Порака
Zelenikovo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 16.Јуни.2018
Статус: Офлајн
Поени: 809
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zelenikovo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Центристи во САД
    Испратена: 07.Ноември.2018 во 02:01

вечерва пред истек на Парламетарните Пратенички Избори во САД т.н. Мидтерм Елекшнс, ги поздравив републиканците виа Трамп кој дефакто е центриста заради што му замеруваат и самите републиканци, зошто ја искористил партијата за се промовира како претседателски кандидат, кое право пр. кај нас не го ни има и како независна кандидатура и за внтрепартиски лидер, а не пак Претседателски Кандидат, делегатите гласајќи строго по удбалитичарски урнек и поука, наместо по кандидатска програма, и не само што е ова за поздрав во САД туку и ко урнек подалеку ... иако ретко се случувало и таму независни кандидати да се афирмираат преку политичките мастадонти, но упорноста ето во САД се исплати иако истата во случајот со Трамп е потпрена на шотроумна максима колку и да сакаат да го блокираат во Дводомниот Федерален Парламент бидејќи реално и Чоекот сака и навистина да ја очисти америчката плутокрарска жабокречина, за која оној Претседател кој е за добри геополитички односи со Светските Суперсили е неоконски неподобен ем глобѐлистички непожелен, та во тој контекст ко што ги табаат Светските Лидери преку глобализирачките меинстрим медиуми така Трамп пробуваат да го табаат и му сместуваат негативен агитпроп, но ко Народен Чоек така единствено што чинат е да му ги креваат акции и кај средната класа и кај работничката класа, особено бидејќи има Чоекот Волјауште одма глобализмот озбилно да го ресетира зз сметка на локална самоодрживост, дури ја терал истата и како инвестициски вафли обланди и бајадери како субвенции за домашно ориентираните компании наместо бизнис мастадонтите како амазон,гугл,пепси, итн. на кои им рече хоумран терајте дечки!!!

еве го мотивацискиот кyраж од коментар денеска, постиран во постара вест на ОМД твит статус ...

[1] https://twitter.com/UMDiaspora/status/971757327266275330 [1">1]


инаку дека ет Чоекот центриста можете да потфатите абер од третото видео во постот т.е. интервјуто на следниот линк, иако ноемално тера десен традиионален центар, дури ет против и за Мрмр корпоративизам, педерастија, секуларизам, иако не е ни фанатик ниту пак рамнодушен, но би било убаво ко таков да добие озбилна подршка и од републиканците и од демократите за да што побрзо би рекол Ви Меид АГМ

http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=742&PID=217170#217170


Изменето од Zelenikovo - 07.Ноември.2018 во 02:02
Кон врв
Zelenikovo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 16.Јуни.2018
Статус: Офлајн
Поени: 809
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zelenikovo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Ноември.2018 во 03:41

деи хев ван, нот ту парти систем, сејс Рон Пол, јет де5р ис рум фор џеинџ бут Рон хев вејтинг фор сач чеинџ 40 јеарс енд стил нотинг, тхо аил саи, тајм вил тел, ар ви ливинг ин хевн ор ви ливин ин хел !? реелектинг ис ивн бигер проблем дер! БИТНО Трамп ресетира ноуфлајзон и така 3та св.војна [1] која беше прв чекор во агенда на хиларка! донт мејк д сеим мистејк латер!!!

не замерајте што ги форсирам ртА како извор за поуки, но не знам за друг без влакна на јазикот та речиси и единствен независен медиум посреди меинстрим'медиумската'жабокречина на банкор елитата во сАд, а пред некој да срипа дека е руски агитпроп канал како ртАмерика со ЛариКинг како грб во очи клинчот на ДТ и ХК чинам ќе слизне, без таквата америчка редакција која озбилно им се наврти на неоконските стапици трусите сами по себе и со 100 канали сред еа-центрифугата немаше да можат ниту на еден амер мислењето да му пеглаат, впрочем тоа и го сторија со една независна тајфа новинари испеглаа многу банкор спинологии преку кои долго време и пред и по 2ww северноамериканците беа пердашени со лаги!


Изменето од Zelenikovo - 08.Ноември.2018 во 04:20
Кон врв
Zelenikovo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 16.Јуни.2018
Статус: Офлајн
Поени: 809
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zelenikovo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Ноември.2018 во 04:20

веројатно прв политички центрист кој се спротивставил на системската централизацијата на федералистите во сАд е ТомасЏ [1] времето на аграрната република [2] која токму заради централизирањето на се поголема власт во рацете на елитите истата се деформира [2] процес кој влијаел на околностите да се појават подоцна народни федералисти и републикански федералисти [2] без можност на каков и да е друг политички ентитет во сАд иако навидум право за тоа има секој еден граѓанин, само што еднаш завозена плутократија во рацете на банкор елитите понатака само штанца дипломирани полтрони ко хиларка и сл. дури и Обама по таа линија е дојден само што во право време успеа да се искулира чоек за сириско сценарио иако сите карти беа на маса за истото како повод за 3ww за што дури и и во англија го гледаа како предавник, нели им оставил на русите таму да спречат државен удар ко што си тераа по јасмин сценарио неоконците&глобалистите [3]денес логично зелените во сАд треба да се центар, но бидејќи речиси се безгласни та и ко да ги нема, иако за Поздрав беше нивниот последен претседателски кандидат ЏилиенШ која размислува за чудо вон логиката на неоконците за вор'економи или на глобалистите за нсп'еугеничарски'агалук [1]интересно е дека центристи немет ни во uk иако индиректно УКИП т.е. Фараж сам истера најнапред џева во европскиот парламент, а потем и референдум во обединетото кралство, по што може да се констатира дека како независен пратениик од евроболшевичките агенди на кои беа аклиматизирани и ториевците и лабористите Фараж истера Брегзит агенда за Мејк Ук Грејт Агеин, ИАКО дефакто укиповци беа учипени обострано со инфилтратори заради што и самиот Фараж се повлече од политичката сцена, но веројатно некој би префрлил укип се ултра десничари зошто биле антиевропски, ноу ноу, биле анти евроболшевички, бидејќи факт е дека еу не e само со инерција кон федерализам туку уште од сам почеток е создадена од федералисти кои чекор по чекор работат на федералистичката агенда т.н. eu6-federal-core сепак ниту тогаш ниту сега лесно можеле да им ја шиттнат таквата идеа на европеите та свртеле низ фракинг баш-уцени зависно кој како го чита threat или treaty а во однос оваа реалност јавна дебата во европскиот парламент нема, освен на Фараж то чикен-ран перформансот за да ги подосвести неговите европејски колеги дека навистина ја тераат кон федерализам, логично десницата и зелените треба да се за УНИЈА но ко за беља и тие топтан со левицата се за федерализам, единствено тук таму по нет да се најде некоја е-дебата колку да не излезе дека било се' подмукло протнато [1] и евентуално некој да им пука од спунт сеир ко што им имав напраено за еу-видео-конкyрс [2][2] на кој им фрлив дералистички предзнак на крај изоставувајќи го зборот Унија а заради што и не сакаа да ме пуштат понатака додека тоа не го поправам т.е. си побараа да се самоцензурирам бидејќи не им бил насловот на крај по ќеиф [3][3] и оп нормал од инает им го пуштив или така или никако на што ми се заблагодарија но не ми дозволија да влезам слободоумно во натпреварот мислам толку од нивната демократија глумат унија а всушноcт и сега се веќе пред федерализирани иако далеку од ниво на сАд за да биднат сЕд за што им требаат квантни скокови ко што ги тимарат нивните колеги федералисти од таде барата ~


~ многуверојатно хипотекарниот амерички балон ем леман'брадерс, но и грчкиот фалш виа голдман'сакс 2010-та ги убрза федералистичките чекори, ако истите и не беа намерно впрегнати заради повеќе околности, меѓу кои и враќање на доларот на ниво на еврото, поука дека државата во сАд може да интервенира во приватниот банкарски сектор кршејќи ја капиталистичката флоскула дека америте системски се индиферентни кон приватниот сектор, а пред се' интересна околност е да заради разнишување на евро-зоната федералистите излегоа и поозбилно од плакар сред еу, та веќе и не ни кријат дека ќе се демонтира наскоро целосно консензуалниот гласачки механизам а само како би стигнале брзо и лесно до што поголеми федералистички чекори, особено што ттип рокна иако ја имаат акта од канада како дил кој е бекап за глобалистичко економско вмрежување на еу и сад, но посекако лисабонскиот дил кој бидна устав во сенка постави инерција кон европска федерација ~ најнапред со еу војска (ништо чудно и заедничка полиција набрзо), ајт претходно химна и знаме биднаа, но недостасува да се среди фискалната политика, и конечно почнаа сето ова емоционaлно да го најавуваат со нова федералистичка фудбалска лига абдалите верувајќи дека така полесно ќе им го шитнат федерализам на европеите [1] ...
[1] т.е. нив да ги шитнат на корпорациите за онака културно потем да им порачаат не вреди да се откажете од федерализам бидејќи ќе си имате секојдневен корпоративен фудбал, само нека бидат тро попаметни европеите та нека се поучат по екс-ју маштапот и како таа вештачка федерација токму преку фудбалска утакмица и' беше најавен распадот, та ако сродни словенски племиња се закачија и замразија а не пак федерација од микс на романски германски и словенски племиња ќе се обединат во наднационален евро-идентитет како би биле компатибилни за nwo-агендата на еа-детерминистите за спојка меѓу сАд и сЕд, бреј каква тоталитарна супер држава треба да биде сЕд за да ги држи сите на куп со лесно, а не пак nwo експеримент сЕАд каде сите традиционални и национални племиња ќе ги затвораат во резервати по добро проверениот амеро'колонизаторски експеримент од страна на просветлените од мамон со се нивните банкарски филијали преку кои ги приграбиле поседите на французите и англичаните во северна америка, нешто што не им тргнало од рака со оние на шпанците и португалците во јужна америка иако имале и таква намера, бидејќи европското enligtment движење како масонски наштимано си поставило агенда преку која треба да си имаат база за својот извоз на 'демократија' за потем натенане преку истата да ги превземат колониите на европските кралски кланови, и тоа најнапред во ЈуАм [1] а потем знаејќи дека америчките банкари ги контролираат долговите и на европеите индиректно и другде впрегнувајќи ја од спунт така и 1ww ~ дефинитивно добрата волја на неопаганските филозофи за хуманизам и ренесанса како културен спин, подоцна неопаганските банкари-индустријалци и мафијашите ја спинуваат за да си изградат нов (банкор) вавилон, но бидејќи ко такви имаат заеднички мецена како неопаганите и христијански еретици, а бидејќи тој нивни мецена сака да направи свој земен рај онаму каде е распнат Господ Исус Христос она таму сака и да се востоличи, тоа веќе е осигурано како место со ционистичка држава [1] која треба да го додржи истото преку ашкенази колонизаторски евреи кои пак со својата средновековна кабала (иако зороастриска ука) дефакто и се отргнуваат од Монотеизмот ... обично си ги покажуваат паганските рогои глумејќи секуларисти та во најдобар случај дури и масонски тераат на повеќето ниво во нивните тајни братства како јин-јанг дуализам, иако дефакто елитите си тераат гнасно луциферијански анатема на ним, смешно бар да им дозволуваа на Луѓе економски дуализам по тоа ќе познаете колку си имате работа со искрени партнери а не со фараониза кои вие сте само робовски ресурс, ето откако ојде Грујо заради економски вакум некој ќе рече и кај брикс само и економски и оп го торпедираа батето, иако самите тие кумуваа на неговото доаѓање и во партија за претседател, и на власт во државата, и конечно за добрата економска слика сред светска рецесија, но ајт да речеме чунки се освестил навреме дека го местеле та свртел страна, но ето и за економски ролинг го избраа него да го удрат за да ги поучат останатите од источна европа дека се робови на еа-детерминистите дури и како предпристапни [1] а не пак ко пенетрирани, мислам на економскиот самит во Петербург ојде дури и БорисовИзменето од Zelenikovo - 08.Ноември.2018 во 04:30
Кон врв
Zelenikovo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 16.Јуни.2018
Статус: Офлајн
Поени: 809
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zelenikovo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Декември.2018 во 03:33

реално во сАд трета опција никогаш нема ни да се етаблира во постојните околности, смешно но единствено што може е некој како Трамп да се бутне на мала врата низ дуалистичниот партиски барабан, со ред на исклучоци како кечерот Џеси Вентура кој сепак имаше ко за почеток лост, околност која посекако се должи на банарско-корпоративни (банкор) околности, да имаат што помалку разногласие, кое дополнително се анулира преку медихмска контрола, всушност тоа е последниот клинец во самоодржлив империјализам за што полесно масите да се дотерани на послушност - Those with power and influence know that media control or influence is crucial [1] налик елитна зараза која треба да гинпопари сите свесни како не би имале масонските елити пречка додека си ги тераат своите утописки агенди!

единствен исклучок кој им помати сметки беше влетувањето на РТ отворајќи слободен простор за независните новинари, иако не ни очекувале дека освен својот агитпроп ќе турнат инерција и кон освестување на америте во однос банкор сервилмоста на нивните лидери, посекако од рака им појде со доаѓањето на Лари Кинг во РТАмерика а што и само како плабисти стант беше доволно за да кумуваат на разобличување и на демократите и на републиканците т.е. глобалистите и неоконците во нивните редови, а кога веќе се издиференцира Трамп како независен иако републикански кандидат се свртија на хиларовци да ги реметат, и успејаа, чунки некогаш ќе отворат простор така и за трета опција, иако тоа е сестрано осигурано како невозможно наизглед што преку учипени медиуми што преку социјален инжињеринг а на крај и рамноправен простор за промоција!
Цитирај "The debate rules aren't meant to block 'unviable' candidates. They're designed to stop alternative-party candidates from becoming viable," said Julia Willebrand, co-spokesperson for the Green Party's National Women Caucus and Green candidate for State Senate in New York's District 31.

"The CPD is not an impartial nonpartisan group. It's controlled by Democratic and Republican party leaders who want to keep the political field limited to their own parties and nominees. That's a gross conflict of interest. The CPD shouldn't be running the debates," said Ms. Willebrand.


http://www.gp.org/green_party_urges_widespread_protest
така речи РТА им отвори простор во изобилство на сите слободоумни преку независни новинари да им се чуе глас, иако бидејќи тој простор е фокусиран кон оние кои се навистина слободоумни а не само спотери, со што озбилно е здрман имиџот на естаблишментот, та и ги прогласија за странски агент како би ги девалвирале што поздраво, и тоа синхронизирано со Англичаните [1] небаре Америте не делуваат децении ко сега таму Русите, дури и А1 беше таков медиум кај нас, бар натака тераше муабетот, но ќе да не се разбраа најдобро со нашите удбаши, та пополека стигна и Велија да им пречи откако не се согласил да им отстапи медиумот, иако посреди сигурно има и друг спунт!? затоа изгледа не ризикуваа циа со српскиот пандан та целосно е нивна филијала N1, се прашувам зошто не направија директ балкански cnn како што сторија aljez, ќе беа далеку поуверливи него вака!

дефинитивно безгласноста се должи на окупацијата на медиумскиот простор од елитите, аршин кој насекаде е речиси норма, но во сАд е суперлицемерен таквиот парадокс да глумат демократија без конК*ренција, а всушност се само конзумеристички лексилиум за масите како демократска легислатива која ги вози и спинува како човечки ресурси во полза корпоративизмот кој пак нели заедно со банките се столбови на америчкиот империјализам, што на геополитичко ниво и не ни можело поинаку да се рмира во однос нивниот устав, но бар нека не глумат демократи парексаланс, плутократија со инерција кон фашизам, за кој фали уште ага на некој корпоративен мастадонт да си направи своја партија и се прогласи вожд за да во полнотанби можеле да им јанлепнеме таквата етикета на сАд, иако како двопартиски плутократи тоа го тераат од спунт за банкор елитите нивните фабрикувани млади лидери кои како бројлери ги штанцаат политичките фамилијарни кланови, бреј каква само одглумена демократија е тоа од современи феудалци ама ај кастите ќе рече некој секаде се норма, хм не се ни сомневам дека сеуште живееме по аршинот од среден век само заради напливот на мас хедонизам мамонизам и експлоатација нмножени се агите та меѓусебе си имаат правила на игра додека глумат демократија - си имаат гајби си имаат интереси си имаат локални армии од информатори извршители и планери, а кој лапне повече гласови тој си клацка фотеља следен мандат, за што пак неопходен е медиумски чадор и добар агитпроп како би му шитнале на Народ преку спинои и мувлосан сомун како свежо месо, односно ЛАГА им е мидл неим, знаејќи пак кој татко на лагата анатемаго, јасно дека и да не се корумпирани ќе се искорумпираат, а потоа елитна каша сервирана за бан'кор елитите наместо за Народ, политички амортизер чии идеали не знаат за баланс туку сервилност кон елитните центрифуги, спремни да ги покриваат нивните муљосани гепек фантазии по цена да мрцварат Народ како не би мрцвареле аги, та мобингво стопанство мобинг во законодавна извршна и судска власт, и на крај мобинг ај медиуми во случај да не ги поседуваат или пак премногу истражувачки дрмале, нели под превез на патриотски актови и потреба од геополитички имоеријализам, иако онака како се наштимани ренесансно ништо повеќе од внуци а римската република која токму од исти причини и пропаднала, декаденција при која единствен идеал се парите, а единствена етична добродетел слинење по власт, за да кога ќе ја лапнат да повраќаат по своите потрчковци колку не им собрало во тенко и дебело црево, нешто што и кај нас е норма само поовочливо ко за 100% помалубројна земја, дури и побетер бидејќи таквиот аршин бил норма и во титоизмот кога сњто тоамодело далеку попдмачкано а неречам течно!

истекло што истекло, кому совеста ќе му проработи ќе исплива од таквата тиња наталожена од корумпираност заради алчност, но и ненаситност по мераци и чалам освен азно, калигула може да се каже е ситниш за денешните властодршци, само што комформизот не ги прави толку упадливи,
Кон врв
Zelenikovo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 16.Јуни.2018
Статус: Офлајн
Поени: 809
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zelenikovo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Декември.2019 во 09:36

последниов период велев дека една птица не прави пролет алудирајќи на Трамп сред америчката забокречина, но Џеси вели можело а не сакал, практично Трамп направи земјотрес земено политички во однос глобалистичките агенди и тоа е за Почит, така речи го ресетира на ангро nwo моментумот на еа-детерминистите, во исто време како алтернатива го понуди патриотизмот како би осигурал подолгорочна подршка од Народ со оглед дека ’соколите’ му се настрвени зошто не отпочнал никаква војна за да нивната вор-економи-логика им донаполни биланси на банкарски сметки, од друга страна економски направи неколку чекори кои го подзапреа сигурниот за пукање буџетски балон, а удирајќи на диловите со Кина пробува да постави нови буџетски стероиди додека во исто време си бара тет-а-тет кеширање за клубското членство во нато како наместо виа војна да ги засити апетите на воената индустрија преку нарачки од нато земји чкенки кои доколку ги исполнат 2-та процента буџетски воен буџет како членска норма во нато што би било повеќе од доволно за да се изескивираат големи геополитички ризици кои можат да предизвикаат ww3!

сепак поентата на Џеси дека е испуштена шанса да се деполаризира америчкиот политички спектрум е повеќе од точна, но како да го искулира Трамп глобалистичкиот вајб на демократите, можно ли е да се најдат нзс виа мејк-америка-грејт-агеин, напротив до пред Трамп републиканците беа легнати на глобалистичко брашно продолжувајќи и надградувајќи ја шемата на клинтон за фиктивна терористичка закана од арапскиот свет како би си терале во недоглед прокси геополитички војни, до душ буш постљариот или никсон претходно го отпочнаа на шрги ваквиот вајб но подоцна истиот бидна лост за туркање не на американизам ширум светот туку на месонската nwo агенда!10-та минута од следното видео има Супер Со Суво Грозје И Лешници Поука за денешниов ден посветен на Човековите права а во врска фејсрекогнишн бизнис моделот на гугл и амазон, така речи во сенка прв поозбилен социал инџирениг моемнт апропо глобализаијата, што дополнително после следниот екномски колапс ќе биде надополнето со е-валути а подоцна сигурно и со жиг без кој нема да може Луѓето да купуваат и продаваат, нешто што сигурно нема преку ноќ да се случи но еве го гледаме поплочувањето на патот кон таква реалност која сигурно ќе биде реосигура со контролиран хаос заради глад миграции и војни!Изменето од Zelenikovo - 10.Декември.2019 во 09:48
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,186 секунди.