IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Технологија > Автомобили и моторцикли
  Активни теми Активни теми RSS - БЕНЗИНЕЦ  vs ДИЗЕЛАШ
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

БЕНЗИНЕЦ vs ДИЗЕЛАШ

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 23456 12>
Прашање: што е подобро
Одговор Гласови Статистика
36 [62,07%]
22 [37,93%]
Не може да гласате на оваа анкета

Автор
Порака
Schumacher Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 396
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Schumacher Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Октомври.2006 во 21:28
Ако збориме за тркање.Дизелот е слаб во однос на бензинецот.Бензинецот е по стартен,брз (денес имаше трки кај мрт и еден од маџарска кога го згазна беемвето бензинец,тојотата ти дизел ја остави на 2 круга разлика)
Кон врв
Zoran K Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 3244
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zoran K Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Декември.2006 во 15:59
Pozdrav od Kanada i nekolku misli okolu izborot benzinec-dizel.

Prvo, kaj mene vo Kanada, cenata na dizelot i benzinot se isti.

Vtoro, eventualnatata pomala potrosuvachka vo litri na 100km (od mozebi eden litar), treba da se sporedi so povisokata prodazna cena na dizel motorot vo odnos na benzinecot za istata kola. Tuka razlikata e nekolku iljadi kanadski dolari. Kakva ekonomija i stedenje e toa koga jas moram odnapred da gi dadam tie pari i posle eventualno da si gi vrakam nazad so godini i godini vozenje? A izgubenata kamata na tie pari ako mi bea vo banka? A sto ako go prodadam avotmobilot po nekolku godini? I sto ako go udram i iskrsham bez shansa da se popravi?
Lichno ne gledam nikakva mudrost vo takvoto "stedenje".

Treto, ovde zimite se tolku studeni, sto koristenjeto na dizel mashina e malu rizichno. Moze da ne ti zapali koga najmnogu ti treba. Ne zboruvam za performansite na dizelot vo odnos na benzinecot i koj pomalu se rasipuva i koj poskapo chini da se popravi...

Suma sumarum, nie tuka ne gledame ama bas nikakva specijalna polza od dizelasite vo klasata na lichni prevozni sredstva. Lugje koi najmnogu kupuvaat Volkswagen TDi (i toa e, spored moeto skromno znaenje, verojatno edinstvenata kola so dizel motor sto se prodava vo Severna Amerika) se onie koi doagjaat od Istochna Evropa. Verojatno pravat vo momentot onoa sto najdobro znaat...


Изменето од Zoran K - 09.Декември.2006 во 16:18
Кон врв
SURFAC Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 09.Декември.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 350
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај SURFAC Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Декември.2006 во 22:22
kako moze Duzel so benzinecLOL
Михаил Мојата чанта


чантата ми тежи точно еден тон
на неа ке зестане комотно и слон
ке се лизне и ќе шизне надвор кога роси
кај да најде еден билдер за да му ја носи.
Кон врв
Zoran K Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 3244
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zoran K Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Декември.2006 во 15:19
Taksistite vo Kanada za da zastedat na gorivo gi modificiraat motorite da koristat benzin i priroden gas. Gasot sega mislam deka e polovina od cenata na benzinot. Eksplozivnata sila m e pomala, no koga se koristi vo motori poslini od 200 konjski sili, toa ne se zabelezuva mnogu. Za razlika od benzinot sogoruva chisto, pa nema potreba od chesta promena na masloto vo mototrot i go prodolzhuva negoviot vek na traenje. Ovde taksi vozachite znaat ponekogas da pominat i milion kilometri so ist motor (shest ili osum cilindri). Neka ne ve chudi toa. Tuka chetiri cilindrite Tojoti i Hondi minuvaat po 500-600.000 kilometri bez posebno golem problem i po dvaeset-trieset godini vozenje gi frlaat poradi definitivnoto skapuvanje na karoseriite (ako poveke ne moze da se popravi), a ne poradi losh*te motori.

Mojata prva Honda Civic ja vozev 10 godini i po napravenite 270.000 kilometri vednas ja prodadov za 2.000 dolari na eden prijatel (i toa bese evtina cena vo momentot).
Кон врв
Audiofil Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 23.Мај.2006
Статус: Офлајн
Поени: 374
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Audiofil Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Декември.2006 во 02:53
Dizel se isplati edinstveno ako pominuvate najmalku 30000km godisno za da mozete da ja izvadite razlikata vo pari od nekolku iljadi evra sto od start gi davate poveke od benzinecot.Normalno kaj site koli taa razlika ne e ista no vo globala taka.No sto pravime zimno vreme ako zamrzne naftata?Nekoi stavaat po malku benzin no problemite so palenje ostanuvaat i ponatamu.
Кон врв
BiG_kIsS Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Крајно сериозна во с'e

Регистриран: 01.Ноември.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 8373
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај BiG_kIsS Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Декември.2006 во 23:06
Не се разбирам нешто многу у коли али татко ми има пежо дизел и е многу поефикасно, помалку троши и е поефтино...... Не дека татко ми иде на некои долги патувања ама цел ден се вози колата (плус што ми изиграва такси и ме разнесува сегде LOL) и поради тоа (за нас) е боље...... Пред тоа имавме Југо бензинец и ептен многу трошеше... А бензинец особено не се исплати за џипови пошо се многу снажни и многу трошат.....
Never be afraid to Dream... Live... Love and Laugh. Be afraid not to!!!
Кон врв
The Duke Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Јануари.2007
Локација: Greece
Статус: Офлајн
Поени: 34
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај The Duke Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Јануари.2007 во 18:38
тоа е во зависност од потребата на секој човек,бензинец или дизел.ако имаш спортски дух во себе дефинитивно би ти требало бензинец а доколку автомобилот ви треба за бизнис,дизел е вистинската опција.може да се согласам дека најдобри дизел агрегати моментално има Τοyota па потоа Volkswagen,Opel,Audi.Мислам дека италијанците немаат појма од дизел мотори LOLLOLLOLLOL.Ακο потрошувачката ви преставува проблем-а посакувате бензинец најубаво е да се одбере мотор со помала зафатнина и турбо-полнач.Најчесто би одбрал 1,6Т мотор од Оpel или Volkswagen бидејќи има 190hp троши не повеќе од 7 литри на 100км и забрзува ко гром до стотка за помалку од 7 секунди.
I do not see why man should not be just as cruel as nature...
Кон врв
seka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Guardian Angel

Регистриран: 04.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4418
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај seka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Јуни.2008 во 14:52
Citroen C3 – најисплатлив градски дизел автомобил,

Puntо и Clio III - неисплатливи дизели
!



Веројатно често ја имате дилемата: бензинец или дизел? Исправени сте пред предизвикот да ја донесете вистинската одлука. Со предностите и недостатоците на двата типа бензински мотори кои ви се на располагање при избор на нов автомобил, како и со парите и кредитите кои ви се на располагање навидум имате тешка задача - поголема инвестиција на почеток (што би значело и повисока месечна рата за кредит или лизинг) и поевтин километар со новиот автомобил, или помала инвестиција (со набавка на бензински мотор) со помала месечна рата за отплата, но со поскап километар?

Во услови кога се приближуваат цените на бензин и дизел горивата и кога се изедначуваат во перформанси бензинските и дизелските мотори, голема е промената на прагот на исплатливост на дизел возило во однос на бензинец.

koli.com.mk  е тука да Ви ја олесни задачата.
Нема да ви кажеме што да купите, само ќе ве насочиме да размислувате во вистинската насока и кои критериуми да ги имате при правењето пресметкa.

НАПРАВЕТЕ СИ ЈА МАТЕМАТИКАТА САМИ
Многу е едноставно. Не верувајте на некои генерални математики дека дизел ќе почне да се исплаќа на 5-тата или 10-тата година, или ако поминете 90.000 или 100.000 километри. Направете си ја математиката сами. Секој автомобил е различен, по својата потрошувачка (во град, на отворено или комбинирано) и по цената (набавната, а секако и продажната, каде дизелот повторно ќе има повисока цена во моментот на продавање на возилото). Пресметката ќе ви покаже која е границата на исплатливост при набавка на нов дизел автомобил, т.е. кој е бројот на километри кој треба да се помине за дизелот да почне да ги враќа парите. Доколку месечно проаѓате релативно малку километри, речиси ниеден дизел автомобил нема да ви биде исплатлив, и обратно – колку повеќе возите – толку е поголема веројатноста дека дизел моторот е исплатлива инвестиција за Вас.

На ум треба да имате неколку битни фактори преку кои ќе детерминирате што Вам најмногу ви одговара:
- колку километри поминувате месечно (или годишно)
- каде ги поминувате (во град, на отворено или комбинирано)
- која е разликата во потрошувачката на бензин и дизел мотор за даден модел на автомобил
- која е разликата во набавната цена на бензинецот и дизелот
- која е разликата во преостанатата вредност н автомобилот (вредноста на автомобилот што ќе ја има во моментот на негово продавање – дизелот и тогаш ќе има повисока вредност)

ТАБЕЛА НА ИСПЛАТЛИВОСТ НА ДИЗЕЛ НА НАЈПОПУЛАРНИТЕ МОДЕЛИ ВО МАКЕДОНИЈА
Во продолжение се наведени повеќе популарни модели на македонскиот пазар и табели на исплатливост на дизел модели. При пресметките, сметана е потрошувачката која ја дава произведувачот и направени се различни пресметки за трите типови на возење - во град, на отворено (штедливо, околу 90 KM/h, а не 140 km/h, кога потрошувачката се изедначува со онаа во град), како и во комбинирани услови на возење.

Поминати километри годишно потребни за исплаќање на дизел инвестиција

Во град

На отворено

Комби-
нирано град / отворено (50%-50%)

1. Citroen C3 1,4i / 1,4 HDi

5.600

14.600

10.100

2. Ford Fiesta 1,4i / 1,4 TDCi

5.700

11.900

8.600

3. Audi A4 2,0 / 2,0 TDI

6.300

15.500

11.000

4. VW Golf 1,6 / 1,9 TDI

7.900

20.000

13.900

5. Opel Astra GTC 1,6 / 1,7 CDTI

8.100

15.000

11.500

6. Peugeot 207 1,4 / 1,4 HDI

9.000

19.500

13.400

7. Renault Clio 1,2 16V / 1,5 dCI

10.600

40.000

25.600

8. Fiat Grande Punto 1,4 / 1,3 MJet

13.100

19.900

16.600

Од табелата може да се извлечат неколку заклучоци:

Ако се смета возење само во град, Citroen C3 1,4 HDi е најисплатлив дизел, кај кој годишно треба да се поминат околу 5.600 km за да се исплати купување на дизел модел. Се што е над таа бројка ќе биде во прилог на исплатливост на дизелот. За поминати помалку од 5.600 Km годишно со C3-ка – дизелот не е исплатлив. Блиску до него, во врвот на таа листа се и  Ford Fiesta 1,4 TDCi, со потребни 5.700 Km, како и моделите од повисоките класи Audi 2,0 TDI (6.300 Km), VW Golf 1,9 TDI (7.900 Km) и Opel Astra GTC 1,7 CDTI (8.100 km).

CLIO и PUNTO - РЕЧИСИ НЕИСПЛАТЛИВИ ДИЗЕЛИ
Од популарните и прилично продавани модели кај нас, во однос на моделите што ги споменавме погоре, не е многу исплатлива набавката на Renault Clio 1,5 dCI и Fiat Grande Punto 1,3 MJet, затоа што за нив, за да го поминат прагот на исплатливост потребно е да се извозат повеќе од 10.600 односно 13.100km годишно. Интересно, поради малата разлика во потрошувачка на дизел и бензин моторите на отворено, Clio-то доколку се вози само на отворено треба годишно да помине неверојатни 40.000km. Ако тука се земе в предвид најчестиот кредитен период (5 години, 60 рати), излегува дека Clio-то во тој случај дури после 200.000 поминат километар ќе почне да ја враќа инвестицијата во дизел модел.

 

Во Град

На Отворено

Комбинирано







ИСПЛАТЛИВИ
ДИЗЕЛ-и

C3%201,4%20HDi%20-%205.600%20km%20годишно%20потребни%20за%20исплатливост%20на%20инвестиција
C3 1,4 HDi
Fiesta%201,4%20TDCi%20%20-%205.700%20km%20годишно%20потребни%20за%20исплатливост%20на%20инвестиција
Fiesta 1,4 TDCi A4%202,0%20TDI%20-%206.300%20km%20годишно%20потребни%20за%20исплатливост%20на%20инвестиција
A4 2,0 TDI

Fiesta%201,4%20TDCi%20-%2011.900%20km%20годишно%20потребни%20за%20исплатливост%20на%20инвестиција
Fiesta 1,4 TDCi
C3%201,4%20HDi%20-%2014.600%20km%20годишно%20потребни%20за%20исплатливост%20на%20инвестиција
C3 1,4 HDi
ASTRA%20GTC%201,7%20CDTI%20%20-%2015.000%20km%20годишно%20потребни%20за%20исплатливост%20на%20инвестиција
ASTRA GTC 1,7 CDTI

Fiesta%201,4%20TDCi%20-%208.600%20km%20годишно%20потребни%20за%20исплатливост%20на%20инвестиција
Fiesta 1,4 TDCi
C3%201,4%20HDi%20-%2010.100%20km%20годишно%20потребни%20за%20исплатливост%20на%20инвестиција
C3 1,4 HDi

 

Град

Отворено

Комбинирано







НЕИСПЛАТЛИВИ
ДИЗЕЛ-и

318d%20-%2019.000%20km%20годишно%20потребни%20за%20исплатливост%20на%20инвестиција
BMW 318d

Punto%201,3%20-%2013.100%20km%20годишно%20потребни%20за%20исплатливост%20на%20инвестиција
Punto 1,3 MJet

Clio%201,5%20dCI%20%20-%2010.600%20km%20годишно%20потребни%20за%20исплатливост%20на%20инвестиција
Clio 1,5 dCI

Clio%201,5%20dCI%20%20-%2040.000%20km%20годишно%20потребни%20за%20исплатливост%20на%20инвестиција
Clio 1,5 dCI
318d%20%20-%2035.000%20km%20годишно%20потребни%20за%20исплатливост%20на%20инвестиција
BMW 318d

Golf%20V%2019,9%20TDI%20-%2020.000%20km%20годишно%20потребни%20за%20исплатливост%20на%20инвестиција
Golf V 19,9 TDI

318d%20%20-%2027.100%20km%20годишно%20потребни%20за%20исплатливост%20на%20инвестиција
BMW 318d

Clio%201,5%20dCI%20%20-%2025.600%20km%20годишно%20потребни%20за%20исплатливост%20на%20инвестиција
Clio 1,5 dCI

Заклучоците се интересни – некои дизели се исплатливи за во град (C3-ka, Fiesta…), некои не (BMW 318d, Punto, Clio), некои се исплатливи за на отворено (повторно Fiesta и C3-ка, потоа Astra GTC 1,7 CDTI, Audi A4 ), а некои се помалку неисплатливи за на отворено (BMW 318d) и посебно Renault Clio / 1,5 dCI.

Затоа, пенкалото и дигитронот во рака и... математика!

Razumot e skapocen kamen koj najubavo sjae vo ramkite na
skromnosta.
Кон врв
...Well... Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
...ExtraVagant...

Регистриран: 30.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 5231
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ...Well... Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Јуни.2008 во 16:34
...izborot na dizel agregat ili benzinski, e stvar na potreba spored mene na vozachot, ekonomichnosta zivotniot vek i odrzuvanjeto se rabota na lichna griza i odliki vo vozenjeto na sopstvenikot, cenata varira vo zavisnost od modelot na voziloto i tipot na ogregatot koj se vgraduva vo modelot, taka da se raboti za prashanje na vkus na kupecot i spremnosta da odvoi pari za licha potreba-a ako zborime za otvaranje na dejnost so koja bi se rabotelo so voziloto kako osnovno sredstvo e druga tematika...

...za mene dizel mashina e uspeshno budenje na neshto odavna veke demodirano-ednostavno novite dizel agregati se do tolku komplicirani sega sho ne mi se verue deka ima i majstor za toa se da go napravi pri eventuelen kvar, imashe eden sluchaj so BMW dizel serija utnata cela na 30 000 km rukaat turbinite i se deshava kompletna zamena na cel motor-posho nikoj ziv nemoze da go izgasne motorot od koa ke se rasipe turbinata a kamo li posle da zameni nesho na nego, i lichno za mene voziloto e potreba i moda i keif vo vozenjeto, toa e toa sho go mislam jas za i okolu motorite na vozilata...
Кон врв
KUKOC7 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Барон Минхаузен

Регистриран: 26.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 1852
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KUKOC7 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Јуни.2008 во 16:51
Zlaten plin!!!!!! Samo Plin i nisto drugo!!!
Nekloi prednosti od strucen aspekt:
-lesno obrazuvaat smesa za sogoruvanje
-dobro rabotat pri niski temperaturi
-ekonomicnost
-pomalku go prljaat masloto za mackanje
-so toa i pogolem vremenski rok za zamena na masloto
-podolgovecnost na motorot
 
Кон врв
...Well... Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
...ExtraVagant...

Регистриран: 30.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 5231
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ...Well... Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Јуни.2008 во 20:59
...shoznam kukoc, ja mislam deka toa sho e napraeno za beznin gorivo, nemoze da bide isto i za gorivo so drug tip na oktani-materijalot na motorot...ali deka e poekonomichno da, ama samo onoj tip sho ide direktno u blok bez potroshuvachka, koshta 1300 EURA za MPI motori, a izrachunaj kolkava e toa investicija i kolku kilometri ke pominesh so tie pari za benzin ako stavish-za nekoi 35 000 kilometra se isplati, ali ako pominuesh godishno po 4000 km neznam, zasho onoj drugion tip i sho se stava u Bugarija za 200 EURA e opasna stvar u najmala ruka...
Кон врв
KUKOC7 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Барон Минхаузен

Регистриран: 26.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 1852
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KUKOC7 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Јули.2008 во 16:52
ova sefe se fakti sto vo kniga gi pisuva,vo istata kniga pisuva deka sekoj benzinski motor moze da se prilagodi bez nikakva steta kon motorot da raboti na plin,voedno e razlicno koristenje na propan butan i priroden gas,prirodniot gas e polesen za razlika od porpan butanot i postojat mnogu pomalku sansi da se sluci nekoja katastrofa.. voedno eve gledajte kazete kolku i koli so propan butan eksplodirale ... skoro i da gi nema... ako nastanlo pozar toa e od elektrika...sto se odnesuva do sigurnost vo eksplotacija sosema se sgiurni gasnite goriva!!!!benzinite se veke zastareni
Кон врв
seka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Guardian Angel

Регистриран: 04.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4418
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај seka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Јули.2008 во 17:10
no problemot e sto plinot ne e dozvolen vo sekoja (barem evropska) drzava. I da odam malce ponatamu, sto mislis do koga ke bide plinot poeftin od dizelot i benzinot? jas ne veruvam deka toa uste dolgo ke ostanet.
 
Potoa so plinot postojat mnogu rizici za pasazirite vo kolata, nekoi ne se ni svesni kolkava opasnost e toa, si palat cigara a vo kolata "smirdi" na plin kako da si vo nekoja fabrika za plin. Treba malce i na toa da se razmisli
Razumot e skapocen kamen koj najubavo sjae vo ramkite na
skromnosta.
Кон врв
KUKOC7 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Барон Минхаузен

Регистриран: 26.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 1852
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KUKOC7 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Јули.2008 во 17:18
Originally posted by seka seka напиша:

no problemot e sto plinot ne e dozvolen vo sekoja (barem evropska) drzava. I da odam malce ponatamu, sto mislis do koga ke bide plinot poeftin od dizelot i benzinot? jas ne veruvam deka toa uste dolgo ke ostanet.
 
Potoa so plinot postojat mnogu rizici za pasazirite vo kolata, nekoi ne se ni svesni kolkava opasnost e toa, si palat cigara a vo kolata "smirdi" na plin kako da si vo nekoja fabrika za plin. Treba malce i na toa da se razmisli
 
Iako mirisa na plin ne e mozno da se zapali plinot ako nema dovolno kolicestvo doteceno gorivo i pritoa toa da e akumulirano na edno mesto,sto znaci ne e se do mirizbata od mirizbata ne moze da se zapali vednas...vo sekoj slucaj ke bide poevtin od benzinot uste dolgo dolgo vreme,a na krajot na kraistata se gleda najmnogu za zapazuvanje na ekologija
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 23456 12>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,281 секунди.