IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Aрхитектура и дизајн
  Активни теми Активни теми RSS - Мак Форум за А build.mk/forum
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Мак Форум за А build.mk/forum

Внеси реплика Внеси реплика
Автор
Порака
Zelenikovo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Регистриран: 16.Јуни.2018
Статус: Офлајн
Поени: 153
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zelenikovo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Мак Форум за А build.mk/forum
    Испратена: 08.Август.2018 во 00:39

првиот официјален форум за архитектура во земјава почна во 2008 како билд.цом.мк од ентузијасти кои им беше смачено да се препираат на интернационалниот скајскрејпер форум за архитектура со комшилук за непотребни клизачи ко вие не сте македонци, небаре тие не се ама бидејќи поинаку ги тагирал некој та сега и ние не смее да биде, нејсе, на нашиот форум се закачив некаде средината на 2008 чинам и од тогаш бреј никако да се откачам, дури и кога админите ми врзале заушка та и банирале бидејќи сум мрсел конци со многу дигресии, на што јасно секогаш имав оправдување аирлија кога ќе почнат архитекти конструктори машинци да верглаат јас одма ќе престанам, но за жал тие стручни лица од фелата бидејќи чаламот во облаци им затерал та никогаш речеси со на прсти пребројани исклучоци се одважија да земат учество во темите и ако не да чешлаат тековни аботи бар Народ да описменуваат ...

подоцна форумот доби и портал, но и потоа ништо од дебата, сигурно доволно беше за тоа Порта3 но бидејќи тие немаа форум та и логично мораше да се направи портал за Билд за и така да можат официјално да се издвојуваат побитни информации ... Секоја Чест за Волјата на Админите да го одржат во живот форумот иако освен десетина регуларни члена друг ретко и да го полни форумот со инфо а не пак да разврзи дебата ...

чудно ќе речеш ваков форум нема потреба да биде на хакерска листа, но речиси секој месец е озбилно нападнат, ко и вечерва што веројатно беше случај, среќа Админите имаат осет и знаење та брзо ја враќаат архивата во живот, иако многу пати ошле дискусии во аут доколку не се сејвнала архива правовремено! но не куца од тоа магарето, туку што никој не го користи оштроумно од властите за бар да елаборираат ако не друго бар партиски политики, што бепе случај во времето на дпмн но и сега во времето sds та сетне ние ко лаици решаваме ребуси небаре така ќе помогнеме а всушност само времето си го губиме, бидејќи и навистина треба стручните лица од фелата да дебатираат на тие теми а лаиците да се поучуваат потпрашуваат и вадат од фиока идеи ... чунки некогаш ќе бидне ова случај!?
Кон врв
Сениор
Сениор

Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zelenikovo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Септември.2018 во 07:00

може ќе беше убаво за да стручницте лица од фелата се доважат да пишуваат на ваков битен форум за општеството, да имаше паралелен форум во склопн на основниот на Билд а како нишките би биле иземени од дигресии и дидактичка инвентивност а сепак да има простор каде и така би можеле членовите да думаат без страв дека со таков пристап ни се деградирала фелата да земе учество, пример мој последен сличен зарзават би била думата за велосипедска патека во редиштето на К8 [1] и иако форумот најнапред е почнат од архи ентузијасти и на почеток се внимаваше до каде смее да се оди опуштено во дискусиите дури и со научни дигресии на дадена тема, сепак како одминуваше време а на прсти се бројат архитекти и инжињери кои се вклучија засрамено во дискусиите, администрација заради посветеноста на само неколку редовни членови почна да остава луфта и форумот пополека доби Народен Призвук а особено по појавата на проект ко Ск'14 кога почна на ангро да се насетува политичка исклучивост кај сите дискутанти а што почна да завозува и дрско та се појави неопходност да преку научни дигресии форумот се растеретува од политички вајб односно се дефокусира Народ а гледа на истиот исклучиво како фејкбук спунт за истурање сеирмили пак резил, а и така никој од фелата не зема учество иако немаат ете бар при ААМ некакво слично место за дебата, та затоа и администрација почна озбилно да ги толерира пример моите инвентивни жонглирања како ензационализам меѓу редои кој пак мене ми бидна ко букмарк бин добредојдено бидејќи претходно повеќе пати ми гореа хардискови сесии и букмарзи та најдовме некое нзс иако знам лично попрлично да исфросирам така, но бар е убава прилика да се канализира креативно енергија за доброто на заедницата, но бидејќи и во таков случај никој не се јави за дискусија та моите нишки и постови пречесто делуваат како блогерски написи, што пак сметам дека е во ред за да не ми удри егото во глава колку сум јас паметен, а всушност вака и самиот учам низ само дебата одрдена тема ко кори за пита растегнувајќи ја во недоглед за што повеќе тематски зарзават да собере и нормално со дигресии да се потпече ...

сепак убаво би било кога би имало можност за паралелен форум од овој аспект налик лајв тематски офтопик, од каде би се линкувале евентуално абери во примарниот форум, налик форумско алтерего кое нема ко сега да биде нифицирано како лајв сплит персоналити во однос дискусијата, но што би било пример логично доколку Билд прераснеше во Здружение на Граѓани што не бидна случај, а при што ќе мораше да се води пооозбилно и за ова сметка, налик едно е стручна дискусија а сосем друго салонски чит чат иако архивиран за да вози повеќе инвентивно него ли фејкбуковски, за што пак може добредојдена опција е чат рубрика на таквиот паралелен форум но што пак ќе ги дефокусира членовите да читаат и коментираат на форумот, заради што добра опција би било ко на смф форумската платформа лајк систем каде при одреден број дислајкови одреден коментар да се задскрива во дискусијата наместо да се брише а како би се растеретиле модераторите од чистачки табиет туку самото членство да ја има таа улога додека модераторите да бидат нешто налик медијатори за враќање на одредена порака или пораки како нескриени во дискусијата иако присутни за членовите да можат да ги ѕирнат ако се живо засегнати за темата но исфилтрирани за да гостите и на таков паралелен форум би имале конструктивна прегледност од квалитетни дискусии или постови ...

оваа идеја во однос форумот Маклезет им ја верглав ако може да ми ја остварат и на елкарте смф-платформата, но веројатно е прекомплицирана и бара посветено програмирање како би била стабилна варијанта на основната, иако при смф имаат нешто слично но не и како паралелен форум [1] лајк дислајк постови [2]и хајд анхајд категории [3]

Кон врв
Сениор
Сениор

Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zelenikovo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Септември.2018 во 17:41

интересно линкот од фуснотата за К8 е испарен бидејќи постот е тргнат од администрација иако не беше некоја зорт мислење во пораката изнесено, нормално суверено право на модераторот, но токму затоа е добро да се има ваков систем на лајк дислајк коментари како не би било залудно изгубено времето на членовите кои допринесуваат за форумот а не се огрешиле апропо правилникот ниту со дрско однесување ниту со малициозни спамирања, што најчесто порано завршуваше во ниишката меана во офтопик како членот би можел евентуално да ја има при рака порака па да ја измени, но веќе на модераторите им е тнок фитиљ та не се ни замараат веќе да објаснуваат зошто избришале некоја порака нормално форумот не им е главна преокупација во животот веројатно, но ова е може прашање за законско уредување на тематски и стручни форуми а кои имаат и портали или пак се при одредено нвопартија или пак се институционалнии, најнапред како би требало да се уредени во однос правилата и конечно дали некој ко такви би можел да ги штима подобно како би влијаел не само на дискусијата туку и на јавното мнение бидејќи како е-алатка форумите за разлика од социјалните мрежи се место каде дискусијата останува архивирана и прегледна на долго време, што пак е проблем ако модерирањето не оди правовремено туку постфестум, што во овј случај може да се каже е во ред колку и мене ко гоатин во овие околноати да не ми било по ќеиф да ми скастраст пост кој воопшто не излегол од рамките на културно однесување или пак имал спинерски карактер а завршил во отпад, но имало и побетер а како добро затегнат пост со информации не дочека ваква судбина па неретко се случувало админи да ми едитираат пост што не само што е подрско него кастрење туку е крајно диктаторски пристап како цензури заради подобност во однос постираното колку и да е склет изгубено време постовите да треба да се префрлуваат во офтопик па да му се укажува на членот каде згрешил и како е дозволиво да се врати пораката пак во јавниот дел на форумот, иако неретко се вадат модераторите дека тоа е случај бидејќи многу пати сум бил предупредуван но чинам во рок од 10 години дали тоа било случај и еднаш месечно кога сум бил екстра активен на форумот со по 10 поста дневно и тоа не спамерски со еден два збора реченица туку информативни или аналитички срочени абери претежно терав и терам ...
сепак не секој има трпение да чита долги коментари, што пак е резултат на самото ова инстант време каде блоговите речиси испарија како појава, бар немаме веќе чокална блог платформа, а преку плук залепи постирањето на фејкбук да неречам инфо онанирајќи дури и тоа да не е сеир сепак се развива табиет да сите размислуаат и делуваат толку минималистички да воопшто не е ни потребно размислување, а не пак истото да се труди Чоек да го образложи или пак разглоби како би се дофатиле сите аспекти на дадена тема во дадени околности, но ова е проблем со кој ќе треба да се зафатат во МОН утре како младите би се дестимулирале од инфо-недоносеност во образложенијата преку слепо копи-пасте споделување абери но и заради лајкохолизмот кој се јавува како лоботомирачка зависност или попрво независност каде заради припадност почнуваат Луѓе да лајкаат иако ниту го читнале лајкнатото, а кога со таков табиет пак се избаци некој на форум та делува ко залутан или збунет, та сетне во најдобар случај улетал неспремен во дискусија или пак не може да фати ритам во истата, што пак повторно не е резултат на некакво домашно однесување туку треба да е институционална ука која на децата во образованието би им се предавала преку задолжителен предмет како Реторика/Ораторство и Дебатакаде може да има абери и ко медијација доколку утре некој се одважи да биде некаде системски модератор во опптеството па и на е-форуми, но за кои попрво добро би било доколку на е-форумите гледаме како озбилно корисна работа за општествена јавна дебата медијаторите да мораат да имаат бар некаква тапија во форма на К*рс за да можат да модерираат дискусии прецизно, јасно ова би било задолжително во денешни услови пр. за оние форуми кои имаат е-портали и ко такви се медиум а не само локална социјална мрежа та да не се случува и на општ форум како Идидвиди да залутуваат абери кои може негативно да влијаат во однос заедницата особено младите, од овој аспект би го посочил на овон е-форум подфорумот мистерии, бидејќи со претежно монотеистичко определени сограѓани ова доаѓа како на еден од најдобро завозените општи форуми кај нас јавно на сите млади паганизам им е фрлен уште во прва категорија од е-форумот, што чинам најблаго дозволиво би било тоа да е во офтопик или пак затворен дел од форумот, но во недостаток на законска регулатива сето ова е оставено на Слободна Волја на администраторите што и каде како треба да оди, што просто потем утре ќе има за сметка и свои последици бидејќи тука ваквите абери се долгорочно архивирани!

да не звучам душегрижнички, но преку Билд имам увидено дека е-форум навистина може да биде корисна работа, и тоа не само лично туку и колективно, бар преку 10 години активно учество за ова можам и да говорам, а единствен гајрет е што не е тоа засебно стручен форум туку општ техничко-градежно-комунален, но во недостаток од специјализирани бар при Здруженијата Асоцијациите и Федерациите на соодветната фела добро е што како поука постои и ваков општ урбан форум, а можеби доколку бидне институционална норма да имаат и мисистерствата и локалната самоуправа е-форуми та работите да се предвижат кон сесрдна јавна дебата на е-форуми по Граѓанските Здруженија или политички партии а од таму експертски да се доисчешлува споредува или посочува на институционални е-форуми и конечно најнапред треба да ги имаат националните институти ако не факултети, но кај нас бидејќи универзитетите се последното свирало на Кавалот та тие уште долго преписки ќе немаат ни по задолжителни блогови за секој Професор Асистент па и Постдипломец, а не пак е-форум за да ги видиме на мегдан нивните академски думи и абери во однос науката ако не општествените околности чунки земаат државна плата за арно на заедницата, но се ми се чинии дека тие се само налик нолеџ пул или попрво бунар иако неретко и отскочна даска за брендреин ко евроатланската котларница, кознае нас можеби ќе ни бидат од помош азиско-афрички научни мигрантино со своите блогои и форуми!?
Кон врв
Сениор
Сениор

Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zelenikovo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Септември.2018 во 11:33

еве еден интересн архивиран пост од утрово кој не ја имаше среќата да биде политички коректен апропо празничното расположение на администрација, но тоа не може да се одрази лошо по нечија суета доколку си ги архивира дополнително писанијата та еве не е ни џабе муабетот, а според мене и повеќе од добредојден во однос денот на Републиката и гостувањето на германската канцеларка

https://web.archive.org/web/20180908022035/http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=1658

мислам ќе разберев ако експлицитни политички дигресии ко следниве беа причини за кастрење на последниот пост во линков горе [1][2] но тоа колажот од зградата на влада мислам е чисто од инает тргната, да речеш некако сум инсунирал јавнување на патинирата верзија врз бруталистичката та било навредливо за постојната влада та и некако, ова токму обратно сум думал како го срочив колаж, но просто ако некој модератор е обоен ви нема спас како стојат работи законски да за авторско дело не се смета ништо слично! иако кога е збор за подобни и отворени политички онанирања од истомисленици нема никаква интервенција! што не е лицемерие туку садизам да некој ги мобира членовите заради терсене модераторска диоптрија, што чинам е дрско ако не трагично бидејќи доколку форумот е обоен тоа треба и да се потенцира, но ето бидејќи лично сум центристички наштиман та и после многу скастрени постови не им земам за зло на модераторите што се однесуваат по некогаш терсене, просто нивно право но може и од досада грешка, нели мора да ве читаат а не сакаат та на прва ако не им штима кадар не бројат до три, но што за сметка имаше демонстративно напуштање на форумот и на неколку модератори и членови претходно бидејќи се осетиле како непожелни заради свои политички светоглед, ајт битно да се има разбирање дека Живот не е само ова интерактивнава околија, ами и потака ...

Изменето од Zelenikovo - 08.Септември.2018 во 11:35
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,109 секунди.