IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Aрхитектура и дизајн
  Активни теми Активни теми RSS - Мак Форум за А build.mk/forum
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Мак Форум за А build.mk/forum

 Внеси реплика Внеси реплика
Автор
Порака
Zelenikovo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 16.Јуни.2018
Статус: Офлајн
Поени: 419
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zelenikovo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Мак Форум за А build.mk/forum
    Испратена: 08.Август.2018 во 00:39

првиот официјален форум за архитектура во земјава почна во 2008 како билд.цом.мк од ентузијасти кои им беше смачено да се препираат на интернационалниот скајскрејпер форум за архитектура со комшилук за непотребни клизачи ко вие не сте македонци, небаре тие не се ама бидејќи поинаку ги тагирал некој та сега и ние не смее да биде, нејсе, на нашиот форум се закачив некаде средината на 2008 чинам и од тогаш бреј никако да се откачам, дури и кога админите ми врзале заушка та и банирале бидејќи сум мрсел конци со многу дигресии, на што јасно секогаш имав оправдување аирлија кога ќе почнат архитекти конструктори машинци да верглаат јас одма ќе престанам, но за жал тие стручни лица од фелата бидејќи чаламот во облаци им затерал та никогаш речеси со на прсти пребројани исклучоци се одважија да земат учество во темите и ако не да чешлаат тековни аботи бар Народ да описменуваат ...

подоцна форумот доби и портал, но и потоа ништо од дебата, сигурно доволно беше за тоа Порта3 но бидејќи тие немаа форум та и логично мораше да се направи портал за Билд за и така да можат официјално да се издвојуваат побитни информации ... Секоја Чест за Волјата на Админите да го одржат во живот форумот иако освен десетина регуларни члена друг ретко и да го полни форумот со инфо а не пак да разврзи дебата ...

чудно ќе речеш ваков форум нема потреба да биде на хакерска листа, но речиси секој месец е озбилно нападнат, ко и вечерва што веројатно беше случај, среќа Админите имаат осет и знаење та брзо ја враќаат архивата во живот, иако многу пати ошле дискусии во аут доколку не се сејвнала архива правовремено! но не куца од тоа магарето, туку што никој не го користи оштроумно од властите за бар да елаборираат ако не друго бар партиски политики, што бепе случај во времето на дпмн но и сега во времето sds та сетне ние ко лаици решаваме ребуси небаре така ќе помогнеме а всушност само времето си го губиме, бидејќи и навистина треба стручните лица од фелата да дебатираат на тие теми а лаиците да се поучуваат потпрашуваат и вадат од фиока идеи ... чунки некогаш ќе бидне ова случај!?
Кон врв
Zelenikovo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 16.Јуни.2018
Статус: Офлајн
Поени: 419
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zelenikovo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Септември.2018 во 07:00

може ќе беше убаво за да стручницте лица од фелата се доважат да пишуваат на ваков битен форум за општеството, да имаше паралелен форум во склопн на основниот на Билд а како нишките би биле иземени од дигресии и дидактичка инвентивност а сепак да има простор каде и така би можеле членовите да думаат без страв дека со таков пристап ни се деградирала фелата да земе учество, пример мој последен сличен зарзават би била думата за велосипедска патека во редиштето на К8 [1] и иако форумот најнапред е почнат од архи ентузијасти и на почеток се внимаваше до каде смее да се оди опуштено во дискусиите дури и со научни дигресии на дадена тема, сепак како одминуваше време а на прсти се бројат архитекти и инжињери кои се вклучија засрамено во дискусиите, администрација заради посветеноста на само неколку редовни членови почна да остава луфта и форумот пополека доби Народен Призвук а особено по појавата на проект ко Ск'14 кога почна на ангро да се насетува политичка исклучивост кај сите дискутанти а што почна да завозува и дрско та се појави неопходност да преку научни дигресии форумот се растеретува од политички вајб односно се дефокусира Народ а гледа на истиот исклучиво како фејкбук спунт за истурање сеирмили пак резил, а и така никој од фелата не зема учество иако немаат ете бар при ААМ некакво слично место за дебата, та затоа и администрација почна озбилно да ги толерира пример моите инвентивни жонглирања како ензационализам меѓу редои кој пак мене ми бидна ко букмарк бин добредојдено бидејќи претходно повеќе пати ми гореа хардискови сесии и букмарзи та најдовме некое нзс иако знам лично попрлично да исфросирам така, но бар е убава прилика да се канализира креативно енергија за доброто на заедницата, но бидејќи и во таков случај никој не се јави за дискусија та моите нишки и постови пречесто делуваат како блогерски написи, што пак сметам дека е во ред за да не ми удри егото во глава колку сум јас паметен, а всушност вака и самиот учам низ само дебата одрдена тема ко кори за пита растегнувајќи ја во недоглед за што повеќе тематски зарзават да собере и нормално со дигресии да се потпече ...

сепак убаво би било кога би имало можност за паралелен форум од овој аспект налик лајв тематски офтопик, од каде би се линкувале евентуално абери во примарниот форум, налик форумско алтерего кое нема ко сега да биде нифицирано како лајв сплит персоналити во однос дискусијата, но што би било пример логично доколку Билд прераснеше во Здружение на Граѓани што не бидна случај, а при што ќе мораше да се води пооозбилно и за ова сметка, налик едно е стручна дискусија а сосем друго салонски чит чат иако архивиран за да вози повеќе инвентивно него ли фејкбуковски, за што пак може добредојдена опција е чат рубрика на таквиот паралелен форум но што пак ќе ги дефокусира членовите да читаат и коментираат на форумот, заради што добра опција би било ко на смф форумската платформа лајк систем каде при одреден број дислајкови одреден коментар да се задскрива во дискусијата наместо да се брише а како би се растеретиле модераторите од чистачки табиет туку самото членство да ја има таа улога додека модераторите да бидат нешто налик медијатори за враќање на одредена порака или пораки како нескриени во дискусијата иако присутни за членовите да можат да ги ѕирнат ако се живо засегнати за темата но исфилтрирани за да гостите и на таков паралелен форум би имале конструктивна прегледност од квалитетни дискусии или постови ...

оваа идеја во однос форумот Маклезет им ја верглав ако може да ми ја остварат и на елкарте смф-платформата, но веројатно е прекомплицирана и бара посветено програмирање како би била стабилна варијанта на основната, иако при смф имаат нешто слично но не и како паралелен форум [1] лајк дислајк постови [2]и хајд анхајд категории [3]

Кон врв
Zelenikovo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 16.Јуни.2018
Статус: Офлајн
Поени: 419
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zelenikovo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Септември.2018 во 17:41

интересно линкот од фуснотата за К8 е испарен бидејќи постот е тргнат од администрација иако не беше некоја зорт мислење во пораката изнесено, нормално суверено право на модераторот, но токму затоа е добро да се има ваков систем на лајк дислајк коментари како не би било залудно изгубено времето на членовите кои допринесуваат за форумот а не се огрешиле апропо правилникот ниту со дрско однесување ниту со малициозни спамирања, што најчесто порано завршуваше во ниишката меана во офтопик како членот би можел евентуално да ја има при рака порака па да ја измени, но веќе на модераторите им е тнок фитиљ та не се ни замараат веќе да објаснуваат зошто избришале некоја порака нормално форумот не им е главна преокупација во животот веројатно, но ова е може прашање за законско уредување на тематски и стручни форуми а кои имаат и портали или пак се при одредено нвопартија или пак се институционалнии, најнапред како би требало да се уредени во однос правилата и конечно дали некој ко такви би можел да ги штима подобно како би влијаел не само на дискусијата туку и на јавното мнение бидејќи како е-алатка форумите за разлика од социјалните мрежи се место каде дискусијата останува архивирана и прегледна на долго време, што пак е проблем ако модерирањето не оди правовремено туку постфестум, што во овј случај може да се каже е во ред колку и мене ко гоатин во овие околноати да не ми било по ќеиф да ми скастраст пост кој воопшто не излегол од рамките на културно однесување или пак имал спинерски карактер а завршил во отпад, но имало и побетер а како добро затегнат пост со информации не дочека ваква судбина па неретко се случувало админи да ми едитираат пост што не само што е подрско него кастрење туку е крајно диктаторски пристап како цензури заради подобност во однос постираното колку и да е склет изгубено време постовите да треба да се префрлуваат во офтопик па да му се укажува на членот каде згрешил и како е дозволиво да се врати пораката пак во јавниот дел на форумот, иако неретко се вадат модераторите дека тоа е случај бидејќи многу пати сум бил предупредуван но чинам во рок од 10 години дали тоа било случај и еднаш месечно кога сум бил екстра активен на форумот со по 10 поста дневно и тоа не спамерски со еден два збора реченица туку информативни или аналитички срочени абери претежно терав и терам ...
сепак не секој има трпение да чита долги коментари, што пак е резултат на самото ова инстант време каде блоговите речиси испарија како појава, бар немаме веќе чокална блог платформа, а преку плук залепи постирањето на фејкбук да неречам инфо онанирајќи дури и тоа да не е сеир сепак се развива табиет да сите размислуаат и делуваат толку минималистички да воопшто не е ни потребно размислување, а не пак истото да се труди Чоек да го образложи или пак разглоби како би се дофатиле сите аспекти на дадена тема во дадени околности, но ова е проблем со кој ќе треба да се зафатат во МОН утре како младите би се дестимулирале од инфо-недоносеност во образложенијата преку слепо копи-пасте споделување абери но и заради лајкохолизмот кој се јавува како лоботомирачка зависност или попрво независност каде заради припадност почнуваат Луѓе да лајкаат иако ниту го читнале лајкнатото, а кога со таков табиет пак се избаци некој на форум та делува ко залутан или збунет, та сетне во најдобар случај улетал неспремен во дискусија или пак не може да фати ритам во истата, што пак повторно не е резултат на некакво домашно однесување туку треба да е институционална ука која на децата во образованието би им се предавала преку задолжителен предмет како Реторика/Ораторство и Дебатакаде може да има абери и ко медијација доколку утре некој се одважи да биде некаде системски модератор во опптеството па и на е-форуми, но за кои попрво добро би било доколку на е-форумите гледаме како озбилно корисна работа за општествена јавна дебата медијаторите да мораат да имаат бар некаква тапија во форма на К*рс за да можат да модерираат дискусии прецизно, јасно ова би било задолжително во денешни услови пр. за оние форуми кои имаат е-портали и ко такви се медиум а не само локална социјална мрежа та да не се случува и на општ форум како Идидвиди да залутуваат абери кои може негативно да влијаат во однос заедницата особено младите, од овој аспект би го посочил на овон е-форум подфорумот мистерии, бидејќи со претежно монотеистичко определени сограѓани ова доаѓа како на еден од најдобро завозените општи форуми кај нас јавно на сите млади паганизам им е фрлен уште во прва категорија од е-форумот, што чинам најблаго дозволиво би било тоа да е во офтопик или пак затворен дел од форумот, но во недостаток на законска регулатива сето ова е оставено на Слободна Волја на администраторите што и каде како треба да оди, што просто потем утре ќе има за сметка и свои последици бидејќи тука ваквите абери се долгорочно архивирани!

да не звучам душегрижнички, но преку Билд имам увидено дека е-форум навистина може да биде корисна работа, и тоа не само лично туку и колективно, бар преку 10 години активно учество за ова можам и да говорам, а единствен гајрет е што не е тоа засебно стручен форум туку општ техничко-градежно-комунален, но во недостаток од специјализирани бар при Здруженијата Асоцијациите и Федерациите на соодветната фела добро е што како поука постои и ваков општ урбан форум, а можеби доколку бидне институционална норма да имаат и мисистерствата и локалната самоуправа е-форуми та работите да се предвижат кон сесрдна јавна дебата на е-форуми по Граѓанските Здруженија или политички партии а од таму експертски да се доисчешлува споредува или посочува на институционални е-форуми и конечно најнапред треба да ги имаат националните институти ако не факултети, но кај нас бидејќи универзитетите се последното свирало на Кавалот та тие уште долго преписки ќе немаат ни по задолжителни блогови за секој Професор Асистент па и Постдипломец, а не пак е-форум за да ги видиме на мегдан нивните академски думи и абери во однос науката ако не општествените околности чунки земаат државна плата за арно на заедницата, но се ми се чинии дека тие се само налик нолеџ пул или попрво бунар иако неретко и отскочна даска за брендреин ко евроатланската котларница, кознае нас можеби ќе ни бидат од помош азиско-афрички научни мигрантино со своите блогои и форуми!?
Кон врв
Zelenikovo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 16.Јуни.2018
Статус: Офлајн
Поени: 419
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zelenikovo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Септември.2018 во 11:33

еве еден интересн архивиран пост од утрово кој не ја имаше среќата да биде политички коректен апропо празничното расположение на администрација, но тоа не може да се одрази лошо по нечија суета доколку си ги архивира дополнително писанијата та еве не е ни џабе муабетот, а според мене и повеќе од добредојден во однос денот на Републиката и гостувањето на германската канцеларка

https://web.archive.org/web/20180908022035/http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=1658

мислам ќе разберев ако експлицитни политички дигресии ко следниве беа причини за кастрење на последниот пост во линков горе [1][2] но тоа колажот од зградата на влада мислам е чисто од инает тргната, да речеш некако сум инсунирал јавнување на патинирата верзија врз бруталистичката та било навредливо за постојната влада та и некако, ова токму обратно сум думал како го срочив колаж, но просто ако некој модератор е обоен ви нема спас како стојат работи законски да за авторско дело не се смета ништо слично! иако кога е збор за подобни и отворени политички онанирања од истомисленици нема никаква интервенција! што не е лицемерие туку садизам да некој ги мобира членовите заради терсене модераторска диоптрија, што чинам е дрско ако не трагично бидејќи доколку форумот е обоен тоа треба и да се потенцира, но ето бидејќи лично сум центристички наштиман та и после многу скастрени постови не им земам за зло на модераторите што се однесуваат по некогаш терсене, просто нивно право но може и од досада грешка, нели мора да ве читаат а не сакаат та на прва ако не им штима кадар не бројат до три, но што за сметка имаше демонстративно напуштање на форумот и на неколку модератори и членови претходно бидејќи се осетиле како непожелни заради свои политички светоглед, ајт битно да се има разбирање дека Живот не е само ова интерактивнава околија, ами и потака ...Изменето од Zelenikovo - 08.Септември.2018 во 11:35
Кон врв
Zelenikovo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 16.Јуни.2018
Статус: Офлајн
Поени: 419
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zelenikovo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Октомври.2018 во 05:18

морам да признаам Билд отвори и убава секција за блогирање при еФорумот, но која за да не ја полнам со разно разни абери бидејќи форумот е тематски, лично продолжив да пишувам по нишките пуштајќи по некоја дигресија и линкуван абер меѓуредои, нешто што на народен јавен тематски форум кај нас не треба воопшто да се толерира, но бидејќи сум член уште од самиот почеток и ревносно дремам како појава та и ме толерираат Админите кога се може колку се може, Уште еднаш благодарам за тоа, бидејќи сепак думањето на форум може да повлече екстра дебата, но ете кај ретко кој на форумите им приоѓа озбилно та дури и кога политички теми се посреди, а најчесто сеирџиски терајќи исфрустрираност ...
но еве навистина некои абери се за озбилна ретроспективна анализа како би се добила анамнеза, но бидејќи немам Личен Блог ќе ја искористам оваа нишка во овој пост како блогерски спунт за да линкувам како Зелениково некое мое видување зошто толку безбедноста се има намалено во македонските градови за разлика споредбено со минатото, иако за волја на вистината статистички ми се чини криминалитетот е тука некаде, само што сега истиот е подрзок


http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=2979&PID=229047#229047

оружје имаше и средината на 90-ти ПА ПАК ВАККОВ БАШИБОЗУК КОМСЕГА НЕМАЛО и тоа далеку повеќе и далеку поефтино после цивилниот јуриш на комшиските касарни, кога кашикара на мало беше 30 марки а тетец 50 марки, па пак немаше никакви фрки речиси ретко и да се чуе дека некој настрадал од бодеж, тук таму чопинг-стаил со џебни ножиња чалам иако рамбо ножеи имаше на претек, НО имаше Домашна Марихуана (Сатива) на претек па ризичните субкултурни ем улично ориентираните Млади беа Озбилно~Насмеани~Олабавено и покрај сето транзиционално сулудо шенгеносано-сиромаштво, НО немаше ниту килбовска а не пак аутернет, читавме сеуште списанија за да се информираме за музички новитети, плафон беше во амер.култ.центар над Пивница кај Лондон Паб да сочекаш ред за на 386 компјутеро да читнеш или пак испринташ абери од архивата на РолингСтоунМаг, мислам таму и првпат имаше во МКД инсталирано рфид влезен детектор за да си сочуват фондот на книгите, та и камери да имале морале така пошто најпоштено претпоставувам и интелектулци ги љуштеле, една книга на шалтер една под шалтер амеро'стаил виа скопски транзи-вајб, капак и Агитпропот по медиуми сеуште беше централизиран претежно странично и маргинално некој да кршеше клечки за фокусирани дефокусирани муабети апропо безидејноста и апашлукот на елитите наспроти секојдневната-инвентивност и урбаната-фракталност на обичниот Македонски Граѓанин за кој после радио-хихирику дочекаа луѓе и видео-К15-додаток како антидот при бунилото на еу-питот со балкан-патон в него, и СЕТО ТОА НЕКАКО И' СЕ БАЛАНСИРАШЕ СЕ ДО 2001-ва кога научивме дека сосила убаина бива а Народ се осоколи освен на свадби и во секојдневни прилики да жонглира сабји, но и тркала меѓу прсти каписли, нормал добивме и закон после харвестот од 5 до 10 години и' само за нелегално поседување огнено оружје, и уште понормално истиот им стана адреналинска фора на луѓе да заради законска неподобност не можат да извадат дозвола а нели мораат да го имаат бар слиен негде под шасија, бидејќи неретко се случуеше да ти излезат сред улица малџиски каубојци бидејќи ете во магла си подзакочил нагло а бидејќи си му предизвикал стрес на каубоецот та ти улетуе на врата ја отвора и те зденува во трк кроше без галама, нешто што мене ми се случи а среќа батето ме зашемети и кидна, инаку ќе го скасапев бидејќи во фичото си возев како помошна К*рбла долг рѓав стар сатар со кој неможеш мотор да прејчиш ама моеш да го вратиш брзо у нормала, она уље кога се наголтал отпојќе та да му отпушиш дизни на карбуратор у секунда, иако по потреба од спунт кај пријатели по дворои и тавани имав на лагер и култ-долгоцевасти аналогни дизалици спушталици ко ретко кој клинец у град, но и сандуци полни прибор рачни кашики вилушки и кутлачи, но кои не ми притребале никогаш, ем ко за беља бидејќи беше фора заради џепароши да носиш скејтерски ланец со катанец на новачаник убо видлив ко прилог на раперски ѕвонарки ем населен во ПВЦ Маало во НЛО Гето та и никогаш не се укажа прилика за екстра поправка во неприлики, време кога официјално единствен античко македонски Калаш заигра оро во стриптизбар чинам в Порта Влае ...

но дојде нов век а сонего и сите глупости преку глобалното село аутернет и ложништвото на младите во однос светските гета и личен чалам, Bреме во кое најнапред лично имав среќа од спунт да свртам на Дружба со Највеселата Скопска Тајфа Жонглери на кои се надоврзав со своите некомерцијални уметнички жонглирања за спунт веселба, всушност она што и претходно ме држеше подалеку од улицата за да 100% не се залепам на скопскиот асфлт беше токму Уметноста конзумериранa и Tаласана креативно заради екстра количество МакСат фреквенции, иако сама по себе Сативата без убаи луѓе наоколу е како пицната девојка без друштво у град, до душа прилика за таквите убаи сигнали беше и андерграунд сцената в Скопје сред која немаше гетоизирани туку локално глобализирани млади кои уметнички сложно распалуваа по сите страни,   кога Пони БагдатКафе-Џаџо-21 Кула и МКЦ ко црешa   од спунт го држеа вајбот хипер-сплотен концертно а Соборна Ст.Ж-Мики-Вовче и Кругче-Коцка ултpа-димензионaл улично [1] капак за шекерезад-комерцијалисти одоколу секогаш можеше да се најдит хедониатички амоетизер преку сите 24/7 клубои и дискачи кадемцените беа и поефтини од улица бидејќи помасовно него во кафе бар,   што пак допринесе бар за мене   освен по некоја залутана ферка и претежно хц шутки во Tаурус и МКЦ да не налетам на ниту една озбилна заебанција, нормал имав МрМр секогаш да споделам а така и кај сите си стекнал доверба и да ти мисли некој лошо од спунт некој да интервенира за да не си расипет со мене Народ соживот, она земајќи ми некој чалам та од офсајт одговор да ме стрпаат заради нечиј зарибан мотор на гето-доедукација во издриз-сметлиште или шут-депанданс, реално и сам не си ја барав бељата веројатно премалку сум скитал у Бељград и сличните центрифуги по комшилук та да ме понесе дизелашки вајб, но уште пореално причината беше заради фина дружба непречен стриминг на МакСат вајбоина, и ОПарт дури и во гетото не заглаив 24/7 ем во град дружев 365/12 та К*ртулив мачо лоботомирање, и навистина уникатни времиња да и покрај енормно прусуство на сиромаштија оружје и чаламлук да К*ртулам глава, евентуално со дрогари некаде крајот на 90-ти да сум се закачил поозбилно пример откорнат нос со алка со нитни, или пак заради френдои од спунт здрман секундарно од чопори пр. еден од ретките земајќи му го чаламот на аљоша'карате'кид кога на негова територија барајќи од спунт батето на некого да се истресе а ојден како грб за френдли-расправија та кидот бидејќи не сум му се одзвал на свирка сам си дојде кај оној со бисти'бојс'дуксот и нормал попи шампионо директ по што ми се с'снале 50-тина загари но ето среќа сум знаел да се склопчам та меѓу себе се потепале а и сред бел ден та свикал комшилук и загарите скубнале, иако имаше и една сендвичарска гужва во Ѓорче каде исто на туѓ терен срипувам поспан да бранам соученик да еди којси брзи'лик ми умртвува корен на горна единица,   но среќа чиломот не ми бил многу здрман тс на алфаши од некоја малџиска сурија да им плескам катанецо од ланецот в глава, или побетер, особен склет бидејќи и за такви срипувања зовреле пријателски глаи беспотребно да ги сакатат, што чунки ми било јасно дека нема потреба бидејќи се' се завршило и во двата случаи со и не толку озбилни последици а знаејќи дека влогот од спнт значи да пуштам загари да изџвакат побрзи или појаки тепачи од мене, иако за то нитнарката токму беше освета бидејќи јас сум зел нечив чалам та може и тоа ми беше поука ... значи дури и во такви околности и да не си ја бараш беља те наоѓа, но пак ќе речам МакСат и опуштено забораваш на кого кога му пукналo црево од карбуратор или пак му истекол глицерин успатно, јасно може ми беше предност што во прва имав 1k неоправдани во вoтра 2k та трета требаше да ротирам тро потака а другиот крај од моето гето во Кочо Рацин каде пак не ни броеја изостаноци бидејќи рака ги заболело, битно редно завршив некако нормал бар не сум одел ко дудук на полугодишно испрашување или пак самер-испитлук а сум заслужил дури и просек да ми биде 3-јка на крај со матурска тема Анализа на Сонот виа фројдовско-јунговска перспектива по предмет Психологија, веселото е што така успеав да се запишам ко гимназијалец како вондреден студент на ЗФС отсек Градинарство и Цвеќарство но кога видов дека имаат само еден месец пракса преку сите семестри ем завршуваат колеги од струка без абер ко градинари ни што е патлиџан, си велам Омбре (освен во пинг-понг соба при ССЗ и дружељубива хортикултура дал на кров паркичиња или шумичка) гит од таму оти утре ќе те лоботомираат канцеларски, за што ме дооК*ражи и своевремена посета на Тетка подпелистерски, каде при плевење сконтав да иако колоквиумски на ангро сум спремал и полагал предмет како Ботаника абер немав како изгледа Млад Грав мислам јуни месец при прво плевење, та посетне освен ОНО што положив со 7/8-ца кренав раце и размилував само како да скубнам на Село и да се реализирам како Градинар кој Цвеќето ќе го Расне заради убаини на сите домашни и меѓународни пријатели, ем интеренет тогај isdn завозе та се запрепастив дека уката моит сесветовно да се дофати и од спунт освен при катедри, и тргнав натака но фракинг центрифуга не те пушта мислам моите ги заплетка а така и мене ме врза во стендбај гледајќи се како земјоделец наместо печалбар ем живеејќи со моите Родители ко помал син ко за патријархална должност иако во поинакви околности него останатите, кои се чинам се вишок за во муабетов но еве од спунт сведоштво [1] посетне пак вртејќи од улична самореализација кон Православно Воцрковување имав пополека прилика додека чекам моите да се стокмат за селска идила да набљудувам како маркетинг ресавџија по вокација како после 2001-ва експлодира еа-агитпроп по сите страни дофаќајќи ја и безидејноста во процут низ аутронет и кабловска месомелница со даљинско во рака ожививувјќи ми во вијуги антидотот на Франтичнио Михаил за да еве барајќи излез од таквиот доброволен ќумезлук на масите си најдов вентили ко еФоруми каде дебатата завозует ко зa на средело наместо ко на социјалките кои се малџиска џева пред клуп, иако и се разблогирав троа како за домашен е-дневник каде ќе си пеглам чаламот колумглистично тимарејќи си себе свои разбирања и недоразбирања (за каде треба да оди и ваква предожба но немајќи мак.блогерај тоа ми е и беспредметно) но среќа препознав дека така блогерски егоцентричноста распалуе до болка дури и побетер од на мирц т.е. подоцна социјлни мрежи, та и се фокусирав за арното на Заедницата да кршам клечки на еФоруми особено главејќи на тематски ко Билд бидејќи сеирот многу одма го бев надминал на улица, жално сеуште не можам да се изначудам како Народ се учипи во фејкбукот и таму во празно тилта форјмски и блогерски освен сеирџиски ко што е и ред за една таква воајерко-конзумеристичко-сеирџиска мрежа!

ЗНАЧИ МЛАДИТЕ ТА И ПОСТАРИТЕ ВО ГРАДОТ СЕКОЈА НАСЕЛБА И МААЛО посебно во центрифуги како Купоново Скотје и Титово (среќа БОТола тро спласна озбилно во таквио вајб) ИМ ТРЕБА СЕКОЈДНЕВНА ВЕСЕЛА ДРУЖБА А ЗА КОЈА ГОЛЕМ ЗИЈАН Е ШТО ЕДИНСТВЕН СПУНТ СЕ ШУНТ-ТИЛТАРНИЦИ КАДЕ РАКИЈА КОНЕКТИНГ ПИПЛ ВО МЕСТО ДРМАЈЌИ НА АСТАЛ ЧАРШИСКА ВАЈБОИНА за чие ресетирање а додека сеуште не е 102% избројлерисан за Народ треба државна оштроумност која најнапред ќе им даде од спунт земјоделска волја на мнозина социјални случаi, за оние пак во град кои се заглаени од розни причини МОРА да се најде начин бар за Постари Сограѓани како во однос Месните Заедници да им овозможи еФорумска атмосфера каде своите секојдневни проблеми и радоcти ќе имаат каде да си ги споделат како комшии, наместо да се тепаат кој ќе стигне до ало-лоботомарник на днeвно-контактни сештолошко-пеницилински тв-фрустралници да си мелаат перат и сушат мозок за да се осетат Индивидуално Исполнети ко Општествено Ангажирани, а заради што и малџиска е-Форумска комуникација е малку, туку треба и при Општините Министерставата и Агенциите да има и паралелни граѓански форуми на институционалните на кои преку првите ќе се коментираат дебатите меѓу административците и експертите од областа, за да не само Народ се почувствува исполнет од наместо дебата, туку и нешто да поднаучи но и преку инвентивност буквално и да помогне алармира или реализира некоја своја дума [1] јасно ќе треба време за да се привкнат сите каде треба блогерско думање та од спунт линкување на јавен еФорум размисли за дебатата да не е напорна, ем и сеирот да си го задржи за во друштво во 4-ри очи или 2-3 екрана, при што можеби една озбилна гачка е разграничување каде кој може да импровизира со пежоративи и конечно на кој јавен еФорум е дозволиво употребата на етикети како Шиптар Каур или Циган за кои треба и општествена научна дебата кога истите не се навредливи меѓу сограѓаните пр. на малџиски еФоруми при Месните Заедници и дали таква дебата сетне може да се линкува на институционален еФорум каде и во кој случај колку ќе биде мандатно казнива камо е-говор-на-омраза бидејќи нормално на такви еФоруми би требало зачленувањето на Граѓаните да оди биометриски ](личен документ и онлајн фотка што е пр. веќе е норма и низ свет за користење онлајн сервиси од бизнис природа пр. вадење дебитни картички или пак вклучување на еДизајн огласници) по што и самите Граѓани дoколку сакаат своите абери да завршат на институционални еФоруми ќе научат дека попаметно е своите оштроумни идеи најнапред да ги срочат на Личен Блог за да со лесно можат своите предожби да ги линкуваат при институцилнална е-дебата на кои еФоруми логично би имало ко кај sms-пораките порано квота на пишани зборои т.е. букви, што би се рекло со новинарски жаргон врамен текст за предетерминирана колумна, та за да дебата не трпи а секој да може да посочи пообразложен абер - битнo е и линкувањето од спунт думи, но и тоа треба да се стандардизира кaко добра е-пракса каде на институционалниот форум во порака би можело да оди само по еден надворешен линк од Личен Блог или печатен ил еМедиум, како не би било обемно за од спунт дебата на институционалени еФоруми, ПРОСТО ДОБРА Е-ФОРУМСКА ПРАКСА НЕ ДОАЃА САМА ПО СЕБЕ, ТУКУ ТРЕБА ЕДУКАЦИЈА И НА ДЕБАТАНТИТЕ И НА МОДЕРАТОРИТЕ, А НИЗ СТАНДАРДИЗИАН Е-ФОРУМСКИ-ПРАВИЛНИК ПРЕКУ КОЈ БИ СЕ КАЗНУВАЛЕ МАНДАТНО ЗА ВЕРБАЛНИ ИСПАДИ ИСТИТЕ ДУРИ И ОД СПУНТ ГИ ТЕРАЛЕ МАКАР И СЕИРЏИСКО-ВЕСЕЛИ   за тоа си ги имаат социјалните мрежи или пак општите форуми за дружење иако и таму ЛОГИЧНО како на отворени профили доколку некој се заканува и симболично некому а е македонски сограѓанин треба опомени и од спунт присмотра за да ако некој завози хипер ксенофобно или мизантропски биде корегиран пр. со губење право на бесплатен јавен превоз или пак бесплатна здравствена заштита илити бенефиции во системот та или сами ќе си се цензурираат после дузина дури и двосмислени испади од локална лична природа на социјалки или блогои, та и блиско-комшиска нетрпеливост од асолен карактер, или тогај чорба, за такво нешто секогаш си ги имаат скриени никоvи низ светски е-ќумезарници со разни .info .biz или .org наставки сервери или клауди, иако логично и таму би поминал само низок подол дрзок сеир но не и лични закани особено не од застрашувачко-безбедносна природа, онака дури и креативно било тоа стаена во фотка нечија глава на нишан, ко што кај европско-демократскиот сосед поминуваат дури и во печатени медиуми со мандатни казни [1][1] што пак кај нас прво сигурно ќе беше верглано едно година две потем психијатарски анализирано преку нвоа и еу хипокризија од која ние како донив предпристапни поарно е со време да ја изескивираме таквата небулозно либерална пракса пред воопшто и да се ујдисаме сонив како не би не стандардизирале и нас така, т.е. остана ли вака се' фејкбуковски учипено, како повеќе еа-интеграциите ги маратонисуваме така се' повеќе ко нив ќе стануваме, зар ќе го прерипаме комшилукот ни европски и ко опкружени од ксенофобно-мизантропски комшии кога ќе им се приклучиме во нивниот кварт (при набрзо рашиманата еу во ЕФЗ (европска федерална заедница) и така нема да станеме и ние ко нив болно-исклучиви во своите фобии кон таквите соседи, за кои фобии ниту отан ниту еу се лекс-специјалис-соживот, освен што се циркус-екс'колонијални-мецени кои единствено можат да ги удираат субвенциски по прсти, но што никогаш нема да изнедри ниту толерантност а не пак соживот, бидејќи комшилуков од чалам спремен е и на побетер, пр. евро-катаклизмата виа леман'брадерс афтер констант'карманлис буК*решт Џ'бОш слапинг кога банко&грујо ојдоа со најсеирџискиот можен предлог за официјален државен амблем рупабликМКД(Скопје) која цела среќа не бидна реалност бидејќи така по инерција цел свет заради едноставност ја користи последната именка во случајаот биднувајќи така скопјани наместо Македонци, во однос која дури и како ерга-омнес е поарна НМ (норт'мацедо) етикетата иако далеку подостоинствена ќе беше УМ (упер'мацедон), но и двете како ерга омнес спроведени само ќе генерираат самобесчестие и рамнодушност наместо достојност и хомогеност во однос нас и себството, иако ето теоретски тоа би им го 'остварило' на мнозина удбалитичари сонот да се учипат во поголеми бан'кор центрифуги кои ќе му овозможат што поголем спунт за декаденција и душегубност на Народ како бројлери кои и сега се удавени во живот на вересија преку потрошувачки јадици за ефтини увозни направии повторно од азија, фатаморгана ако не илузија од која ќе почне Народ да се осветува за фактот дека Македонија од секогаш била Земјоделска и Печалбарска Земја а која како таква тек сред еу ќе бидне максимално злоупотребена односно искористена на тие полиниња, злоупотребувајќи го екстремно Народ правото дедоина да шитка на немакедонци а искористувајќи го потем таквиот ушуќарен шиткачлук за да впрегне куфери за трајно од тука да си замине, за на крај (ако вака сме тргнале и во блиска иднина) учтиво и на готово да си дојдат тука некои eкономски или политички мигранти кои чунки ако така си дозволиме на ангро еуотанизаричка спунт-деполуцација бар да кренат наталитет како граѓани на Македонија во која бар ете тие ќе си уживаат скиткајки по пасиштата и горите а се ладат по реките и енѕерата македонски ... [center=color]мислам Дај Боже македонците да се си се освестат и откако грците политички пак им го пуштат дури и овој пат при капитулирачки за нас компромис, кој максимум што би дочекал е на сличен начин ко кај нас купување пратеници во тоа нивната отон-агора да влеземе на мала врата во отан како земја за час поскоро кога сегашната им опозиција лапајќи гласои на ерга-омнес рисит го испарталат искинат и запалат договорот сред атина и тоа предизборно[xolor=green] за да потем кога се' ќе си се врати по старо, сложно да истераат Самоодржливост во каква и да е Рурално Реемигрантска форма, бар зајковци рекоа дека така е осигуран дилерски најнапред ерга-омнес компромисот, не го имав и ниту сакам да го читнам бидејќи е насила дилан спинуван и спроведуван, но кој ПАК ќе повторам ете сметам дека при каков и да е грчки спин во однос ратификацијата порано ии подоцна ќе отвори голем простор за внатремакедонски компромис што понатака дали и колку воопшто сме или не сме спремни за еутанаизирање, конечно во какви услови наше системско придружување на ЕЗ (какo и да е тогај yстроена) е пожелно за нас, по која недлумица така и да избоксуваме во преговорите дополнително и ние поповолни позиции преку кои би се осуетило исчезнувањето на македонската нација не само културно туку и граѓански, бар за да имаме какво такво осигурување дека глобализациски нема да не асимилираат поголеми европски ентитети биле тие од социјална, банакрско-корпоративна или етничка природа што не е возможно да се случи доколку и експертски и народно не се нафатиме да думаме за подобро утре, и кој мора административно и кој сака граѓански, низ 24/7 институционална еФорумска дебата, мое мислење е дека ако Селото и Земјоделието некако ги осигураме како на ангро држвно стимулирани и субвенционирани, за така да кyртулиме 100% транснационално асимилирање или македонско ветреење, процес кој на ангро во моментов се случува во Словенија но таму токму Селото го одржува балансот кое кај нив е толку здраво задржан како традиционален континуитет (бидејќи во титоизмот не биле гетоизирани ко што било случај со македонците) заради што чинам никогаш словенците нема да испарат и во супер глобализациски околности, та дури Љубљана утре и станала регионална-суперцентрифуга која во идеално-мирни светско-геополитички околности логично би прераснала така во мегалополис, нешто што пак во нашите околности ако Скопје стане сличен феномен ко КуСкоТе урбана џунгла со милион+ придојдени комшиски европски или континентални имигранти чинам ќе не анационализира инстант особено имајќи го во предвид фактот дека младите попрво би оделе страначка печалбарски да бркаат среќа него тука да уживаат мобинг од локални аги рекетари и удбалитичари кусур и за живот на вересија за кој и данок во крв веќе плаќаат ако се има предвид дека фрустрациите фејкбуковски ги амортизираат преку гневење и омраза што многулогично утре само и по таква линија ќе ги чини дракулисана вечност, иако и сега доколку заглават должнички било улично или корпоративно лихварски неретко за да поживеајат уште ден отповеќе спремни се да бидат експериментални заморчиња ако не донатори на органи за пари, а не е далеку ден кога и крв ќе шиткаат ко што тоа се праи официјално во сад а неофицијално во еу [1][1] се моли некоја телевизија нека откупи правата за документарецов за да бидеме на чисто утре што не чека во еу-недојдиа, а особено ако тоа е сред нсп реалност, демек мали сме биле па морало да се шитнеме по ниедна а не секоја цена, иако Господ грците ни ги дал да не стопираат на тој ќорсокак но ние упорно сакаме таму да заакаме, зар нема да биде така шитко-крваво чим при популација со склет наталитет ем уште посклет стандард на живот си дозволиме наврат нанос да се фрлиме во банкор океанот за кој ние сме само статистика која треба да се експлоатира заради негова несамоодржливост, та ајде бар да беше самоодржлив и квалитетот на живот да го беа гарантирале та и ајде ќе разберев зошто Народ се залетал нив да им се шитне за да биде на еу-цуцла закачен , а зошто бидејќи фокусот е како од Македонија да се напраи бројерска наместо Земјоделска земја демек ако сме имале појќе умои ќе сме кренела глата, ноу имрасадник за академици да напраиме пак тие ќе ни ги купуваат ако не ги ринат со банк'корп булдужери и пак ние од тоа ќе немаме фајде освен тапшање по рамо, на страна и тие кои заминале и се самореализирале таму гледаат дека не е тоа никаква идила та потем се враќаат назад бидејќи ко што тука меѓу свли Луѓе ќе се опуштат никаде слична атмосфера нема да начека [1][2] иако за жал мнозина ја немаат таа среќа туку надвор завршуваат ко бројлери та едвај и таму да преживејат, но бар не се трујат со ситнопаланечкиот табиет на локалнава безидејност осигурана од промашениот фокус и агенди на удбалитичарите и нивните мецени, иако мнозина едвај чекаат бар од скопските пм-ки да се К*ртулат но зато пак мнозина и не ни сакаат на центрифугата да и скубнат како и да биле мотивирани, АКО, КОЈ ПРОБАЛ ЗНАЕ ШТО ЗНАЧИ СЕЛСКА ИДИЛА но не секој може истата и да си ја дозволи, а и оној кој некако се труди е демотивиран ЕВЕ ВЕЧЕРВА ПРИЈАТЕЛ МИ ВЕЛИ ДЕКА НА СЕЛО СЕ' МУ УДРИЛЕ ОД АЛАТ ЛОКАЛЦИ СИГУРНО ОД ПУСТА НЕМАШТИЈА ИАКО ТОЈ ЖИВЕЕ В СКОПЈЕ А ФАРМАТА МУ ЕТ В СКОПСКО просто мора Чоек да се осигура екстра или пак целосно на Село да се пресели за да сврти на Земјоделие а за што во постојните удбалитичарски околности нема ниту можност, а и да ја има ќе се пишмани доколку тоа не ет инстант процес, НО ЗА ШТО ДЕМЕК ИПАРД Е ОТ ПОМОШ, МОЖЕБИ, АКО ИМАШ ПАРТИСКА КНИШКА ОД ЧУКУН ДЕДО ТА ДА ДОЧЕКАШ НЕКАКОВ БОНУС та бар за Земјоделието да направеа еден институционален еФорум и на ачик да извадат европските грантови и нивна правична онлајн распределба, почнувајќи и од едукативни е-библиотеки, сетне како ипард-проект се' праи, па се до тоа по која линија како кој би се бодувал за предност во однос распределбата (ете и што поскоро) на ИПАРД средствата, та зар не враќаме повеќепати милионски транши назад в еу, или пак ги пренаменуваме молејќи ги европеите за просК*ра, та остај друго ги штанцаат удбалитичарите истите за рурален водовод и канализација, наместо да се рапределат за поединечни соодветни решенија, пр. купувајќи една општинска машина за Бушење и Артериски Бунари а како секоја куќа би си имала своја питка вода (при што бинсе ескивирало и одржување селски каптажи кои пак се и колективен ризик имајќи предвид во какви времиња живееме), додека наместо канализации, може да се инвестира тоалетите комотно да се стандардизираат за еко-компостирање [1] но нели ова ќе им текне на денешниве удбалитичари ако еу им го наметне како знаменце та полтронски да го стават на хартија а после и да незнаат како да го спроведат бидејќи туѓи агенди на Народ нормално му се одбивни ако не невозможно спроведливи бидејќи скапи или недоносени, БРЕЈ ДА НЕ МОЖЕШ ДА СИ ПЕЧЕШ ВО ДВОР РАКИЈА да морало фирма и етикета да имаш за таков луксуз да си дозволиш, а зошто бидејќи тоа е дозволиво за кооперациите како ентитет но бидејќи Народ не се здружува приватно немајќи доверба веќе ни во себе а не пак комшијата, та од тоа аир сетне да имаат пак само корпорациите а бидејќи не смеело Општински за коперативност да бидат Земјоделците организирани и помогнати, сетне ко зукели ќе ги лови жандармерија та ако нема партиска книшка или вујко началник и ќе го изгорат а посетне и на столб на срамот ќе го акнат бидејќи преку ноќ не сакал СЦОЈАТА ПРАТАТКОВА ТРАДИЦИЈА ДА ЈА ОТКАЖЕ А НЕМАЛ СИЛИ ИЛИ ЗНАЕЊЕ ДА СТАНЕ ЛИЦЕНЦИРАН ДОМАШЕН ПРОИЗВОДИТЕЛ, јас незнам каде со овој памет во еу но очигледно на некому му е озбилно битно да не анационализира глобалистички правејќи дури и од оние по селата изботирани зависни грабѓани, ОЈ МОРЕ АБДАЛИ ОЈТЕ ЕВРОПА ТАМУ ЕВРОПЕИЗИРАЈТЕ СЕ И ТАКА БРАТЈА Грци АБЕР НЕМААТ ТАМУ ДА НЕ ПУШТАТ ТОПТАН, та ако не друго стокмете се' на хартија како инстант план кој инстант би се ефектуирал доколку треба утре да влеземе во еу А ДО ТОГАШ ОСТАЈТЕ НАРОД ДА КРЕНЕ ГЛАВА КАКО ЗНАЕ И УМЕЕ САМООДРЖЛИВО единствено дајте му институционални еФоруми за да може да се здружи идеалистички во однос рурална реемиграција за така и да почнеме кон неа да тежнее, бидејќи со вашите копи-пасте проекти подобни за милионски земји, ем парите во ветер му ги трошите, ем се повеќе и повеќе го задолжувате, а пак тој страда и оскудува, незнам само до кога ќе го трпи таквиот јавашлук ко секојдневие!?Изменето од Zelenikovo - 27.Октомври.2018 во 06:40
Кон врв
Zelenikovo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 16.Јуни.2018
Статус: Офлајн
Поени: 419
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zelenikovo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Ноември.2018 во 22:44

колку всушност ТРЕБА и паралелен сеирџиски или гостински еФорум тиа е Чудо, чат простор дефакто нема таква моќ туку ет дамбетер и од фејкбук каде инстант оди абер на рециклирање, во спротивно ако нема екстра простор за е-Сеир или паралелен офтопик пингпонг при самиот институционален еФорум ралелно или закачен за самите теми во прилог ојдоа нишките во генерирање спам пораки ко налик коментари по блогои или социјалки И ето килава дебата! сиктер работа колку и сами да се држиме до зацртаното доколку не завози муабетот квалитетно та и самиот правилник самите Админи пополека го прекршуваат [1][2] туку правила правила за да не се удавиме од потпросечност, НО каде како, прво нека се тргнат онака законски да е забрането политичка личност и,и административец да смее нанфејкбук да коментира, сетне нека си отворат еФоруми а потем нека таманат Народ со пожелна вербална стандардизација, а тие што сторија спамираат политички по социјалки а сетне цацко им е крив што самите направија од фејкбук свој официјале портал, О Медиокритет од Академски Табиети!

НЕКА МИ ПРОСТИ КОЈ КАКО СЕ НАВРЕДИЛ ОД ГОРНИОТ АБЕР во минатиот пост ЗАРАДИ ДРСКОСТ ВО ЕТИКЕТИТЕ, се надевам нема да се повод за понизок бекхенд, иако не сите имаат мерка колку што е прифатлива вербална распаљотка по еФорум, конечно веќе нема тужби за клевета, но посекако има за навреда на нечија Чест, што можеби е суетно, но не е проблем чаламот туку немањето законска норма т.е. градација колку навредувачкиот комформизам кај навредувачите е неказнив во однос некоја Личност, во овој случај па и дамбетер бидејќи генерализирам во однос одредена група сограѓани кои ги посочувам како проглобалисти, што можеби не е толку зорт ко што тие знаат да лепнат етикета ко пронационалист, но што потем лесно се релативизира во однос етнички конотации каде не соживотот туку и толеранцијата се деградира во општеството како нашето каде мултикултурализмот треба да ни е за Чалам пред Свет кој пак инстант се ресетира кога аквиот табиет на дрска комуникација макар и ко монолог повлекува спунт кон нетрпеливост не само на идеолошко туку и на емоционално ниво, нормал мајка некој и креативно да ти закачи со сеир секој ќе се навреди а мнозина и ќе срипаат, тоа пак на етничко ниво ет племенскиот амблем ако не државниот, ето кај америте знаме ако им запалиш та ги боли до коска иако муабетот е современо федералистички новокомпониран, замислетенутре некој да се навреди ако на еу знаме некој запали!?

ЗАТОА треба и озбилна законска градација во однос јавно вербално шмирглање на улица а не пак на интернет, просто зошто да губам јас време некого да тужам што ме пцуел или колнел кога може културно држава да дели мандатни казни и да си полни буџет а во исто време и да се тренира во Народ креативно излевање бес ако не друго, се' само да нема сеопшто сеприсутен простор за директно дрмање депресија најчесто од политички аспект кое дрмање пак медиумите сензационалистички ќе го спинуваат во најмала рака заради своја атрактивност што пак на крај ненги придвижува процеси кон поарно напротив и оној малку простор што би го имало за инвентивност се угушува така не од подпросечност туку од глупавост, во спротивно немајќи простор за такви ПРАВ&пепел анализи ќе мора да почнат да пополнуваат рубрики со Пејсажни Абери та конечно и Народ да се опушти, НО конечно треба и место каде дрско ќе може Чоек да распали, а тоа потенцијално би било посебни +19 социјални шупи далимво форма на блогови форјми или латови, но каде нема да смее Чоек да се регистрира со Име и Презиме ниту пак амошните електрофизиолошки ејакулации нема да смејат да излезат надвор од септичката дебата, АРНО АМА на мнозина вака им е поудобно нели малџиски на прва да се истурат дрско врз некого наместо во теретана или во боксерски клуб во вреќа можеби бубњеви во гаража, хм дури и на пријатели им е ваков спунт терсене него се' да ет анархистички вербално-молотовски небаре револуционерност некогаш нешто решила (во случајов биднување од фејкбук нацилнално политичко малџиски ќумез за канализирање фрустрации а во исто време придодаден му е официјален државнички штимунг заради официјална злоупотреба заради публицитет од страна на удбалитичарите кои сакаат односно прават од него е-говорница а всушност местото ет е-контињер за безидејност)[font] мислам пријателите имаат против т.е.
неможат да разберат дека за озбилно удбалитичарите синго окупирале фејкбук а сега треба секој еден од нас да го прифати и разбере таквиот социјален ќумез како јавна општествена гајба, и навистина е за чудење но ејкбук тоа и бидна [1][2][3] ќе си рече Чоек револуционерност ет единствен излез, и оп таман ко и шарените што ветуваа промени а уште подрско ја тераат откако се заседнаа во власт, иако нормал самобендисано дрско сега спуштајќи капачиња од позиција на власт онака елоквантно чаламџиски, но инерција впрегнаа кон уличарски табиет а сега пупневажи, но кутрите неможат ни во свои редови да амортизираат гнев кој предвластолапачки го беа распалија наводно антидиктаторски за сега самите да тераат надградено-дикаторски, од друга страна глумеја слобода на говор кога тие пцуеја сестрано од медиуми до социјалки а сега би да удрат сатар на прва, НОУ дечки за сето ова ви треба озбилна широка јавна дебата , која дефинитивно нема да ја видите на собраниските седенки со невладини кариеристи, ТУКУ треба при секоја Институција еФорум како спона не сами за Јавни Дебати меѓу Народ Администрација и Експерти туку и за АЧИК разработка на Проекти при кои би помогнале и Иселеници стручни во својата фела кои со Пасош биометриски би зеле учество не само во јавни дебати ами би посочиле и во однис тековни проекти на самите административци каде како колку може да се подобруваат истите, уште понеопходно да со својата иселенички стекната добра професионална пракса да бидат така компаративен коректор ... САМО ШТО ЗА ВАКВА Е-ОШТРОУМНОСТ ТРЕБА ФЕЈКБУК ДА СЕ ЗАБРАНИ КАКО ИНТЕРНАЦИОНАЛЕН ТУКУ ДА СЕ ИСТЕРА ЛОКАЛЕН ФЕЈКБУК НОД КОЈ БИ БИЛ ОД НАШИ ИНСТИТУЦИИ КОНТРОЛИРАН ЗА ДА НЕ ГЕНЕРИРА ПРОСТО ЗА МАНИПУЛАЦИИ ОД ВТОР ВИД [1]

Изменето од Zelenikovo - 28.Ноември.2018 во 22:48
Кон врв
Zelenikovo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 16.Јуни.2018
Статус: Офлајн
Поени: 419
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zelenikovo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Декември.2018 во 00:53

интересно порано на Админот му имав предочено да го промовира Билд ко Форум при Студентски Сојуз нѐ Градежен Факултет, но чинам тоа не се случи, нормал сосила убаина небива, но можеа бар еден свој тамошните шестарџии да клепаат некој свој бар во однос Уката на Катедрите, /инам такво нешто ниту сега 10 години подоцна немаат!?

веројатно ќе треба да помине може едно 1/2 век за вакво нешто да се случи во образованието воопшто, а не пак да стигнат до институционални еФоруми кои би биле паралелен јавен мегдан налик јавен бекап на сите нивни проекти програми и дејанија, онака да се има 100% јавен отчет бар во администрацијата која ги засега Граѓаните, иако без да се турне во таква инерција и Научниот Сектор нема ни да има аир од 100% административна транспаретност доколку нема кој да се нафити истата да ја искористи за штанцање шчо подобри сратегии ако не физибилитки и проекти ...

она што јас го стекнав како искуство од еФорумско дремење намеато по социјални мрежу да тилтам, ет Инерција кон систематско чешлање абери макар ето необврзувачки опуштено, на некој начин те повлекува техничка тема да ја ч'чкаш истражувачки а што на крај доведува до некое лично нзс кое и на себе ми е откровително во однос дадената тема, на што пак самиот се надоврзувам со претпоставки и логики, кои и да немаат премногу креативен набој пак ќе го натераат Чоек да дума, а не пак ако земам да чешлам и им влезам во срж на зглобоите и разглобеното ... нусефект, бетер е и од тешка дрога, нели сласт ко љубипиство знае Чоек да го одзаврви и потака од паметот, некаде помеѓу можното и невозможното како уметничка експресија, просто некој еФорумите може да ги користи за амортизирање секојдневие, а некој за оштроумност, креативно оштрејќи вијуги а без за тоа да треба екуму да дава отчњт, но што во случај со институционален еФорум и не би одело баш така, а заради што и предложувам погоре неопходност и од паралелен јавен еФорум каде се терало поопуштено гостински со жонглирање дотематски дигресии, нешто налик интерактивно интелектуално матине, само што немет аперитиви та и размислите се окреативни отколку шалабајзерски, иако секогаш ќе има кој да ја врти водата на сеир резил или касапана, затоа и би била неопходна Модерација која би се стандардизирала, бар крашК*рс да имаат Админи и Модератори за институционални еФоруми ...
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,142 секунди.