IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Медиуми
  Активни теми Активни теми RSS - Медиумски Архиви
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Медиумски Архиви

 Внеси реплика Внеси реплика
Автор
Порака
Zelenikovo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 16.Јуни.2018
Статус: Офлајн
Поени: 124
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zelenikovo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Медиумски Архиви
    Испратена: 17.Јуни.2018 во 15:31

Како стојат работите и со новиот, односно измената на Законот за Медиуми, никаде не се обрзаа истите дека мораат да имаат е-архива која и по нивното ветреење ќе биде достапна за Народ да може да се поучи од или спореди локална одмината информација!

Нормално за Печатените ете го НУБ, но и таму додека дочекаме комплетна дигитализација, фајде од таквата дигитализирана печатена архива прашање е дали ќе имаат македонците и по 2050 година.


За сега постојат само рандом сеќавања по Глобалниот е-Аархив, а каде за среќа може нешто онака најслучајно и да се најде, пример Сеирџискиов Портал Козаностра ... од сите слични недостасува само М-Експрес.

https://web.archive.org/web/20140625091819/http://www.kozanostra.net/

28.06.2014 - https://web.archive.org/web/20140822124816/http://www.kozanostra.net/se-zbratimija-suarez-i-gradonachalnikot-na-chucher-sandevo/

21.06.2016 - https://web.archive.org/web/20160625050820/http://www.kozanostra.net:80/eu-zgolemena-pobaruvachka-na-antidepresivi-poradi-zagrizhenosta-za-makedonija-2/
Изменето од Zelenikovo - 17.Јуни.2018 во 15:41
Кон врв
Zelenikovo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 16.Јуни.2018
Статус: Офлајн
Поени: 124
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zelenikovo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Август.2018 во 23:53

лично не ми недостасуваат многу многу медиумски архиви, занејќи колку претежно сензационалистички текстови допуштаат портабл уредници, но дефинитивно ми фалат сите оние линкови кои на Премин Портал порано ги бев читнал а сега се како адреси или сменети или ги нема бидејќи кога ќе го пребарам на гугл дополнително писанието од претходно не го вади никако, а и на самиот нов веб сајт тешко низ срчовите да се снајде Чоек, веројатно имале хакерски напад бидејќи не ми е јасно како миграцијата ако веќе била на нова платформа не ги опфатила и старите линкови, а можеби заминал уредникот па и немало кој бар да ги архивира старите абери, кои сигурно и сега ги има но не се веројатно индексирани ...

еве еден линк кој го има на две други места како сведоштво за едно Душепоучно Писание од Свети Игњатиј Брнчјаниновкое посочува дека оној кој ќе се реши да се спасува не смее да се опушта доколку и навистина Спасението на Душата му е императив во Животот, јас пак бидејќи се имам одлучено за иден поусрден Подвиг та и не се однесувам адекватно наоѓајќи си оправдување дека кога си центар пажња поарно е да глумиш тачка него да ти залепат етикета на праведик а всушност не сум ништо поарен од сите останати та и дамбетер бидејќи милувам многу да празнословам посебно за работи за кои нит сум се образувал доволно а не пак да речам дека неприкосновено сум во право, особен гајрет кога од ракав линкувам абери а не сум ги проучил та од крај во крај да ги образложам за да некој не се сопсне од неукост меѓуредои мислејќи сите размислуваат исто ко и јас, на страна што вака пак понекогаш сум и сигурно ко исклучив на многумина и озбилна соблазна за да по мене фрлаат вербално дрва и камења а Господ Да Им Прости за се на сите нив ако јас сум и бил повод за да некако се огрешат бидејќи ниту јас сум имал зла намера а сигурно и тие ко засегнати не реагирале директно бар никој не се јави за дебата а сигурно некаде некако ако не друго ми се потсмевале или пак Господ Да Им Прости ако ме колнеле а и вие сите кои сум ве соблазнал некако Ве Молам Простете Ми ... и не се лутете ако немам време или неможам илити несмеам да ви одговорам дури иако сум во моментов тука а не пак ако заминам на пат, моите писанија на е-Форумов немаат карактер толку ко дебатна колку ко блогерска реторика, а доколку се гледа така на нив ќе ги коментирате како завршени а неопходни за прочистување или пак дополнување, за јас навистина да се посветам на она во што имам какво такво душеполезно искуство, во спротивно и вие и јас ќе си го губиме времето убедувајќи се кој е во право небаре јас сум експерт на темите на кои сум говорел, а ова е уште побитно доколку на е-Форуми и за дурги стане нормаиако за тоа би бил добро одреден конкретен пост-симбол дека пишаното не е експертско ами аматерско, што пак не значи дека нема потреба да се искаже, само не треба на прва да се зема здраво за готово бидејќи едно е учен а сосем друго приучен Чоек среќа затоа користам постојано фусноти и линкови како би се дообјаснил но тоа пак е проблематично ко што реков заради неопходност и од нивна доелаборација ...

Цитирај ...Напуштањето на молитвениот подвиг и прекините во него се крајно опасни.
Подобро да не се започнува подвигот, отколку да се почне, па да се напушти.

Душата на подвижникот кој го напушта применото исполнување на Исусовата молитва, може да се спореди со земја обработена и подготвена, а потоа запуштена.
На таква земја со необична сила израснува плевел, што пушта длабоки корени и добива необична дебелина.
Во душата што се одрекла од блажениот сојуз со молитвата, која ја оставиле молитвата и која е оставена од молитвата се втурнуваат страсти во бурен тек, поплавувајќи ја.


Страстите стекнуваат особена власт над таквата душа, особена цврстина и сигурност.
Втиснуваат во душата жестокост и мртвило на срцето и неверие.
Во душата се враќаат демоните, изгонети со молитвата.
Разгневени заради претходното изгонување, тие се враќаат со поголема разбеснетост и уште помногубројни.

И последната состојба на тој човек станува полоша од првата, според Евангелието.

http://preminportal.com.mk/content/view/9373/119/
http://archive.is/mIZHB#selection-3361.0-3367.1
http://www.prohor.org/277/Изменето од Zelenikovo - 12.Август.2018 во 00:00
Кон врв
Zelenikovo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 16.Јуни.2018
Статус: Офлајн
Поени: 124
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zelenikovo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Септември.2018 во 11:55

кај беа оние времиња во '90-ти кога м-експрес имаше огласник

ќе речеш денес веќе кибрити не одат по оглас, нормално има одвишок купци на тезга в бондстил

http://web.archive.org/web/20020822215441/http://www.oglasnik.com.mk:80/Default.asp?pGr=5&pID=36
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,109 секунди.