IDIVIDI forum ¬еб саЉт
почетна страница почетна страница > «дравЉе > »схрана и кулинарство
  јктивни теми јктивни теми RSS - ќрео колачиЬата како дел од десертите
  наЉчести прашаЬа наЉчести прашаЬа  ѕребаруваЉ форум   Ќастани   –егистрираЉте се –егистрираЉте се  ¬лез ¬лез

ќрео колачиЬата како дел од десертите

 ¬неси реплика ¬неси реплика страница  12>
јвтор
ѕорака
Valerija  ликни и види ги опциите
ћодератор
ћодератор
Ћик (аватар)

–егистриран: 07.Ќоември.2005
—татус: ќфлаЉн
ѕоени: 98416
ќпции за коментарот ќпции за коментарот   Ѕлагодарам (0) Ѕлагодарам(0)   ÷итираЉ Valerija ÷итираЉ  ¬неси репликаќдговор ƒиректен линк до овоЉ коментар “ема: ќрео колачиЬата како дел од десертите
    »спратена: 03.£уни.2018 во 20:29
Видео рецепт: ДомÐ∞шни Орео ÐºÐ¾ÐїÐ∞чи

ƒомашни орео колачи

—остоЉки
«а “≈—“ќ Эе ви треба:
200 гр. путер
100 гр. шеЭер во прав
50 гр. какао
280 гр. брашно
1 жолчка
2 лажички ванила арома
«а ‘»Ћ Эе ви треба:
150 гр. путер
150 гр. шеЭер во прав
ванила арома

ѕодготовка
„екор 1: ¬о сад за матеЬе исецкаЉте го путерот на коцки. ƒодадете го шеЭерот во прав, ванила арома, малку сол и жолчка од едно ЉаЉце. —о миксер изматете ги сите состоЉки.

„екор 2: ¬о друг сад измешаЉте ги брашното и какаото и со сеалка додадете ги во миксерот. ƒомесете Ља смесата со раце. “естото кое Эе го добиете не треба да се лепи за дланките. «авиткаЉте го во фолиЉа и оставете го во фрижидер околу 30 минути.

„екор 3: ќд тестото развлечете тенка кора од коЉа Эе вадите колачиЬа.  ористете округла форма или чашка за ракиЉа.

„екор 4: –едете ги колачиЬата во –остер тавата. ѕечете на 200 степени околу 10 минути. »спечените колачиЬа оставете ги на страна да се изладат.

„екор 5: «а филот во сад за матеЬе ставете го путерот, малку ванила арома и шеЭер во прав. »зматете убаво да се соединат и да се добие еднолична смеса. ‘илуваЉте ги колачите.

„екор 6: ќставете да се стегне филот и сервираЉте!


£акиот човек има само една слаба страна-жената што Ља сака!
 он врв
Valerija  ликни и види ги опциите
ћодератор
ћодератор
Ћик (аватар)

–егистриран: 07.Ќоември.2005
—татус: ќфлаЉн
ѕоени: 98416
ќпции за коментарот ќпции за коментарот   Ѕлагодарам (0) Ѕлагодарам(0)   ÷итираЉ Valerija ÷итираЉ  ¬неси репликаќдговор ƒиректен линк до овоЉ коментар »спратена: 03.£уни.2018 во 20:30

√отови за 20 минути: ќрео бомбици без печеЬе


—амо 3 состоЉки, без печеЬе, без вареЬе и за околу 20 минути имате совршен десерт коЉ Эе го изедете додека да трепнете.

gotovi-za-20-minuti-oreo-bombici-bez-pecenje-01.jpg

«а 16 - 18 бомбици потребно ви е:

 • 300g бело чоколадо
 • 30 ќрео колачиЬа
 • 100g крем сиреЬе
 • 4 ќрео колачиЬа за декорациЉа

ѕодготовка:

»ситнете ги ќрео колачиЬата во блендер додека не добиете кафеав прашок.

gotovi-za-20-minuti-oreo-bombici-bez-pecenje-02.jpg

ѕрефрлете го во пластичен сад  и додаЉте го крем сиреЬето. ћешаЬето може да биде малку потешко, но смесата не треба да биде многу течна  за да можете да ги обликувате бомбиците.

ќткако Эе ги обликувате и наредите на тава или голема чиниЉа, ставете ги 10тина минути во замрзнувач.

gotovi-za-20-minuti-oreo-bombici-bez-pecenje-03.jpg

«а тоа време растопете го белото чоколадо и оладете го.

»звадете ги топчиЬата и прелиЉте ги со чоколадото. »скршете ги покрупно 4-те ќрео колачиЬа и просипете ги врз чоколадото.

Ѕомбиците се готови откако чоколадото Эе се стврдне.

gotovi-za-20-minuti-oreo-bombici-bez-pecenje-05.jpg

ћоже да стоЉат 2-3 дена, но не веруваме дека Эе ви издржат со оглед на тоа каков вкус имаат.

£акиот човек има само една слаба страна-жената што Ља сака!
 он врв
Valerija  ликни и види ги опциите
ћодератор
ћодератор
Ћик (аватар)

–егистриран: 07.Ќоември.2005
—татус: ќфлаЉн
ѕоени: 98416
ќпции за коментарот ќпции за коментарот   Ѕлагодарам (0) Ѕлагодарам(0)   ÷итираЉ Valerija ÷итираЉ  ¬неси репликаќдговор ƒиректен линк до овоЉ коментар »спратена: 03.£уни.2018 во 20:38
Видео рецепт: Орео Ñ‡Ð¾ÐºÐ¾ÐїÐ∞днÐ∞ тортÐ∞

ќрео чоколадна торта

—остоЉки
300гр шеЭер
8 лажици вода
150гр маргарин
150гр еурокрем
200гр бисквити мелени
150гр ореви мелени
200гр чоколадо за готвеЬе

ѕодготовка
„екор 1: –ешетката од рерната наместете Ља на средина и загреЉте Ља рерната на 175 степени.

„екор 2: ¬о сад измешаЉте ги брашното, какаото, содата и солта, а во друг сад соединете ги шеЭерот, киселата павлака, маслото, ЉаЉцето и екстрактот од ванила.

»змешаЉте ги состоЉките и ставете ги во округлата тава да се пече. ѕечете 20-25 минути во зависност од рерната.

 ога Эе се испече оставете го во калапот да се лади околу 15 минути.

ѕодгответе две вакви теста.

„екор 3: “ргнете настрана шест ќрео колачи, а останатите иситнете ги.  ремот коЉ што Эе го подготвите поделете го на два дела.

»зматете Ља слатката павлака на средна брзина на миксерот и ставете Ља во фрижидер.

»зматете го и вториот дел од слатката павлака со шеЭерот и екстрактот од ванила. »зматете ги убаво да се соединат.

„екор 4: —месата од фрижидер и втората смеса соединете ги со шпатула за да добиете воздушеста смеса.

≈дна шолЉа тргнете на страна и оставете Ља во фрижидер за декорациЉа.

¬о остатокот од кремот додадете ги исечканите ќрео колачиЬа и убаво промешаЉте.

„екор 5: ‘илуваЉте Ља тортата и декорираЉте Ља. ќставете неколку часа да се спои, па сервираЉте.


£акиот човек има само една слаба страна-жената што Ља сака!
 он врв
Valerija  ликни и види ги опциите
ћодератор
ћодератор
Ћик (аватар)

–егистриран: 07.Ќоември.2005
—татус: ќфлаЉн
ѕоени: 98416
ќпции за коментарот ќпции за коментарот   Ѕлагодарам (0) Ѕлагодарам(0)   ÷итираЉ Valerija ÷итираЉ  ¬неси репликаќдговор ƒиректен линк до овоЉ коментар »спратена: 03.£уни.2018 во 22:08
Крофни со орео ÐºÐ¾ÐїÐ∞чињÐ∞ ÐЈÐ∞ ÐµÐºÑÐ¿ÐїÐ¾ÐЈÐ¸ÑШÐ∞ од ÑƒÐґÐ¸Ð²Ð∞ње


 рофни со орео колачиЬа за експлозиЉа од уживаЬе


  рофни со крем, крофни со мармалад, крофни со Яем.  ако и да бидат подготвени, солени или благи, крофните имаат одличен вкус. ќвоЉ рецепт долго Эе ви остане во мислите.  рофни со фил од орео колачиЬа и чоколадо се врвно уживаЬе.

—ќ—“ќ£ »:

 • 10 орео колачиЬа
 • 90 гр крем сир
 • 250 гр брашно
 • 1,5 лажици прашок за печиво
 • 1/2 лажичка сол
 • 120 мл млеко
 • 50 гр путер
 • 2 лажици масло
 • темна чоколада
 • 50 гр бела чоколада

ѕќƒ√ќ“ќ¬ ј:

 1. ќрео колачиЬата се ставаат во кесе и се толчат. ќткако Эе се издробат сите, се оставаат во сад настрана.
 2. ѕоловина од колачиЬата се мешаат со крем сирот.
 3. ¬о друга чиниЉа се ставаат состоЉките за тесто: брашно, шеЭер, прашок за печиво, млеко, сол, путер и масло и добро се меша додека смесата не стане хомогена.
 4. —е прават топчиЬа од тесто и се става фил од кексите со крем сир на средина, како и една коцка чоколадо. —е замотува кроасанот и се става во врело масло.
 5. ќдозгора се поливаат со бела чоколада.»зменето од Valerija - 04.£уни.2018 во 10:32
£акиот човек има само една слаба страна-жената што Ља сака!
 он врв
Valerija  ликни и види ги опциите
ћодератор
ћодератор
Ћик (аватар)

–егистриран: 07.Ќоември.2005
—татус: ќфлаЉн
ѕоени: 98416
ќпции за коментарот ќпции за коментарот   Ѕлагодарам (0) Ѕлагодарам(0)   ÷итираЉ Valerija ÷итираЉ  ¬неси репликаќдговор ƒиректен линк до овоЉ коментар »спратена: 04.£уни.2018 во 10:24

ƒесерт без печеЬе: “орта од ќрео колачиЬа и шлаг

Torta-bez-pecenje-za-koga-nemate-mnogu-vreme-a-imate-zelba-za-blago-001.jpg

» додека сите сакаме да ги Љадеме, ретко коЉ сака да остане заробен со часови во куЉната и да ги подготвува.

“окму затоа, следниот рецепт Эе ви покаже како да направите торта од ќрео колачи, коЉа не се пече и е готова за 20 минути.

ѕотребни состоЉки:

ѕодготовка:

1. ¬о голем сад ставете Ља павлаката, па додадете ги шеЭерот и екстрактот од ванила и убаво измешаЉте. ѕотоа додадете го путерот од кикирики. ћешаЉте додека не добиете цврста смеса.

2. ѕотоа започнете со обликуваЬе на тортата, така што наЉпрво Эе ставите слоЉ од шлагот, па Эе наредите од колачиЬата. ѕовторете Ља постапката додека имате шлаг и колачиЬа.

3. Ќа краЉ декорираЉте со искршени колачиЬа.

4. ќткако Эе биде готова ставете Ља тортата во фрижидер во текот на ноЭта.

5. ѕред да Ља послужите, можете дополнително да Ља декорирате со стопен путер од кикирики.»зменето од Valerija - 04.£уни.2018 во 10:28
£акиот човек има само една слаба страна-жената што Ља сака!
 он врв
Valerija  ликни и види ги опциите
ћодератор
ћодератор
Ћик (аватар)

–егистриран: 07.Ќоември.2005
—татус: ќфлаЉн
ѕоени: 98416
ќпции за коментарот ќпции за коментарот   Ѕлагодарам (0) Ѕлагодарам(0)   ÷итираЉ Valerija ÷итираЉ  ¬неси репликаќдговор ƒиректен линк до овоЉ коментар »спратена: 04.£уни.2018 во 10:30

“орта со ќрео колачиЬа

2-9-kratki-i-lesni-recepti-od-samo-3-sostojki-koi-kje-ve-nateraat-da-si-gi-izlizhete-prstite-kafepauza.mk

ѕотребни состоЉки:
 • ќрео колачиЬа
 • Ўлаг
 • ћлеко
Ќачин на подготовка:

»зматете цврст шлаг и врз него редете ќрео колачиЬа натопени во млеко во слоеви. «авршете со слоЉ колачиЬа ненатопени во млеко. ќткако сè Эе наредите, ставете го садот во фрижидер. ѕо неколку часа во фрижидер, смесата Эе се стврдне. »сечете Ља тортата на коцки и сервираЉте.»зменето од Valerija - 17.£уни.2018 во 19:31
£акиот човек има само една слаба страна-жената што Ља сака!
 он врв
Valerija  ликни и види ги опциите
ћодератор
ћодератор
Ћик (аватар)

–егистриран: 07.Ќоември.2005
—татус: ќфлаЉн
ѕоени: 98416
ќпции за коментарот ќпции за коментарот   Ѕлагодарам (0) Ѕлагодарам(0)   ÷итираЉ Valerija ÷итираЉ  ¬неси репликаќдговор ƒиректен линк до овоЉ коментар »спратена: 04.£уни.2018 во 10:36

Ќјѕ–ј¬≈“≈ Ћ≈—Ќќ OREO CHEESECAKE!

ѕотребно ви е малку време, колачи, чоколадо и крем сиреЬе за овоЉ прекасен десерт.
—остоЉки6 ќ–≈ќ колачиЬа (одлепени)

 

Ќј„»Ќ Ќј ѕќƒ√ќ“ќ¬ ј:

 

»мате совршен десерт за посебни гости и има само 220 калории»зменето од Valerija - 17.£уни.2018 во 19:32
£акиот човек има само една слаба страна-жената што Ља сака!
 он врв
Valerija  ликни и види ги опциите
ћодератор
ћодератор
Ћик (аватар)

–егистриран: 07.Ќоември.2005
—татус: ќфлаЉн
ѕоени: 98416
ќпции за коментарот ќпции за коментарот   Ѕлагодарам (0) Ѕлагодарам(0)   ÷итираЉ Valerija ÷итираЉ  ¬неси репликаќдговор ƒиректен линк до овоЉ коментар »спратена: 17.£уни.2018 во 19:09
ПРЕУБАВА: Ð¡ÐїÐ∞Ð´Ð¾ÐїÐµÐ´ тортÐ∞ со орео кекс (Ð’ÐШДЕО РЕжЕПТ)

ѕреубава  сладолед торта со орео колачиЬа

Не Ља направите за помалку од половина час, а Эе добиете преубава торта на изглед и вкус. ”ште кога добро Эе Ља разладите, Эе имате вистинска сладолед торта!

—ќ—“ќ£ »:

 • 700 мл слатка павлака
 • 400 гр кисела павлака
 • 150-200 гр шеЭер во прав
 • 280 гр бисквити
 • 240 гр орео кекс (две кутии)
 • растопено чоколадо

Ќј„»Ќ Ќј ѕќƒ√ќ“ќ¬ ј:

 1. »здробете 150 гр бисквити и една кутиЉа орео кекс. –азматете слатка павлака со шеЭер и кисела павлака па измешаЉте ги издробените кекси и бисквити. 
 2. —о фолиЉа обложете голема вангла па ставете половина од масата. »зрамнете и наредете во круг орео кекси од другата кутиЉа па од горе премачкаЉте со останатиот дел од масата од слатка павлака. 
 3. ѕотоа ставете ред бисквити малку потопени во вода, прекриЉте со кеса и оставете да стои во фрижидер до наредниот ден. 
 4. —вртете Ља тортата на поголема чиниЉа или тацна, отстранете Ља фолиЉата, па прелиЉте со растопено чоколадо.

 

”живаЉте!


£акиот човек има само една слаба страна-жената што Ља сака!
 он врв
Valerija  ликни и види ги опциите
ћодератор
ћодератор
Ћик (аватар)

–егистриран: 07.Ќоември.2005
—татус: ќфлаЉн
ѕоени: 98416
ќпции за коментарот ќпции за коментарот   Ѕлагодарам (0) Ѕлагодарам(0)   ÷итираЉ Valerija ÷итираЉ  ¬неси репликаќдговор ƒиректен линк до овоЉ коментар »спратена: 17.£уни.2018 во 19:34
САМО ТРÐШ Ð¡ÐžÐ¡Ð¢ÐžÐˆÐšÐШ Ð—Ð ДЕСЕРТ: „Орео кÐ∞пкеÑШкс”


—јћќ “–» —ќ—“ќ£ » «ј ƒ≈—≈–“: Дќрео капкеЉксФ

јко сте во брзаЬе или ви доЉдоа ненаЉавени гости, со само три состоЉки направете десерт од соништата.

—ќ—“ќ£ »:

 • 16 парчиЬа орео
 • 1 слатка павлака за готвеЬе
 • 1 крем сир

ѕќƒ√ќ“ќ¬ ј:

 1.  ексите се ставаат во вреЭа и се толчат, па се користат за подлога.
 2. —е става во калапи за мафини, а крем сирот и павлаката се матат.
 3. —е ставаат одозгора и се држат во ладилник еден час.
 4. ƒекорираЉте по желба.
£акиот човек има само една слаба страна-жената што Ља сака!
 он врв
Valerija  ликни и види ги опциите
ћодератор
ћодератор
Ћик (аватар)

–егистриран: 07.Ќоември.2005
—татус: ќфлаЉн
ѕоени: 98416
ќпции за коментарот ќпции за коментарот   Ѕлагодарам (0) Ѕлагодарам(0)   ÷итираЉ Valerija ÷итираЉ  ¬неси репликаќдговор ƒиректен линк до овоЉ коментар »спратена: 17.£уни.2018 во 20:07
Три состоÑШки, совршен вкус: Ледени орео ÐºÐ¾ÐїÐ∞чињÐ∞


Ћедени орео колачиЬа

“ри состоЉки, совршен вкус: Ћедени орео колачиЬа


—о три состоЉки направете вкусни орео колачиЬа. ¬и треба многу малку време за вкусен десерт во куЉната

—остоЉки


 • орео колачи
 • шлаг
 • млеко

ѕодготовка

 1. —е мати шлаг од кесичка и врз него се редат орео колачиЬата. “ие претходно треба да бидат натопени во млекото.
 2. —è се става во ладилник и по неколку часа се сече тортата на коцки.»зменето од Valerija - 17.£уни.2018 во 20:09
£акиот човек има само една слаба страна-жената што Ља сака!
 он врв
Valerija  ликни и види ги опциите
ћодератор
ћодератор
Ћик (аватар)

–егистриран: 07.Ќоември.2005
—татус: ќфлаЉн
ѕоени: 98416
ќпции за коментарот ќпции за коментарот   Ѕлагодарам (0) Ѕлагодарам(0)   ÷итираЉ Valerija ÷итираЉ  ¬неси репликаќдговор ƒиректен линк до овоЉ коментар »спратена: 01.Ќоември.2018 во 10:11
Орео бомбици со портокÐ∞Ðї (Ð‘Ð¾ÐґÐ¸ÑœÐµÐ½ кÐ∞ÐїÐµÐ½Ð´Ð∞Ñ€ 19)

ќрео бомбици со портокал

—остоЉки
200 гр. орео бисквити
70 гр. путер
 ора од 1/2 портокал на наЉситно рендана
80-100 гр. црно чоколадо
1-2 големи лажици масло
ѕо желба бонбони, бело чоколадо и кандирано овошЉе за декорациЉа

1. Ѕисквитите се мелат ситно.
2.  ората од портокалот се ренда на наЉ ситното на рендето и се додава на бисквитите.
3. ѕутерот се растопува и се додава на бисквитите и се замесува, ако има потреба се додава уште малку путер или сок од портокал.
4. ќд смесата се прават бомбици и се оставаат 1-2 часа на ладно за да стегнат.
5. „околадото се растопува на пареа и се додава маслото.
6. Ѕомбиците се чоколадираат и се декорираат по ваша желба.
 ќд дозата се добиваат околу 15 бомбици.
£акиот човек има само една слаба страна-жената што Ља сака!
 он врв
Valerija  ликни и види ги опциите
ћодератор
ћодератор
Ћик (аватар)

–егистриран: 07.Ќоември.2005
—татус: ќфлаЉн
ѕоени: 98416
ќпции за коментарот ќпции за коментарот   Ѕлагодарам (0) Ѕлагодарам(0)   ÷итираЉ Valerija ÷итираЉ  ¬неси репликаќдговор ƒиректен линк до овоЉ коментар »спратена: 01.Ќоември.2018 во 10:13
Лешник-орео тортÐ∞


Ћешник орео торта

—остоЉки
за тесто
10 белки
10 големи лажици шеЭер
4 големи лажици брашно
6 големи лажици мелени лешници
50 гр рендано темно чоколадо
за кафен фил
10 жолчки
6 големи лажици шеЭер
150 гр темно чоколадо
150 гр путер (собна температура)
за бел фил
100 гр шлаг во прав
100 мл ладно млеко
100 гр мелени орео бисквити
400 гр фондан за украсуваЬе
по желба прехрамбени бои

ѕодготовката на тортата е следна
1. ¬о подлабок сад за матеЬе ставете ги белките. ƒодаЉте го шеЭерот и матете додека да добиете густ шам. ¬о садот потоа додадете го ренданото чоколадо, мелените лешници и брашното. ѕечете на 160-170 степени околу 20-тина минути.

2. ¬о меГувреме подгответе го кафениот фил. ¬о сад изматете ги жолчките со 6 лажици шеЭер додека да се згустат. —адот ставете го врз друг сад на оган со зовриена вода и варете ги жолчките на пареа додека не Ља добиЉат потребната густина. ¬о жолчките додаЉте го и чоколадото искршено на коцки да се растопи. —варениот крем оставете го да се излади.

3. ¬о сад пенесто изматете го путерот и лажица по лажица додаваЉте од изладениот крем од жолчки. ћатете додека да се хомогенизира смесата.

4. ¬о друг сад изматете го шлагот со 100 мл ладно млеко. ¬о него додадете ги и сомелените орео-бисквити и убаво соединете го филот.

»спеченото тесто поделете го на три ленти. Ќа дното на чиниЉа за торта ставете една лента. ¬рз неа нанесете 1/2 од белиот орео фил и врз него нанесете половина и од кафениот фил. ѕоклопете со втората лента тесто и повторете Ља постапката. Ќа краЉ премачкаЉте Ља тортата со малку фил за поубаво да го нанесете фонданот. £ас практикувам да Ља оставам во замрзнувач за убаво да се стегне пред да Ља покриЉам со фондан. Ќаправете украси по желба и украсете Ља тортата

Ќа здравЉе


£акиот човек има само една слаба страна-жената што Ља сака!
 он врв
Valerija  ликни и види ги опциите
ћодератор
ћодератор
Ћик (аватар)

–егистриран: 07.Ќоември.2005
—татус: ќфлаЉн
ѕоени: 98416
ќпции за коментарот ќпции за коментарот   Ѕлагодарам (0) Ѕлагодарам(0)   ÷итираЉ Valerija ÷итираЉ  ¬неси репликаќдговор ƒиректен линк до овоЉ коментар »спратена: 01.Ќоември.2018 во 10:14
Орео ÑÐїÐ∞Ð´Ð¾ÐїÐµÐ´


ќрео сладолед

—остоЉки
200 мл. слатка павлака
2 ЉаЉца
3 големи лажици шеЭер
ѕрстофат сол
10-12 бисквити орео

1. £аЉцата со шеЭерот се матат на пареа и се додава солта.  ога шеЭерот Эе се растопи ЉаЉцата се тргаат од оган и се оставаат да се оладат.
2. —латката павлака се мати и на павлаката и се додаваат ЉаЉцата и млекото.
3. Ѕисквитите се дробат ситно, се додаваат во смесата за сладолед се промешува и се става во замрзнувач.£акиот човек има само една слаба страна-жената што Ља сака!
 он врв
Valerija  ликни и види ги опциите
ћодератор
ћодератор
Ћик (аватар)

–егистриран: 07.Ќоември.2005
—татус: ќфлаЉн
ѕоени: 98416
ќпции за коментарот ќпции за коментарот   Ѕлагодарам (0) Ѕлагодарам(0)   ÷итираЉ Valerija ÷итираЉ  ¬неси репликаќдговор ƒиректен линк до овоЉ коментар »спратена: 01.Ќоември.2018 во 10:21


Ћедена торта со орео колачиЬа
ќрео колачиЬа(30 )

ѕутер(3 —упени лажици)

ѕутер од кикирики-органски(150-200 √рама)

—ладолед од ванила(1 ѕакуваЬе)

—латка павлака(230 ћилилитри)

÷рно чоколадо(220 √рама)

 икирики(1/2 „аша)

 
ѕќƒ√ќ“ќ¬ ј

«а овоЉ рецепт се потребни помалку од 20 минути + неколку часа во фрижидер и замрзнувач

 1. ќрео колачиЬата искршете ги (или сомелете ги) и измешаЉте ги со растопениот путер. ћоже да користите и чаЉни колачи или бисквити.
 2. ЌатапкаЉте Ља смесата во правоаголен сад (33х22 см) врз хартиЉа за печеЬе, добро израмете и оставете Ља во фрижидер 30 минути.
 3. ѕутерот од кикирики растопете го во тенЯерче на тивок оган, па измешаЉте го добро со сладоледот од ванила.
 4. —месата од путер од кикирики и сладолед распоредете Ља врз слоЉот од колачиЬата и вратете во фрижидер уште 30 минути.
 5. „околадото растопете го на тивок оган со слатката павлака и прелиЉте го врз колачот.
 6. ќдозгора наросете со сечкани кикирики и замрзнете го колачот 4 часа во замрзнувач.
 7. ѕред послужуваЬе одмрзнете го 10 минути на собна температура.
£акиот човек има само една слаба страна-жената што Ља сака!
 он врв
 ¬неси реплика ¬неси реплика страница  12>
  —подели тема   

—кок до ќвластуваЬа  ликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

—траницата е генерирана за 0,109 секунди.