IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Свет
  Активни теми Активни теми RSS - ЕКОНОМСКИОТ КОЛАПС, БРЕКСИТ, ЕУ КОЛАПС, САД 2016
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

ЕКОНОМСКИОТ КОЛАПС, БРЕКСИТ, ЕУ КОЛАПС, САД 2016

 Внеси реплика Внеси реплика
Автор
Порака
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18206
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: ЕКОНОМСКИОТ КОЛАПС, БРЕКСИТ, ЕУ КОЛАПС, САД 2016
    Испратена: 19.Јули.2016 во 12:30
Ова видео мора да биде видео и разбрано од луѓето во владата и опозицијата, како и од целиот македонски народ.
Изменето од Messenger - 19.Јули.2016 во 13:37
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Zelenikovo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 16.Јуни.2018
Статус: Офлајн
Поени: 809
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zelenikovo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Февруари.2019 во 08:17

видео испарило месинџер, барајќи абер за насловот преку урл срч вели economic collapse - Noam Chomsky & Varoufakis - Brexit, за тоа пак гуглето го извади и транскриптот на сајт кај Варуфакис првиот финансов министер на Ципрас кој неспорно е марксист што не го ни крие [1] што укажува чим Ципро него го зел за реформатор на чркото должничко робство јасно е дека и Ципро е марксист, а по линија на меѓузаемно инстант разбирање без и малку скепса логично е дека тоа се и Зајко и Могеринка, и ок реформатори само што затераа бар во случајот со Зајко револуцинерно марксистичко кредо кое потоа преку нас објавено им е на сите европеи велком ту д њу федерал јуроп норт мацедоан вил лид д вај афтер ингланд вил егзит витаут дил, и точно се наближува денот кога треба да видиме што ќе се случи сега откако бришел е категоричен дека нема ревамп на дилот со лондонските парламентарци а на лондонската премиерка и се врзани раце и вели тоа е тоа излегваме без дил, иако има уште нешто ситно луфта европеите да се премислат но очигледно се доволно самоуверени очекувајќи дека ќе ги амортизираат сите ризици од таквото апансаз раздружување со еден од главните мотори на унијата, што би било возможно ако беше активиран ттип но без него и мала настинка моќе да ги укочи а не пак грип да ги закачи доколку волку ладно и ноншалатно си ја тераат во однос брекзит, веројатно сакаат да покажат државничка самоувереност како шпекулациите би биле на нивна страна утре каков и вирус да ги закачи, што е наивно бидeјќи има вируси и вируси (на крајот од линков) за кои и да имаат вакцина ако закаснат со нејзино администрирање бадијала вакцината, просто и малку е доволно за да ги здрма грозница а после грозница мачнина а потоа и постела, легнаа ли пак во постела оди нека станат а да не се потпираат на стап, но може да замислите како би изгледало светски фудбалер да излезе на терен пак да игра но со штака, ни за на аут линија не би бил таков, нели ќе им пречи на сите останати, бар нема да биде сам :)
видеото нема да го коментирам само сакав да го освежам аберот на месинџер, иако ме копка да сконтам што е тоа што нашите удбалитичари не им е јасно а треба да им се болдира како ризик

видеото

транскрипт од истото

јас би прокоментирал само кратко претпоставувајќи на што мисли месинџер дека еутаназијата на АСНОМ како национален корен е навистина смешна доколку знаеме дека постојат ризици еу да се распадни бар онаква каква ја знаеме како унија, се федерализира пак за да преживее тоа за нас значи регион во кој набрзо дали заради економски прилики или неприлики илити заради резигнираност кон националното а во услови на наднационалното европејски федералистичко Македонците да не станат малцинство во својата држава која ако сега во унија за 50% го предава својот суверенитет ткако стане членка во федерална еу тоа ќе биде 100%, ви текнува на екс-ју каде ниту за козите можевме да одлу/уваме, хм, пардон можевме, за жал во еу ниту како унија ова е возможно, не сакам да знам што треба да значи фул федерализам на кој работат уште од самиот зачеток, а дефакто какви политики си тера комисијатавеќе ет и озбилно централизиран муабетот, што само во федерални услови тоа ќе оди азно без да може еу парламентот да приговара односно ќе мора инстант да се усогласува со врхушката ...


Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,172 секунди.