IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Историја
  Активни теми Активни теми RSS - Жив да не бев
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Жив да не бев

 Внеси реплика Внеси реплика
Автор
Порака
д4 б3 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Јули.2014
Статус: Офлајн
Поени: 1206
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај д4 б3 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Жив да не бев
    Испратена: 24.Октомври.2015 во 08:45
македонските историчари многу ниско са пуштили летвате кога пишуват за внатрешна консумациа

http://www.dnevnik.mk/default.asp?ItemID=5C04B8252D37FC4796B4830708114B0C

Византискиот историчар Лав Ѓакон напишал историја во 10 книги, која го опфаќа периодот од 959 до 976 година, но пишува и за настани што се случиле до 989 година. Се разбира дека во пишувањето користел мноштво антички и рановизантиски автори на кои се повикува во своето дело. Меѓу другото, во една од своите десет книги има детален опис на битката кај Трајановата врата од 17 август 986 година кога македонската војска предводена од Арон и Самоил извојувала блескава победа над византиската војска која ја предводел царот Василиј Втори. Притоа Лав Ѓакон жителите на средновековната македонска држава, чиј прв владетел бил Самуил, ги нарекува Скити и Мизи, а не Бугари, додека оние што биле под Византија останале Македонци.


сега ако бев македонец ке побарав гооглето за битката каj траjанови врата, потоа ке побарав македонската версиа на википедиа за битката

оп изненада

нема македонска версиа
е има други версии


лаги за внатрешна употреба
изгледа поминуваат

old d4b3
Кон врв
д4 б3 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Јули.2014
Статус: Офлајн
Поени: 1206
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај д4 б3 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Октомври.2015 во 08:49
но сега като се замислам нема да е лошо во Скопие 2015 да ставите споменник на царот на македонската воjска. Оти Аарон и Самуил биле генерали на царот на македонската воjска
old d4b3
Кон врв
д4 б3 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Јули.2014
Статус: Офлајн
Поени: 1206
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај д4 б3 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Октомври.2015 во 10:18
http://mn.mk/dosiea/11063-Koj-vi-kaza-deka-jas-sum-Bugarin-Nie-od-VMRO-ne-sme-Bugari-Nie-sme-Makedonci-Treba-da-znaete-deka-n%C3%A8-navreduvate-koga-ni-velite-Bugari---Todor-PanicaТодор Паница е македонец - дунавски македонец
old d4b3
Кон врв
д4 б3 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Јули.2014
Статус: Офлајн
Поени: 1206
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај д4 б3 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Октомври.2015 во 10:21
http://www.scribd.com/doc/138061823/%D0%9F-%D0%BE-%D1%81-%D0%BB-%D0%B5-%D0%B4-%D0%BD-%D0%BE-%D1%82-%D0%BE-%D0%BF-%D0%B8-%D1%81-%D0%BC-%D0%BE-%D0%BD-%D0%B0-%D0%AF-%D0%BD-%D0%B5-%D0%A1-%D0%B0-%D0%BD-%D0%B4-%D0%B0-%D0%BD-%D1%81-%D0%BA-%D0%B8


Последното писмо на Jане Сандански


"Азъ телеграфирахъ на сестра ми да отиде да кръсти детето името да му кажатъ Страхилъ, е какъ харесва ли им името, сахлем българско нали."
old d4b3
Кон врв
д4 б3 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Јули.2014
Статус: Офлајн
Поени: 1206
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај д4 б3 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Ноември.2015 во 00:36
http://www.dnevnik.mk/default.asp?ItemID=61F6DA0F45470043A3E14C3EAEDEC4A7

Отворени се тајните архиви на Ватикан за Македонија


колку фалшификати има во Ватиканот
целата архова на ВМРОто од Ванчо Михаjлов е таму
old d4b3
Кон врв
д4 б3 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Јули.2014
Статус: Офлајн
Поени: 1206
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај д4 б3 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Ноември.2015 во 09:58
http://nm.com.mk/NewsDetal.asp?vest=103015164094&id=13&prilog=0&setIzdanie=23602

Нашиот голем фалсификат (прв дел)

и што правиме сега?

Дарко треба шеф на МАНУ да го ставите

аj да видиме вториот дел
old d4b3
Кон врв
д4 б3 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Јули.2014
Статус: Офлајн
Поени: 1206
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај д4 б3 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Ноември.2015 во 18:18
еве и вториот дел

http://nm.com.mk/NewsDetal.asp?vest=116152230131&id=13&prilog=0&setIzdanie=23608

Даркото реферира МИсирков коj реферира Груев
По тоја повод през јуни 1906 г. аз бјах в Софија и се отнесох за разјаснение до Даме Груев, които ми одговори следното: Ние сме блгари и всјакога ште работим за обединението на блгарштината. А всички други формули са етап за постигане на таја цел...“


jако


што му е на даркото

ке заврти на некаде

чекаме 3тиот дел

не дека очекуваме нови факти

писмата на (БМОРК/ТМОРК/ВМРО, внатрешни,надворешни, обединети, врховисти, санданисти, Протогеровисти, Михаjловисти), Мисирков, странски, сме ги читал много пати и тоа во оригинал
несметаме дека дарко може да не изненади со факти

но винаги може да ни изненади со интерпретации

ова изгледа додека режисира новиот филм за мис Стон му се отворило четене на архиви
дилемата е како го е читал jазикот од архивите
old d4b3
Кон врв
д4 б3 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Јули.2014
Статус: Офлајн
Поени: 1206
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај д4 б3 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Ноември.2015 во 09:49
http://nm.com.mk/NewsDetal.asp?vest=1127152312529&id=13&prilog=0&setIzdanie=23626


но од она што браќата го напишале за себе, дознаваме дека Константин и Димитар се чувствувале како Бугари.

но самиот Григор подоцна ќе се декларира како Бугарин.

Рајко Жинзифов ... - но сепак тој подоцна ќе се изјасни како Бугарин.

Книга за научение трих јазиков - славјаноблгарски и греческија и карамалицкои“ од Теодосиј Синаитски,
зборникот „Блгарски народни песни собрани од братјата Миладиновци“,
„Голема блгарска читанка“ и „Зборник на блгарски народни умотворенија“ составени од Кузман Шапкарев,
книгата „Блгарин см“ на Јордан Хаџиконстантинов-ЏинотДали сево ова укажува на тоа дека македонските Словени биле Бугари?
праша даркото


To be or not to be?
that'is the question
old d4b3
Кон врв
д4 б3 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Јули.2014
Статус: Офлајн
Поени: 1206
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај д4 б3 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Ноември.2015 во 09:54
Прашането е ако од групата на македонските словени извадим групата на македонски словени што се декларирале како бугари што останува?


old d4b3
Кон врв
д4 б3 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Јули.2014
Статус: Офлајн
Поени: 1206
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај д4 б3 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Декември.2015 во 00:27
http://mn.mk/istorija/11276-Makedoncite-mozebi-najstar-narod-vo-Evropa

Истата 1862 година, со согласност на српската влада, во Белград била формирана Првата бугарска (македонска) легија на Ѓеорѓи Раковски

щто има бе? пазелот не се средува?
old d4b3
Кон врв
д4 б3 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Јули.2014
Статус: Офлајн
Поени: 1206
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај д4 б3 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Јануари.2016 во 11:53
http://www.mkd.mk/makedonija/politika/bugari-srede-skopje-odadoa-pochit-na-makedonskata-revolucionerka-mara-buneva

Мара Бунева е родена во Тетово. Според толкувањето на историчарите, искривувањето на историјата и вистината, тврдењата дека Бунева била Бугарка е српска пропаганда за да се оправда соживотот во СФРЈ, како и да се сокрие српската окупација на Македонија.само да напомнам на македонските/српските историчарию: како и да се вртите задникот секогаш е отзад - затоа се вика задникold d4b3
Кон врв
д4 б3 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Јули.2014
Статус: Офлајн
Поени: 1206
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај д4 б3 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Јануари.2016 во 14:47
http://mn.mk/aktuelno/11375-Edard-Braun-Od-Budim-do-Larisa-e-slavjanska-zemja

...Во Македонија мажите и жените бегаат во шумите од страв да не ги сретнеме. Понекогаш трчавме залудно по нив за да ги оттргнеме од нивната лудост и нивниот непотребен страв.
бе како бе страв
македонците незнаат што е тоа страв
old d4b3
Кон врв
д4 б3 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Јули.2014
Статус: Офлајн
Поени: 1206
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај д4 б3 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Февруари.2016 во 12:14
http://nm.com.mk/NewsDetal.asp?vest=23161251257&id=13&prilog=0&setIzdanie=23676

И ние, Македонците, сме деца на мајката Земја, на Македонија, каде што сме излезени на свет и ние имаме право да кажеме како тие околу нас и од што живеат додека врз нас се вршат притисоци сами да се откажеме од името на државата и од идентитетот на Македонците за РМ да стане членка на НАТО и на ЕУ.

Круме ЈаневскиКруме Круме

коj ти го стави ова антично македонско име

old d4b3
Кон врв
Симеон Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 11.Септември.2016
Статус: Офлајн
Поени: 8
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Симеон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Септември.2016 во 23:52
https://www.flickr.com/photos/yoldaorg/19663759268
Жив да не бев
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,125 секунди.