IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Политика и вести > Избори
  Активни теми Активни теми RSS - Смена на изборниот модел во Македонија?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Смена на изборниот модел во Македонија?

 Внеси реплика Внеси реплика
Автор
Порака
ABC Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Јули.2009
Статус: Офлајн
Поени: 371
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ABC Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Смена на изборниот модел во Македонија?
    Испратена: 02.Август.2015 во 10:46
-Што мислите, дали треба да се смени нешто во начинот на избирање пратеници кај нас, кога вака како што сега е, очигледно нема никаква демократија и плурализам во слободниот избор на пратеници од страна на граѓаните гласачи?
-Избираме “листи“ наместо пратеници, луѓе кој можеби не заслужуваат ни грам наша доверба, ама сепак сме принудени да гласаме за нив, оти лидерите ни ги подметнуваат како кукавички јајца во предходно составените листи, рангирани според некаков нивни партиски, или лично профитерски терк.
Кон врв
novace Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Август.2007
Статус: Офлајн
Поени: 3066
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај novace Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Август.2015 во 11:34
Originally posted by ABC ABC напиша:

-Што мислите, дали треба да се смени нешто во начинот на избирање пратеници кај нас, кога вака како што сега е, очигледно нема никаква демократија и плурализам во слободниот избор на пратеници од страна на граѓаните гласачи?
-Избираме “листи“ наместо пратеници, луѓе кој можеби не заслужуваат ни грам наша доверба, ама сепак сме принудени да гласаме за нив, оти лидерите ни ги подметнуваат како кукавички јајца во предходно составените листи, рангирани според некаков нивни партиски, или лично профитерски терк.

 • СИТЕ досега познати изборни модели во светот , се „ис-пробани„ на Изборите кои се случиле во република Македонија после „раз-дружувањето„ од поранешната југо-федерација.
 • Единствено досега и никојпат кај нас , не е „испробан„ моделот викан ОТВОРЕНА изборна ЛИСТА на „кандидати„ на поедини-те партии за партиски фунции.
 • Единствената причина што оваа т.н. „отворена„ листа не е досега испробана и тоа од ниту една партија , е затоа што со нејзино воведување во Изборниот систем се ОДБЕГНУВА комунистичкиот модел на „кооптирање„ на листата на оние кандидати кои се според „видувањето„ на партиските врхушки се „подобни„ и посакувани , наместо сите тие кандидати за функции заедно да се најдат на ИЗБОРНА-та ЛИСТА на Партијата па гласачите самите да си ги „изберат„ оние партиски кандидати со тоа што ќе го заокружат нивното име на ОТВОРЕНА-та ЛИСТА.
 • Во ваков случај ...секако дека може да дојде и до НЕ-избирање на кандидатот , а кој е и „лидер„ на едикојси македонска партијата.
намигнување
Не сум доктор , ама стално сум опкружен со пациенти
Кон врв
ABC Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Јули.2009
Статус: Офлајн
Поени: 371
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ABC Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Август.2015 во 12:13
Originally posted by novace novace напиша:


 • СИТЕ досега познати изборни модели во светот , се „ис-пробани„ на Изборите кои се случиле во република Македонија после „раз-дружувањето„ од поранешната југо-федерација.
 • Единствено досега и никојпат кај нас , не е „испробан„ моделот викан ОТВОРЕНА изборна ЛИСТА на „кандидати„ на поедини-те партии за партиски фунции.
 • Единствената причина што оваа т.н. „отворена„ листа не е досега испробана и тоа од ниту една партија , е затоа што со нејзино воведување во Изборниот систем се ОДБЕГНУВА комунистичкиот модел на „кооптирање„ на листата на оние кандидати кои се според „видувањето„ на партиските врхушки се „подобни„ и посакувани , наместо сите тие кандидати за функции заедно да се најдат на ИЗБОРНА-та ЛИСТА на Партијата па гласачите самите да си ги „изберат„ оние партиски кандидати со тоа што ќе го заокружат нивното име на ОТВОРЕНА-та ЛИСТА.
 • Во ваков случај ...секако дека може да дојде и до НЕ-избирање на кандидатот , а кој е и „лидер„ на едикојси македонска партијата.
намигнување


Значи, заклучок е дека треба нешто навистина да се промени во начинот на избори за кандидати-морони во собранието, луѓе кој наместо за сопствените граѓани и гласачи се грижат повеќе за сопствените деца и фамилии, ама и за лидерот кој им овозможил да станат пратеници без ронка капацитет за таква функција?
Кон врв
Mazak Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 24.Мај.2015
Локација: YesImSupercool
Статус: Офлајн
Поени: 629
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Mazak Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Август.2015 во 15:28
Pa toa se sluchuva koga na vremeto zapochnaa so stavanje na pratenici "siromashni lakmari".

Se znae koj mozhe da bide vo politikata (nekoj so debelo konto vo banka steknato na legalen nachin i so generacii).

A ne kako onoj na vremeto Shvrchkovski shto vozeshe "Partizanski" velosiped po ulicite dodeka studirashe so shtipki na pantalonite.

Kaj go ima toa, stavi siromashen pratenik za da se zbogati lichno.

I toj ke misli za drzhavata i narodot?

I don;t think so.
“Be content with what you have. You have enough to live a happy life.”
Кон врв
novace Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Август.2007
Статус: Офлајн
Поени: 3066
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај novace Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Август.2015 во 16:33
Originally posted by ABC ABC напиша:

 
Значи, заклучок е дека треба нешто навистина да се промени во начинот на избори за кандидати-морони во собранието, луѓе кој наместо за сопствените граѓани и гласачи се грижат повеќе за сопствените деца и фамилии, ама и за лидерот кој им овозможил да станат пратеници без ронка капацитет за таква функција?

Еден ...од по-ефикасните начини ова да се намали или попречи е:
Потполна ЛЕГАЛИЗАЦИЈА  на поимот „лобирање„...односно парите добиени на тој начин да (му/и) бидат исплатувани на овластените „фунционерчиња„ потполно ТРАНСПАРЕНТНО и исклучиво на Банкарска СМЕТКА...секако со соодветно ОДАНОЧУВАЊЕ во име на Државата , и тоа степенасто е најпоштено да се врши.
пс
Сето ова погоре „објаснето„ ...подразбира :
 • Оперативен Даночен систем
 • Оперативен Банкарски систем
 • Чесен Судски систем
намигнување
Не сум доктор , ама стално сум опкружен со пациенти
Кон врв
evangeline Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Август.2011
Локација: Naxos
Статус: Офлајн
Поени: 6756
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај evangeline Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Август.2015 во 17:27
Originally posted by Mazak Mazak напиша:


A ne kako onoj na vremeto Shvrchkovski shto vozeshe "Partizanski" velosiped po ulicite dodeka studirashe so shtipki na pantalonite.

Оооо Mazak, не знаев дека си толку стар што си го запамтил и оватрепкање
Внимавај кому му веруваш.
И ѓаволот еднаш беше ангел.


Being RICH
is not about how much you have,
BUT about how much you GIVE

Кон врв
novace Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Август.2007
Статус: Офлајн
Поени: 3066
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај novace Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Август.2015 во 18:38
Originally posted by evangeline evangeline напиша:

Originally posted by Mazak Mazak напиша:


A ne kako onoj na vremeto Shvrchkovski shto vozeshe "Partizanski" velosiped po ulicite dodeka studirashe so shtipki na pantalonite.

Оооо Mazak, не знаев дека си толку стар што си го запамтил и оватрепкање

И не е само „ова„ запаметено...
Затоа и е исфрлен одсекаде ... освен од Катедрата!?.
намигнување
Не сум доктор , ама стално сум опкружен со пациенти
Кон врв
ABC Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Јули.2009
Статус: Офлајн
Поени: 371
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ABC Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Август.2015 во 19:10
Абе, дискутираме за да се смени моделот на гласање, а не кој каков пратеник бил во “детството“.Значи се очекуваат ваши предлози за каков модел на гласање, гласачки листи, или предлог кандидати е најдобро да се стават на мегдан при следните избори на пратеници во парламентот.
Кон врв
Alekxandar Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Јули.2012
Статус: Офлајн
Поени: 1029
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Alekxandar Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Август.2015 во 21:31
Прво мора да се направи попис и да има прочистување на избирачкиот список,а после да се бараат модели на гласање бидејки ако не се направи тоа нема да има фер избори, зошто ке се остави простор за оспорување на резултатот од било која страна.
За нас граганите е битно да ја знаеме точната бројка на населението во државата,иако тоа лесно се рачуна и по бројот на здравствени легитимации,издадени лични исправи но со некое мало отстапување .
Нас ни треба јавно,званично обелоденување на вистинската бројка на население кое живее во РМ бидејки од тој попис зависи и цифрата на пратеници во законодавниот дом.
Кон врв
ABC Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Јули.2009
Статус: Офлајн
Поени: 371
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ABC Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Август.2015 во 22:42
Originally posted by Alekxandar Alekxandar напиша:

Прво мора да се направи попис и да има прочистување на избирачкиот список,а после да се бараат модели на гласање бидејки ако не се направи тоа нема да има фер избори, зошто ке се остави простор за оспорување на резултатот од било која страна.
За нас граганите е битно да ја знаеме точната бројка на населението во државата,иако тоа лесно се рачуна и по бројот на здравствени легитимации,издадени лични исправи но со некое мало отстапување .
Нас ни треба јавно,званично обелоденување на вистинската бројка на население кое живее во РМ бидејки од тој попис зависи и цифрата на пратеници во законодавниот дом.


Па затоа и не се прави попис, се знае речиси до 1% одстапка колкав е бројот на население во државава, и тоа по региони, преку лични исправи, здравствени легитимации,........о слични заебанции, само дали таа бројка им одговара на оние кој атакуваат кон собранието да ни бидат представници во следниот период.
Кон врв
Mazak Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 24.Мај.2015
Локација: YesImSupercool
Статус: Офлајн
Поени: 629
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Mazak Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Август.2015 во 01:19
Jas mislam deka treba da se smeni...

Vo smisla na toa deka politichkata opredelenost vo Makedonija e do tolku poznata i vlezena vo site pori na opshtestvoto-tamu se jade pie i dishe partiska politika(site se veke odavna opredeleni za odredena partija).

Ishodot od glasanje se znae odnapred za slednite 10 god i nema potreba da se troshat pari za toa poveke.
“Be content with what you have. You have enough to live a happy life.”
Кон врв
evangeline Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Август.2011
Локација: Naxos
Статус: Офлајн
Поени: 6756
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај evangeline Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Август.2015 во 02:32

Ќе се менува изборниот модел, неизвесна е дијаспората


СДСМ ќе предложи промена на изборниот модел, односно Македонија да биде една изборна единица, изјави претседателот на партијата Зоран Заев.

Македонија една изборна единица е барање на помалите партии, бидејќи тој модел ќе им овозможи поголеми шанси да добијат пратенички места.

Внимавај кому му веруваш.
И ѓаволот еднаш беше ангел.


Being RICH
is not about how much you have,
BUT about how much you GIVE

Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,141 секунди.