IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Право
  Активни теми Активни теми RSS - Дали алкохолот треба да стане нелегален?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Дали алкохолот треба да стане нелегален?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 2345>
Автор
Порака
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18206
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Јули.2015 во 04:37
Алкохолот и тутунот се 100% легални.

Се наоѓаат во слободна продажба, можеш да ги купиш без лимити и можеш да ги конзумираш без ограничување.

Законите за забрането возење под дејство на алкохол и пушење во затворена просторија се донесени за да се заштитат луѓето од оние кои пијат и пушат.

И ти си безгранично љубен од сите нас.  големо гушкање

Еве, за тебе веднаш налевам една чашка Chivas Regal. да
Изменето од Messenger - 09.Јули.2015 во 04:52
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Mazak Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 24.Мај.2015
Локација: YesImSupercool
Статус: Офлајн
Поени: 629
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Mazak Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Јули.2015 во 04:50
Originally posted by Messenger Messenger напиша:


Алкохолот и тутунот се 100% легални.

Се наоѓаат во слободна продажба, можеш да ги купиш без лимити и можеш да ги конзумираш без ограничување.

Законите за забрането возење под дејство на алкохол и пушење во затворена просторија се донесени за да се заштитат луѓето од оние кои пијат и пушат.

И ти си безгранично љубен од сите нас.  големо гушкање

E, cvrc legalen

I toj nad 70% li e legalen alkohol?
I doma da go pravish li e legalno pa da prodavash?

I don;t think so.
“Be content with what you have. You have enough to live a happy life.”
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18206
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Јули.2015 во 05:08
Секој алкохол е легален. Во некои држави високиот процент е ограничен за конзумирање, но тоа не го прави неговото производство илегално.

Во Орегон можеш да купиш алкохол и од 95%, но дали ќе можеш да го пиеш е друго прашање.голема насмевка Минатата година во Скопје купив увезен Абсент со 65% алкохол. да

Домашното производство во некои држави е рестриктирано не затоа што алкохолот е забранет, туку затоа што луѓето често прават отров наместо ракија за пиење. Лиценца за производство не е премногу тешко за добивање.

Алкохолот е 100% легална супстанца. Самиот насловот на темата го кажува тоа.
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Mazak Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 24.Мај.2015
Локација: YesImSupercool
Статус: Офлајн
Поени: 629
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Mazak Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Јули.2015 во 12:51
A dali e legalen za lica pod 18 god ili 21(vo nekoi zemji)?
“Be content with what you have. You have enough to live a happy life.”
Кон врв
Santijago Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
PubLiCenEmY LatInoLoVerBoY YNWA-LF

Регистриран: 17.Јануари.2008
Локација: Tuka be ...
Статус: Офлајн
Поени: 21002
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Santijago Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Јули.2015 во 13:11
Originally posted by Mazak Mazak напиша:

A dali e legalen za lica pod 18 god ili 21(vo nekoi zemji)?


Poglupo prashanje ? Kao vozacka dozvola za lica pod 18 ?
I'm out bcz of pathetic around here
Кон врв
Mazak Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 24.Мај.2015
Локација: YesImSupercool
Статус: Офлајн
Поени: 629
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Mazak Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Јули.2015 во 13:36
Originally posted by Santijago Santijago напиша:


Originally posted by Mazak Mazak напиша:

A dali e legalen za lica pod 18 god ili 21(vo nekoi zemji)?Poglupo prashanje ? Kao vozacka dozvola za lica pod 18 ?


Eve ti poglupo prashanje pijanduro ni edna poturchena.

Na Sashka cickite golemi koj gi lapa koa ne si ti u Makedonija?
“Be content with what you have. You have enough to live a happy life.”
Кон врв
Santijago Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
PubLiCenEmY LatInoLoVerBoY YNWA-LF

Регистриран: 17.Јануари.2008
Локација: Tuka be ...
Статус: Офлајн
Поени: 21002
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Santijago Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Јули.2015 во 13:37
Originally posted by Mazak Mazak напиша:

Originally posted by Santijago Santijago напиша:


Originally posted by Mazak Mazak напиша:

A dali e legalen za lica pod 18 god ili 21(vo nekoi zemji)?Poglupo prashanje ? Kao vozacka dozvola za lica pod 18 ?


Eve ti poglupo prashanje pijanduro ni edna poturchena.

Na Sashka cickite golemi koj gi lapa koa ne si ti u Makedonija?

Ti shiptar si ? Nedokvakan ili sho e rabotava so tebe ?
za sashka ne znam, al za majka ti znam голема насмевка
I'm out bcz of pathetic around here
Кон врв
evangeline Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Август.2011
Локација: Naxos
Статус: Офлајн
Поени: 6757
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај evangeline Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Јули.2015 во 13:43
Ej nacionalisti nedokvakani

Ich ne ste vo tek, sega vozachka se zema na 16 god DURI i vo Makedonija
Внимавај кому му веруваш.
И ѓаволот еднаш беше ангел.


Being RICH
is not about how much you have,
BUT about how much you GIVE

Кон врв
TheNagual Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 22.Август.2013
Статус: Офлајн
Поени: 156
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај TheNagual Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Јули.2015 во 15:02
Originally posted by Mazak Mazak напиша:

И, што ни кажува тоа на нас?
Дека сепак алкохолот и тутунот не се потполно легални односно дека имаат лимитации.

Зошто марихуаната го нема тој статус?

Па, затоа што е дрога бе...опасно е и самата помисла на нејзе!

Од тука...споредување на дрогата со тутунот и алкохолот и барање на ист статус како и споменување на постоечките закони и прилики во конотација на дволичност и недоследност е ненормална и нереална работа.

Благодарам на вниманието и многу ве љубам јас.


Алкохолот и тутунот се целосно легални, но нивното користење не е до крај либерализирано. Исто ко со возењето кола. Можеш да возиш само ако имаш дозвола и регистрирана кола. Исто така неможеш да возиш кај стигнеш, по тротоари и паркови на пример.

Зошто марихуаната го нема тој статус?

Пошто е дрога и за тебе е опасна самата помисла на неа, така?

Со вакви "аргументации" стварно нема никаков резон да продолжам со дискусијава со тебе.
Кон врв
Mazak Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 24.Мај.2015
Локација: YesImSupercool
Статус: Офлајн
Поени: 629
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Mazak Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Јули.2015 во 18:20
Originally posted by Santijago Santijago напиша:


Originally posted by Mazak Mazak напиша:

Originally posted by Santijago Santijago напиша:


Originally posted by Mazak Mazak напиша:

A dali e legalen za lica pod 18 god ili 21(vo nekoi zemji)?Poglupo prashanje ? Kao vozacka dozvola za lica pod 18 ?


Eve ti poglupo prashanje pijanduro ni edna poturchena.

Na Sashka cickite golemi koj gi lapa koa ne si ti u Makedonija?


Ti shiptar si ? Nedokvakan ili sho e rabotava so tebe ?
za sashka ne znam, al za majka ti znam голема насмевка


Poturak...

Jas ako sum shiptar, togash i ti i sestra ti ste.
Pozdravi ja majka ti od mene.
“Be content with what you have. You have enough to live a happy life.”
Кон врв
Ninja 35 Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 24.Февруари.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 17840
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Ninja 35 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Јули.2015 во 19:28
Еве  ви малку тема за муабет....да

ВОЗАЧОТ ШТО ПРЕГАЗИ ЖЕНА БИЛ ПОД ДЕЈСТВО НА АЛКОХОЛ И ДРОГА

Осомничениот Бојан Блажевски, кој ја прегази новинарката Сузана Тодоровска-Павлоска кај „Зебра“, се' уште е на болничко лекување

Љубиша Станковиќ
Горан Адамовски

Возачот на „опелот“ кој прегази жена кај „Зебра“ бил под дејство на алкохол, а анализите покажале и присуство на канабис во неговата урина. Според првичните сознанија на Обвинителството, во крвта на возачот се пронајдени 1.52 промили алкохол, додека, пак, во урината 2.41 промили. Во урината на осомничениот се детектирани и метаболити од психоактивна супстанција што ја содржи растението канабис. 

Во Основното јавно обвинителство – Скопје се преземаат истражни мерки против осомничениот Бојан Блажевски (37), кој вечерта на 7 јули со возило „опел“ удри во скопјанката Сузана Тодоровска-Павлоска. Надлежен јавен обвинител извршил увид на лице место по сообраќајната несреќа. Издадени се наредби за вештачења и подигнати се траги од местото на настанот. Обвинителот наредил и вршење на обдукција над починатото лице.

„Против осомничениот кој во моментов е на болничко лекување, ќе бидат преземени натамошни активности во насока на обезбедување докази и расветлување на настанот“, велат од Обвинителството. 

Осомничениот Бојан Блажевски се' уште не бил спроведен на распит во Обвинителството и не дал исказ за несреќата во која загина 50-годишната скопјанка. 

Како што дознаваме, истражната судијка што го води случајот побарала да и' бидат предадени снимките од видеокамерите што се поставени над фризерскиот салон каде што се заби автомобилот „опел корса“. Но, двете видеокамери одамна не се во употреба, поради што не успеале да снимат како дошло до трагичниот судир. 

Во меѓувреме, истражните органи бараат соработка од сите граѓани, кои биле очевидци на настанот. Нивните сведочења би биле од голема корист за целосно расветлување на случајот што ги вознемири скопјани. 

„Министерството за внатрешни работи постапува по добиените наредби од Обвинителството. Засега можеме да потврдиме дека нашите тимови подигнаа траги од местото каде што се случи несреќата, а ќе се вештачи и возилото ‘опел корса‘, односно ќе биде однесено на вонреден технички преглед“, велат од полицијата. 

Според наши сознанија, осомничениот Блажевски досега во четири наврати бил прекршочно пријавуван. Според очевидци, на несреќата во која загина новинарката Тодоровска-Павлоска и' претходело неконтролирано движење на возилото што го управувал Блажевски. Тој со голема брзина претекнувал возила по улицата „Васил Ѓоргов“, се' до моментот кога од непознати причини најпрво удрил во металната ограда од зелениот појас, наспроти влезот на Катната гаража „Зебра“, а потоа се искачил по скалите и на крајот завршил во излогот на фризерскиот салон „Мај имиџ“. Вработените во дуќанот си заминале само пет минути пред да се случи несреќата.

Во близина на „Зебра“ автомобилот удрил во 50-годишната жена, која се враќала кон дома. Подоцна беше утврдено дека станува збор за новинарката Сузана Тодоровска Павлоска, вработена во Македонското радио. Очевидци тврдеа дека веднаш по судирот, возачот ја погалил по коса својата жртва, додека неговата сопатничка седнала на тревникот и запалила цигара. Како и зошто се случила несреќата ќе утврди истрагата.

Ако ти изгледа премногу лесно , имаш некаде згрешено !!!
Кон врв
TheNagual Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 22.Август.2013
Статус: Офлајн
Поени: 156
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај TheNagual Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Јули.2015 во 19:57
Originally posted by Ninja 35 Ninja 35 напиша:Еве  ви малку тема за муабет....да
<p style="color: rgb61, 62, 62; font-family: pt_sansregular; font-size: 15px; line-height: 21px;"><span id="ArticleTitle" ="WB_UTRINSKIVESNIK_Naslov" style="font-size: 18px; color: rgb1, 113, 167; font-family: pt_sansbold; text-trans: uppercase; margin-bottom: 10px; line-height: 23.3999996185303px;">ВОЗАЧОТ ШТО ПРЕГАЗИ ЖЕНА БИЛ ПОД ДЕЈСТВО НА АЛКОХОЛ И ДРОГА</span>

<p style="color: rgb61, 62, 62; font-family: pt_sansregular; font-size: 15px; line-height: 21px;">

<p style="color: rgb61, 62, 62; font-family: pt_sansregular; font-size: 15px; line-height: 21px;">Осомничениот Бојан Блажевски, кој ја прегази новинарката Сузана Тодоровска-Павлоска кај „Зебра“, се' уште е на болничко лекување

<p style="color: rgb61, 62, 62; font-family: pt_sansregular; font-size: 15px; line-height: 21px;">Љубиша Станковиќ
Горан Адамовски

Возачот на „опелот“ кој прегази жена кај „Зебра“ бил под дејство на алкохол, а анализите покажале и присуство на канабис во неговата урина. Според првичните сознанија на Обвинителството, во крвта на возачот се пронајдени 1.52 промили алкохол, додека, пак, во урината 2.41 промили. Во урината на осомничениот се детектирани и метаболити од психоактивна супстанција што ја содржи растението канабис. 

Во Основното јавно обвинителство – Скопје се преземаат истражни мерки против осомничениот Бојан Блажевски (37), кој вечерта на 7 јули со возило „опел“ удри во скопјанката Сузана Тодоровска-Павлоска. Надлежен јавен обвинител извршил увид на лице место по сообраќајната несреќа. Издадени се наредби за вештачења и подигнати се траги од местото на настанот. Обвинителот наредил и вршење на обдукција над починатото лице.

„Против осомничениот кој во моментов е на болничко лекување, ќе бидат преземени натамошни активности во насока на обезбедување докази и расветлување на настанот“, велат од Обвинителството. 

Осомничениот Бојан Блажевски се' уште не бил спроведен на распит во Обвинителството и не дал исказ за несреќата во која загина 50-годишната скопјанка. 

Како што дознаваме, истражната судијка што го води случајот побарала да и' бидат предадени снимките од видеокамерите што се поставени над фризерскиот салон каде што се заби автомобилот „опел корса“. Но, двете видеокамери одамна не се во употреба, поради што не успеале да снимат како дошло до трагичниот судир. 

Во меѓувреме, истражните органи бараат соработка од сите граѓани, кои биле очевидци на настанот. Нивните сведочења би биле од голема корист за целосно расветлување на случајот што ги вознемири скопјани. 

„Министерството за внатрешни работи постапува по добиените наредби од Обвинителството. Засега можеме да потврдиме дека нашите тимови подигнаа траги од местото каде што се случи несреќата, а ќе се вештачи и возилото ‘опел корса‘, односно ќе биде однесено на вонреден технички преглед“, велат од полицијата. 

Според наши сознанија, осомничениот Блажевски досега во четири наврати бил прекршочно пријавуван. Според очевидци, на несреќата во која загина новинарката Тодоровска-Павлоска и' претходело неконтролирано движење на возилото што го управувал Блажевски. Тој со голема брзина претекнувал возила по улицата „Васил Ѓоргов“, се' до моментот кога од непознати причини најпрво удрил во металната ограда од зелениот појас, наспроти влезот на Катната гаража „Зебра“, а потоа се искачил по скалите и на крајот завршил во излогот на фризерскиот салон „Мај имиџ“. Вработените во дуќанот си заминале само пет минути пред да се случи несреќата.

Во близина на „Зебра“ автомобилот удрил во 50-годишната жена, која се враќала кон дома. Подоцна беше утврдено дека станува збор за новинарката Сузана Тодоровска Павлоска, вработена во Македонското радио. Очевидци тврдеа дека веднаш по судирот, возачот ја погалил по коса својата жртва, додека неговата сопатничка седнала на тревникот и запалила цигара. Како и зошто се случила несреќата ќе утврди истрагата.Тука малку и медиумите претеруваат со сензационалистички наслови. Возачот дефинитивно бил под дејство на многу алкохол. Но, траги од марихуана се откриваат и месец дена по интоксикација. Што значи може и воопшто да не бил надуван додека возел. Особено што медиумот не прецизира за колкава количина на метаболити од канабис се пронајдени.
Е сега прашањето е зошто луѓето се третираат прекршочно ако возат пијани, а тие што дуваат се третираат кривично во секоја можна варијатна, дури и ако си се дома на кауч и гледаат филм. Нели е тоа троа фашизоидно?
Кон врв
Mazak Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 24.Мај.2015
Локација: YesImSupercool
Статус: Офлајн
Поени: 629
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Mazak Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Јули.2015 во 21:53
Fashizoidno e samo razmisluvanjeto deka tie shto duvaat doma marihuana ne im nanesuvaat sekundarna shteta na drugite kraj niv(gi drogiraat)-familijata...ili pak sho ti ja znam(malogragjani) shto palat Marihuana vo poln kafich, diskoteka ili kafana...tie so falichni geni sho se so selska filozofija ala"ABE SHO MU EBEM MATER NA SVE"

Inaku vozachot mozno e i da bil naduvan od Marihuana poshto e naodot pozitiven...i za negovite postapki ke si odgovara spored zakon(kako i sekoj narkoman ili alkoholichar).

Da se vratime na temata...konkretno,

Znachi alkoholot e delumno legalen a ne 100 % kako shto nekoj tuka se obiduva da isforsira mislenje negovo lichno.

Odnosno ZA VAS ako ste pod 18 god vozrast ALKOHOLOT E NELEGALEN !

A koga bi presmetale kolku alkoholot e legalen ili nelegalen vo nekoja drzhava, verojatno odgovor na toa prashanje bi ni dal procentot na adolescenti vo drzhavata.

I koja e sega logikata da se otvara tema za toa dali alkoholot treba da stane legalen ili pak Marihuanata?

Se chini deka se raboti za istata latentna zhelba za agitacija protiv zakonskoto na avtorot i negovoto neodgovorno alter ego na forumov tuka.(napishav alter ego zatoa shto ne veruvam deka kaj sho prestojuva tamu toj mozhe da se odnesuva vo realniot zhivot ovaka kako i na forum).

I so pravo zakonot e takov, zatoa shto postoi rizik od podveduvanje so agitacija kaj mladata populacija od strana na onakvi kako ovoj Nagual shto se zamisluva vo uloga na "Narkotik Musketar" i nejverojatno vo negoviot zamislen svet seto toa shto e nelegalno mu odgovara poradi negovoto nedisciplinirano alter ego.

Изменето од Mazak - 09.Јули.2015 во 22:47
“Be content with what you have. You have enough to live a happy life.”
Кон врв
TheNagual Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 22.Август.2013
Статус: Офлајн
Поени: 156
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај TheNagual Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Јули.2015 во 01:38
Originally posted by Mazak Mazak напиша:

Fashizoidno e samo razmisluvanjeto deka tie shto duvaat doma marihuana ne im nanesuvaat sekundarna shteta na drugite kraj niv(gi drogiraat)-familijata...ili pak sho ti ja znam(malogragjani) shto palat Marihuana vo poln kafich, diskoteka ili kafana...tie so falichni geni sho se so selska filozofija ala"ABE SHO MU EBEM MATER NA SVE"

Inaku vozachot mozno e i da bil naduvan od Marihuana poshto e naodot pozitiven...i za negovite postapki ke si odgovara spored zakon(kako i sekoj narkoman ili alkoholichar).

Da se vratime na temata...konkretno,

Znachi alkoholot e delumno legalen a ne 100 % kako shto nekoj tuka se obiduva da isforsira mislenje negovo lichno.

Odnosno ZA VAS ako ste pod 18 god vozrast ALKOHOLOT E NELEGALEN !

A koga bi presmetale kolku alkoholot e legalen ili nelegalen vo nekoja drzhava, verojatno odgovor na toa prashanje bi ni dal procentot na adolescenti vo drzhavata.

I koja e sega logikata da se otvara tema za toa dali alkoholot treba da stane legalen ili pak Marihuanata?

Se chini deka se raboti za istata latentna zhelba za agitacija protiv zakonskoto na avtorot i negovoto neodgovorno alter ego na forumov tuka.(napishav alter ego zatoa shto ne veruvam deka kaj sho prestojuva tamu toj mozhe da se odnesuva vo realniot zhivot ovaka kako i na forum).

I so pravo zakonot e takov, zatoa shto postoi rizik od podveduvanje so agitacija kaj mladata populacija od strana na onakvi kako ovoj Nagual shto se zamisluva vo uloga na "Narkotik Musketar" i nejverojatno vo negoviot zamislen svet seto toa shto e nelegalno mu odgovara poradi negovoto nedisciplinirano alter ego.


Тие што палат во кафич треба да се казнат парично. А тие што палат дома е нивна работа, фамилијарно или не, не е битно. И каква е таа секундарна штета ако живееш сам или со партнер кој исто така конзумира. И зашо не те секира секундарната штета од цигарите што се пушат по дома?

Возачот можно е да бил, а можно е и да не бил. Се додека го немаме записникот ништо неможеме да заклучиме.

Во правната терминологија не постои такво нешто како делумно легален. Имаш легално(контролирано, регулирано од државата), нелегално(контролирано, регулирано од мафијата) и либерализирано(не постојат никакви регулативи во врска со тоа) Значи алкохолот е ЛЕГАЛЕН, марихуаната НЕ Е ЛЕГАЛНА, кафето е ЛИБЕРАЛИЗИРАНО. Јасно ти е сеа?

Јас агитирам против дебилни инванзивни закони и сум против било какво мешање на државата во личниот избор на човекот. Тоа се мои лични вредностиЗначи пошто сум за сите лични слободи кои не се директно штетни за другите, сум за легализација на лесните дроги, проституцијата, коцката, геј браковите и секоја друга активност која НЕ ШТЕТИ на други луѓе. И сега според твоето малоумно резонирање јас сум и наркоман и коцкар и макро и педер. Така ли?
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 2345>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,203 секунди.