IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Право
  Активни теми Активни теми RSS - Дали алкохолот треба да стане нелегален?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Дали алкохолот треба да стане нелегален?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345>
Автор
Порака
TheNagual Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 22.Август.2013
Статус: Офлајн
Поени: 156
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај TheNagual Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Јули.2015 во 17:02
- Си агресор, по сите можни дефиниции.
- Нападен сум само за тебе и твоите ужегнати сфаќања (Индивидуата како роб на колективот)
- Не наметнувам ништо на никого. Никој не те спречува ти во својот приватен живот да си бидеш конзервативен. Ти си тој што наметнува другите да го сменат својот приватен живот, поради незнам какви ирационални причини (рационални не се, тоа докажавме)
- А за бројот на постовите, да не има случајно некој пропис на форумов за кој незнам. Пошто нема пропис СЛОБОДЕН си да ги заобиколиш моите постови и да дискутираш за кулинарство или за НЛО. Никој не те обврзува на ништо.
- Маркетиншка стратегија на гејевите??? Немам коментар на ова стварно. Its beyond stupidity.
Кон врв
evangeline Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Август.2011
Локација: Naxos
Статус: Офлајн
Поени: 6756
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај evangeline Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Јули.2015 во 17:17
Еј, го претеравте веќе..
Mazak, игнорирај ..
Nagual, игнорирај..

Најпаметно е да се игнорирате меѓу себе, затоа што не е воопшто пријатно за читање од страна..Изменето од evangeline - 07.Јули.2015 во 17:18
Внимавај кому му веруваш.
И ѓаволот еднаш беше ангел.


Being RICH
is not about how much you have,
BUT about how much you GIVE

Кон врв
Ninja 35 Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 24.Февруари.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 17840
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Ninja 35 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Јули.2015 во 17:35
Originally posted by evangeline evangeline напиша:


Еј, го претеравте веќе..
Mazak, игнорирај ..
Nagual, игнорирај..

Најпаметно е да се игнорирате меѓу себе, затоа што не е воопшто пријатно за читање од страна..
Јас пак уживам кога ги читам....
Некогаш знаат да бидат по малку и деструктивни ама во глобала се ОК, го размрдаа подфорумов како никогаш до сега....
Ај да не зборам во трето лице множина...Супер сте си дечки и само така продолжете...Различноста во размислувањето е богатство, кај би ни бил крајот ако сите имавме исти ставови за се....
Ако ти изгледа премногу лесно , имаш некаде згрешено !!!
Кон врв
evangeline Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Август.2011
Локација: Naxos
Статус: Офлајн
Поени: 6756
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај evangeline Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Јули.2015 во 18:01
Originally posted by Ninja 35 Ninja 35 напиша:

Originally posted by evangeline evangeline напиша:


Еј, го претеравте веќе..
Mazak, игнорирај ..
Nagual, игнорирај..

Најпаметно е да се игнорирате меѓу себе, затоа што не е воопшто пријатно за читање од страна..
Јас пак уживам кога ги читам....
Некогаш знаат да бидат по малку и деструктивни ама во глобала се ОК, го размрдаа подфорумов како никогаш до сега....
Ај да не зборам во трето лице множина...Супер сте си дечки и само така продолжете...Различноста во размислувањето е богатство, кај би ни бил крајот ако сите имавме исти ставови за се....

Не сме се разбрале..
Јас уживам да ги читам - (какви сеирџии сме јас и ти аплазење)
АМА не уживам кога ќе почнат да се анализираат меѓу себе..
Па и по некој сочен епитет со тоа иде...

Супер ми се на темиве, само мислам најдобро е да се држиме до темите, а не до авторите на коментарите...
Внимавај кому му веруваш.
И ѓаволот еднаш беше ангел.


Being RICH
is not about how much you have,
BUT about how much you GIVE

Кон врв
Santijago Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
PubLiCenEmY LatInoLoVerBoY YNWA-LF

Регистриран: 17.Јануари.2008
Локација: Tuka be ...
Статус: Офлајн
Поени: 21002
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Santijago Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Јули.2015 во 18:46
Koj kje go zabrani alkoholot, raka mu kinam
I'm out bcz of pathetic around here
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18200
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Јули.2015 во 19:19
Originally posted by evangeline evangeline напиша:

Еј, го претеравте веќе..
Mazak, игнорирај ..
Nagual, игнорирај..

Најпаметно е да се игнорирате меѓу себе, затоа што не е воопшто пријатно за читање од страна..


 
Добро им кажа, само што се подготвував тоа да им го порачам… за да не стане подоцна од смеа плачка. 


Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
TheNagual Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 22.Август.2013
Статус: Офлајн
Поени: 156
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај TheNagual Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Јули.2015 во 19:35
Originally posted by Santijago Santijago напиша:

Koj kje go zabrani alkoholot, raka mu kinam


Потполно те поддржувам. И мислам дека со оглед на околностите сите треба во извесна мера да бидеме бескомпромисни во одбрана на своите права и слободи. Ако не бидеме морализаторите ќе ни се напикаат во фрижидер, во спална, во умот, во дигестивниот тракт, во матката и секаде ќе стигнат.
И еве сега, да бев на пример некој друг ќе те етикетирав дека си алкос. Ама не сум и затоа стојам во одбрана на твоите слободи иако самиот не сум некој љубител на алкохол.
Кон врв
Mazak Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 24.Мај.2015
Локација: YesImSupercool
Статус: Офлајн
Поени: 629
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Mazak Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Јули.2015 во 00:42
Originally posted by TheNagual TheNagual напиша:

Originally posted by Santijago Santijago напиша:

Koj kje go zabrani alkoholot, raka mu kinam


Потполно те поддржувам. И мислам дека со оглед на околностите сите треба во извесна мера да бидеме бескомпромисни во одбрана на своите права и слободи. Ако не бидеме морализаторите ќе ни се напикаат во фрижидер, во спална, во умот, во дигестивниот тракт, во матката и секаде ќе стигнат.
И еве сега, да бев на пример некој друг ќе те етикетирав дека си алкос. Ама не сум и затоа стојам во одбрана на твоите слободи иако самиот не сум некој љубител на алкохол.


Ova e licemerie "par exelance"...

Pobornik za marihuana koj go sporeduvashe celo vreme so alkoholot vo negativna konotacija, sega ni potvrduva deka e za slobodite na pijanicite.

Ili pak namesto da im pomogne na alkoholicharite i narkomanite toj gi ohrabruva i im dava podrshka za da zapadnat vo ushte podlaboka depresija? Neverojatno, shto chovek si ti be?!

Way to go...Nagual the spamming idiot.

Изменето од Mazak - 08.Јули.2015 во 00:49
“Be content with what you have. You have enough to live a happy life.”
Кон врв
Santijago Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
PubLiCenEmY LatInoLoVerBoY YNWA-LF

Регистриран: 17.Јануари.2008
Локација: Tuka be ...
Статус: Офлајн
Поени: 21002
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Santijago Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Јули.2015 во 00:52

Decki ne me meshajte vo mandzite vashi, glej te si masa pred vas
I'm out bcz of pathetic around here
Кон врв
TheNagual Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 22.Август.2013
Статус: Офлајн
Поени: 156
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај TheNagual Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Јули.2015 во 02:21
Originally posted by Mazak Mazak напиша:

Originally posted by TheNagual TheNagual напиша:

Originally posted by Santijago Santijago напиша:

Koj kje go zabrani alkoholot, raka mu kinam


Потполно те поддржувам. И мислам дека со оглед на околностите сите треба во извесна мера да бидеме бескомпромисни во одбрана на своите права и слободи. Ако не бидеме морализаторите ќе ни се напикаат во фрижидер, во спална, во умот, во дигестивниот тракт, во матката и секаде ќе стигнат.
И еве сега, да бев на пример некој друг ќе те етикетирав дека си алкос. Ама не сум и затоа стојам во одбрана на твоите слободи иако самиот не сум некој љубител на алкохол.


Ova e licemerie "par exelance"...

Pobornik za marihuana koj go sporeduvashe celo vreme so alkoholot vo negativna konotacija, sega ni potvrduva deka e za slobodite na pijanicite.

Way to go...idiot.


Да бе. Сум за слободите на СИТЕ луѓе, се додека не ми прават директна штета. Е сеа јас иако покажав дека алкохолот е многу штетен сепак НЕ БАРАМ државата да почне да апси луѓе со пиво. А ти одма се фати на стапицата и почна да ме обвинуваш дека ги бранам "пијаниците".
И глеаш сеа како лесно те подведов. Е исто така лесно ќе те подведе секој кој има бизнис/политичка корист од твоите инвазивни гледишта.
Се што треба е малку добра пропаганда.

And way we goКон врв
Mazak Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 24.Мај.2015
Локација: YesImSupercool
Статус: Офлајн
Поени: 629
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Mazak Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Јули.2015 во 15:55
Za tvoja informacija(poshto gledam deka si kako padnat od Mars) mnogu drzhavi (ne apsat direktno) tuku pishuvaat golemi parichni kazni za konzumiranje alkohol i tutun na javni mesta(vkluchuvajki tuka i parkovi i zeleni povrshini vo gradsko podrachje)...epa sea vidi ti pa sporedi do kade si so tvojata ideja za slobodi i konzumiranje Marihuana...

A toa go pravat so pravo za da se sprechi na nekoj nachin loshiot primer i agitacijata na lugeto so slichen stav kako tvojot.

Premnogu sloboda vo mozokot rezultira so ogromni troshoci za lechenje potoa koi site nie treba da gi plakame.

PS.Ovoj primer ne gi opishuva drzhavite vo koi takvite zakoni postojat no ne se sproveduvaat i pochituvaat.
“Be content with what you have. You have enough to live a happy life.”
Кон врв
TheNagual Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 22.Август.2013
Статус: Офлајн
Поени: 156
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај TheNagual Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Јули.2015 во 17:05
Originally posted by Mazak Mazak напиша:

Za tvoja informacija(poshto gledam deka si kako padnat od Mars) mnogu drzhavi (ne apsat direktno) tuku pishuvaat golemi parichni kazni za konzumiranje alkohol i tutun na javni mesta(vkluchuvajki tuka i parkovi i zeleni povrshini vo gradsko podrachje)...epa sea vidi ti pa sporedi do kade si so tvojata ideja za slobodi i konzumiranje Marihuana...

A toa go pravat so pravo za da se sprechi na nekoj nachin loshiot primer i agitacijata na lugeto so slichen stav kako tvojot.

Premnogu sloboda vo mozokot rezultira so ogromni troshoci za lechenje potoa koi site nie treba da gi plakame.

PS.Ovoj primer ne gi opishuva drzhavite vo koi takvite zakoni postojat no ne se sproveduvaat i pochituvaat.


Чоек, дали сфаќаш дека има супстанцијална разлика помеѓу кривични дела и прекршоци. И дека кривичните казни супстанцијално го уништуваат животот на тој што е казнет. Дали ти е јасно воопшто тоа???
Никаде не реков дека не треба да има прекршочни казни за возење под дејство на алкохол, или дека конзумирањето на алкохолот не треба да се ограничи на јавни места. Тоа се твои фикции и спинови. Само тврдам дека не барам кривична одгвороност од некој што е фатен како пие пиво, а не прави ништо лошо. За разлика од тебе во случајот со марихуаната.
Значи во твојот ограничен поглед на светот или нешто подржуваш и поттикнуваш или го мрзиш и бараш кривична одговорност. Третата опција неможеш да ја сконташ - Дека може едноставно да си индиферентен кон се она што луѓето го прават, а не ти причинува директна штета.

Изменето од TheNagual - 08.Јули.2015 во 17:14
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18200
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Јули.2015 во 20:22
Легализирање на супстанца и кривично гонење за конзумирање во одредени услови или вршење активности под нивно дејство поради негативни последици по општеили вршење активности под нивно дејствотсвото се две различни работи.

Алкохолот е штетна супстанца која е потполно легално дозволена да се користи во неограничени количини с'е додека не се врши некаква активност под нејзино дејство кое ќе претставува опасност за останатите луѓе и не се продава јавно на малолетни деца. Во некои западни држави не е дозволено јавната конзумација на истите, иако (пази иронија, дволичност и капиталистичка доследност) може и тоа да се прави доколку се конзумира на отворено во летните бавчи и ресторани по улиците и парковите. 

Тутунот е штетна супстанца која потполно легално е дозволена да се користи во неограничени количини с'е додека тоа не се практицира во затворена просторија со други луѓе непушачи (пази иронија, дволичност и недоследност - дома е дозволено, иако можеби никој не пуши и има мали деца) и не се продава јавно на малолетни деца.Изменето од Messenger - 08.Јули.2015 во 20:40
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Mazak Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 24.Мај.2015
Локација: YesImSupercool
Статус: Офлајн
Поени: 629
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Mazak Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Јули.2015 во 04:18
И, што ни кажува тоа на нас?
Дека сепак алкохолот и тутунот не се потполно легални односно дека имаат лимитации.

Зошто марихуаната го нема тој статус?

Па, затоа што е дрога бе...опасно е и самата помисла на нејзе!

Од тука...споредување на дрогата со тутунот и алкохолот и барање на ист статус како и споменување на постоечките закони и прилики во конотација на дволичност и недоследност е ненормална и нереална работа.

Благодарам на вниманието и многу ве љубам јас.


Изменето од Mazak - 09.Јули.2015 во 04:19
“Be content with what you have. You have enough to live a happy life.”
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,188 секунди.