IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Право
  Активни теми Активни теми RSS - Дали алкохолот треба да стане нелегален?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Дали алкохолот треба да стане нелегален?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 5>
Автор
Порака
д4 б3 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Јули.2014
Статус: Офлајн
Поени: 1206
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај д4  б3 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Јуни.2015 во 23:35
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Инаку животот не научил дека е полесно да не се дозволи оноа што веќе е забрането отколку да се направи обратното.


пак двоjна негациа
old d4b3
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18206
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Јуни.2015 во 00:16
Напишаното е за македонци. среќа

Еве превод за оние кои доаѓаат од Бугарија:

Животот покажал дека полесно е забранетото да се држи забрането (да не се легализира) отколку оноа што не е забрането (тоа што е легално) за да се забрани.

Happy ?  среќа
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
gonzo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Мачкозил

Регистриран: 04.Декември.2008
Локација: У дневну
Статус: Офлајн
Поени: 3137
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај gonzo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Јуни.2015 во 12:48
Пу, пу, скраја да е...
You have the right to remain silent. Anything you say will be misquoted, then used against you.
Кон врв
Орка Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 44536
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Орка Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Јуни.2015 во 20:53
Ќе направам мала дигресија на суштината во темава...
За време на кризата во Русија,Путин забрани да се
качува цената на вотката.
Кон врв
zabegan Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Другарот на Мона Лиза

Регистриран: 06.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9774
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zabegan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Јуни.2015 во 05:50
тоа што многумина поединци не знаат одговорно да пијат, не значи дека треба на сите да ни биде одземено правото... 

..плус и меси кажа добра поента, дека прохибицијата со себе полекува многу работи, изместување на целата економија и трговија и зголемување на криминалот 
размисли пред да напишеш глупост
Кон врв
Mazak Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 24.Мај.2015
Локација: YesImSupercool
Статус: Офлајн
Поени: 629
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Mazak Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Јуни.2015 во 03:05
Тој што решил да пие и да се дрогира ке си најде начин како...улогата на државата во сето тоа е да прави барем можен баланс и контрола некаква над дистрибуцијата...
“Be content with what you have. You have enough to live a happy life.”
Кон врв
TheNagual Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 22.Август.2013
Статус: Офлајн
Поени: 156
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај TheNagual Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Јули.2015 во 21:48
Православниот свет го одобрува пиењето и алкохолизмот. Затоа алкохолот ќе си остане легален, поддржуван и промовиран   
Кон врв
Mazak Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 24.Мај.2015
Локација: YesImSupercool
Статус: Офлајн
Поени: 629
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Mazak Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Јули.2015 во 22:09
Originally posted by TheNagual TheNagual напиша:

Православниот свет го одобрува пиењето и алкохолизмот. Затоа алкохолот ќе си остане легален, поддржуван и промовиран   


Alkoholot e legaliziran za da se konzumira vo umereni kolichini i vo odredeni priliki i ne e za takvi kako tebe shto se plashat od nego samo zatoa shto nemaat kapacitet da se kontroliraat vo se shto pravat i preteruvaat duri i vo svoite stavovi, odnosno odat vo ekstremni primeri koga sporeduvaat neshto sho ne treba da bide taka.
Ili so drugi zborovi imaat problem so samokontrolata.

I kvichenjeto e legalno...kvichi kolku sakash sea luzeru gneven.

Изменето од Mazak - 05.Јули.2015 во 22:14
“Be content with what you have. You have enough to live a happy life.”
Кон врв
TheNagual Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 22.Август.2013
Статус: Офлајн
Поени: 156
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај TheNagual Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јули.2015 во 16:37
Originally posted by Mazak Mazak напиша:

Originally posted by TheNagual TheNagual напиша:

Православниот свет го одобрува пиењето и алкохолизмот. Затоа алкохолот ќе си остане легален, поддржуван и промовиран   


Alkoholot e legaliziran za da se konzumira vo umereni kolichini i vo odredeni priliki i ne e za takvi kako tebe shto se plashat od nego samo zatoa shto nemaat kapacitet da se kontroliraat vo se shto pravat i preteruvaat duri i vo svoite stavovi, odnosno odat vo ekstremni primeri koga sporeduvaat neshto sho ne treba da bide taka.
Ili so drugi zborovi imaat problem so samokontrolata.

I kvichenjeto e legalno...kvichi kolku sakash sea luzeru gneven.


Човеку немислечки. Темава ја постирав поради дискусија ако не сконта до сега. Немам проблем со алкохолот, ниту мислам дека треба да се криминализира. Моите ставови се про лични слободи во однос на сите вакви прашања, за разлика од тебе што си само за личните слободи кои ти ги практикуваш. Не е ли тоа себично?
Што се однесува до споредбите, сите релевантни научни студии за влијанието на пороците прават споредби. Само ти паметниот тука ги отфрлаш. Абе ај бркај работа
Кон врв
Mazak Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 24.Мај.2015
Локација: YesImSupercool
Статус: Офлајн
Поени: 629
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Mazak Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јули.2015 во 21:03
Originally posted by TheNagual TheNagual напиша:

Originally posted by Mazak Mazak напиша:

Originally posted by TheNagual TheNagual напиша:

Православниот свет го одобрува пиењето и алкохолизмот. Затоа алкохолот ќе си остане легален, поддржуван и промовиран   


Alkoholot e legaliziran za da se konzumira vo umereni kolichini i vo odredeni priliki i ne e za takvi kako tebe shto se plashat od nego samo zatoa shto nemaat kapacitet da se kontroliraat vo se shto pravat i preteruvaat duri i vo svoite stavovi, odnosno odat vo ekstremni primeri koga sporeduvaat neshto sho ne treba da bide taka.
Ili so drugi zborovi imaat problem so samokontrolata.

I kvichenjeto e legalno...kvichi kolku sakash sea luzeru gneven.


Човеку немислечки. Темава ја постирав поради дискусија ако не сконта до сега. Немам проблем со алкохолот, ниту мислам дека треба да се криминализира. Моите ставови се про лични слободи во однос на сите вакви прашања, за разлика од тебе што си само за личните слободи кои ти ги практикуваш. Не е ли тоа себично?
Што се однесува до споредбите, сите релевантни научни студии за влијанието на пороците прават споредби. Само ти паметниот тука ги отфрлаш. Абе ај бркај работа


Nedokvakan...tvoite stavovi i mislenja se tie shto izgledaat nenormalno i vo krajnosti...nema jas shto da brkam rabota...ti si toj shto tuka ja "siluva"temava kako i nekoi drugi so tie ekstremni tvoi sporeduvanja.


“Be content with what you have. You have enough to live a happy life.”
Кон врв
TheNagual Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 22.Август.2013
Статус: Офлајн
Поени: 156
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај TheNagual Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јули.2015 во 22:17
Моите мислења и ставови излгедаат ненормално само за луѓе со теснопојасни мозочни синапси. Плус веќе реков, релевантни научни институции прават такви споредби. Тоа што тебе ти изгледа екстремно е твој проблем. За тебе и личните слободи се екстремен концепт. И сеа само поради тоа да ги отфрлиме така. Да не ти го накршиме тебе кревкиот мир. На крајот не си само ти на форумов. Ако веќе ти е све есктремно можеш да одмориш малку и да оставиш простор за другите да се искажат.
Кон врв
Mazak Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 24.Мај.2015
Локација: YesImSupercool
Статус: Офлајн
Поени: 629
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Mazak Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Јули.2015 во 03:24
Originally posted by TheNagual TheNagual напиша:

Моите мислења и ставови излгедаат ненормално само за луѓе со теснопојасни мозочни синапси. Плус веќе реков, релевантни научни институции прават такви споредби. Тоа што тебе ти изгледа екстремно е твој проблем. За тебе и личните слободи се екстремен концепт. И сеа само поради тоа да ги отфрлиме така. Да не ти го накршиме тебе кревкиот мир. На крајот не си само ти на форумов. Ако веќе ти е све есктремно можеш да одмориш малку и да оставиш простор за другите да се искажат.


Istoto vazhi i za tebe, ne napinjaj samo kako nekoe magare na sred most...me zabole mene za tvoite nerealni ambicii za dokazhuvanje na forum...nema shto ti da agitirash tuka so neprirodni gluposti.

So toa ti ja ogranichuvash mojata i slobodata na drugite...po deset posta imash na temite so slichna sodrzhina...koj drug od clenovite go pravi toa...dali si se zaprashal?

Cool down.

Изменето од Mazak - 07.Јули.2015 во 03:25
“Be content with what you have. You have enough to live a happy life.”
Кон врв
TheNagual Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 22.Август.2013
Статус: Офлајн
Поени: 156
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај TheNagual Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Јули.2015 во 15:43
Originally posted by Mazak Mazak напиша:

Originally posted by TheNagual TheNagual напиша:

Моите мислења и ставови излгедаат ненормално само за луѓе со теснопојасни мозочни синапси. Плус веќе реков, релевантни научни институции прават такви споредби. Тоа што тебе ти изгледа екстремно е твој проблем. За тебе и личните слободи се екстремен концепт. И сеа само поради тоа да ги отфрлиме така. Да не ти го накршиме тебе кревкиот мир. На крајот не си само ти на форумов. Ако веќе ти е све есктремно можеш да одмориш малку и да оставиш простор за другите да се искажат.


Istoto vazhi i za tebe, ne napinjaj samo kako nekoe magare na sred most...me zabole mene za tvoite nerealni ambicii za dokazhuvanje na forum...nema shto ti da agitirash tuka so neprirodni gluposti.

So toa ti ja ogranichuvash mojata i slobodata na drugite...po deset posta imash na temite so slichna sodrzhina...koj drug od clenovite go pravi toa...dali si se zaprashal?

Cool down.


По кој пат да ти кажам. НЕ АГИТИРАМ ЗА АЛКОХОЛОТ ДА СТАНЕ ИЛЕГАЛЕН!!! А врска со слободите ова ти е класична инверзија - Ги обвинуваш другите за она што ти им го правиш.
И да, ја ограничувам твојата слобода да ја ограничуваш слободата на другите. За ти и таквите ко тебе да бидат "слободни" останатите треба да се откажат од своите слободи. Во случајов ти си агресорот. Ти си тој што бара државата да примени сила (закон, условно кажано) за да ги спречи останатите да прават доброволни и мирољубиви работи кои тебе не те тангираат на ниеден замислив начин. А најмалку дека ти ја укинуваат слободата.
Ќе имам и по сто поста на некоја тема ако сакам. Личните слободи се важен концепт спрема кој очигледно има голем оптор од луѓе што не го разбираат. Јас постирам, а ти контрираш на секој мој пост. Ќе да си опседнат со идејата дека личните слободи некако ќе го нарушат твојот плиток концепт за светот.
И оди сеа плачи кај админите како што направи неколку пати. Или оди барај од државата регулативи за постирање по форуми.
Патетика.
Кон врв
Mazak Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 24.Мај.2015
Локација: YesImSupercool
Статус: Офлајн
Поени: 629
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Mazak Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Јули.2015 во 16:42
Originally posted by TheNagual TheNagual напиша:

Originally posted by Mazak Mazak напиша:

Originally posted by TheNagual TheNagual напиша:

Моите мислења и ставови излгедаат ненормално само за луѓе со теснопојасни мозочни синапси. Плус веќе реков, релевантни научни институции прават такви споредби. Тоа што тебе ти изгледа екстремно е твој проблем. За тебе и личните слободи се екстремен концепт. И сеа само поради тоа да ги отфрлиме така. Да не ти го накршиме тебе кревкиот мир. На крајот не си само ти на форумов. Ако веќе ти е све есктремно можеш да одмориш малку и да оставиш простор за другите да се искажат.


Istoto vazhi i za tebe, ne napinjaj samo kako nekoe magare na sred most...me zabole mene za tvoite nerealni ambicii za dokazhuvanje na forum...nema shto ti da agitirash tuka so neprirodni gluposti.

So toa ti ja ogranichuvash mojata i slobodata na drugite...po deset posta imash na temite so slichna sodrzhina...koj drug od clenovite go pravi toa...dali si se zaprashal?

Cool down.


По кој пат да ти кажам. НЕ АГИТИРАМ ЗА АЛКОХОЛОТ ДА СТАНЕ ИЛЕГАЛЕН!!! А врска со слободите ова ти е класична инверзија - Ги обвинуваш другите за она што ти им го правиш.
И да, ја ограничувам твојата слобода да ја ограничуваш слободата на другите. За ти и таквите ко тебе да бидат "слободни" останатите треба да се откажат од своите слободи. Во случајов ти си агресорот. Ти си тој што бара државата да примени сила (закон, условно кажано) за да ги спречи останатите да прават доброволни и мирољубиви работи кои тебе не те тангираат на ниеден замислив начин. А најмалку дека ти ја укинуваат слободата.
Ќе имам и по сто поста на некоја тема ако сакам. Личните слободи се важен концепт спрема кој очигледно има голем оптор од луѓе што не го разбираат. Јас постирам, а ти контрираш на секој мој пост. Ќе да си опседнат со идејата дека личните слободи некако ќе го нарушат твојот плиток концепт за светот.
И оди сеа плачи кај админите како што направи неколку пати. Или оди барај од државата регулативи за постирање по форуми.
Патетика.


-jas ne sum nikakov agresor
-ti si napaden i drzhish del od temite pod tvoe zalozhnishtvo
-namerno nametnuvash mislenje i plus davash nerealni sporedbi
-ti i tvojata sloboda na forumov mozhe da napishete ako sakate po 100 posta samo ako temata e spamiranje
-agitirash so golem broj na postovi po temite

Toa shto ti go pravish ne e uchestvo na forum tuku smislena marketinshka strategija na gejevite i sme go videle sto pati toa do sega.

Preku glava ni e na site od toa veke !
“Be content with what you have. You have enough to live a happy life.”
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 5>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,125 секунди.