IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Право
  Активни теми Активни теми RSS - Дали алкохолот треба да стане нелегален?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Дали алкохолот треба да стане нелегален?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 345
Автор
Порака
Alekxandar Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Јули.2012
Статус: Офлајн
Поени: 1029
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Alekxandar Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Јули.2015 во 11:10
И кај нас можеби ке се донеси закон за употреба на медицинската марихуана но нејзиното купување ке биди законски регулирано како и процентот на тетрахидроканабиолот кој ке го содржи.
Кон врв
Mazak Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 24.Мај.2015
Локација: YesImSupercool
Статус: Офлајн
Поени: 629
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Mazak Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Јули.2015 во 14:16
Nagual...sekundarna sheta nastanuva koga nekoj narkoman ke pushi doma vo stanot i potoa ke ja otvori vratata i cel hodnik od zgradata ke go zagadi a so toa i drugite stanari.


Za nekoi luge efektot od sekundarna intoksikacija e pogshteten po nivnoto zdravje.

Inaku... ALKOHOLOT ;

-ne e legalen za lica pod 18 god. vozrast(nemoze da go kupat)...shto znachi deka ne e 100 % legalen kako shto tvrdish ti.
-ne e legalen ako e od sintetichko poteklo
-etil alkoholot koj se koristi za rastvoruvanje na razni masti pri proizvodstvo i koj se naogja vo alkoholnite pijaloci mora da bide od agrikulturno potekloDa ne meshame zhabi i babi kako mnogu pati do sega na temive i da bideme precizni...za alkoholnite pijaloci.

Alkoholot NE E LEGALEN 100% ! isto kako sho i Marihuanata e legalna samo za medicinska potreba(se naogja vo nekoi lekovi)

Изменето од Mazak - 10.Јули.2015 во 15:05
“Be content with what you have. You have enough to live a happy life.”
Кон врв
емил Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
зависник идивидовски

Регистриран: 11.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 85168
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај емил Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Јули.2015 во 14:21
Не
Кон врв
TheNagual Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 22.Август.2013
Статус: Офлајн
Поени: 156
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај TheNagual Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Јули.2015 во 16:49
Originally posted by Mazak Mazak напиша:

Nagual...sekundarna sheta nastanuva koga nekoj narkoman ke pushi doma vo stanot i potoa ke ja otvori vratata i cel hodnik od zgradata ke go zagadi a so toa i drugite stanari.


Za nekoi luge efektot od sekundarna intoksikacija e pogshteten po nivnoto zdravje.

Inaku ALKOHOLOT ne e legalen za lica pod 18 god. vozrast(nemoze da go kupat)...shto znachi deka ne e 100 % legalen kako shto tvrdish ti.Жити све. Кој луд би чадел у ходник за да го пријават во полиција? И демек ако на комшијата малку му замириса на марихуана треба да те третираат ко да си му извршил разбојништво. Плус, тоа што луѓето често знаат да ја умирисаат цела зграда со мирис на манџи не те секира ама ич. Значи човек може да ги толерира комшиите и нивните смрдежи, ама ако случајно замириса на марихуана одма ги викаме Тигрите.
Инаку на запад има регулативи и во врска со мирисите во станбен простор. Па ако твоите манџи трујат насекаде ќе ти дојде полиција прво да те опомене, па после да те казни. Ама тоа не значи дека готвењето само по себе е илегално и кривично дело нели? Станува предмет да регулација дури откако ќе почне директно да им пречи на другите. Полицијата смее да реагира само и исклучиво доколку твоите дејства загрозуваат друг, а не поради тоа што евентуално некогаш можеби ќе загрозиш друг. Ако е така тогаш треба да се апсат луѓе кои поседуваат упаљач бидејќи можеби се пиромани. Сфаќаш ли колку е дебилно тоа?
Е сега неможам да сконтам зошто е твоето инсистирање на тоа дека алкохолот не е целосно легален. Ти ја кажав терминологијата. Ако е нешто легално значи дека е во одредена мера регулирано, дека има правила и прописи кога, каде и кој смее да го користи. Значи не е целосно либерализирано.
Плус кај нас дури и незаконското користење алкохол се толерира и игнорира од властите. Алкохол може да се купи и после 9 од продавнички кои го продаваат ачик пред сите. Никој не ги замара. Малолетници делкаат пивца на клупи секој ден, никој не ги замара. Си чул некој да е уапсен или барем казнет за продажба на алкохол на малолетници??
Ама затоа бре црната хроника ни крца со кривични пријави за конзуметни на марихуана фатени со отпушоци и остатоци.
Резил
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18206
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Јули.2015 во 17:37
Секојдневно имаме примери за катастрофалното дејство на алкохолот врз луѓето - сообраќајни несреќи, алкохолизам, уништени меѓучoвечки врски, уништени семејства, насилија… последното нешто е трагичното загинување на новинарката Сузана Тодоровска-Павловска прегазена од човек кој во крвта имал 3 пати поголемо количество алкохол од дозволеното и алкохолот е легален. 

И треба да остане таков бидеjќи неговата неумеренo конзумирање или злоупотреба од неодговорни поединци не значи оти треба да биде забранет за сите луѓе.Изменето од Messenger - 10.Јули.2015 во 17:40
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Mazak Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 24.Мај.2015
Локација: YesImSupercool
Статус: Офлајн
Поени: 629
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Mazak Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Јули.2015 во 00:30
Originally posted by TheNagual TheNagual напиша:

Originally posted by Mazak Mazak напиша:

Nagual...sekundarna sheta nastanuva koga nekoj narkoman ke pushi doma vo stanot i potoa ke ja otvori vratata i cel hodnik od zgradata ke go zagadi a so toa i drugite stanari.


Za nekoi luge efektot od sekundarna intoksikacija e pogshteten po nivnoto zdravje.

Inaku ALKOHOLOT ne e legalen za lica pod 18 god. vozrast(nemoze da go kupat)...shto znachi deka ne e 100 % legalen kako shto tvrdish ti.Жити све. Кој луд би чадел у ходник за да го пријават во полиција? И демек ако на комшијата малку му замириса на марихуана треба да те третираат ко да си му извршил разбојништво. Плус, тоа што луѓето често знаат да ја умирисаат цела зграда со мирис на манџи не те секира ама ич. Значи човек може да ги толерира комшиите и нивните смрдежи, ама ако случајно замириса на марихуана одма ги викаме Тигрите.
Инаку на запад има регулативи и во врска со мирисите во станбен простор. Па ако твоите манџи трујат насекаде ќе ти дојде полиција прво да те опомене, па после да те казни. Ама тоа не значи дека готвењето само по себе е илегално и кривично дело нели? Станува предмет да регулација дури откако ќе почне директно да им пречи на другите. Полицијата смее да реагира само и исклучиво доколку твоите дејства загрозуваат друг, а не поради тоа што евентуално некогаш можеби ќе загрозиш друг. Ако е така тогаш треба да се апсат луѓе кои поседуваат упаљач бидејќи можеби се пиромани. Сфаќаш ли колку е дебилно тоа?
Е сега неможам да сконтам зошто е твоето инсистирање на тоа дека алкохолот не е целосно легален. Ти ја кажав терминологијата. Ако е нешто легално значи дека е во одредена мера регулирано, дека има правила и прописи кога, каде и кој смее да го користи. Значи не е целосно либерализирано.
Плус кај нас дури и незаконското користење алкохол се толерира и игнорира од властите. Алкохол може да се купи и после 9 од продавнички кои го продаваат ачик пред сите. Никој не ги замара. Малолетници делкаат пивца на клупи секој ден, никој не ги замара. Си чул некој да е уапсен или барем казнет за продажба на алкохол на малолетници??
Ама затоа бре црната хроника ни крца со кривични пријави за конзуметни на марихуана фатени со отпушоци и остатоци.
Резил


Ti be...normalen li si...?!?

Pa ti sam li be zhiveesh vo zgrada ili mozhe da ima deca mali i stari bolni luge...

Mene taka da mi zapali nekoj u zgrada ima da vrtam u policija non stop dodeka ne se iseli od zgrada narkomanot.

ALOOO Nagual...me meshaj babi i zhabi...Alkohol i Marihuana ne e isto...vtoroto e droga !

Ludak ni eden sebichen, mu smetal mirisot na mandzite...e bozhe shto sve ragja 3.14-chka.

Изменето од Mazak - 11.Јули.2015 во 00:40
“Be content with what you have. You have enough to live a happy life.”
Кон врв
TheNagual Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 22.Август.2013
Статус: Офлајн
Поени: 156
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај TheNagual Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Јули.2015 во 17:39
Знам дека си од тие што ќе викнат полиција ако дознаат дека комшијата се измочал накриво. Таквите(во нешто по блага форма) ве има по скоро сите влезови и обично секој нормален ги избегава. Ама рака на срце, малце сте. Уствари никогаш немам чуено некој да викнал полиција на комшија поради тоа што малку замирисало на марихуана. Повеќето луѓе се индеферентни во однос на овие прашања и најчесто молчат за да не ви го накршат на вас, една шака фашизоидни примитивци кои поради својата гласност создаваат впечаток дека се многу.
Во однос на навредите што ги делиш само ќе кажам, јас да те вреѓав вака ко ти што ме вреѓаш досега стопати ќе цмиздреше кај администраторите. Уствари гледам дека вашата агресија е израз на исконски страв дека ако луѓето се малку по слободни општеството ќе се придвижи во правци непоимливи за вашиот примитивен церебрум. Обични кукавици кои секогаш и секаде бараат и подржуваат државна агресија врз мирољубивите и слободоумни граѓани. Ниско интелигентна, криминогена толпа која злужела како потпора за најголемите злосторства во историјата.
Сигурно си горд на себе.

Изменето од TheNagual - 11.Јули.2015 во 17:40
Кон врв
Mazak Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 24.Мај.2015
Локација: YesImSupercool
Статус: Офлајн
Поени: 629
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Mazak Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Јули.2015 во 18:49
Originally posted by TheNagual TheNagual напиша:

Знам дека си од тие што ќе викнат полиција ако дознаат дека комшијата се измочал накриво. Таквите(во нешто по блага форма) ве има по скоро сите влезови и обично секој нормален ги избегава. Ама рака на срце, малце сте. Уствари никогаш немам чуено некој да викнал полиција на комшија поради тоа што малку замирисало на марихуана. Повеќето луѓе се индеферентни во однос на овие прашања и најчесто молчат за да не ви го накршат на вас, една шака фашизоидни примитивци кои поради својата гласност создаваат впечаток дека се многу.
Во однос на навредите што ги делиш само ќе кажам, јас да те вреѓав вака ко ти што ме вреѓаш досега стопати ќе цмиздреше кај администраторите. Уствари гледам дека вашата агресија е израз на исконски страв дека ако луѓето се малку по слободни општеството ќе се придвижи во правци непоимливи за вашиот примитивен церебрум. Обични кукавици кои секогаш и секаде бараат и подржуваат државна агресија врз мирољубивите и слободоумни граѓани. Ниско интелигентна, криминогена толпа која злужела како потпора за најголемите злосторства во историјата.
Сигурно си горд на себе.


Jas neznam kaj i vo koj svet ti zhiveesh ama tuka jas kaj shto zhiveam tie shto duvaat Marihuana se prijavuvani od skoro site komshii i najchesto (poshto vo dogovorot za stanben zakup stoi deka ne smejat nitu cigari da pushat po doma) se izbrkani po tri prijavi a nechesto i se tuzheni od stanarskiot sovet i toa za golemi sumi poradi zagaduvanje.

Sluchai ima mnogu duri i ako e tvoja kukjata- komshii koi prijavuvaat drugi komshii za duvanje na Marihuana(osobeno ako imaat deca).Po toa koga ke baraat preporaka za da se vselat vo drug stan-nikoj nema da im potpishe.

E taka ne vospituvaat nas tuka i taka e.

Vo mojot svet NARKOMANITE se marginalizirani.

Sekako ima i melku i butur maala nekoi kade shto skoro sekoja vtora kukja mirisa na marihuana(vo takvo malo nema da saka da zhivee nekoj normalen).

Mozhebi vo tvojot svet lugeto se plashat da prijavat ili pak ne se meshaat zatoa shto mentalitetot im e takov-pa seto toa rezultira so situacijata tamu kakva shto si e.

Eden sovet od mene do tebe(bidejki gledam deka i ti samiot sakash da sugerirash ideoloshki po temive)

A, da probashe ti da se oslobodish od toa demonot na Marihuanata pa da vidish kako ke ti se smeni malku pogledot na temive(a bashka i pomalce ke zamarash so narkomanska ideologija...aj probaj malku apstinencija-pokazhi karakter...probaj ne koshta toa pari kako za da kupuvash droga...i ako ti uspee siguren sum deka ke bidesh gord na tvoeto postignuvanje(postavi si cel vo zivotot i ostvari go)

Изменето од Mazak - 11.Јули.2015 во 18:57
“Be content with what you have. You have enough to live a happy life.”
Кон врв
TheNagual Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 22.Август.2013
Статус: Офлајн
Поени: 156
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај TheNagual Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Јули.2015 во 19:54
Originally posted by Mazak Mazak напиша:

Originally posted by TheNagual TheNagual напиша:

Знам дека си од тие што ќе викнат полиција ако дознаат дека комшијата се измочал накриво. Таквите(во нешто по блага форма) ве има по скоро сите влезови и обично секој нормален ги избегава. Ама рака на срце, малце сте. Уствари никогаш немам чуено некој да викнал полиција на комшија поради тоа што малку замирисало на марихуана. Повеќето луѓе се индеферентни во однос на овие прашања и најчесто молчат за да не ви го накршат на вас, една шака фашизоидни примитивци кои поради својата гласност создаваат впечаток дека се многу.
Во однос на навредите што ги делиш само ќе кажам, јас да те вреѓав вака ко ти што ме вреѓаш досега стопати ќе цмиздреше кај администраторите. Уствари гледам дека вашата агресија е израз на исконски страв дека ако луѓето се малку по слободни општеството ќе се придвижи во правци непоимливи за вашиот примитивен церебрум. Обични кукавици кои секогаш и секаде бараат и подржуваат државна агресија врз мирољубивите и слободоумни граѓани. Ниско интелигентна, криминогена толпа која злужела како потпора за најголемите злосторства во историјата.
Сигурно си горд на себе.


Jas neznam kaj i vo koj svet ti zhiveesh ama tuka jas kaj shto zhiveam tie shto duvaat Marihuana se prijavuvani od skoro site komshii i najchesto (poshto vo dogovorot za stanben zakup stoi deka ne smejat nitu cigari da pushat po doma) se izbrkani po tri prijavi a nechesto i se tuzheni od stanarskiot sovet i toa za golemi sumi poradi zagaduvanje.

Sluchai ima mnogu duri i ako e tvoja kukjata- komshii koi prijavuvaat drugi komshii za duvanje na Marihuana(osobeno ako imaat deca).Po toa koga ke baraat preporaka za da se vselat vo drug stan-nikoj nema da im potpishe.

E taka ne vospituvaat nas tuka i taka e.

Vo mojot svet NARKOMANITE se marginalizirani.

Sekako ima i melku i butur maala nekoi kade shto skoro sekoja vtora kukja mirisa na marihuana(vo takvo malo nema da saka da zhivee nekoj normalen).

Mozhebi vo tvojot svet lugeto se plashat da prijavat ili pak ne se meshaat zatoa shto mentalitetot im e takov-pa seto toa rezultira so situacijata tamu kakva shto si e.

Eden sovet od mene do tebe(bidejki gledam deka i ti samiot sakash da sugerirash ideoloshki po temive)

A, da probashe ti da se oslobodish od toa demonot na Marihuanata pa da vidish kako ke ti se smeni malku pogledot na temive(a bashka i pomalce ke zamarash so narkomanska ideologija...aj probaj malku apstinencija-pokazhi karakter...probaj ne koshta toa pari kako za da kupuvash droga...i ako ti uspee siguren sum deka ke bidesh gord na tvoeto postignuvanje(postavi si cel vo zivotot i ostvari go)


А чекај, од каде заклучи дека конзумирам марихуана? Сум кажал такво нешто? Тоа се само инсинуации без никаква основа.

Ни јас незнам во кој свет ти живееш, ама знам дека во МК нема згради кадешто забрануваат пушење по дома. Некој погоре напомена дека си на печалба, па претпоставувам дека не си во државава.

Наркоманите се маргинализирани во поголемиот дел од светот. Но, она што неможеш да сконташ е дека конзументите на марихуана НЕ СЕ наркомани. И во твојот "свет" можеш да маргинализираш кого сакаш. Немам ништо против. Ама имам против кога твојот свет сакаш да го наметнеш на други со сила. Од друга страна легализацијата никако нема да ти наметне тебе со сила да мораш да дуваш или да се дружиш со некој што дува. Исто ко шо легализираниот алкохол не те присилува да станеш алкохоличар. Пак се зависи од тебе. Тоа се лични избори.
Дали се разбираме?

И згора на се, самиот си ги поткопуваш аргументите со примерите со куќните совети. Викаш дека има згради со многу строги правила и такви со по либерални правила. Ете ти самиот ќе си избереш да се вселиш во зграда со строги правила. Ако веќе толку ти пречи марихуаната ќе ги избегнуваш зградите и маалата каде се дува. Што е толку комплицирано тоа? Зошто мора целото општество да се аранжира според твоите или било чии вкусови.

И како неможеш да сконташ. Без разлика дали дувам или не, јас повторно ќе ги имам истите слободарски вредности кон сите проблеми од лична природа. Цврсто стојам до тоа дека државата НЕ СМЕЕ да се меша во нашиот живот се додека не почнеме директно да штетиме на други. Ова го напоменав едно стопати низ дискусиите и ќе го повторувам се додека не ти се разјасни. Можеби уште 1000 пати со оглед на тоа колку тешко процесираш нови информации.
Кон врв
Mazak Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 24.Мај.2015
Локација: YesImSupercool
Статус: Офлајн
Поени: 629
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Mazak Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Јули.2015 во 22:58
Originally posted by TheNagual TheNagual напиша:

Originally posted by Mazak Mazak напиша:

Originally posted by TheNagual TheNagual напиша:

Знам дека си од тие што ќе викнат полиција ако дознаат дека комшијата се измочал накриво. Таквите(во нешто по блага форма) ве има по скоро сите влезови и обично секој нормален ги избегава. Ама рака на срце, малце сте. Уствари никогаш немам чуено некој да викнал полиција на комшија поради тоа што малку замирисало на марихуана. Повеќето луѓе се индеферентни во однос на овие прашања и најчесто молчат за да не ви го накршат на вас, една шака фашизоидни примитивци кои поради својата гласност создаваат впечаток дека се многу.
Во однос на навредите што ги делиш само ќе кажам, јас да те вреѓав вака ко ти што ме вреѓаш досега стопати ќе цмиздреше кај администраторите. Уствари гледам дека вашата агресија е израз на исконски страв дека ако луѓето се малку по слободни општеството ќе се придвижи во правци непоимливи за вашиот примитивен церебрум. Обични кукавици кои секогаш и секаде бараат и подржуваат државна агресија врз мирољубивите и слободоумни граѓани. Ниско интелигентна, криминогена толпа која злужела како потпора за најголемите злосторства во историјата.
Сигурно си горд на себе.


Jas neznam kaj i vo koj svet ti zhiveesh ama tuka jas kaj shto zhiveam tie shto duvaat Marihuana se prijavuvani od skoro site komshii i najchesto (poshto vo dogovorot za stanben zakup stoi deka ne smejat nitu cigari da pushat po doma) se izbrkani po tri prijavi a nechesto i se tuzheni od stanarskiot sovet i toa za golemi sumi poradi zagaduvanje.

Sluchai ima mnogu duri i ako e tvoja kukjata- komshii koi prijavuvaat drugi komshii za duvanje na Marihuana(osobeno ako imaat deca).Po toa koga ke baraat preporaka za da se vselat vo drug stan-nikoj nema da im potpishe.

E taka ne vospituvaat nas tuka i taka e.

Vo mojot svet NARKOMANITE se marginalizirani.

Sekako ima i melku i butur maala nekoi kade shto skoro sekoja vtora kukja mirisa na marihuana(vo takvo malo nema da saka da zhivee nekoj normalen).

Mozhebi vo tvojot svet lugeto se plashat da prijavat ili pak ne se meshaat zatoa shto mentalitetot im e takov-pa seto toa rezultira so situacijata tamu kakva shto si e.

Eden sovet od mene do tebe(bidejki gledam deka i ti samiot sakash da sugerirash ideoloshki po temive)

A, da probashe ti da se oslobodish od toa demonot na Marihuanata pa da vidish kako ke ti se smeni malku pogledot na temive(a bashka i pomalce ke zamarash so narkomanska ideologija...aj probaj malku apstinencija-pokazhi karakter...probaj ne koshta toa pari kako za da kupuvash droga...i ako ti uspee siguren sum deka ke bidesh gord na tvoeto postignuvanje(postavi si cel vo zivotot i ostvari go)


А чекај, од каде заклучи дека конзумирам марихуана? Сум кажал такво нешто? Тоа се само инсинуации без никаква основа.

Ни јас незнам во кој свет ти живееш, ама знам дека во МК нема згради кадешто забрануваат пушење по дома. Некој погоре напомена дека си на печалба, па претпоставувам дека не си во државава.

Наркоманите се маргинализирани во поголемиот дел од светот. Но, она што неможеш да сконташ е дека конзументите на марихуана НЕ СЕ наркомани. И во твојот "свет" можеш да маргинализираш кого сакаш. Немам ништо против. Ама имам против кога твојот свет сакаш да го наметнеш на други со сила. Од друга страна легализацијата никако нема да ти наметне тебе со сила да мораш да дуваш или да се дружиш со некој што дува. Исто ко шо легализираниот алкохол не те присилува да станеш алкохоличар. Пак се зависи од тебе. Тоа се лични избори.
Дали се разбираме?

И згора на се, самиот си ги поткопуваш аргументите со примерите со куќните совети. Викаш дека има згради со многу строги правила и такви со по либерални правила. Ете ти самиот ќе си избереш да се вселиш во зграда со строги правила. Ако веќе толку ти пречи марихуаната ќе ги избегнуваш зградите и маалата каде се дува. Што е толку комплицирано тоа? Зошто мора целото општество да се аранжира според твоите или било чии вкусови.

И како неможеш да сконташ. Без разлика дали дувам или не, јас повторно ќе ги имам истите слободарски вредности кон сите проблеми од лична природа. Цврсто стојам до тоа дека државата НЕ СМЕЕ да се меша во нашиот живот се додека не почнеме директно да штетиме на други. Ова го напоменав едно стопати низ дискусиите и ќе го повторувам се додека не ти се разјасни. Можеби уште 1000 пати со оглед на тоа колку тешко процесираш нови информации.Tvojot cvrst slobodarski stav deka drzhavata ne smee da intervenira koga narkomanite go zagrozuvaat indirektno so sekundaren dim zdravjeto na site koi shto zhiveat okolu niv, mozhe da si go zakachish na zid i da bide samo za tvoja upotreba.

Ova e seriozna rabota koja gi tangira i te kako i lugeto koi zhiveat okolu nas i ne treba da se razmisluva sebichno vo nasoka na lichni niski strasti.

A toa deka jas ne zhiveam vo Makedonija, odnosno deka ti zhiveesh vo Makedonija mozhe na drug da mu go servirash kako i site tvoi drugi prikaski...jas znam i koj si i od kaj se logirash, poshto imam administrator na forumov sho mi kazhuva za se( ako me interesira sekako toa).

“Be content with what you have. You have enough to live a happy life.”
Кон врв
laki_bu Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Лидер

Регистриран: 30.Ноември.2008
Локација: Germanija
Статус: Офлајн
Поени: 32099
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај laki_bu Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Јули.2015 во 23:20
 
Без разлика колку страници прочитал учениот човек, никогаш не треба да заборави дека се уште не ни стигнал до првата страна....
Кон врв
TheNagual Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 22.Август.2013
Статус: Офлајн
Поени: 156
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај TheNagual Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Јули.2015 во 16:18
"Tvojot cvrst slobodarski stav deka drzhavata ne smee da intervenira koga narkomanite go zagrozuvaat indirektno so sekundaren dim zdravjeto na site koi shto zhiveat okolu niv, mozhe da si go zakachish na zid i da bide samo za tvoja upotreba.

Ova e seriozna rabota koja gi tangira i te kako i lugeto koi zhiveat okolu nas i ne treba da se razmisluva sebichno vo nasoka na lichni niski strasti.

A toa deka jas ne zhiveam vo Makedonija, odnosno deka ti zhiveesh vo Makedonija mozhe na drug da mu go servirash kako i site tvoi drugi prikaski...jas znam i koj si i od kaj se logirash, poshto imam administrator na forumov sho mi kazhuva za se( ako me interesira sekako toa)."

Ако некој е приморан да го вдишува чадот од марихуана тоа е директна штета и се сложувам дека треба да биде санкционирано. Исто како што гласната музика во ниедно време треба да се сакнционира. Ама законот е таков да било какво конзумирање марихуана во било какви околности (дури и ако дуваш на ливада) се смета за кривично дело. Не мислиш дека тоа е малку дебилно и варварски?

Точно дека е сериозна работа. Но објасни ми, како тебе те тангира ако некој некаде што живее на 100 км од тебе си дува дома и не смета на никого??? Стварно неможам да разберам како тоа вооптшо влијае на тебе.

А чекај сеа ако знаеш кој сум и од каде се логирам значи ќе видиш дека сум во МК. И јас воопшто не се кријам, па да ме плашиш со твоите удбашки методи. (имал пристап до админ, јака муда) Сум објавувал текстови на темава потпишан со име и презиме. ЛОЛ
Кон врв
TheNagual Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 22.Август.2013
Статус: Офлајн
Поени: 156
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај TheNagual Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Јули.2015 во 16:44
Еве што кажа Мазак

"jas znam i koj si i od kaj se logirash, poshto imam administrator na forumov sho mi kazhuva za se( ako me interesira sekako toa)."

Ти свесен ли си дека ова е кривично дело? И за админот кој те информира и за тебе и за Телеком. Посебно за Телеком кој се обврзува да штити лични податоци на корисници на форумот.

Еве го дисклејмерот

Македонски Телеком се обврзува да ја почитува анонимноста и приватноста на своите корисници и посетители на ИДИВИДИ порталот. Македонски Телеком може да собира лични податоци на корисници/посетители само со нивна изречна согласност. Прибирањето на сите податоци од оваа интернет страна е во согласност со Законот за Заштита на личните податоци како и Правилникот за техничките и организациските мерки за обезбедување тајност и заштита на обработка на личните податоци Наведените податоци ќе се користат со цел информирање на корисникот, подобар увид и разбирање на потребите и барањата на корисниците на ИДИВИДИ, одржување на содржината и функционалноста порталот како и развој на можности за поквалитетно давање услуги. Македонски Телеком се грижи да ја овозможи безбедноста на вашите лични податоци. Податоци се грижливо чувани од губење, уништување, фалсификување и неавторизиран пристап.

Значи на форумов има невидено кршење на дисклејмерот на сајтов и на законот за заштита на лични податоци. И не верувам дека тоа е ограничено само на мене.

Па админи, ако другпат делите лични податоци гледајте да не го правите тоа со морони кои ќе ве издадат на првата кривина.

Ќе ја правиме ли голема работава?

Изменето од TheNagual - 12.Јули.2015 во 16:46
Кон врв
Mazak Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 24.Мај.2015
Локација: YesImSupercool
Статус: Офлајн
Поени: 629
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Mazak Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Јули.2015 во 03:34
Originally posted by TheNagual TheNagual напиша:

Еве што кажа Мазак

"jas znam i koj si i od kaj se logirash, poshto imam administrator na forumov sho mi kazhuva za se( ako me interesira sekako toa)."

Ти свесен ли си дека ова е кривично дело? И за админот кој те информира и за тебе и за Телеком. Посебно за Телеком кој се обврзува да штити лични податоци на корисници на форумот.

Еве го дисклејмерот

Македонски Телеком се обврзува да ја почитува анонимноста и приватноста на своите корисници и посетители на ИДИВИДИ порталот. Македонски Телеком може да собира лични податоци на корисници/посетители само со нивна изречна согласност. Прибирањето на сите податоци од оваа интернет страна е во согласност со Законот за Заштита на личните податоци како и Правилникот за техничките и организациските мерки за обезбедување тајност и заштита на обработка на личните податоци Наведените податоци ќе се користат со цел информирање на корисникот, подобар увид и разбирање на потребите и барањата на корисниците на ИДИВИДИ, одржување на содржината и функционалноста порталот како и развој на можности за поквалитетно давање услуги. Македонски Телеком се грижи да ја овозможи безбедноста на вашите лични податоци. Податоци се грижливо чувани од губење, уништување, фалсификување и неавторизиран пристап.

Значи на форумов има невидено кршење на дисклејмерот на сајтов и на законот за заштита на лични податоци. И не верувам дека тоа е ограничено само на мене.

Па админи, ако другпат делите лични податоци гледајте да не го правите тоа со морони кои ќе ве издадат на првата кривина.

Ќе ја правиме ли голема работава?


Na tri temi si me citiral gnoju ni eden narkomanski.

Ako ti se plache iskluchi se od forumot, isplachi se i povtorno logiraj se, naduvanko ni eden

Zemal tuka pishuva po 50 posta za Marihuana na tema za alkohol i ja sporeduva uporno-SPAM!
“Be content with what you have. You have enough to live a happy life.”
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 345
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,156 секунди.