IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Фотографија, камери и видео
  Активни теми Активни теми RSS - Закон за фотографирање
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Закон за фотографирање

 Внеси реплика Внеси реплика
Автор
Порака
kavadar66 Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 87
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kavadar66 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Закон за фотографирање
    Испратена: 04.Мај.2015 во 21:39
Добар ден,
гледам форумот замрел...
незнам дали и ќе одговоре некој, ама јас пак да си прашам:
Дали е регулирано правото на фотографирање на отворено, јавни површини и објекти, луѓе... во нашата Македонија. Регулирано мислам со закон, или виа напумпаните “ссјеК*рити“ створења си ги прават сами прописите?!?!?!?
Кон врв
Zoran K Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 3244
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zoran K Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Мај.2015 во 22:56
Dobro prasanje koe mislam nekolku pati sme go diskutirale na forumov.

Ne znam dali ima nekakov zakon za javno fotografiranje vo Makedonija kako sto ima copyright zakon vo drugite drzavi.

Spored onoa sto verojatno e univerzalno pravilo - toa sto e javno postaveno e dostapno za slobodno fotografiranje dokolku ne e posebno naznaceno deka istoto e zabraneto (obicno se raboti za objekti od posebna vaznost za drzavata, no sekako deka moze da se postavi i na privaten posed). 

Verojatno se interesiras dali toa moze da vazi i za javna zgrada vo gradot. Sansite za toa se ramni na nula, duri i koga vo nea e smestena nekoja stranska ambasada, a da ne zborime nekakva rabotna ili opstestvena organizacija. 

Od druga strana, platenoto obezbeduvanje na takviot objekt sekako deka kje regira na namernoto fotografiranje na zgradata (znaci celta na fotografIranjeto e tocno toj objekt) dokolku dobilo takvi instrukcii. Tie se plateni za toa, a dali postoi zakon ili ne sekako deka ne gi interesira. Duri i da nemaat nikakvo pravo na toa, ne e do niv da go rascistuvaat zakonot dokolku postoi praznina vo nego vo vrska so temava sto ja diskutirame. Tezinata kje padne na onoj koj fotografira da si go odbrani svoeto pravo (koe od druga strana isto taka verojatno ne e zakonski regulirano).  
Кон врв
evangeline Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Август.2011
Локација: Naxos
Статус: Офлајн
Поени: 6757
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај evangeline Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Мај.2015 во 23:28
Секој објект може да забрани да се фотографира (и да постави предупредување за истото). Баш пред некое време градоначалникот на Охрид имаше поставено таква забрана која што се однесуваше на општинската зграда.
Забрането е и сликањето на објектите на АРМ (од лично искуство овахи, хи...).
Најчесто и на други простории (згради, хали, било какви објекти) кај кои што се смета дека со самото сликање се загрозува безбедноста..
Колку што сум во тек, сеуште нема закон за фотографирање во РМ како што постои во некои земји..
Отворени површини (паркови, шуми и сл) смеат да се фотографираат се додека не ви излезе некоја горила, а тогаш можете да се убедувате до недоглед дали е дозволено сликање или не..

Внимавај кому му веруваш.
И ѓаволот еднаш беше ангел.


Being RICH
is not about how much you have,
BUT about how much you GIVE

Кон врв
kavadar66 Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 87
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kavadar66 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Мај.2015 во 08:05
Значи закон, од стилот : член бр. тиа и тиа, забрнаува или дозволува...;
запишан - НЕМА???


Изменето од kavadar66 - 05.Мај.2015 во 08:05
Кон врв
Alekxandar Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Јули.2012
Статус: Офлајн
Поени: 1029
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Alekxandar Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Мај.2015 во 07:38
Репетитори,компании,касарни,полициски станици,централи ...стратешки важни објекти се во зоната на забрането фотографирање.
Меѓутоа денес со техниката и технологијат многу е тешко нешто да се сокрие и да остани не снимено.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,344 секунди.