IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Здравје > Вежбање
  Активни теми Активни теми RSS - Идеална тежина
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Идеална тежина

 Внеси реплика Внеси реплика
Автор
Порака
Debelko Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 21.Март.2015
Статус: Офлајн
Поени: 2
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Debelko Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Идеална тежина
    Испратена: 21.Март.2015 во 23:44
Поздрав луге,темите на овој дел несто не се активни..
Висок сум 1,80цм,тезина 95.
Сакам да намалам килаза.Бев пратен на тестиранје од доктор све ми бесе во ред освен триглицеридите...Имам голема зелба и мотивација, но барам од вас некој накусо да ми објасни околу исхраната и везбанјето.
Ако несто треба плус слободно прасајте.
Се надевам дека некој ке ми помогне.
Писувам од конвертор извинете
Кон врв
fiks Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПРАВДОЉУБЕЦ

Регистриран: 18.Април.2005
Локација: Македонија
Статус: Офлајн
Поени: 24000
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај fiks Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Мај.2015 во 20:04
Имаше едни формули за пресмета за тежина и слично што ги учев на факултет, ако ги најдам, ќе ти ги презентирам.
Беа тој начини за пресметка на максимален процент на масно ткиво, оптимална тежина според висина на организам и слично, ама со повеќе параметри како репери, кои зависеа и од старост, пол, височина, начин на исхрана и слично.
Јас истите не ги земав многу во предвид од причина што ми беа некако апсурдни, и ако човек се водеше според нив требаше сите ние да изгледаме како Барви и Кен.

Најмногу денес се користи за некоја споредба висината во сантиметри и вторите две вредности ја даваат некоја идеална тежина.
Пример 180 со 80, првото е висина а второто тежина.
Ама и ова не секогаш може да се земе како нешто идеално.

За твојот случај Debelko 180 со 95 е премногу и треба да ослабеш, од тоа ќе имаш само корист, штета не.
Контролирај количество на калории, кое препоставувам во најголем дел ти доаѓа од јагленхидрати, или благо, грицки, мицки и слично.

Иначе јас сум поборник на LCHF начин на исхрана или Low Carb High Fat.
Овај начин на исхрана според мое мислење е најоптимален за огромен број од популацијата.
Ако те интересира ќе ти дадам линк од еден блог, па после ќе прајме муабет, што и како.
Само шлаг пена ќе бидеме.
Ни воздух,ни оган,ни вода,туку шлаг пена,
само шлаг пена ќе бидеме и можеби
неколку жолти ракии.

Кон врв
Орка Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 44574
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Орка Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Мај.2015 во 20:12
Да не мислиш на овој BMI(Body Mass Index) калкулатор


Упссс линкот.

Изменето од Орка - 04.Мај.2015 во 20:12
Кон врв
fiks Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПРАВДОЉУБЕЦ

Регистриран: 18.Април.2005
Локација: Македонија
Статус: Офлајн
Поени: 24000
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај fiks Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Мај.2015 во 20:13
И друга работа.

Секој човек има идеална тежина за некоја работа, активност и слично, од таа причина не има во сите големини и облици, овде ги исклучувам екстремните фази на гојазност.
За мене екстремната гојазност е тешко пореметување пред се на умот, или не знам како би рекол.

Еве ти еден линк за споредба на големини и облици на жени и тоа што можат да го вршат секоја поединечно, истото важи и за мажите, со некои мали разлики.
Имај во предвид дека тука староста е битен фактор.

Еве линкот 
Само шлаг пена ќе бидеме.
Ни воздух,ни оган,ни вода,туку шлаг пена,
само шлаг пена ќе бидеме и можеби
неколку жолти ракии.

Кон врв
fiks Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПРАВДОЉУБЕЦ

Регистриран: 18.Април.2005
Локација: Македонија
Статус: Офлајн
Поени: 24000
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај fiks Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Мај.2015 во 20:19
Originally posted by Орка Орка напиша:

Да не мислиш на овој BMI(Body Mass Index) калкулатор


Упссс линкот.
 

Тој е најкористениот, го знам ова, ама не сакав да го ставам тука од причина што е неточен и се темели само на два параметри и дава резултат што се нарекува индекс на телесна маса.

Индексот на телесна маса не отсликува ништо, од причина што тука не е сметана мускулната маса, масното ткиво и општата здравствена состојба на еден организам.
Ама може да се смета и се смета како еден општ параметар за која тежина треба да ја имаме, но самото тоа не кажува ништо за некого.
Само шлаг пена ќе бидеме.
Ни воздух,ни оган,ни вода,туку шлаг пена,
само шлаг пена ќе бидеме и можеби
неколку жолти ракии.

Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,172 секунди.