IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Образование > Наука
  Активни теми Активни теми RSS - Надбесконечно редење
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Надбесконечно редење

 Внеси реплика Внеси реплика
Автор
Порака
janevzoran1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 21.Јануари.2014
Статус: Офлајн
Поени: 129
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај janevzoran1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Надбесконечно редење
    Испратена: 16.Октомври.2014 во 22:06
Пред осум месеци, слушав на Радио Скопје, во ноќна програма, еден текст од еден познат Светски математичар, за парадоксите во математичката логика;

Спикерката текстот го читаше дваесет минути;

Во тој текст, прашањето за парадоксите во математичката логика беше разгледано од разни аспекти;

На крај, математичарот рече:

- Ова е потполн распад на математиката; Супер !!! Математиката ми станува се’ поинтересна и поинтересна; сега имаме ново големо поле за математички истражувања за да проблемот со парадоксите во математичката логика биде решен, на овој или оној начин;

* * * * *

Јас (Зоран Јанев) често повторувам: филозофијата, логиката, математиката, науката, …, се само многу убави игри;

* * * * *

Ние, душите од старата Земја, се’ уште (свесно, а не и надсвесно) не ја сфаќаме обичната бесконечност на просторот:

Ако просторот има крај: зарем понатаму нема ништо ?!?!?!

А ако просторот нема крај: па до каде ?!?!?!

Исак Њутн рекол: бесконечноста им ја оставам на Боговите за сфаќање;

* * * * *

Мене, пред триесет години, ми текна следнава работа:

Да речеме дека после бесконечноста има некоја надбесконечност (за која претходната бесконечност е само точка); па, и таа надбесконечност има своја надбесконечност (за која првата надбесконечност е само точка); и: до кога така ?!

До бесконечност;

А, ако секоја бесконечност има своја надбесконечност: значи целиот овој низ од надбесконечности, бидејќи е бесконечен, има своја надбесконечност од такви редења; и: до кога така ?!

До бесконечност;

(и т.н., и т.н.);
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18178
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Октомври.2014 во 03:44
janevzoran1 што е бесконечност (бескрај) ?
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Анастеа Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПИПИ долгиот чорап

Регистриран: 07.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 35441
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Анастеа Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Октомври.2014 во 10:22
Originally posted by janevzoran1 janevzoran1 напиша:


А, ако секоја бесконечност има своја надбесконечност: значи целиот овој низ од надбесконечности, бидејќи е бесконечен, има своја надбесконечност од такви редења; и: до кога така ?!


Надбесконечност = НАД + БЕЗ + КОНЕЧНОСТ = НАД + БЕСКОНЕЧНОСТ = ОКСИМОРОН


Кон врв
janevzoran1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 21.Јануари.2014
Статус: Офлајн
Поени: 129
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај janevzoran1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Октомври.2014 во 06:08
Originally posted by Анастеа Анастеа напиша:


Originally posted by janevzoran1 janevzoran1 напиша:


А, ако секоја бесконечност има своја надбесконечност: значи целиот овој низ од надбесконечности, бидејќи е бесконечен, има своја надбесконечност од такви редења; и: до кога така ?!


Надбесконечност = НАД + БЕЗ + КОНЕЧНОСТ = НАД + БЕСКОНЕЧНОСТ = ОКСИМОРОН
Анастеа, (искрено) твојот смисол за хумор е сличен на моите антивицови, и тоа е супер !

Изменето од janevzoran1 - 22.Октомври.2014 во 07:07
Кон врв
janevzoran1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 21.Јануари.2014
Статус: Офлајн
Поени: 129
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај janevzoran1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Октомври.2014 во 06:25
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

<span style="font-family: Arial, Helvetica, sans-serif; font-size: 15px; font-weight: bold; line-height: 21px; : rgb251, 251, 253;">janevzoran1</span> што е бесконечност (бескрај) ?Како што стои во мојот вовед на темава:


Исак Њутн рекол: бесконечноста им ја оставам на Боговите за сфаќање;

А Се' е Бог;

* * * * *

Јасно, ние (сите души (Бог(овите)) (надсвесно) знаеме Се';

Но, само еден прост пример:

Кога играчите и публиката СВЕСНО би знаеле дека некој фудбалски натпревар ќе заврши, на пример, 3:2, и играчите и публиката би седеле дома и би пиеле кафе (or whatever);

https://www.youtube.com/watch?v=diFYf0E8YSIКон врв
janevzoran1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 21.Јануари.2014
Статус: Офлајн
Поени: 129
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај janevzoran1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Октомври.2014 во 07:00
(напомена:

/Надбесконечно редење/ од /Надбесконечни редења/ е, пак, (обично) /Надбесконечно редење/ чии елементи се /Надбесконечни редења/);
Кон врв
Анастеа Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПИПИ долгиот чорап

Регистриран: 07.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 35441
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Анастеа Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Октомври.2014 во 11:00

Зоран, ич немав намера да те засмејувам, ниту да бидам хумористична.

Зошто оксиморон? Што значи бесконечност?
Ако бесконечност значи БЕЗГРАНИЧНОСТ, како можеш врз нешто што нема граница, да “редиш“ друго нешто?
Најпросто кажано, можеш ли да редиш (бесконечно) вода врз вода или воздух врз воздух? Без да користиш дополнителни садови, кои вештачки исцртуваат некои граници?
Без да се прелеат границите и да се стопат во едно цело, БЕЗГРАНИЧНО?
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18178
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Октомври.2014 во 23:33
Амин.

Бесконечното не е може да се надбесконачи. Не може да му се најде конецот за да му се додади нешто друго. голема насмевка

Затоа е бесконечно.
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,094 секунди.