IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Политика и вести
  Активни теми Активни теми RSS - Дали е можна граѓанска војна во Македонија?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Дали е можна граѓанска војна во Македонија?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  123>
Автор
Порака
Buggyman Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јуни.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1283
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Buggyman Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Дали е можна граѓанска војна во Македонија?
    Испратена: 12.Октомври.2014 во 11:10
Заев: Борбата на СДСМ и народот ќе одекне посилно од која било пушка,

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев од Куманово на обележувањето на Денот на антифашистичкото востание 11 октомври порача дека борбата која СДСМ ја води со народот ќе одекне посилно од која било пушка.

-Треба да знаат сите, дека на денот кога ја чествуваме првата пушка во Куманово и Прилеп, Македонија најавува една нова борба, но треба да обзнаниме јасно дека нема да дозволиме повторно пушките од минатото да ги ископаме, туку оваа борба ќе ја водиме со гласот на народот, којшто ќе одекне посилно од која било пушка, вели Заев.

-Денес нема слобода во Република Македонија, не можете слободно да се изразите, нема слобода на говор, Нема слобода на мисли, нема слобода на медиумите, нема правда и правичност, професорите не предаваат слободно, студентите и учениците не учат слободно, лекарите не лечат слободно. Денес во Република Македонија сите вредности на нормалниот свет се уназадени, додаде лидерот на СДСМ Зоран Заев.

По повод празникот, вo Собранието денеска напладне ќе биде врачена државната награда „11 Октомври“ за животно дело во областа на науката, уметноста, стопанството и другите дејности од јавен интерес на Македонија.
___________________________________________________________________________


Како основа за темата ја земав зјавата на Заев со која се создава поволна почва за политичка нестабилност (која веќе постои) и која се продлабочува. Се вратив со мислата во времето на СФРЈ и политичката криза 90-те кога на ваков начин се поделија народите и секој си одбра своја страна. Некој ќе рече, "сите сме Македонци" но дали и Шпанците беа шпанци кога идеолошки завојуваа, дали сите досегашни војни имаа некоја причина, идеологија? Секако, човековиот ментален склоп создава, креира страв од нешто или кон некофо кога не се вклопува со неговата идеа, идеологија, стратешка цел и.т.н.

Во моментов имаме создавање на тотално нетрпение помеѓу две политички идеологии, до каде не води сето тоа? Две страни гладни за власт, едната е спремна на се да ја сочува а другата води кон создавање на омраза кон секој кој ја подржува власта. Дали крајниот исход ќе биде кобен? поради политичка идеологија? Нивната неспособност за водење на една убава но малечка држава ја води кон пропаѓање само поради алчност а не патриотизам и желба да се помогне на народот!
Ве молам дајте ваше мислење, не кој е крив за состојбата туку ДО КАДЕ НЕ ВОДАТ неспособниве политичари!?
Homo homini lupus est...
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18176
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Октомври.2014 во 19:07
Што мислиш ти, како отварач на темава?
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Alekxandar Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Јули.2012
Статус: Офлајн
Поени: 1026
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Alekxandar Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Октомври.2014 во 19:28

Повеке нема идеологија,се работи единствено за личен интерес.
ВМРО е партија составена од бивши членови на сдсм,либерали,демоктрати...каде единствено можноста да се доберат до позиција,или да си обезбедат лична материјална корист е заедничка карактеристика мегу членството.
Сдсм е хејтерска партија ,исто така микс од членови на повеке партии ,на нив му се приклучуваат и оние стари членови на вмро кои се истиснати од нивната матична партија така да хејтот е неколкукратно зголемен.
Во ваква констелација на работите и ако на ова се земи фактот дека сме најмизерниот народ во Европа во Политичка,Социолошка и Културолошка смисла можиш спокојно да си спиеш бидејки нема граганска непослушност, нема штрајк,а војна ке има во 2654 и тоа меѓугалактичка.....
Кон врв
Buggyman Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јуни.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1283
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Buggyman Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Октомври.2014 во 22:23
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Што мислиш ти, како отварач на темава?Јас дадов свое мислење а вие ако имате пoвелете...

Сепак ова е моето мислење:Во моментов имаме создавање на тотално нетрпение помеѓу две политички идеологии, до каде не води сето тоа? Две страни гладни за власт, едната е спремна на се да ја сочува а другата води кон создавање на омраза кон секој кој ја подржува власта. Дали крајниот исход ќе биде кобен? поради политичка идеологија? Нивната неспособност за водење на една убава но малечка држава ја води кон пропаѓање само поради алчност а не патриотизам и желба да се помогне на народот!
Homo homini lupus est...
Кон врв
Ninja 35 Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 24.Февруари.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 17840
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Ninja 35 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Октомври.2014 во 07:58
Кај нас не можеш да извадиш илјада луѓе на штрајк а не пак некој да војува...
Имало еден куп повоинствени изјави досега па немало никакви реакции, па така нема ни од ова да има нешто....
Плус...јас сум за СДСМ, жена ми е за ДПМНЕ...татко ми за ДПМНЕ, мајка ми за СДСМ....и што сега,кој со кога ќе војува ????
Хушкачи и преувеличувачи имало одсекогаш и секогаш ќе има, само за овој народ треба нешто многу повеќе, овој народ има висок праг на толеранција....
Единствен облик на граѓански конфликт може да има само помеѓу македонското мнозинство и исламската популација која тежнее кон окрупнување и спојување во Голема држава...се друго е фикција...


Кон врв
Анастеа Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПИПИ долгиот чорап

Регистриран: 07.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 35441
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Анастеа Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Октомври.2014 во 09:51

Можна е, ама само теоретски. Практично - НЕ. Барем јас не верувам.

Логично е да си помисли човек, дека на толкава закрвеност помеѓу двата спротивставени политички табори, еден ден тензијата ќе експлодира и ќе доведе и до физички борби помеѓу браќа, комшии, колеги, братучеди... од различни партии. Логично е, ама сепак мислам дека борбите ќе си останат само на борби на вилици, борби на суети и борби за власт, позиција и пари.

И можеби по некој инцидент тука-и-таму, некоја кафанска тепачка зачинета со алкохол и желба на комшијата да му умре козата...


Кон врв
којсумјас Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4537
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај којсумјас Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Октомври.2014 во 17:18
Не ми е баш јасна поентава на темава...
ама ако се мисли буквално, како што е поставена...
значи нема врска, каква војна какви глупости...
убаво си кажа Александар...
нема тука политички опции....
сите се они исто уствари....
кој против кого бре, глупости...
нема тука политичка идеологија, во суштинска смисла на зборот...
денес ВМРО утре СДСМ...
задутре СДСМ, ден потоа ВМРО...
каде имаат ќар, таму ќе одат...

Боцевски против Боцевски...
бивало ли тоа, ааааа...намигнување


Кон врв
Анастеа Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПИПИ долгиот чорап

Регистриран: 07.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 35441
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Анастеа Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Октомври.2014 во 08:56

Ма каква идеологија. Ниту има веќе идеологија, ниту пак будали кои би гинеле за идеали.
Тие времиња се неповратно поминати.
Нема кој да се крене на штрајк дури и кога директно им се загрозува материјалната живеачка, а не пак војна за идеологија или за некои повисоки државни интереси.
Единствено може да се сконтраат во некоја мини војна, доколку дојде до некои протести, па контрапротести... Да се наелектризираат двете групи, па да се замаваат со боксови, клоци, транспаренти и партиски сендвичи...

Боцевски против Боцевски... смеење

Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18176
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Октомври.2014 во 22:29
Подалеку од ѓаволска дружба!

Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Шилегов: Ако Груевски не сака да замине од власта по мирен пат, ќе замине на друг начин


„СДСМ евентуалните преговори ги гледа како последна шанса Никола Груевски цивилизирано да замине од функцијата што ја обавува и последна шанса Република Македонија цивилизирано да ја промени својата власт. Доколку Никола Груевски не сака да замине вака, ќе замине на друг начин“, изјави денеска Шилегов.


Ако може господинот Шигелов да ја објасни својата закана, кој е тој ДРУГ НАЧИН бидејќи според рејтингот и изборните резултати кај мнозинството на народот најпопуларни се ВМРО-ДПМНЕ и Груевски. Како тоа Шигелов планира нецивилизирано да го тргне сегашниот премиер од неговата позиција? Со атентат? А како тоа нецивилизирано да ја превземе власта, со државен удар
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
zagor Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Уникатен песимист

Регистриран: 27.Септември.2007
Локација: Congo
Статус: Офлајн
Поени: 12849
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zagor Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Октомври.2014 во 23:30
..izbori ke ima pa posle toa se e mozno.газење од смеење
...zagor e ziv,se drugo e laga.
Кон врв
Ninja 35 Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 24.Февруари.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 17840
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Ninja 35 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Ноември.2014 во 19:45

Еве...додека Вие се спремата за војна со Заев, некој друг се спрема за тивка узурпација на територијата на Република Македонија...

ГАРДАТА НА ИЛИРИДА ПАТРОЛИРА?

Со соопштение се огласи т.нар. „Гарадата на Република Илирида“ во кое се наведува дека од синоќа на полноќ патролира секаде каде што живее албанско население и дека т.нар. албанска територија веќе нема да биде оставена без обезбедување.

Како што стои во соопштението, што го пренесе Алмакос но и други медиуми на албански јазик во Македонија, Штабот на гардата ќе бил активен на целата територија на т.нар. Република Илирида, односно ќе формирале обезбедување во градовите кои припаѓаат на Илирида. 

- Целта на Гардата ќе биде конфронтација со луѓето што ги продадоа албанските национални интереси. Република Илирида заедно со својата гарда сега е реалност и ќе дејствува во согласност со новиот закон, односно привремени закони додека не се реши конечниот статус на територијата во согласност со Женевската конвенција.Ве замолуваме кога гардата ќе ги исполнува наредбите да бидете љубезни, бидејќи се` ќе биде во полза на населението во РИ, без оглед на неговата национална, верска или расна припадност, стои во комуникето соопштението потпишано од извесен „генерал“ Хамди Ндрецај - Пантери (пантер). 

На 18 септември годинава, Невзат Халили и уште 30 луѓе кај споменикот на Скендер Бег во Скопје прогласија т.нар. Република Илирида, која, како што тогаш рекоа организаторите, опфаќа територија од Струга па се` до Куманово.(В.Т.)

Кон врв
svetosparki Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 27.Октомври.2013
Статус: Офлајн
Поени: 694
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај svetosparki Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Ноември.2014 во 18:30
SO ovakvi SELJACISTA,tesko da prhne nesto Gragansko,a kamoli vojna...

Кон врв
Alekxandar Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Јули.2012
Статус: Офлајн
Поени: 1026
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Alekxandar Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Ноември.2014 во 10:47
[QUOTE=svetosparki] SO ovakvi SELJACISTA,tesko da prhne nesto Gragansko,a kamoli vojna...

Хааахахаа....многу убаво кажано
Кон врв
Buggyman Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јуни.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1283
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Buggyman Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Март.2017 во 10:09
Originally posted by Buggyman Buggyman напиша:

Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Што мислиш ти, како отварач на темава?Јас дадов свое мислење а вие ако имате пoвелете...

Сепак ова е моето мислење:Во моментов имаме создавање на тотално нетрпение помеѓу две политички идеологии, до каде не води сето тоа? Две страни гладни за власт, едната е спремна на се да ја сочува а другата води кон создавање на омраза кон секој кој ја подржува власта. Дали крајниот исход ќе биде кобен? поради политичка идеологија? Нивната неспособност за водење на една убава но малечка држава ја води кон пропаѓање само поради алчност а не патриотизам и желба да се помогне на народот!


2014 - 2017
Homo homini lupus est...
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  123>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,125 секунди.