IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Уметност , култура и традиција
  Активни теми Активни теми RSS - IN MEMORIAM..
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

IN MEMORIAM..

 Внеси реплика Внеси реплика страница  123>
Автор
Порака
trampolina Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 26.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 7
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај trampolina Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: IN MEMORIAM..
    Испратена: 29.Август.2008 во 08:39
 
 
Prrijatele, imaj vecen mir i vecna slava... Bese odlicen akter, od tebe dobrva se ocekuvaa golemi akterski potfati, i bese najubaviot od site koi se kacile na sticite koi nesto znacat vo Makedonija...

tekstot od denesen Utrinski
Последен збор

Бошко Бозаџиевски

1981-2008, актер

Во вторникот во не сосем разјаснети околности почина 27-годишниот македонски актер Бошко Бозаџиевски. Публиката младиот актер најмногу го памети по улогата во првата македонска догма, филмот „Боли ли?“ на Анета Лешниковска. Во овој филм заедно со Милијана Додевска остварија една откачена љубовна сцена, која беше многу успешна и впечатлива, па дури и заслужна за Наградата за иновативност, која филмот ја освои на Фестивалот на Бермудските острови.

Бошко Бозаџиевски е од Гевгелија. Отпрвин беше на студии по книжевност за потоа да премине на актерство. Иако лани дипломираше, сепак, Бозаџиевски има доста улоги зад себе. Со Битолскиот театар учествуваше во претставата „Осмо светско чудо“, а во Скопје во Драмски и во МНТ играше во „Сон на летната ноќ“, „Сите лица на Петре М. Андреевски“, „Делириум за двајца“. Инаку, Бозаџиевски остана поврзан и со книжевноста, па така, во новиот број на „Маргина“ во рамките на младата македонска проза може да се прочита неговиот расказ „Во потрага по мирен сон на еден искомплексиран идиот“. Имаше Бозаџиевски уште многу што да каже... (С.У.)
 
 


Изменето од Andjelina - 27.Април.2010 во 23:56
Кон врв
ПодВодно Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 09.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 7391
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ПодВодно Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Август.2008 во 13:32
"Many of us go through life feeling as an actor might feel who does not like his part, and does not believe in the play." (Mignon McLaughlin)

... но сепак ...
Кон врв
alan ford Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Techno thief

Регистриран: 02.Март.2008
Статус: Офлајн
Поени: 10782
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај alan ford Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Август.2008 во 13:57
zalno..bog da go prosti
I vrag može citirati Sveto pismo za svoje potrebe.
Кон врв
neo_wmaster Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Angel of Death.

Регистриран: 29.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 660
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај neo_wmaster Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Август.2008 во 18:13
R.I.P.
I love Daphne Millbrook.
Кон врв
super babicka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 18.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 348
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај super babicka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Септември.2008 во 00:58
Neka mu bidat otvoreni rajskite porti.
Кон врв
sugare Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 17.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 8
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај sugare Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Октомври.2008 во 08:09
najubaviot covek(vo sekoja smisla)...eh, izglea taka e sekogas, ne gi zasluzuvame takvite lugje...ne mi se veruva oti nema da te vidam povtorno bratmi. I da...boli
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Октомври.2008 во 09:33
А од што почина?
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
sugare Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 17.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 8
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај sugare Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Октомври.2008 во 07:07
o kutar JackTheBiscuit...mora da e super covek da e povrsen, plitok i zloben...taka se prezivuva najlesno denes. Ova e verojatno informacija od prva raka...t.e od prvata teta-komsijka. Inaku i po mediumi imase deka e potvrdeno deka umre od nasilna smrt...da, ubien, podobro receno. Istragata e vo tek i ne se znae povekje (nitu bi sirel tracevi, za trac-gladnite biskviti i sl. "Jackovi")...mada se zbori i cinam ima osomniceni. Najdeni se tragi od nasilstvo (koi upatuvaat deka se raboti verojatno za profesionalec). Inace po autopsijata osven alkohol i apaurin (koi bea najdeni do Bobi, i lesno moze da se podmetnati), vo krvta ne se najdeni nikakvi tragi od drogi...najmalku teski. No neka ne se sekiraat ljubitelite na socni tracevi...ete, ima mesto za sekakvi pretpostavki...e sea nema droga vo krvta, ke se najde nekoj drug mrsen porok...po fast food kuloarite koi rabotat 24 saata

Изменето од sugare - 19.Октомври.2008 во 07:12
Кон врв
sugare Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 17.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 8
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај sugare Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Октомври.2008 во 08:22
...тие што го знаеја знаат дека ниту би се самоубил, ниту се дрогираше со тешки дроги...човек со таква животна енергија, харизма, талент, ерудиција (заврши два факултета паралелно - компаративна книжев. и драмски фак.)... чудесна комбинација на детска невиност и градски "TOP DOG"...избалансирана вертикала и хоризонтала (душа и тело)...за неговите 28 години имаше доста пропатувано, што географски што духовно...дипломираше пред скоро време а векје имаше неколку улоги по кој ке остане запаметен (последната, "Сите лица на Петре М. Андр." мислам дека ке ја паметат по него...на пр. сцените со бабарите или Кирил се незаборавни), улогата во филмот "Боли ли" (со култната секс сцена). А од септември почнуваше како редовен вработен во МНТ/Драмски...Такво дете тешко се раѓа, а уште потешко умира. Да, беше алфа машко, е*ачиште, голем другар, професионалец и сестран уметник (негова песна-поезија беше сврстена во Белградско издание-аналогија на современа балканска поезија...единствен од Македонија). И покрај се беше скромен (а заработуваше повеќе од повеќето негови колеги), искрен и отворен. Затоа го имаше тој меланхоличен поглед и куп другари...И да, беше навлечен...на љубов. Љубеше ко што живееше...бестрашно, безрезервно и без калкулации. Не се штедеше. Тоа и му пресуди. Не осеќам ниту жал ниту презир кон него...единствено завист...и благодарност
Кон врв
sugare Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 17.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 8
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај sugare Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Октомври.2008 во 09:19
еј Б.Б., златно дете...такви ко тебе или Тоше рецимо (само што ти заврши пред да почнеш (за кариера мислам)), не виреат долго тука. А само и тука можат да никнат. Најубавите цветови растат во најсмрдливите мочуришта, знаеме.
И логично, талентираните и "посебните", доколку си дозволат таков луксуз да умрат млади...ги прогласуваме за џанкери (ако векје неможат да се искористат за selfpromotion, правење и перење кеш, цркви, итн.).
еј братми...ако има мрежа/рутер во рајот (или пеколот, кај и да си), читај: Те убија, и на сите ни олесна, оти покрај тебе ја осекјавме (ма беше видлива, апла) сета наша грдотија. Мада ти не дозволи никогаш некој покрај тебе да се осети down, грдо (изиграваше кловн, се шо треба), ниту беше возможно покрај таа количина на љубов и невиност со која зрачеше (и не хранеше,без да знаеме оти те јадеме тебе самиот)...И сега си ни мезе, уз пиво...од кафе "У", Гeвг, до "Сопотско". Прости брат.
   
Кон врв
kejt-d-grejt Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 6228
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kejt-d-grejt Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Април.2009 во 20:04
ДУШКО ПОПОВ е вистинскиот James Bond задоволство
 
 
 
Роден е во богата Белградска Трговска фамилија во 1912.
Имал солидно образование, зборувал течно англиски, француски, италијански и германски јазик ( и плус цео свет го разумел оти знаел и српскиплазење)
неговиот пријател Johnny Jebsen кон крајот на триесеттите почнал да работи за германскиот Abwehr, па му понудил да работи за нив и на Дуле. Овој прифатил, но од секогаш бил антигермански расположен, па брзо потоа почнал да работи и за британската М15 како двоен агент.
Подоцна го наговорил и Jebsen да работи за британците, но него Германците го откриваат и го убиваат.
Преку Попов, британците им сервирале уверливи, но неточни податоци на Германците за нивната воена сила и планови.
Се смета дека и нападот на Перл Харбур го открил, но Британците оваа информација не ја сфатиле сериозно.тага
 
Бил многу близок пријател на Јан Флеминг, кој инспириран од него го создал ликот на суперагентот James Bond
 
 
 
Кон врв
kejt-d-grejt Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 6228
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kejt-d-grejt Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Април.2009 во 20:14
Вo 1974 ги објавил своите мемоари во книгата
,, Шпиун - контрашпиун,,
која познатиот писател Graham Green ја прогласил за најдобрата книга за шпиунажа воопшто
 
Се прашувам дали е преведена кај нас???збунетост
Кон врв
kejt-d-grejt Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 6228
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kejt-d-grejt Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Април.2009 во 08:43
Јан Флеминг напишал вкупно 12 романи и две збирки кратки крими приказни за тајниот агент James Bond, инспириран од догодовштините на дечково од соседството, а пред својата смрт во 1966г., ги продал авторските права на филмските продуценти Harry Saltzman i Albert Broccoly, кои на нив поштено заработиле
 
 цурицава со цигарава како го гледа.... љубов - потполно ја сфаќамплазење

 
Изменето од kejt-d-grejt - 18.Април.2009 во 08:45
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Април.2009 во 08:52
Имав некое пречуствоголема%20насмевка. ама не бев 100% сигурна. Самочовек од овие краишта може да влезе во такви заврзлами и пак да остане нормален  и жив. Кај го можат тоа англичаните. Ним не им циркулира топла крвизненадување
А за плавушаватага, па тргнија од тамуцрвенеење ја расипува сликатанамигнување


Изменето од mamamd - 18.Април.2009 во 08:53
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  123>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,109 секунди.