IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Бизнис и економија
  Активни теми Активни теми RSS - 18 000 денари плата во бесцаринска зона
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

18 000 денари плата во бесцаринска зона

 Внеси реплика Внеси реплика страница  12>
Автор
Порака
paracetamol Кликни и види ги опциите
Група
Група


Регистриран: 11.Ноември.2012
Статус: Офлајн
Поени: 71
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај paracetamol Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: 18 000 денари плата во бесцаринска зона
    Испратена: 12.Април.2014 во 12:31
Pukna na videlina vo nekolku zoni niz drzavata deka platite bile vistinski od 18 000 do 22 000 denari za opsht rabotnik i nad 25 ooo denari za sluzbenicite. Ama site sto rabotat vo zonite ne zemaat poveke od 9000 denari. Za ova ima milion dokazi. E sega kade e razlikata na parite?
Razlikata od parite ja zemaat investitorite na fabrikite,odnosno 50% od sekoja plata ne se isplaka na rabotnicite, tuku se zadrzuva od strana na sopstvenicite na kompanite kako nagrada deka investirale tokmu vo Makedonija.
Ovaa suma e zagarantirana vo rok od 5 godini od strana na visoki clenovi na VRM.
Prasanjeto e dali poslem 5 godini ke mu se isplatuva cela plata na rabotnicite niz zonive ili ke si ostane kako sto e sega?
Кон врв
sikter Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Јули.2007
Статус: Офлајн
Поени: 650
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај sikter Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Април.2014 во 13:06
e pa dobro e, shto sakaat povekje!

...polovinata , koga ke idat u penzija ke im ja dadat,....odednash i toa!

...+ redovna penzija , jasno.да
Кон врв
Alekxandar Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Јули.2012
Статус: Офлајн
Поени: 1029
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Alekxandar Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Април.2014 во 16:25
paracetamol
Prasanjeto e dali poslem 5 godini ke mu se isplatuva cela plata na rabotnicite niz zonive ili ke si ostane kako sto e sega?
_________________________________________________________

Па се предпоставува дека по 5 години бизнисот со органи ке биди уште по доходовен и со секој дониран бубрег ке добиваат една година плата во висина од 18 463 до 21 685 ден.
Ке можат да си купат солиден телефон со парите шо јас сум многу против бидејки сметам дека луксузот го расипува духот кај народот.
Кон врв
paracetamol Кликни и види ги опциите
Група
Група


Регистриран: 11.Ноември.2012
Статус: Офлајн
Поени: 71
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај paracetamol Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Април.2014 во 20:14
Originally posted by sikter sikter напиша:

e pa dobro e, shto sakaat povekje!

...polovinata , koga ke idat u penzija ke im ja dadat,....odednash i toa!

...+ redovna penzija , jasno.да


Mislev mu rekoja deka ke imaat redovna penzija dodeka se tie tuka.....
Ama sega sto se slucuva?
2000 rabotnici * 9000 denari = 18 000 000den.(300 000evra)
Znci investitorite samo na rabotnicite dobivaat eksploataciona dobivka od 300000evra mesecno.
E seha 300 000* 12 mesecitri i pol milioni evra godisen prihod bez nikakva zaguba.
Zosto vladata mu dava po 3,6 milioni evra samo na edna firma(da ne zboruvame deka se desetina) znaci 30 milioni evra godisno, bez da srabotat nisto, a toa ne go dobivaat domasnite firmi?

A penzija mu rekle ke zemat po 8000 den i toa zagarantirani na site sto ke se penzioniraat od logorite na feudalizmot,ops pardon.... bescarinskite zoni.

Изменето од paracetamol - 13.Април.2014 во 20:15
Кон врв
zagor Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Уникатен песимист

Регистриран: 27.Септември.2007
Локација: Congo
Статус: Офлајн
Поени: 12849
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zagor Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Мај.2014 во 00:26
http://novatv.mk/index.php?navig=8&cat=2&vest=14039

..velis 18 000 denari.Pa dobro gi plakale be.
Dzabe raboti dzabe ne sedi...
JADI BUREK.голема насмевка
...zagor e ziv,se drugo e laga.
Кон врв
novace Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Август.2007
Статус: Офлајн
Поени: 3066
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај novace Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Мај.2014 во 01:10
Originally posted by zagor zagor напиша:

http://novatv.mk/index.php?navig=8&cat=2&vest=14039

..velis 18 000 denari.Pa dobro gi plakale be.
Dzabe raboti dzabe ne sedi...
JADI BUREK.голема насмевка

Читам и не се чудам и секако и не се потресувам..оти се е во рамките на шпекулација...
ОТИ нема валидни докази НИКОЈ приложено овде...со кои ќе се докаже она што се „шушка„..овде.
А и додатно прашање..ДАЛИ некој е насила таму одведен , за  да работи таму..или се е на доброволна основа!?.
Доста интересно..и ЖАЛНо...доколку е навистина така.
А од друга страна имаме „урамени„ не-работници кои шетаат по раскрсници...и чекаат у-плата на секој први..за НЕработа.
Оти..немало доволно место , каде тие требало да „седат„ ...во буквална смисол на зборот.
намигнување


Изменето од novace - 14.Мај.2014 во 01:11
Не сум доктор , ама стално сум опкружен со пациенти
Кон врв
gonzo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Мачкозил

Регистриран: 04.Декември.2008
Локација: У дневну
Статус: Офлајн
Поени: 3137
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај gonzo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Мај.2014 во 14:21
Платите во Ван Хоол во ТИРЗ се околу 18000. Чисто како информација околу тезите поставени погоре. 
You have the right to remain silent. Anything you say will be misquoted, then used against you.
Кон врв
zagor Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Уникатен песимист

Регистриран: 27.Септември.2007
Локација: Congo
Статус: Офлајн
Поени: 12849
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zagor Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Јуни.2014 во 23:46
...ima edna firma ne znam kako se vikase ama se falese deka davala plata 20% pogolema od prosecnata plata vo makedonija...onaa minimalnata... koja vladata ja utvrdi na bezmalku pola bure benzin ili tri "rala" patiki.Gnasno. доста е
...zagor e ziv,se drugo e laga.
Кон врв
paracetamol Кликни и види ги опциите
Група
Група


Регистриран: 11.Ноември.2012
Статус: Офлајн
Поени: 71
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај paracetamol Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Август.2014 во 18:30
Sega koj saka mozi da raboti kaj grcite i za 6000 denari,ama istata politika na BC. Puknavme od rabota ,i toa e toa.....
Sindikatot e po ramka na sekoja vlada,taka da nema nadez.
Кон врв
paracetamol Кликни и види ги опциите
Група
Група


Регистриран: 11.Ноември.2012
Статус: Офлајн
Поени: 71
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај paracetamol Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Август.2015 во 23:14
Kromber i subert plata 9600den
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18198
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Август.2015 во 01:31
Не навлегувам во висината на платите и дали тие се доволни (ако ме прашате мене, тие никогаш не се доволни), но би сакал да кажам една реченица за тоа како се одредуваат платите било каде во светот:

Платата е толкава за колку што ќе се сложат работниците да работат.

Ако работните места во фабриките се пополнети за толкава надница значи има луѓе кои се подготвени да работат за толку пари. Ниту една фирма нема да плати повеќе од тоа.

Кога со време ќе се отворат повеќе фабрики и невработеноста ќе се намали до толкава мера што фирмите ќе мора д а се наддаваат со надниците за да обезбедат работна рака, тогаш пропорционално ќе се зголемуват и платите.

Тоа е капитализам и слободна размена на трудот. 


Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
evangeline Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Август.2011
Локација: Naxos
Статус: Офлајн
Поени: 6755
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај evangeline Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Август.2015 во 03:10
Само што ние нема да бидеме живи да го видиме тоа...


А за едно нешто си и во право и не си.
Во Македонија има луѓе кои се ПРИНУДЕНИ да работат за 9600 затоа што е подобро нешто да работат, отколку ништо. 
Трошоците за живот постојано се зголемуваат, а луѓето имаат деца, жена. Цело семејство..
Да не беа принудени, не би работеле. 
Ама можеш сега филозофски да настапиш - дека никој не те принудува на ништо, сам прифаќаш. 
Да, никој не те принудува (физички), те принудува моменталната состојба и трошоците што секојдневно се зголемуваат...
Внимавај кому му веруваш.
И ѓаволот еднаш беше ангел.


Being RICH
is not about how much you have,
BUT about how much you GIVE

Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18198
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Август.2015 во 06:03
Не сакам да филозофирам, не оправдувам и не тешам… не продавам хуманизам и етика, не велам дека се сложувам, ниту напаѓам…  говорам гола вистина која почнала со првата размената на трудот:

Никој не те плаќа колку што ти треба или колку што сакаш, туку колку што е пазарната цена за твојот труд.

Тоа е истото оноа што важи и во обратната насока:

Никогаш на пазар не плаќаш за продуктот колку што ќе си посака продавачот, туку колку што е пазарната цена.

Тоа е капитализам.И да, точна е старата мудрост која вели подобро џабе работи отколку џабе да седиш. Тоа сум го искусил на сопствена кожа.

Исто така точна е и онаа стара мудрост која вели никогаш не вели никогаш. И тоа сум го искусил на сопствена кожа.

Изменето од Messenger - 20.Август.2015 во 06:10
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Zdravko81 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 24.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1615
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zdravko81 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Август.2015 во 09:12
Originally posted by paracetamol paracetamol напиша:

Kromber i subert plata 9600den
имам внук таму, зема 13 500 основна а ако работи и саботи стигнува до 17 000. платата е според работното место... и работата која ја врши таму.
Only GOD Can Judge Me
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  12>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,109 секунди.