IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Патувања...
  Активни теми Активни теми RSS - Некои од најубавите реки низ светот
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Некои од најубавите реки низ светот

 Внеси реплика Внеси реплика
Автор
Порака
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 103517
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Некои од најубавите реки низ светот
    Испратена: 04.Април.2014 во 17:15

Најубавите реки во светот


Пред вас се десет од најубавите речни пејзажи во различни земји.Да уживаме во ова чудо на природата заедно!

Уникатно природно богатство на Колумбија, е реката Кано Кристалес . Таа „цвета“ во пет бои: жолта, сина, зелена, розова и црвена.

Амазон  се протега меѓу еден од најживописните речни сливови на планетата.

Најголемата река во САД Мисури е главен извор на вода за целата земја. Во државата Северна Дакота во реката Мисури се влева  познатата река срце (Heart River), и не е тешко да се погоди, реката со романтично име го формира најубавиот  „природен  Валентајн” во светот.

Реката Футалеуфу, која тече низ Аргентина и Чиле, привлекува рафтинг ентузијасти од целиот свет во тиркизните води.

Лена – најголемата река во целиот североисточен регион на Сибир има  природна и неверојатно убава геолошка формација.

Замбези со водопадот Викторија, благодарение на политиката за заштита на животната средина на Зимбабве, останува едно „катче“  во кое што  дивината се открива во сета своја величественост. Околу два милиони луѓе годишно ја посетуваат реката, за да уживаат во прекрасната панорамска глетка на водните акробации.

Реката Нил, нарекувана кралица на реките, е најдолгата река на нашата планета. Таа извира во северниот дел на Африка и поминува илјадници километри до Средоземното Море, каде што се влева.

Од почеток до крај најживописниот Дунав тече низ териториите или на границата на 10 држави. Реката е инспирација за многу уметници од европската култура.

Хорсшу бенд (Horseshoe Bend) во Аризона е светски природна знаменитост, формирана од карпите и водите на реката Колорадо.

Убавата реката Јангце во Кина физички и културно ги  дели Северот и Југот на поднебесните.Изменето од Valerija - 24.Септември.2017 во 14:11
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 103517
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Април.2014 во 17:59
Поврзана слика

Волга,Русија


Изменето од Valerija - 17.Март.2019 во 20:06
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 103517
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Мај.2014 во 21:16
Кањо Кристалес – најубавата река на светот!

Реката која можете да ја видите на овие неверојатни фотографии се вика Кањо Кристалес, и е една од најживописните и неверојатни реки во Колумбија, па и во светот.

Во оваа река може да се види цел спектар на бои, од жолта и зелена, па се’ до сина, црна и изразито црвена. Црвената боја на оваа река е толку впечатлива поради тревата која расте на нејзиното дно (Macarenia clavigera).


Реката ја викаат и „Река на пет бои“ или „Течно виножито“, како и „Реката која тече во рајот“. Но, најчестата титула која и’ ја доделуваат посетителите е – најубавата река на светот!

Реката Кањо Кристалес изгледа токму како некое место од приказна од Библијата. Всушност, во текот на годините, оваа река по ништо не се разликувала од останатите реки во Колумбија.Сепак, во краток период секоја година, во оваа река се случува експлозија на бои!

Билката Macarenia clavigera во точно одреден период, во текот на смената на сушниот и влажниот период на годината, цвета со неверојатни и прекрасни црвени цветови. За сликата да биде уште поубава, има и жолт и зелен песок на речното дно, и сина вода и илјадници нијанси помеѓу сите овие бои.


Оваа река порано била недостапна за туристите поради герилските судири во Колумбија. За посети е отворена дури во 2009 година.Изменето од Valerija - 21.Март.2018 во 21:13
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 103517
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Ноември.2014 во 21:39

Реката Канњо-Кристалес, КолумбијаИзменето од Valerija - 04.Ноември.2014 во 21:40
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 103517
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Февруари.2015 во 18:05

ФОТО: Дали е ова најубавата река во светот?


Кањо Кристалес во Колумбија одамна се наоѓа на листата на најубави реки на нашата планета. Позната под името „течно виножито“, оваа спектакуларна река се претвора во калеидоскоп од бои, благодарение на слатководните билки во специфичната област Сјера де ла Макарена.Помеѓу краткиот период меѓу сушната и дождливата сезона – од јули до ноември – мовот, водните растенија и коралите и даваат неверојатен изглед. Туристите ја окупираат секоја сезона за да уживаат во погледите на зелените, сините, црвените и жолтите нијанси, а локалните жители велат дека најубаво изгледа веднаш по дождовите.Речното дно на реката е богато со седименти постари од 1 милијарда години кои исто така се заслужни за интересните бои. До Кањо Кристалес не може да се стигне со автомобил, туку пеш и тоа преку националниот парк Макарена.

Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 103517
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Јуни.2015 во 15:08

Прошетајте се по течението на најубавата река во светот


Реката Соча во Словенија се смета за најубавата река во светот. Нејзиниот епитет „Смарагдна убавица“ во целост ја опишува бојата на реката, која е една од ретките реки кои ја задржуваат таквата боја низ целото течение.


Соча била инспирација за неколку песни од познати автори, меѓу кои „Реки“ од италијанскиот поет Џузепе Унгарети и „За Соча“ од Симон Грегориќ, песна која се смета за ремек-дело во словенечката поезија.Реката е долга 138км, а со нејзината убавина може да се пофалат и Италијанците. Претставува вистински предизвик за фотографите кои доаѓаат од целиот свет за да направат прекрасни пејзажни фотографии, доловувајќи ја вистинската боја на реката.

Погледнете ги следните фотографии и уживајте во убавината на река Соча.

Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 103517
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Јули.2015 во 09:22

Реката Кано Кристалес, Колумбија


Изменето од Valerija - 08.Јули.2015 во 09:23
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 103517
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Декември.2015 во 08:43

Сината река, Гренланд

Реката се создава од глечерите кои се топат и формата ја менува секоја година, но секогаш е едно од најдобрите места за кајакарење – кристално чиста вода под бела површина.

10te-najubavi-gletki-kreirani-od-sneg-i-mraz-25.jpg

10te-najubavi-gletki-kreirani-od-sneg-i-mraz-26.jpg

10te-najubavi-gletki-kreirani-od-sneg-i-mraz-27.jpg

Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 103517
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Септември.2017 во 14:12
Резултат со слика за photos of   река нил


Нил,Египет


Изменето од Valerija - 17.Март.2019 во 20:04
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 103517
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Март.2019 во 20:03

Реката Рио Тинто, Шпанија


Реката е позната по нејзината црвено портокалова боја, која потекнува од железото кое се раствора во водата од скоро 5000 годишната рударска активност.

Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,172 секунди.