IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Патувања...
  Активни теми Активни теми RSS - Атрактивни водопади ширум светот
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Атрактивни водопади ширум светот

 Внеси реплика Внеси реплика страница  123>
Автор
Порака
evangeline Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Август.2011
Локација: Naxos
Статус: Офлајн
Поени: 6751
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај evangeline Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Атрактивни водопади ширум светот
    Испратена: 11.Ноември.2011 во 19:46
Agua Azul
Кон врв
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 87800
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Февруари.2014 во 09:33

Волшебен водопад во Романија

Волшебен водопад во Романија
Овој водопад се наоѓа во Романија.

Лоциран во планините Анина, тој е уникатен и 100 посто природен.

Водата паѓа од карпа, која е покриена со мов.  Според многумина тоа е најубавиот  водопад во државата,а  според некои и воопшто во светот.

7 5 4 3 2

Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 87800
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Февруари.2014 во 16:04

Водопад што прави виножито

Водопад што прави виножито

Речиси 200 метри висок, водопадот Брајдалвељ во Националниот парк Јосемити во САД го  одзема здивот. Она што го прави овој водопад уште повеќе фасцинантен е тоа што претставува „дом“ на виножитото.

Неверојатниот феномен е мешавина на водено испарување и светлина, а трае само неколку минути во текот на залезот на сонцето зад планината. Водопадот е прочуен по маглата која настанува од него, во моментот кога ќе задува ветар.

6970894112_c850de1b51_z

 

Индијанците го нарекувале Похоно, што значи „дух на ветерот кој дува“. Чувајќи го влезот во долината, племето Ахваничи верувало дека водопадот е осветлен од духови, а оние кои ја напуштале долината ќе бидат прококлнати доколку се свртат назад.

Исто така, велат и дека вдишувањето на маглата од водопадот носи среќа на сите кои сакаат да се венчаваат.

 


Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 87800
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Февруари.2014 во 16:10

Волшебен водопад во Исланд

Волшебен водопад во Исланд
Дека Исланд изобилува со природни чуда и богатства е добро познат факт, а денес ви го претставуваме водопадот Селјаландсфос кој се издвојува како една од најпознатите природни убавини во оваа земја. Имено, станува збор за најпознатиот водопад во Исланд, каде водата од реката Селјаландса паѓа од 60 метри висока карпа. Прекрасниот пејсаж кој го нуди оваа локација секојдневно мами љубопитни туристи подготвени за авантура.

_Rafn_Sig_1890 (1) 2013-09-05 08_56_22-Seljalandsfoss waterfall in Iceland _ Places to See In Your Lifetime 2013-09-05 08_56_43-Seljalandsfoss waterfall in Iceland _ Places to See In Your Lifetime 2013-09-05 09_01_23-Seljalandsfoss waterfall in Iceland _ Places to See In Your Lifetime 5050906302_4437d4621b 7954380084_595de1988e_z seljalandsfoss-sunset-traumlichtfabrik Seljalandsfoss-waterfall-in-Iceland-1 Seljalandsfoss-Waterfall-in-IcelandAt-the-base-of-the-waterfallИзменето од Valerija - 25.Февруари.2014 во 16:10
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 87800
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Февруари.2014 во 16:41

Магичниот водопад скриен во карпите на Големиот кањон

Магичниот водопад скриен во карпите на Големиот кањон
Хавасу водопадите се наоѓаат во Националниот парк на Големиот кањон, скриен меѓу карпите, а истекува од височина од 30 метри во голем базен. Погледнете ја оваа убавина

318065376_26544f442c_b 537269149_a0f73bb23e_b 6837803368_401ee4000c_c havasu-falls-grand-canyon-arizona_62753_990x742 hvaasu-falls-grand-canyon-arizona-1 hvaasu-falls-grand-canyon-arizona-2

 

20080404001638_havasu_falls_base.jpg

Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 87800
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Февруари.2014 во 18:42
              Неверојатен момент на создавање на виножито на дното од водопадот
                                                                                                         


Висок околу 200 метри, водопадот Бридалвеил во американскиот национален парк Јосемети, самиот по себе е неверојатна глетка. Но, во одредени моменти кога се појавува виножитото, тој станува уште повеличествен.
Неверојатниот феномен на мешање на водената пареа и светлина трае само неколку минути во текот на заоѓањето на сонцето зад планината.

За трпеливата фотографка Меи Ху, сето тоа чекање навистина вредело.


Индијанците го нарекуваат Похоно, што во превод значи „духот на ветрот кој испарува“. Племето Аваничи верувало дека водопадот е дом на одмаздливиот дух, а оние кои ќе ја напуштат долината ќе бидат проклети доколку го погледнат.

Па така, велат и дека вдишувањето на маглата од водопадот им носи среќа на сите кои сакаат да се венчаат.


На фотографиите на Меи Ху јасно се гледа зошто Индијанците мислеле дека водопадот крие многу повеќе отколку што е видливо со голо око.

Понекогаш, за време на силни ветрови, се чини дека водата тече накриво, а за време на низок водостој, водата испарува и пред да допре до дното.


Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
evangeline Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Август.2011
Локација: Naxos
Статус: Офлајн
Поени: 6751
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај evangeline Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Март.2014 во 15:29
Станечки водопади - туристичка атракција во Осоговието

Станечки водопад или Станечки водопади на Козја Река (десна притока на Дурачка Река, која во градот Крива Паланка се влева во Крива Река), се наоѓаат во северниот дел на Осоговските Планини, кај с. Станци, 8 км јужно од Крива Паланка. До самото село Станци во долината на Дурачка Река, води асфалтен пат долг 5 км. Потоа се тргнува по патека која води покрај Козја Река и по околу 3 км или 30-тина минути пешачење се доаѓа до големиот Станечки водопад. Водопадот е на надморска височина од 1160 м и функционира во текот на целата година. Неговата височина изнесува 11 м, по што е најголем постојан водопад на Осоговските Планини (нешто помал е водопадот на Злетовска Река кај с. Јамиште). Во подножјето на овој ерозивен водопад, со вртложното движење на водата е создаден голем природен базен или џиновски лонец. Од џиновскиот лонец речната вода слаповидно истекува кон помирниот дел на Козја Река, паѓајќи уште 3 м на релативно кратко растојание, така што водата вкупно се спушта 14 м. Инаку водопадот е релативно пристапен и се наоѓа во густа букова шума, што заедно со бистрата речна вода која се прелева кон околината му дава посебна убавина. Спротиводно по реката, кон повисоките делови има уште неколку мали водопади кои го надополнуваат амбиентот.

Освен водопадите, на овој простор има интересна појава на огромни карпести блокови, настанати со механичко распаѓање. Самата долина на Козја Река е тесна и на одредени места скоро вертикална, со изглед на мал кањон, па искачувањето по неа е доста тешко. Кон исток, долината стрмно се издига кон билото на Калин Камен на околу 1800 м и понатаму кон Царев Врв, што може да биде интересна рута за планинарење. Сето наведено, надополнето со свежата и пријатна клима, чистиот воздух, зеленилото, архаичните објекти на с. Станци и с. Дурачка Река, како и блискиот етно ресторан и рибник, прават посетата на овој простор да биде извонредно доживување.Автор: д-р Ивица Милевски
Внимавај кому му веруваш.
И ѓаволот еднаш беше ангел.


Being RICH
is not about how much you have,
BUT about how much you GIVE

Кон врв
evangeline Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Август.2011
Локација: Naxos
Статус: Офлајн
Поени: 6751
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај evangeline Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Март.2014 во 15:44
Водопади на Бабуна, Солунска Глава

vodopadi-babuna

Првенец на Јакупица е реката Бабуна. Почетокот и е југоисточно под врвот Солунска Глава од големиот извор Бабина Рупа (дупка) на 1450 метри. По 53 км се влева во Вардар на 5-6 км јужно од Велес.

На Јакупица има две глечерски високопланински езера. Се наоѓаат на околу 2000 метри надморска височина во циркус североиточно под врв Убава.

Разделени се од мал праг на морени. На територијата на Јакупица има неколку цркви и манстири кои можат да го привлечат вниманието на љубопитните. Можат да се споменат - Марков Манастир кај селото Маркова Сушица, на северното подножје на Китка, манастирот Зрзе над истоименото село на јужниот крај на даутица, црквата Света Богородица над селото Согле на делницата Јакупица.

Представуваат интерес и некои села кои ги запазиле до денес традициите, обичаите, несиите, фолклорот. Едно од нив е Папрадиште.

Внимавај кому му веруваш.
И ѓаволот еднаш беше ангел.


Being RICH
is not about how much you have,
BUT about how much you GIVE

Кон врв
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 87800
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Април.2014 во 09:30
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 87800
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Април.2014 во 11:49

ВОДОПАДОТ ХАВАСУ: СКРИЕНАТА ОАЗА ВО АРИЗОНА

14

Водопадот Хавасу се наоѓа во величенствениот Голем кањон и е една од најубавите и најфотографирани природни убавини во светот. Водата истекува од варовни карпи кои и придаваат прекрасна сино – зелена нијанса. Формираниот базен од водата што паѓа е јасен, длабок и примамлив. Луѓе од целиот свет доаѓаат тука не само за да уживаат во прекрасниот поглед кон водопадот и пејсажите, туку и да пливаат во една од најчистите води во светот.

 

Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 87800
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Април.2014 во 22:28

ВОДОПАДИТЕ ХАВАСУ

1

Резервирани во Хавасупајскиот, Индиски дел на Гранд Кенион, Националниот Парк во Аризона, сигурно ќе ве примамат прекрасните водопади Хавасу. Сликата која ќе ја доживеете е илузична сино-зелена боја која всушност е базен што без сомнение ќе Ве повика да запливате. Со оглед на тешкиот пристап, невозможно е да стигнете пеш, но после ридот Хулапаи до кој стигнувате со возење, Ве чека рекреација од 16 километри со која Вие сте веќе во малото село Супаи, на 3 километри од водопадите. За оние кои не се во можност пеш да учествуваат во целата приказна, постои можност тоа да го сторат со хеликоптер, евентуално со јавање на коњ. Посетителите можат и да кампуваат или да пијат кафе во Супаи. Најдобрата опција за сместување е оддалечена 177 километри во градот Селигман. Пределот вклучува и други четири водопади на кои нема да им одолеете. Посетете ги и Навахо,Супаи, Месечевите и Бивер водопадите.

Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 87800
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Април.2014 во 22:29

ЗЛАТНИТЕ ВОДОПАДИ ГУЛФОС

11

Најфамозната туристичка атракција во Исланд, се Златните водопади. Нивната поставеност всушност е на две нивоа. Дел се од реката Хвита. Близу атракцијата се наоѓаат и гејзерите Хаукадур и Националниот Парк Пингвелир. Заедно, овие 3 ремек дела го сочинуваат таканаречениот Златен Круг. Поради фамозноста на ова место, близу него има хотели кои нудат убави услови, но повеќето туристи се одлучуваат да престојуваат во Рејкјавик, а своето патување околу Златниот Круг да си го овозможат како еднодневна ексК*рзија.

Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 87800
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Април.2014 во 21:41
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 87800
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Април.2014 во 16:50

Најубавите водопади во светот

Без разлика дали водата паѓа од стотици метри височина длабоко во џунгла или пак само десетина метри во близина на националните паркови, водопадите се меѓу оние природни нешта кои го одземаат здивот. Нивната големина и моќ се за стравопочит, особено кога ги гледате одблизу.

Веројатно сте слушнале за некои од водопадите кои се наоѓаат на оваа листа, можеби некои и сте ги посетиле, но има и такви кои се откриени во текот на последните неколку години.

Секој со свои уникатни карактеристики, во продолжение најубавите водопади во светот.

Водопадите Yosemite Horsetail, Калифорнија

Водопадите Yosemite Horsetail, Калифорнија

Викторините водопади, Јужна Африка

Викторините водопади, Јужна Африка

Водопадите Yinlianzhuitan, Кина

Водопадите Yinlianzhuitan, Кина

Водопадот Shifen, Тајван

Водопадот Shifen, Тајван

Водопадите Seljalandsfoss, Исланд

Водопадите Seljalandsfoss, Исланд

Водопадите Ramona, Орегон

Водопадите Ramona, Орегон

Плитвички водопади, Хрватска

Плитвички водопади, Хрватска

Нијагарините водопади, Америка

Нијагарините водопади, Америка

Водопадите Iguazu, Бразил

Водопадите Iguazu, Бразил

Водопадите Huangguoshu, Кина

Водопадите Huangguoshu, Кина

Водопадите Havasu, Аризона

Водопадите Havasu, Аризона

Водопадите Gullfoss, Ирска

Водопадите Gullfoss, Ирска

Godafoss водопадите, Исланд

Godafoss водопадите, Исланд

Водопадите Detian, Kina

Водопадите Detian, Kina

Baatara Gorge водопадите, Либан

Baatara Gorge водопадите, Либан

Водопадите Angel, Венецуела

Водопадите Angel, Венецуела

Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  123>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,141 секунди.