IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Патувања...
  Активни теми Активни теми RSS - Најубавите села во светот
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Најубавите села во светот

 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 4>
Автор
Порака
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 103071
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Најубавите села во светот
    Испратена: 25.Февруари.2014 во 09:13
Image result for Telaro Italy
Теларо,Италија

Изменето од Valerija - 21.Март.2018 во 20:38
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 103071
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Февруари.2014 во 09:17Image result for reine village norway


Реин,Норвешка


Изменето од Valerija - 21.Март.2018 во 20:40
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 103071
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Февруари.2014 во 09:19

Халштат – волшебна убавина која вреди да се посети


Халштат е село во покраината Горна Австрија. Лоцирано на 508 метри надморска височина на брегот на Халштатското езеро, местото е богато со сол а едно од најстарите наоѓалишта датира уште од околу 5.000 години пред Христа. Благодарение на овој факт и на нереално прекрасните пејсажи и природни богатства, се наоѓа под заштита на УНЕСКО и претставува една од главните туристички атракции на Австрија. Импресионирани од убавината на Халштат, група кинески архитекти решија да направат копија на ова алпско село, но поради целосно различниот природен амбиент, бледата копија не е ниту слична колку оригиналот. 


Image result for Халштат


Изменето од Valerija - 21.Март.2018 во 20:43
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 103071
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Февруари.2014 во 09:26

Бибури – селце поубаво од разгледница


Ова старо англиско селце во областа Глочестершир е познато по своите камени куќи, изградени во 17-тиот век. Самите куќи наликуваат на колиби, а комбинацијата со природното зеленило што се провлекува низ улиците му дава неверојатно шармантен „англиски“ изглед.

Најзначајните карактеристики на селото се Arlington Row – ред од стари куќи по брегот на реката Колн, воденото пасиште Rack Isle и фармата Bibury Trout. Фармата се смета за најстара во Англија, а ви нуди можност и лично да ја доживеете, јадејќи во ресторанот сместен во нејзиниот склоп.


Related imageИзменето од Valerija - 21.Март.2018 во 20:45
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 103071
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Февруари.2014 во 15:44
Image result for Ивоир франција


Ивоир,Франција


Изменето од Valerija - 21.Март.2018 во 20:41
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 103071
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Февруари.2014 во 15:53

Casares- Автентично шпанско село во јужна ШпанијаCasares, во провинцијата Малага, Андалуциа, Шпанија.

Се вели дека Јулие Цезар бил третиран тука кога имал проблеми со функционирањето на црниот дроб. Лековитите сулфурни извори сеуште постојат во Casares. Маврите изградиле нивен замок во 12-тиот век, кој го обележува воспостувањето на Casares.

Терасите на белите куќи го дефинираат селото. До него може да се пристапи од јужната страна каде е изградено шеталиште. Арапското и христијанското влијание се видливи во архитектурата. Casares дефинитивно ја чува автентичноста на јужна Шпанија.


Image result for casares spainИзменето од Valerija - 21.Март.2018 во 20:49
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 103071
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Февруари.2014 во 19:53

Необично село издлабено во карпи


Во падините на прекрасната планина Монсанто во Португалија, се наоѓа истоименото камено селце, кое плени со неговата необичност и автентичност. Селото е познато и поради неговата древна историја и уникатна култура и традиција, и малку е да се каже дека изгледа како да е извадено од некаква сликовница. Областа била населена од младото камено време, а селото започнало да го добива својот лик во 12 век. Градбите изрезбани во големите карпи се само дел од несекојдневните карактеристики на ова волшебно селце.

Image result for monsanto portugal


Изменето од Valerija - 21.Март.2018 во 20:50
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 103071
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Февруари.2014 во 20:19

Гиторн, или Северна Венеција, како уште и го нарекуваат, е село настанато во 13 век во Холандија, а го населиле емигранти од Медитеранот.

gitron-najubavoto-holandsko-selo-mini-venecija-vo-holandija-01

Можете да го заобиколите исклучиво со чамец, а во некои делови постои и велосипедска патека. Мирот, зеленилото и здравата храна е богатството со кое се гордее ова село.

Погледнете:

gitron-najubavoto-holandsko-selo-mini-venecija-vo-holandija-1

gitron-najubavoto-holandsko-selo-mini-venecija-vo-holandija-2

gitron-najubavoto-holandsko-selo-mini-venecija-vo-holandija-3

gitron-najubavoto-holandsko-selo-mini-venecija-vo-holandija-4

gitron-najubavoto-holandsko-selo-mini-venecija-vo-holandija-5

gitron-najubavoto-holandsko-selo-mini-venecija-vo-holandija-6

gitron-najubavoto-holandsko-selo-mini-venecija-vo-holandija-7

gitron-najubavoto-holandsko-selo-mini-venecija-vo-holandija-8

gitron-najubavoto-holandsko-selo-mini-venecija-vo-holandija-9

Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 103071
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Февруари.2014 во 18:38
Едно од најубавите во светот: Селото на обоените куќички во Полска
Селото Залипие, сместено во југоисточниот дел од Полска, е прекрасно место во кое што се негува една необична шармантна традиција - боење на куќичките.
Имено, пред повеќе од еден век, жените во селото Залипие започнале да ги бојадисуваат ѕидовите од својот дом, но тоа не го правеле во една боја, како што се очекувало во конзервативното општество, туку тие создавале ремек-дела со цела палета на нијанси кои што на крајот направиле селото да "расцвета" на свој начин.


Она што е интересно е податокот дека никој не е сосема сигурен кој и кога ја започнал оваа традиција, но истата настанала во периодот кога селаните започнале да се греат на печки, а жените започнале да ги бојат трагите од чадот за да ги сокријат.

Но, се со цел нивните домови да бидат беспрекорни во пресрет на празниците, жените продолжиле на ѕидовите од своите куќички да исцртуваат најразлични мотиви и цвеќиња.


Така, иако со модернизацијата на уредите за домаќинството и подобрата вентилација, ова "шминкање" на домовите станало непотребно, традицијата сепак продолжила да се негува, а мотивите станале се покомплицирани. Жителите денес не ги бојат само ѕидовите од куќите, туку и подрумите, мостовите, дрвјата, бунарите, куќичките за кучиња и што ли уште не!

Изменето од Valerija - 21.Март.2018 во 20:35
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 103071
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Февруари.2014 во 18:39
            Кинеско село ги нуди сите светски знаменитости
Секојдневно, илјадници светски патници ги обиколуваат знаменитостите ширум светот. Меѓутоа, постои и место во кое туристите можат во рок од еден ден, да обиколат 130 познати светски знаменитости.
Во кинескиот град Шензен, се наоѓа „Window of the World“, минијатурно глобално село кое е дом на знаменитостите, како камбоџанските храмови Анкор Ват, но и Статуата на слободата и сиднејското пристаниште.Неодамна, Кинезите беа прогласени за туристи кои најмногу трошат, но за оние кои не можат да си дозволат вистинско патување, овој забавен парк е идеална можност денот да ви започне во Лондон, да ручате во Париз, а зајдисонцето да го гледате под планината Фуџи.


Изменето од Valerija - 21.Март.2018 во 20:48
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 103071
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Февруари.2014 во 22:45
                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                           Најубавите села во Европа
Одморот во село можеби не звучи многу примамливо и гламурозно како на некое отмено место, но овие десет места можеби ќе ве разубедат.
Порталот "Global Grashopper" истражил кои се најубави мали места во Европа.

Езе, Франција


Езе се наоѓа на Азурниот брег, а истовремено е одлична алтернатива за преполните одморалишта на југот на Франција. Селото е сместено на 428 метри висока карпа и нуди спектакуларен поглед на море.

Питилиано, ИталијаУбавините на Тоскана се познати низ целиот свет, а Питилиано е посебно бидејќи е сместено на работ од карпа. Посебна атракција се гробниците кои се поврзани со тунели, а денес се користат за чување на вино.

Полперо, Англија


Сликовитиот округ Корнвал одамна е познат меѓу Англичаните како место за одмор, а Полперо е посебно интересно поради тесните улици и малите рибарски портови.

Халштат, Австрија


За Халштат со години се зборува дека е едно од најубавите места во Европа. Ова место се наоѓа на западниот брег од езерото Халштатерзее, а познато е по производството на сол.

Обидос, Португалија


Овој град е толку многу ја маѓепсал кралицата Исабел што нејзиниот сопруг морал да и го поклони. Денес ова место ги привлекува туристите со старовековната архитектура.

Деиа, Мајорка


Деиа е позната по камените куќи со кров од теракота, како и по големиот број на уметници и писатели кои живеат таму.

Равело, Италија


Целиот брег на Амалфи е како разгледница, а посебно го сакаат славните личности. Равело е познат по неверојатно стрмните улици, елегантните градини и раскошниот поглед на Средоземното море.

Пучишча, Хрватска


Ова прекрасно место на северот на Брач е познато по меѓународното училиште за музика, како и по Клескарското училиште, каде се учи за обработка на легендарниот камен од Брач.

Аутоир, Франција


Аутоир е веќе прогласено за најубаво место во Франција, а посебно е по тоа што речиси воопшто не се променило во период од 800 години постоење.

Митенвалд, Германија


Духот на Баварија се уште живее во Митевалд, збогатено со прекрасни фасади, шармантни продавници и секако, weisswurs.

Изменето од Valerija - 21.Март.2018 во 20:52
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 103071
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Февруари.2014 во 22:49
                                Педесетте најубави села ширум Европа
Додека дел од туристите сакаат да ги посетат центрите на светските туристички дестинации, останатите обожаваат да ги истражуваат помалку познатите места каде што релаксацијата и приватноста се загарантирани.
Сите оние кои што сакаат да уживаат место кое што изобилува со мир и релаксација, а чии што основни карактеристики се убавината, едноставноста и приватноста, тогаш треба да се одлучат за посета на некое од најубавите села во Европа. Станува збор за места кои што можеби не се толку популарни, меѓутоа истите го тераат секој турист за миг да застане и да се воодушевува на нивната убавина.

Така, природната убавина, чистиот воздух и традиционалната автентична архитектура се комбинација во која што секој турист може да го пронајде својот рај и за миг да заборави на брзиот начин на живот, односно да ужива далеку од загадените градови и бучниот сообраќај. Во описите на селата стои дека токму тие се местата каде што поетите ја пишуваат својата поезија, каде што сликарите најуспешно си играат со своите четки... Големите зелени површини, чистата изворска вода и чистиот воздух се само дел од совршената слика за овие најубави села ширум Европа.

Село во фјордовите на НорвешкаСело Пиетрапертоса во Италија


Халстатр село во Австрија


Рибарско село во НорвешкаСело Манарола во ИталијаГасадалур село на Фарските острови во Данска


Рибарско село на Лофотските острови во НорвешкаСело Поситано во ИталијаСело Смуген во Шведска


Село Исафјордур на Исланд


Село Нарден во Холандија


Село Динат во Белгија


Германско село Кочем


Село во Германија, Линдау


Село Ротенбург об дер Таубер во Германија


Село Езе во Франција


Село Ла Рокве Гагеац во Франција


Село Бејнак Казенац во Франција


Село Најак во Франција


Село Крумлов во Чешка


Село Венген во Швајцарија


Село Гмунден во Австрија


Село Пиран во Словенија


Ровињ во Хрватска


Село Алберобело во Италија


Село Кудилеро во Шпанија


Село Пиоџао во Португалија


Село Кардамил во Грција


Село Рајне во Норвешка


Село Гејрангер во Норвешка


Мостар во Босна и Херцеговина


Велико Тарново во Бугарија


Карлови Вари во Чешка


Село Пејнсвик во Англија


Село Клер во Англија


Село Норчија во Италија


Село Роудстоун во Ирска


Село Пасау во Германија


Село Дингле во Ирска


Село Лука во Италија


Котор во Црна Гора


Село Хинделопен во Холандија


Блед во Словенија


Село Ронда во Шпанија


Село Ситгес во Шпанија


Село Гамла Стан во Шведска


Село Конви во Велс


Село Ланголен во Велс
Изменето од Valerija - 21.Март.2018 во 20:55
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 103071
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Март.2014 во 08:55

Австриското село Алпбах, место од соништатаДоколку некогаш имате прилика да ја посетите Австрија, обидете се да прошетате и низ прекрасното планинско селце Алпбах. Селото брои вкупно 2600 жители и се наоѓа на 1000 метри надморска височина. Благодарение на хомогената архитектура и прекрасните цветни декорации, Аппбах беше прогласен на „Најубаво село во Австрија“ како и „Најцветно село во Европа“.


Image result for alpbach austriaИзменето од Valerija - 21.Март.2018 во 20:57
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 103071
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Април.2014 во 18:56

Единственото село во светот без улици


Дали некогаш сте посакале да избегате надвор од градот и да најдете мир во некое убаво мирно мало место преполно со природни убавини? Совршената дестинација за вас е Гиеторн во Холандија со прекрасно скроена природа, стари куќи, мали бродови и голем број дрвени мостови.

edinstvenoto-selo-vo-svetot-bez-ulici-01

Едноставно, ова е место што може да ви понуди релаксација и шанса да ги заборавите гласните автомобили и буката која владее во градот. Тука моментално живеат околу 2600 жители, презадоволни од убавините кои ова мало местенце ги нуди.

Постојат околу 180 мостови кои се единствен начин како да се стигне до куќите. Втора варијанта е преку водено такси - брод. Во Гиеторн се наоѓаат многу музеи каде можете да научите за животот и работата во ова место во последните 100 години.

Во овој мал рај на земјата се организираат многу ликовни егзибиции и специјални активности за деца на вода. Во текот на зимата пак, ова место е многу привлечно за лизгање на мраз.

edinstvenoto-selo-vo-svetot-bez-ulici-02

edinstvenoto-selo-vo-svetot-bez-ulici-03

edinstvenoto-selo-vo-svetot-bez-ulici-04

edinstvenoto-selo-vo-svetot-bez-ulici-05

edinstvenoto-selo-vo-svetot-bez-ulici-06

edinstvenoto-selo-vo-svetot-bez-ulici-07

edinstvenoto-selo-vo-svetot-bez-ulici-08

edinstvenoto-selo-vo-svetot-bez-ulici-09

edinstvenoto-selo-vo-svetot-bez-ulici-10

edinstvenoto-selo-vo-svetot-bez-ulici-11

edinstvenoto-selo-vo-svetot-bez-ulici-12

edinstvenoto-selo-vo-svetot-bez-ulici-13

edinstvenoto-selo-vo-svetot-bez-ulici-14

edinstvenoto-selo-vo-svetot-bez-ulici-15

edinstvenoto-selo-vo-svetot-bez-ulici-17

edinstvenoto-selo-vo-svetot-bez-ulici-18Изменето од Valerija - 21.Март.2018 во 20:57
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 4>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,125 секунди.