IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Технологија > Технологија
  Активни теми Активни теми RSS - Паметни часовници
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Паметни часовници

 Внеси реплика Внеси реплика
Автор
Порака
evangeline Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Август.2011
Локација: Naxos
Статус: Офлајн
Поени: 6756
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај evangeline Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Паметни часовници
    Испратена: 09.Февруари.2014 во 23:17
Веќе стана мода покрај паметниве телефони да се има и паметен часовник.
Мене не ми се допаѓаат, но не значи дека нема такви кои попрво би купиле паметен часовник отколку нешто друго - попаметноголема насмевка
Дали ви се допаѓаат? 
Јас имав прилика да си поиграм со Samsung Galaxy Gear и ништо импресивно

хи, хи...Темава е наменета и за новите часовници што допрва следат, а како што гледам ги има многу. Не дека Самсунг го изрекламирав, па да речете дискриминирамголема насмевка


Изменето од evangeline - 09.Февруари.2014 во 23:18
Внимавај кому му веруваш.
И ѓаволот еднаш беше ангел.


Being RICH
is not about how much you have,
BUT about how much you GIVE

Кон врв
evangeline Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Август.2011
Локација: Naxos
Статус: Офлајн
Поени: 6756
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај evangeline Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Февруари.2014 во 16:24
Никој не си игра со овие а?

HTC наскоро ќе претстави паметен часовник и паметни алки

Тајванскиот HTC планира да го претстави својот прв паметен часовник на Mobile World Congress во Барселона кој започнува следната недела. Часовникот ќе биде прв од три паметни уреди кои ќе бидат поврзани со телефоните преку Bluetooth. Според Bloomberg, паметниот часовник на HTC ќе биде базиран на Qualcomm Toq паметниот часовник кој се продава за околу 350 долари.

HTC планира да ги претрка конкурентите кои објавија свој паметен часовник како Samsung Galaxy Gear, и тие што го најавуваат, Apple и Google, со претставување на уште два паметни уреди. Најверојатно тие ќе бидат паметни алки кои ќе функционираат исто како паметните часовници – ќе се поврзуваат со телефонот за да добиваат нотификации, ќе имаат фитнес апликации и музички плеер. Но, најверојатно нема да се користат за правење телефонски повици. Барем не во првите верзии.

Внимавај кому му веруваш.
И ѓаволот еднаш беше ангел.


Being RICH
is not about how much you have,
BUT about how much you GIVE

Кон врв
Ninja 35 Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 24.Февруари.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 17840
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Ninja 35 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Април.2014 во 20:49
1. Pebble Watch (http://getpebble.com/)

- Достапност: Достапен / Достапен во МК
- Цена: 175 евра во МК

Веќе неколку месеци достапен на пазарот со E-Инк дисплеј технологија (монохроматска). Кај нас гледам веќе е донесен по цена од 175 евра. Овој часовник моментално ужива голема популарност заради фактот што има батерија која без цинцарење и штедење може да издржи околу 5 дена работа (значи Push-нотификации, нон-стоп Bluetooth on, итн итн.) што е многу повеќе од најавите кај конК*ренцијата кои се движат околу 1 ден во просек.

Негативни аспекти и поплаки кај овој часовник се: ефтината конструкција / лимитираните опции. 
 Спецификации:

• 1.26-inch дисплеј
• 144 x 168 pixel display - eINK
• Android & iOS compatible
• 3-axis accelerometer
• Up to 7 days battery life 
• Vibrating motor
• Bluetooth 4.0 & 2.1 + EDR;
• 50 x 32 x 8.4 mm
• 38g 

Изменето од Ninja 35 - 14.Април.2014 во 20:50
Ако ти изгледа премногу лесно , имаш некаде згрешено !!!
Кон врв
evangeline Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Август.2011
Локација: Naxos
Статус: Офлајн
Поени: 6756
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај evangeline Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Јуни.2014 во 17:43

LG G Watch – ова може да го очекуваме


Еден месец  пред официјалното претставување на  LG-G Watch, na Twitter се објавени неговите спецификации.

Ќе има  1,6-inčni екран со резолуција  280x280 пиксели како и  4GB интерна меморија. Ќе го напојува батерија од 400mAh, која трае до 36 часа, а за негово полнење ќе бидат потребни два часа.

Се очекува G Watch да има технологија за препознавање на гласот за диктирање на текст.

Ќе биде константно активен, ќе прикажува релевантни информации за корисниците базирани на нивната локација и делото од денот.

Ова е еден од двата најавени паметни часовници кои ќе користат Google Android Wear оперативен систем. Вториот ќе биде  Motorolа  Moto 360.

LG би требало да го претстави  G Watch на 7 јули, а неговата цена ќе биде околу 223 евра.
Изменето од evangeline - 13.Јуни.2014 во 17:44
Внимавај кому му веруваш.
И ѓаволот еднаш беше ангел.


Being RICH
is not about how much you have,
BUT about how much you GIVE

Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,125 секунди.