IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Направи сам
  Активни теми Активни теми RSS - DIY-Велигденски декорации
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

DIY-Велигденски декорации

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <123>
Автор
Порака
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 103509
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Април.2016 во 08:26

10 „направи сам“ декорации за Велигден со кои ќе поминете многу поевтино

Велигден е одлична причина да го развеселите домот со шарени декорации во облик на шарени јајца, зајчиња, пилиња и сè што ве асоцира на овој празник.

10-napravi-sam-dekoracii-za-veligden-so-koi-ke-pominete-mnogu-poevtino-001.jpg

Но, секоја година не мора да запаѓате во трошоци. Наместо да ја наполните кошничката со готови производи, кои реално чинат 3 пати повеќе од реалното, наполнете ја со материјали и вклучете ја креативноста.

Декорациите можете да ги правите со најблиските или со дечињата и внуците, па потоа да се гордеете на заедничкото ремек дело.

Ако ви требаат идеи, слободно искористете ги следниве:

1. Зајче од шарени чорапи

10-napravi-sam-dekoracii-za-veligden-so-koi-ke-pominete-mnogu-poevtino-1.jpg

2. Корпа од конец во облик на јајцe

10-napravi-sam-dekoracii-za-veligden-so-koi-ke-pominete-mnogu-poevtino-2.jpg

3. Венче - зајче за на врата

10-napravi-sam-dekoracii-za-veligden-so-koi-ke-pominete-mnogu-poevtino-3.jpg

4. Зајче од волница за декорација помеѓу боените јајца

10-napravi-sam-dekoracii-za-veligden-so-koi-ke-pominete-mnogu-poevtino-4.jpg

5. Или пиле со истата намена

10-napravi-sam-dekoracii-za-veligden-so-koi-ke-pominete-mnogu-poevtino-5.jpg

6. Честитка за блиските

10-napravi-sam-dekoracii-za-veligden-so-koi-ke-pominete-mnogu-poevtino-6.jpg

7. Вештачки кактус од јајце

10-napravi-sam-dekoracii-za-veligden-so-koi-ke-pominete-mnogu-poevtino-7.jpg

8. Шарена корпа за јајца

10-napravi-sam-dekoracii-za-veligden-so-koi-ke-pominete-mnogu-poevtino-8.jpg

9. Јајца од коноп или волница, залепена со течен лепак

< ="https://www.youtube.com//iShgTth8ZWg?rel=0" width="630" height="354" border="0" allowfullscreen="allowfullscreen" style="margin: 0px auto; padding: 0px; border-width: 0px; border-style: initial; display: block;">

10. Кошничка за чоколадни јајца

10-napravi-sam-dekoracii-za-veligden-so-koi-ke-pominete-mnogu-poevtino-9.jpg

Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 103509
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Мај.2016 во 15:48

Велигденски декорации: Интересни и лесни за правење


Зошто да украсувате само за Нова година и Божиќ, кога можете да го направите тоа и за Велигден? Без разлика дали веќе имате купено неколку украси или не, ние ќе ви претставиме неколку идеи за декорација, кои ќе го внесат велигденскиот дух во вашиот дом. 

Гнездо со јајцаПронајдете некои подолги бонбони и истите загрејте ги малку во микробранова печка со цел да омекнат. Испреплетете ги во вид на гнездо, оставете да се оладат и да се зацврстат, а потоа во нив ставете неколку мали јајца, а може и мали чоколадни јајца.

Свеќник

Толку едноставен, а толку убав. Овој мал пролетен свеќник може да ви постои и подолго, не само за празникот. Сè што ви е потребно е мала чаша за ракија, еден цвет гербер, мала свеќа и украсна лента. Наполнете ја чашата со вода и врз неа ставете го герберот. Околу свеќата замотајте ја украсната лента за да изгледа поубаво, а потоа свеќата ставете ја врз цветот.

Прстен за салфетиЗа да ги направите овие интересни прстени за салфети, потребна ви е тенка жица и мали бонбони со дупка, кои ќе ги нанижете на жицата. Свиткајте ја жицата во облик на прстен околу салфетите и разубавете ја чинијата на гостите.

Велигденска винтиџ кутија

Преполна со шарени цветови и јајца, винтиџ кутијата може да стане централен дел на вашата маса. Набавете мали саксии, во нив ставете малку трева и потоа ставете ги цветовите и јајцата. Исто така и во целата кутија добро е да ставете малку трева и мов со цел истата да потсетува на мала градина.


Корнети како морковиПотребна ви е боја за храна во црвена и жолта боја и готови корнети за сладолед. Помешајте ја жолтата и црвената боја и премачкајте ги корнетите со цел да добијат портокалова боја. Оставете ги да се исушат. Земете чоколадни бонбони и замотајте ги во зелен целофан, за да изгледаат како тоа да се листовите на морковот. Ако имате трева, искорнете, ставете ја во еден сад и таму ставете ги корнетите и чоколадите, а ако немате само наредете ги корнетите и ќе добиете убаво украсена чинија.

Саксии со јајцаОва може да го направите со каква била саксија, во која има посадено зелено растение. Само погрижете се да се работи за убава саксија или пак украсете ја во разни бои. Сè што треба да направете е да ставете бојадисани јајца во сите бои.

Писмо во вид на зајчеОвие писма може да ги направите како подарок за најмалите. Земете бели и розови листови хартија, лепило и малку волница. Наполнете ги писмата со благи работи, а на врвот на писмото исечете две уши како на зајак. На ковертот нацртајте очи и уста, а носето направете го од волница. 

Украсно дрвце

Скршете неколку голи гранки и намачкајте ги со бел лак или пак темперна боја, а истите може и да ги оставите во природната боја. Украсните јајца закачете ги на дрвцето заедно со други украси како зајчиња, пилиња или ливчиња. Украсите може да ги купите или пак да ги направите самите од хартија во боја.


Велигденски венецОд хартија исечете форми во вид на јајца. Истите избојте ги и нанижете ги на конец. Венецот закачете го каде и да ви одговара.


Велигденски венец за на вратаИскористете ги таблите за јајца и истите исечете ги најпрво една по една дупка. Потоа истите исечете ги во разни форми, како што е прикажано на сликата. Избојте ги во различни бои и закачете ги на претходно направен круг од картон. Закачете го разнобојниот венец на влезната врата и гледајте како гостите уште не влезени дома, ќе ви бидат расположени.

Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 103509
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Април.2017 во 09:43

18 идеи за шарени Велигденски јајца, без да користите бои


Подготовките за Велигден веќе започнаа, а за неколку дена сите ќе се опседнеме со шарените, дезенирани и декорирани велигденски јајца.

18-idei-za-shareni-veligdenski-jajca-bez-da-koristite-boi-001.jpg

Насекаде ќе гледаме кошнички и рачни изработки, па зошто и вие да немате уникатен проект на таа тема?

Овие 15 идеи не вклучуваат бои за вапцање на јајцата, туку сосема поинакви техники и различни материјали.

Одберете ги омилените и пробајте:

Декупаж техника со салфетки

15-idei-za-shareni-veligdenski-jajca-bez-da-koristite-boi-1.jpg

15-idei-za-shareni-veligdenski-jajca-bez-da-koristite-boi-2.jpg

Зајчиња од бели јајца

15-idei-za-shareni-veligdenski-jajca-bez-da-koristite-boi-3.jpg

Светкави јајца

15-idei-za-shareni-veligdenski-jajca-bez-da-koristite-boi-4.jpg

Декорации со хартија

15-idei-za-shareni-veligdenski-jajca-bez-da-koristite-boi-5.jpg

Природни јајца со цветно венче

15-idei-za-shareni-veligdenski-jajca-bez-da-koristite-boi-6.jpg

15-idei-za-shareni-veligdenski-jajca-bez-da-koristite-boi-7.jpg

Јајца со облека

15-idei-za-shareni-veligdenski-jajca-bez-da-koristite-boi-8.jpg

3Д цветчиња

15-idei-za-shareni-veligdenski-jajca-bez-da-koristite-boi-9.jpg

Бели јајца со уши од украсна жица

15-idei-za-shareni-veligdenski-jajca-bez-da-koristite-boi-10.jpg

Хартиени реси

15-idei-za-shareni-veligdenski-jajca-bez-da-koristite-boi-11.jpg

Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 103509
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Април.2017 во 09:45

Свежо цвеќе замотано со конец

15-idei-za-shareni-veligdenski-jajca-bez-da-koristite-boi-12.jpg

Мозаик од хартија во боја

15-idei-za-shareni-veligdenski-jajca-bez-da-koristite-boi-13.jpg

15-idei-za-shareni-veligdenski-jajca-bez-da-koristite-boi-21.jpg

Конфети

15-idei-za-shareni-veligdenski-jajca-bez-da-koristite-boi-14.jpg

Јајца обоени со нежни темперни бои и разни додатоци

15-idei-za-shareni-veligdenski-jajca-bez-da-koristite-boi-15.jpg

Обложени со украсна вуница

15-idei-za-shareni-veligdenski-jajca-bez-da-koristite-boi-16.jpg

15-idei-za-shareni-veligdenski-jajca-bez-da-koristite-boi-17.jpg

Капчиња од хартија

15-idei-za-shareni-veligdenski-jajca-bez-da-koristite-boi-18.jpg

Пропрскани со темперни

15-idei-za-shareni-veligdenski-jajca-bez-da-koristite-boi-19.jpg

Природна боја украсена со бели акценти

15-idei-za-shareni-veligdenski-jajca-bez-da-koristite-boi-20.jpg

Залепени пердуви

15-idei-za-shareni-veligdenski-jajca-bez-da-koristite-boi-22.jpg

Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 103509
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Април.2017 во 16:46

Невообичаени идеи за бојадисување и украсување на велигденските јајца


Се ближи Велигден, па интензивно започнуваат подготовките за овој голем христијански празник. Домаќинките ја активираа креативноста за развеселување и украсување на трпезата и внесување на празничен дух во своите домови.

Се разбира, фокусот е ставен на велигденските јајца. Во продолжение погледнете креативни идеи за бојадисување и украсување на јајцата:

ПОЗЛАТЕНИ“ ПАСТЕЛНИ ЈАЈЦА

Велигденски јајца

Вапсајте ги јајцата и оставете ги да се исушат. Во мал сад, измешајте бело лепило и вода во сооднос 1:1, а исечената украсна хартија ставете ја во вдлабнатините од влошката за јајца (како на фотографијата).

Со четка земете од лепливата течност и премачкајте само на долната половина од јајцето. Премачканиот дел „макнете“ го во златните исечоци и оставете да се исуши.

Велигденски јајцаВелигденски јајца

МОЗАИК

Велигденски јајца

Премачкајте ги сварените јајцата со лепило и внимателно наредете врз нив мали парчиња од искршена лушпа од друго јајце.

Велигденски јајцаВелигденски јајцаВелигденски јајца

МРВИЦИ

Велигденски јајца

Сварете бели јајца и оставете добро да се изладат. Потоа со тенка четкичка земајте од боите и нанесувајте мали цртички кои ќе наликуваат на разнобојни мрвици. Искористете 5-6 различни бои.

Велигденски јајца

ЗАЈАЧИЊА

Велигденски јајцаВелигденски јајцаВелигденски јајцаВелигденски јајца

МЕРМЕРНИ ЈАЈЦА

Велигденски јајца

Во сад со вода, ставете лак за нокти. Потопувајте ги јајцата. За да ги заштитите рацете, носете хируршки ракавици.

Велигденски јајцаВелигденски јајцаВелигденски јајца

Колоритна варијанта

Велигденски јајцаВелигденски јајца


АНАНАСИ

Велигденски јајца

Бојадисајте ги сварените јајца во жолта боја или обојте ги со темперна боја и оставете ги да се оладат и исушат. Во меѓувреме, исечете листови од ананас од зелена хартија. Препорачливо е листовите да бидат со различна големина (погледнете на фотографијата).

Подвиткајте ги сосем малку „листовите“ во долниот дел, само за да можете да ги залепите на врвот од јајцето. Започнете од најголемите, а потоа лесно ќе можете да ги надополните помалите листови. За кратко време имате уникатни јајца со кои ќе ги радувате најблиските.

Велигденски јајца

ЦВЕТНО ВОЛШЕПСТВО

Велигденски јајцаВелигденски јајцаCentre Justify

ПИЛИЊА

Велигденски јајца

На бојадисаните јајца во жолта боја залепете им очи и клунови од самолеплива хартија и дел од пердув за да добиете неодоливи пилиња.

Велигденски јајца

КОРНЕТИ СО СЛАДОЛЕД

Велигденски јајцаВелигденски јајцаВелигденски јајца

ЛУБЕНИЦИ

Велигденски јајца

Вапсајте ги јајцата во црвена или розова боја. Откако ќе се изладат, едната половина обојте им ја со зелена боја. Со црн маркер нацртајте „семки“.

Велигденски јајца

ЗАБАВНИ ДРЖАЧИ ОД ПЛАСТЕЛИН

Велигденски јајцаВелигденски јајцаВелигденски јајцаВелигденски јајцаВелигденски јајцаВелигденски јајцаВелигденски јајцаВелигденски јајцаВелигденски јајца

ГАЛАКСИЈА

Велигденски јајцаВелигденски јајцаВелигденски јајцаВелигденски јајцаВелигденски јајцаВелигденски јајца

ЕМОТИКОНИ

Велигденски јајцаВелигденски јајцаВелигденски јајцаВелигденски јајца

ТОЧКИЧКИ

Велигденски јајца

За умешно да ги направите точките со еднаква големина, најлесно е да употребите молив со гума. Натопете ја гумата во бојата и нежно нанесувајте точки на јајцето.

Велигденски јајцаВелигденски јајцаВелигденски јајца

СО ВЕНЕЦ

Велигденски јајцаВелигденски јајца

ВРЕМЕ Е ЗА ЗАБАВА

Велигденски јајца

Шаблон за капата

Велигденски јајцаВелигденски јајцаВелигденски јајца

ЗБОРОВИ, ЗБОРОВИ

Велигденски јајцаВелигденски јајцаВелигденски јајцаВелигденски јајцаИзменето од Valerija - 10.Април.2017 во 16:52
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 103509
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Април.2017 во 13:33

Уникатни идеи за декорирање на велигденски јајца


Традиционално утре на Велики четврток се бојадисуваат велигденски јајца, рано во зората уште пред првите зраци. Како и секоја година така и оваа, првите јајца секогаш се во црвена боја, а нешто подоцна почнуваме со украсување и декорирање на останатите велигденски јајца. Доколку ви се досадни досегашните декорирања, ви нудиме неколку уникатни идеи кои ќе може да ја развеселат вашата велигденска кошничка.

Пиленца


Земете најразлични хартии, може да ги позајмите од вашите деца и исечете парчиња во вид на крила и клун. Залепете ги на јајцето, нацртајте очи со црн фломастер и јајцето е готово.

Омбре јајца


Оние јајца кои ви излегле посветли или потемни од посакуваната нијанса, секогаш може да ги наредите во ред од најсветла кон најтемна нијанса. На овој начин ќе покажете дека сте постигнале некој омбре ефект.

Јајца со имиња


На јајцата напишете различни имиња или иницијали, украсете ги со акрилни боички, точки и различни форми.

Јајца со најразлични форми


Јајцата не мора да ги фарбате, туку само сварете ги. Купете самолеплива хартија, која ќе ја исечете во различни форми и почнете да си играте. Ќе добиете мошне убави и уникатни јајца.

Црно-бели јајца


Сѐ што ви треба е перманентен маркер и бели јајца. Истото како и со претходната идеја, треба да си играте со најразлични форми, онака како што сакате. 

Јајца со цвеќиња


Многу урбанистички, но мошне интересно декорирање на јајца. Скинете свежи цвеќиња, земете коноп и заврзете ги цвеќињата на јајцата.

Јајца со мустаќи


Едноставно нацртајте очи, мустаќи и носе за вашето јајце да се претвори во мал џентлмен. 

Светкави јајца


Купете лепило со светки и на бојадисаните јајца капнувајте по неколку капки. Оставете лепилото да се исуши и вашите јајца се подготвени за изложување.

Испрскани јајцаВо еден сад ставете акрилна боја. Земете стара четка за заби, која ќе ја употребите за да направите ефект на испрскани јајца, со најразлични шари. Натопете ја четката во боја, поставете го јајцето пред четката и поминете со врвот од прстите низ четката за да се распрска бојата на јајцето.

Животни


Како што спомнавме погоре, со листови освен пиленца може да направите повеќе животни. Жаба, мече, свинче, сѐ што сакате. Само изрежете хартија и разиграјте ја фантазијата.

Јајца со волница


Земете шарена и тенка волница. На јајцето ставете силинконско лепило и полека поминувајте од врвот до крајот на јајцето со волницата со цел целото да го опфатете.Изменето од Valerija - 13.Април.2017 во 13:34
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
bijonse1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
bella Madonna

Регистриран: 14.Јануари.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 16521
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bijonse1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Април.2017 во 22:11
Image result for table on the easter             Image result for table on the easter  

Изменето од bijonse1 - 15.Април.2017 во 22:11
Кон врв
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 103509
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Март.2018 во 08:24

Први подготовки: „Направи сам“ декорации за Велигден


Оваа година не дозволувајте да се задоволите со идентичните лански декорации, кои веројатно не се во полн сјај. Имате доволно време за да смислите и направите нешто ново, а ние ви помагаме со забавни идеи.

prvi-podgotovki-napravi-sam-dekoracii-za-veligden-001.jpg

Велигденските празници се уште една добра причина да украсите низ дома и да ги поканите најблиските да уживаат во празничната атмосфера заедно со вас.

Дел од декорациите може да ги направите и со дечињата, за и тие да ја почувствуваат еуфоријата.

Идеите се во продолжение, ваше е да одберете што ќе испробате:

Направете хартиени јајца во боја:

prvi-podgotovki-napravi-sam-dekoracii-za-veligden-1.jpg

prvi-podgotovki-napravi-sam-dekoracii-za-veligden-2.jpg

prvi-podgotovki-napravi-sam-dekoracii-za-veligden-3.jpg

Или во една рамка за слика залепете шарени копчиња во облик на велигденско јајце:

prvi-podgotovki-napravi-sam-dekoracii-za-veligden-4.jpg

Може да направите пилиња од кутиите за јајца:

prvi-podgotovki-napravi-sam-dekoracii-za-veligden-5.png

Штипка со финта:

prvi-podgotovki-napravi-sam-dekoracii-za-veligden-6.jpg

Жолти пилиња на 3 начини:

prvi-podgotovki-napravi-sam-dekoracii-za-veligden-7.jpg

prvi-podgotovki-napravi-sam-dekoracii-za-veligden-8.jpg

prvi-podgotovki-napravi-sam-dekoracii-za-veligden-9.jpg

Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 103509
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Март.2018 во 08:26

Светкави или цветни јајца од стиропор:

prvi-podgotovki-napravi-sam-dekoracii-za-veligden-10.jpg

prvi-podgotovki-napravi-sam-dekoracii-za-veligden-11.jpg

Венче од хартија во боја:

prvi-podgotovki-napravi-sam-dekoracii-za-veligden-12.jpg

Лушпите од јајца искористете ги како мини декорации со свежо цвеќе:

prvi-podgotovki-napravi-sam-dekoracii-za-veligden-13.jpg

prvi-podgotovki-napravi-sam-dekoracii-za-veligden-14.jpg

prvi-podgotovki-napravi-sam-dekoracii-za-veligden-15.jpg

prvi-podgotovki-napravi-sam-dekoracii-za-veligden-16.jpg

Вратите низ дома со самолеплив колаж може лесно да се претворат во зајчиња:

prvi-podgotovki-napravi-sam-dekoracii-za-veligden-17.jpg

Или поставете венче кое ќе го изработите сами:

prvi-podgotovki-napravi-sam-dekoracii-za-veligden-18.jpg

Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
lotus flower Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Септември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 6937
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај lotus flower Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Март.2018 во 20:24
Image result for easter eggs ideas
Кон врв
lotus flower Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Септември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 6937
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај lotus flower Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Март.2018 во 20:25
Image result for easter eggs ideas
Кон врв
lotus flower Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Септември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 6937
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај lotus flower Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Март.2018 во 20:26
Image result for easter eggs ideas
Кон врв
lotus flower Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Септември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 6937
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај lotus flower Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Март.2018 во 20:29
Image result for easter eggs ideas
Кон врв
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 103509
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Март.2018 во 15:27

Идеи за креативни велигденски украси кои можете да ги правите со вашите деца


По повод Велигден, во секој дом веќе започнуваат подготовките за големиот христијански празник. Децата умеат да внесат ведрина и да помогнат во создавање на уникатни декорации.

Дајте им задачи на малите рачиња во кои можат да се „изгубат“ со часови и разбудете им ја креативноста на вашите деца со помош на неколку интересни и лесни идеи за велигденски проекти.

ВЕСЕЛО ЗАЈАЧЕ

Велигденски проекти за деца

Потребни материјали:

 • Хартија во боја (еднобојна и со точки)
 • Памук
 • Лепило
 • Црн маркер
 • Слама
Велигденски проекти за деца

Следете ги постапките на фотографиите:

Велигденски проекти за децаВелигденски проекти за децаВелигденски проекти за децаВелигденски проекти за децаВелигденски проекти за деца

ПИЛИЊА ОД КАРТОНСКА КУТИЈА ЗА ЈАЈЦА

Велигденски проекти за деца

Потребни материјали:

 • Картонска кутија за јајца
 • Актилни бои и четкичка
 • Лепило
 • Еднобојна хартија
Велигденски проекти за деца

Постапка:

Велигденски проекти за децаВелигденски проекти за децаВелигденски проекти за децаВелигденски проекти за децаВелигденски проекти за децаВелигденски проекти за децаВелигденски проекти за деца

ВЕЛИГДЕНСКА КОШНИЧКА СО ЈАЈЦА

Велигденски проекти за деца

Потребни материјали:

 • Дрвени шпатули
 • Украсна лента
 • Лепило
 • Картон
 • Бела боја
 • Маркери во разни бои
Велигденски проекти за децаВелигденски проекти за деца

СЛАТКО ЗАЈАЧЕ

Велигденски проекти за деца

Исечете хартија на осум ленти од кои четири ќе бидат подолги, а четири пократки.

Велигденски проекти за деца

Следете ја постапката:

Велигденски проекти за деца

ЗАЈЧИЊА ОД ШТИПКИ

Велигденски проекти за деца

Потребни материјали:

 • Дрвени штипки
 • Бела боја
 • Розов и црн маркер
 • Лепило
Велигденски проекти за децаВелигденски проекти за деца

ВЕЛИГДЕНСКА ЧЕСТИТКА СО ПИЛЕНЦЕ

Велигденски проекти за деца

ЈАЈЦЕ КОЕ СЕ ИСПИЛУВА

Велигденски проекти за деца

Потребни материјали:

 • Светлива хартија
 • Дрвени штипки
 • Портокалов и црн маркер
 • Лепило
Велигденски проекти за децаВелигденски проекти за децаВелигденски проекти за децаВелигденски проекти за децаВелигденски проекти за деца

ПИЛЕНЦЕ СО ПОМОШ НА МАЛОТО РАЧЕ

 • Дрвени шпатули
 • Жолта и портокалова хартија
 • Лепило
Велигденски проекти за децаВелигденски проекти за децаВелигденски проекти за деца

Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <123>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,125 секунди.