IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Направи сам
  Активни теми Активни теми RSS - DIY-Велигденски декорации
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

DIY-Велигденски декорации

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <123
Автор
Порака Обратен редослед
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 105588
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Март.2014 во 15:10

Велигденски јајца цртани со восок од пчели


Велигденски јајца цртани со восок од  пчели
Деновиве забележав дека и кај нас во продажба за прв пат се појави комплет за восочни јајца. Еве како тоа јас го правам од лани:

Потребно Ви е: подебело перце поставено на дрвена дршка, или некое старо пенкало кое може да се полни со мастило(ги викаа и налив перо), восок од пчели, една свеќа, мала лименка во која ќе ставите од восокот и многу голема желба да направите нешто восхитувачко. Во комплетите кои ги споменав има посебна алатка со која се нанесува восокот,а личи како овие чудни дрвца со конусчиња од мојата слика. Во неа всушност, се става малку од тврдиот восот,а со загревање на свеќата тој истекува низ тесниот отвор од металното конусче за да може да се црта по јајцата.

Лани јас постапив вака:
  • Во лименката ставете малку од восокот и на слаб оган загрејте го кратко време. Восокот ќе се стопи и ќе го покрие дното,а набргу потоа ќе се стврдне.
  • Малку загрејте го перцето со кое ќе цртате, гребнете маклу од восокот и почнете да цртате по површината на несварените јајца.
Восок
  • За шарите убаво да се познаваат после боењето, потребно е линиите кои ги исцртувате да бидат убаво,јасно исцртани,да забележите дека со цртањето оставате видлива трага од стопениот восок.

Пишување врз јајцата

  • На интернет на многу места може да најдете најразлични идеи за шари ако веќе немате свои идеи.Јас немав идеја, не знам ни многу да цртам,па затоа повеќето шари ги гледав кај поискусни од мене.
  • Ви уверувам дека ова е навистина постапка,а кога еднаш ќе исцртате едно јајце, станува вистинска “зараза“ следното да биде уште поинтересно и поубаво исцртано.

Велигденски јајца цртани со восок од пчели


Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 105588
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Март.2014 во 14:53

Направи сам - Велигденска декорација во домот


Остана уште малку време до почетокот на велигденските празници, токму толку за пробате да направите нешто интересно во вашиот дом и да му дадете празнична магија. Токму во таа насока, ви нудиме интересни предлози за тоа како да ја декорирате велигденската трпеза и сами да направите оригинални и несекодневни детали во вашиот дом. Верувајте дека за тоа нема да ви треба ништо посебно, освен малку слободно време и трпение, а резултатите ќе бидат одлични.

napravi-sam-veligdenska-dekoracija-vo-domot-1

napravi-sam-veligdenska-dekoracija-vo-domot-3

napravi-sam-veligdenska-dekoracija-vo-domot-4napravi-sam-veligdenska-dekoracija-vo-domot-5

napravi-sam-veligdenska-dekoracija-vo-domot-6

napravi-sam-veligdenska-dekoracija-vo-domot-7

napravi-sam-veligdenska-dekoracija-vo-domot-8

napravi-sam-veligdenska-dekoracija-vo-domot-9

napravi-sam-veligdenska-dekoracija-vo-domot-10

napravi-sam-veligdenska-dekoracija-vo-domot-11

napravi-sam-veligdenska-dekoracija-vo-domot-12

napravi-sam-veligdenska-dekoracija-vo-domot-13

napravi-sam-veligdenska-dekoracija-vo-domot-14

 

napravi-sam-veligdenska-dekoracija-vo-domot-15

napravi-sam-veligdenska-dekoracija-vo-domot-16

napravi-sam-veligdenska-dekoracija-vo-domot-17

napravi-sam-veligdenska-dekoracija-vo-domot-18

napravi-sam-veligdenska-dekoracija-vo-domot-19

 

napravi-sam-veligdenska-dekoracija-vo-domot-20

napravi-sam-veligdenska-dekoracija-vo-domot-21

napravi-sam-veligdenska-dekoracija-vo-domot-22

napravi-sam-veligdenska-dekoracija-vo-domot-23

napravi-sam-veligdenska-dekoracija-vo-domot-24

napravi-sam-veligdenska-dekoracija-vo-domot-25

 

napravi-sam-veligdenska-dekoracija-vo-domot-26

Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
Blue Scarlet Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Амазонка

Регистриран: 03.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 9011
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Blue Scarlet Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Март.2014 во 14:56
Уште малку па ќе почнам да се играм ... голема насмевка

Lupus non mordet lupum.

Vulneratus non victus!

Кон врв
Blue Scarlet Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Амазонка

Регистриран: 03.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 9011
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Blue Scarlet Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Март.2014 во 14:54
Lupus non mordet lupum.

Vulneratus non victus!

Кон врв
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 105588
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Февруари.2014 во 17:12

Слика
Слика
Слика
Слика
Слика


Изменето од Valerija - 12.Февруари.2014 во 17:13
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 105588
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Февруари.2014 во 21:56

Детски кошнички за Велигден


Детски кошнички за Велигден
Сите им се радуваме на Велигденските празници, но секако дечињата најмногу…Да ги израдуваме со необична кочничка за јајцето кое ќе им го подариме.

Потребен материјал:

  • 1 пластична чаша (од јогурт, пудинг и сл.)
  • 1 лист од  кујнска хартија или бела мека ткаенина
  • мало парче тенок бел хамер, малку бела хартија
  • украсна цик-цак лента,
  • дезенирана ткаенина,
  • слама,
  • лепак,
  • црн фломастер
1. Пластичната чаша обложете ја со бела хартија(користев лист од кујнски бришачи за раце превиткан дупло) или бела ткаенина и залепете со лепак.Од белиот картон исечете лентичка која ќе има улога на рачка, преку неа залепете украсна лентичка или цик-цак лентичка, двата краја премачкајте ги со лепак,па залепете ја рачката од внатрешната страна на чашата.
2. Од белиот картон искројте 2 елипсести форми за очи и исцртајте им зеници со фломастерот. Од дезенираната ткаенина исечете срценце за носот  и лентичка за пеперутка машничката за „машкото“  и машничка за коса на „женското“ зајаче.  Залепете ги очите на обложената пластична чаша, со фломастер исцртајте уста, залапете ги парченцата од цик-цак лентички како мустачиња, а во средината залапете го срценцето за нос. Од белата хартија исечете 2 елипсести форми за уши, во долниот дел малку засечете ги, залепете ги малку преклопени во средината, па секое уво залепете го од внатрешната страна на чашката.
3. Чашата наполнете ја со малку природна или вештачка слама, додајте го јајцето за подарок и тоа е с`е.
НАПОМЕНА: јајцето е малку претешко за нежната рачка на оваа кошничка, затоа препорачувам да се држи одоздола.
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <123
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,109 секунди.