IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Образование
  Активни теми Активни теми RSS - Неформално образование
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Неформално образование

 Внеси реплика Внеси реплика
Автор
Порака
StarTalk Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 29.Јануари.2014
Статус: Офлајн
Поени: 2
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај StarTalk Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Неформално образование
    Испратена: 29.Јануари.2014 во 14:15
Зошто е потребно неформално образование?

Авторот Гај Кавасаки, има запишано: „Продолжете да учите. Учењето е процес, не дело. Мислев дека завршив со учењето кога дипломирав. Но, тоа не беше точно. Никогаш не треба да престанете да учите. Всушност, учењето станува полесно кога ќе го напуштите формалното образование бидејќи е полесно да видите зошто е неопходно тоа да го правите. Моментално сте во средина која има структура; Ве издржуваат родителите. Но, факултетот не Ви е најважен. Може да одите на факултет и да не научите ништо. Но, може и да научите многу работи без да одите на факултет.“

Кое е Вашето мислење за потребата од неформално образование?
Кон врв
Ninja 35 Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 24.Февруари.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 17840
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Ninja 35 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Јануари.2014 во 15:21
Јас и покрај завршено високо образование, редовно читам литература  од друга област што нема врска со мојата насока на образование...не дека ми е потребно, едноставно ме интересира.
Ако ти изгледа премногу лесно , имаш некаде згрешено !!!
Кон врв
Alekxandar Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Јули.2012
Статус: Офлајн
Поени: 1029
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Alekxandar Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Февруари.2014 во 13:18
Во многу случаеви неформалното образование ми помогна и помага бидејки она за што јас студирав и се определив да биде моја професија нема никаква врска со сегашната која пак ја добив благодарение на неформалното образование.
Кон врв
Kastro Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Јули.2008
Статус: Офлајн
Поени: 11937
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Kastro Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Февруари.2014 во 13:28
Originally posted by Alekxandar Alekxandar напиша:

Во многу случаеви неформалното образование ми помогна и помага бидејки она за што јас студирав и се определив да биде моја професија нема никаква врска со сегашната која пак ја добив благодарение на неформалното образование.
I mene isto taka ,site pominati kursevi , obuki ,seminari, forumi itn I toa kako mnogu mi pomognale vo ova sto sum I kaj sum sega ...so ogled deka neformalnoto obrazovanie se deli na 2 podgrupi ....vospitno I obrazovno ,mislam deka poveke sum mu posvetil vnimanie na vtorovo odkolku na prvoto ...No I prvoto ima I toa kako golem udel vo segasnosta I idninata na sekoj od nas ...na sekoe pole od zivotot..
 
Inaku fakt e deka se uci dodeka si ziv...
Vistinskiot maz ima edna Lavica …a ne, stado od ovci…(ovcite na ovcharite)
Кон врв
Alekxandar Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Јули.2012
Статус: Офлајн
Поени: 1029
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Alekxandar Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Февруари.2014 во 13:39
Технологијата оди толку напред шо е многу тешко да се следи и да се имплементира бидејки ние само ја користиме но не сме учесници во процесот на создавање
Затоа секојдневно треба да се учи по нешто ново бидејки ако се заостани е многу тешко да се врати во колосек.
Неформалното образование насекаде е присутно и многу важно бидејки пазарот на труд постојано флуктуира.
Кон врв
Kastro Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Јули.2008
Статус: Офлајн
Поени: 11937
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Kastro Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Февруари.2014 во 13:42
Da da definitivno imame ist stav okolu obrazovanieto voopsto ...taka da ne bi komentiral poveke ...kaj ima isti stavovi ne moze da se razvie diskusijaголема насмевка
Vistinskiot maz ima edna Lavica …a ne, stado od ovci…(ovcite na ovcharite)
Кон врв
evangeline Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Август.2011
Локација: Naxos
Статус: Офлајн
Поени: 6758
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај evangeline Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Февруари.2014 во 13:49
Чичко ми покоен велеше - Ова неформалново образование е само за собирање пари. Го соголија народот. А тој си беше директор на едно поголемо државно претпријатие во тоа време и се залагаше за дообука на кадарот, дури и плаќаа обучувачи. 
Ама човекот беше многу против. Секогаш велеше - Од сите тие предавања научив само да бидам добар слушател, ама не научив нешто што не го знаев поврзано со мојата професија.
Па така, јас сметам дека обуките се задолжителен дел од сечија кариера, под претпоставка дека тоа е кариера која што бара унапредување на самиот себе.
А дополнителната литература е секако по желба, таа може да се чита и без посебна причина.
Внимавај кому му веруваш.
И ѓаволот еднаш беше ангел.


Being RICH
is not about how much you have,
BUT about how much you GIVE

Кон врв
Kastro Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Јули.2008
Статус: Офлајн
Поени: 11937
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Kastro Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Февруари.2014 во 13:58
Da dopolnitelnata literature e licno zadovolstvo ....
 
Jas imam srekja sto cel moj zivot sum vo privatniot sektor I dosega sekoja obuka ili seminar mi bile vistina namenski I vistina mi se naogale vo zivotov ....
...Inaku jas licno odvojuvam mnogu sredstva za neformalnoto obrazovanie ...pogolem od certifikatite koi sum gi steknal se tokmu od investiranjeto vo samiot sebe....
p.s. mislam deka I vo drzavniov sector dosta vlozuvaat vo kadarat (e sega ne sekade I ne vo sekogo ) ama gi prakaat na obuki I toa I ne cesto nadvor od drzavava...ova go znam od prijateli ,jas licno nemam takvo iskustvo...
 
Vistinskiot maz ima edna Lavica …a ne, stado od ovci…(ovcite na ovcharite)
Кон врв
Alekxandar Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Јули.2012
Статус: Офлајн
Поени: 1029
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Alekxandar Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Февруари.2014 во 14:00
Мало појаснување за она шо погоре дискутиравме.

Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,156 секунди.