IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Забава > Филм
  Активни теми Активни теми RSS - Оскари 2014-та година
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Оскари 2014-та година

 Внеси реплика Внеси реплика страница  123>
Автор
Порака
panter123 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Април.2010
Статус: Офлајн
Поени: 15783
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај panter123 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Оскари 2014-та година
    Испратена: 18.Јануари.2014 во 05:05

Vreme e da se otvori temata, poradi nejzinata aktuelnost, vaznost, znacajnost.

Za site ljubiteli, poklonici na filmot, pocituvaci na  filmskata umetnost ja otvoram temava za diskusija vo vrska so nominaciite na filmovite za najznacajnata filmska nagrada na planetarno nivo - oskarot. 

Ocekuvam da se razvie kvalitetna, konstruktivna debata vo vrska so filmovite nominirani za oskar, akterite, akterkite, reziserite, vasite stavovi, mislenja, vasite favoriti vo najrazlicni kategorii.

Vo prodolzenie ja stavam listata so nominacii za oskar

Best Motion Picture of the Year

American Hustle (2013)

Captain Phillips (2013)

Dallas Buyers Club (2013)

Gravity (2013)

Her (2013)

Nebraska (2013)

Philomena (2013)

12 Years a Slave (2013)

The Wolf of Wall Street (2013)

Best Performance by an Actor in a Leading Role
Nominees:


Christian Bale for American Hustle (2013)

Bruce Dern for Nebraska (2013)

Leonardo DiCaprio for The Wolf of Wall Street (2013)

Chiwetel Ejiofor for 12 Years a Slave (2013)

Matthew McConaughey for Dallas Buyers Club (2013)

Best Performance by an Actress in a Leading Role
Nominees:


Amy Adams for American Hustle (2013)

Cate Blanchett for Blue Jasmine (2013)

Sandra Bullock for Gravity (2013)

Judi Dench for Philomena (2013)

Meryl Streep for August: Osage County (2013)

Best Performance by an Actor in a Supporting Role
Nominees:


Barkhad Abdi for Captain Phillips (2013)

Bradley Cooper for American Hustle (2013)

Jonah Hill for The Wolf of Wall Street (2013)

Michael Fassbender for 12 Years a Slave (2013)

Jared Leto for Dallas Buyers Club (2013)

Best Performance by an Actress in a Supporting Role
Nominees:


Sally Hawkins for Blue Jasmine (2013)

Julia Roberts for August: Osage County (2013)

Lupita Nyong'o for 12 Years a Slave (2013)

Jennifer Lawrence for American Hustle (2013)

June Squibb for Nebraska (2013)

Best Achievement in Directing
Nominees:


Alfonso Cuarón for Gravity (2013)

Steve McQueen for 12 Years a Slave (2013)

David O. Russell for American Hustle (2013)

Martin Scorsese for The Wolf of Wall Street (2013)

Alexander Payne for Nebraska (2013)

Best Writing, Screenplay Written Directly for the Screen
Nominees:


American Hustle (2013): Eric Singer, David O. Russell

Blue Jasmine (2013): Woody Allen

Her (2013): Spike Jonze

Nebraska (2013): Bob Nelson

Dallas Buyers Club (2013): Craig Borten, Melisa Wallack

Best Writing, Screenplay Based on Material Previously Produced or Published
Nominees:


Before Midnight (2013): Richard Linklater

Captain Phillips (2013): Billy Ray

12 Years a Slave (2013): John Ridley

The Wolf of Wall Street (2013): Terence Winter

Philomena (2013): Steve Coogan, Jeff Pope

Best Animated Feature Film of the Year
Nominees:


The Croods (2013)

Despicable Me 2 (2013)

Ernest et Célestine (2012)

Frozen (2013)

Kaze tachinu (2013)

Best Foreign Language Film of the Year
Nominees:


The Broken Circle Breakdown (2012): Felix Van Groeningen(Belgium)

L'image manquante (2013): Rithy Panh(Cambodia)

The Hunt (2012): Thomas Vinterberg(Denmark)

La grande bellezza (2013): Paolo Sorrentino(Italy)

Omar (2013): Hany Abu-Assad(Palestine)

Best Achievement in Cinematography
Nominees:


Gravity (2013): Emmanuel Lubezki

Inside Llewyn Davis (2013): Bruno Delbonnel

Nebraska (2013): Phedon Papamichael

Prisoners (2013): Roger Deakins

Yi dai zong shi (2013): Philippe Le Sourd

Best Achievement in Editing
Nominees:


12 Years a Slave (2013): Joe Walker

American Hustle (2013): Alan Baumgarten, Jay Cassidy, Crispin Struthers

Gravity (2013): Alfonso Cuarón, Mark Sanger

Captain Phillips (2013): Christopher Rouse

Dallas Buyers Club (2013): Martin Pensa, John Mac McMurphy

Best Achievement in Production Design
Nominees:


12 Years a Slave (2013): Adam Stockhausen, Alice Baker

American Hustle (2013): Judy Becker, Heather Loeffler

Gravity (2013)

The Great Gatsby (2013): Catherine Martin, Beverley Dunn

Her (2013): K.K. Barrett, Gene Serdena

Best Achievement in Costume Design
Nominees:


American Hustle (2013): Michael Wilkinson

The Great Gatsby (2013): Catherine Martin

12 Years a Slave (2013): Patricia Norris

Yi dai zong shi (2013): William Chang

The Invisible Woman (2013): Michael O'Connor

Best Achievement in Makeup and Hairstyling
Nominees:


Dallas Buyers Club (2013): Adruitha Lee, Robin Mathews

Jackass Presents: Bad Grandpa (2013): Steve Prouty

The Lone Ranger (2013): Joel Harlow, Gloria Pasqua Casny

Best Achievement in Music Written for Motion Pictures, Original Score
Nominees:


The Book Thief (2013): John Williams

Gravity (2013): Steven Price

Her (2013): William Butler, Andy Koyama

Saving Mr. Banks (2013): Thomas Newman

Philomena (2013): Alexandre Desplat

Best Achievement in Music Written for Motion Pictures, Original Song
Nominees:


Despicable Me 2 (2013): Pharrell Williams( "Happy")

Frozen (2013): Kristen Anderson-Lopez, Robert Lopez("Let It Go")

Mandela: Long Walk to Freedom (2013): Bono, Adam Clayton, The Edge, Larry Mullen Jr., Brian Burton("Ordinary Love")

Alone Yet Not Alone (2013): Bruce Broughton("Alone Yet Not Alone")

Her (2013): Karen O("The Moon Song")

Best Achievement in Sound Mixing
Nominees:


Gravity (2013): Skip Lievsay, Niv Adiri, Christopher Benstead, Chris Munro

The Hobbit: The Desolation of Smaug (2013): Christopher Boyes, Michael Hedges, Michael Semanick, Tony Johnson

Captain Phillips (2013): Chris Burdon, Mark Taylor, Mike Prestwood Smith, Chris Munro

Inside Llewyn Davis (2013): Skip Lievsay, Greg Orloff, Peter F. Kurland

Lone Survivor (2013): Andy Koyama, Beau Borders, David Brownlow

Best Achievement in Sound Editing
Nominees:


All Is Lost (2013): Steve Boeddeker, Richard Hymns

Captain Phillips (2013): Oliver Tarney

Gravity (2013): Glenn Freemantle

The Hobbit: The Desolation of Smaug (2013): Brent Burge

Lone Survivor (2013): Wylie Stateman

Best Achievement in Visual Effects
Nominees:


Gravity (2013): Timothy Webber, Chris Lawrence, David Shirk, Neil Corbould

The Hobbit: The Desolation of Smaug (2013): Joe Letteri, Eric Saindon, David Clayton, Eric Reynolds

Iron Man Three (2013): Christopher Townsend, Guy Williams, Erik Nash, Daniel Sudick

The Lone Ranger (2013): Tim Alexander, Gary Brozenich, Edson Williams, John Frazier

Star Trek Into Darkness (2013): Roger Guyett, Pat Tubach, Ben Grossmann, Burt Dalton

Best Documentary, Feature
Nominees:


The Act of Killing (2012): Joshua Oppenheimer, Signe Byrge Sørensen

Cutie and the Boxer (2013): Zachary Heinzerling, Lydia Dean Pilcher

Dirty Wars (2013): Rick Rowley, Jeremy Scahill

Al Midan (2013): Jehane Noujaim, Karim Amer

20 Feet from Stardom (2013): Morgan Neville

Best Documentary, Short Subject
Nominees:


Cavedigger (2013): Jeffrey Karoff

Facing Fear (2013): Jason Cohen

Karama Has No Walls (2012): Sara Ishaq

The Lady In Number 6 (2013): Malcolm Clarke, Carl Freed

Prison Terminal: The Last Days of Private Jack Hall (2013): Edgar Barens

Best Short Film, Animated
Nominees:


Feral (2012): Daniel Sousa, Dan Golden

Get a Horse! (2013): Lauren MacMullan, Dorothy McKim

Mr Hublot (2013): Laurent Witz, Alexandre Espigares

Tsukumo (2012): Shuhei Morita

Room on the Broom (2012) (TV): Max Lang, Jan Lachauer

Best Short Film, Live Action
Nominees:


Aquel no era yo (2012): Esteban Crespo

Avant que de tout perdre (2013): Xavier Legrand

Helium (2013/II): Anders Walter

Do I Have to Take Care of Everything? (2012): Selma Vilhunen

The Voorman Problem (2013): Mark Gill

Izvor http://www.imdb.com/oscars/nominations/?ref_=rto_nb_acd

Isto taka listata so nominacii mozete da ja videte http://www.idividi.com.mk/magazin/scena/897418/index.html



Изменето од panter123 - 18.Јануари.2014 во 05:20
Кон врв
panter123 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Април.2010
Статус: Офлајн
Поени: 15783
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај panter123 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Јануари.2014 во 07:14

Номинациите веќе се објавени, генерално номинирани се филмовите, актерите, актерките кои се очекуваше да бидат дел од листата кои ќе се тркаат за најпрестижната награда во филмската индустрија - златната статуетка - оскарот..

Оваа година според мене има доста квалитетни филмови кои претендираат за наградата, истото се однесува и за номинираните во најзначајните категории и тоа за најдобра режија, најдобар актер, актерка, споредна женска и машка улога.

Малку ќе им биде тешко при доделувањето на оскарите на членовите на филмската академија поради квалитетот особено во категориите најдобар филм, најдобра актерка, актер, бидејќи е многу мала разликата во даденото од страна на актерите, актерките кои беа исклучителни во своите перформанси.

Во Категоријата најдобар филм се номинирани 9 филмови од кои според мене најсериозни кандидати за оскар се филмовите Американска Измама и 12 Години Робство  на режисерот Стив Меквин, мој фаворит е филмот Американска Измама на маестралниот Дејвид О Расел -но тоа незначи дека доколку оскарот го освои 12 Години Робство тоа ќе биде неправда, сепак се работи за вкус, допаѓање, преференција за одреден филмски проект кој ви се допаднал за нијанса повеќе од другиот, инаку и двата а и останатите номинирани се одлични, се работи за нијанси кои ќе одлучат на кој да му ја доделат статуетката за најдобар филм,  шансите на двата филмови се 50/50 иако мое лично предчуство, впечаток е дека сепак оскарот ќе го освои 12 Години Робство, двата филмови се феноменални, исклучително квалитни од секој аспект- одлична режија, сценарио, феноменалнна актерска екипа, музика костимографија...  филмовите се со голем број номинации првиот со  10 номинации додека 12 Години робство има 9. 

Филмот Гравитација на мексиканскиот режисер Алфонсо Куарон има 10 номинации за оскар но сепак и покрај толку големиот број номинации има помали шанси да освои оскар во најзначајните категории.

За најдобра режија се номинирани Алфонсо Куарон, Девид О Расел, Мартин Скорсезе, Стив Меквин и Александар Пејн. Изгледите за победа се најголеми на страната на Дејвид О Расел и Алфонсо Куарон кој имаат најголеми шанси да ја освојат статуетка за најдобра режија. 

Досега на филмските манифестации кои му претходеа на оскарот како што се Златните глобуси и Critics' Choice Awards наградата за најдобра режија ја освои Куарон но тоа незначи дека и ќе го добие оскарот, мене Алфонсо не ми е за оскар, подобар е Дејвид и Скорсезе, Пејн, Стив, номинацијата Куарон ја заслужи но оскарот???.... Мој фаворит е Дејвид О Расел режисер кој се етаблира и докажа на филмската сцена во последниве 3 години последователно потенцирам последователно со исклучително квалитетни филмски проекти почнуваќи од филмот Fajter 2010, минатогодишниот победник во повеќе категории одличниот Silver Linings Playbook (2012) - Во добро и лошо, и со годинешнава номинација за Американска Измама која му е четврта по ред,  со тоа го потврди квалитетот, реномето на режисер од врвната - премиум класа.

За најдобра актерка посакувам оскарот да го освои Ејми Адамс една од моите најомилени актерки, Ејми го заслужи оскарот со својот квалитет, талент, способности, потенцијали кои ги поседува. Ова и е петта номинација за оскар во последниве 9 години и тоа за Junebug (2005), Doubt (2008), The Fighter (2010), The Master (2012), и годинава за Американска Измама. Девојкава е феноменална секоја втора година има номинација за оскар самото тоа укажува за каков извонреден талент станува збор, иако и останатите нејзини конкурентки во оваа категорија се бриљантни посебно тука би ја издвоил Кејт Бланшет со маестралниот перформанс во филмот Blue Jasmine (2013) на Вуди Ален. Академијата ќе има тешка одлука на кого да му го додели оскарот бидејќи и двете подеднакво го заслужуваат. Сандра Булок нема шанси во трката за статуетката, Џуди Денч многу ми се допадна со нејзината улога во Филомена, додека за Мерил Стрип немам зборови неможе друго и да се очекува од оваа убедливо најдобра актерка на сите времиња.

Трката за статуетката во машка категорија - најдобар актер ќе се води помеѓу Метју Меконахи, Кристијан Бејл, Читал Еџифор, Брус Дерн, Леонардо Ди Каприо сите се одлични и се надминаа себеси со улогите, тука одлуката ќе биде тешка, нијанси се во прашање, Бејл е одличен актер кој освои оскар за споредна машка улога за филмот Фајтер 2010 година на истиот режисер Дејвид О Расел, Леонардо континуирано прикажува исклучителни преформанси, ретко има филм во кој има улога а да не ми се допаднал, сите улоги му се одлични - еден од најдобрите актери од машката генерација на денешницава, Метју Меконахи - позитивно изненади со улогата во филмот која убедливо му е надобра досегашна улога достојна за оскар, претежно досега себеси се профилираше како актер кој игра лесни улоги во комедии и романтични драми - комедии, сите имавме таква перцепција за него, во филмот  Dallas Buyers Club (2013) се покажа и докажа во сосема поинакво светло, во улога која ја донесе доста моќно, уникатно, оригинално, со самото тоа ја зацврсти позицијата на актер кој може да одигра и доста тешки - сериозни улоги, квалитетот кај Меконахи исплива на површина - дали тоа ќе го круниса со оскар ќе видиме за некој месец. Еџифор имаше одличен перформанс во филмот 12 Години Робство и доколку го добие оскарот тоа ќе биде сосема заслужено.

Во категоријата споредна женска улога најсериозни шанси имаат Џенифер Лоренс која минатата година го освои оскарот за најдобра актерка за филмот Во добро и лошо на режисерот Дејвид О Расел, потоа Џулија Робертс, Сали Халкинс, Џун Скиб.

Оскарот за споредна машка улога ќе замине во рацете на еден од овие актери Баркад Абди, Бредли Купер, Џона Хил - на кого ова му е втора номинација за оскар за споредна машка улога по првата номинација за филмот Moneyball 2010 на режисерот Бенет Милер, во секој случај се работи за талентиран актер на кој му предстои успешна кариераБредли Купер - кој минатата година беше номиниран за истава награда за филм од истиов режисер О Расел, и тој во последниве два филма за кои има номинација се докажа како доста квалитетен актер кој има потенцијалМајл Фасбендер - актер кој е во кругот на актери чии квалитети дојдоа до израз последниве неколку години посебно ми се допадна минатогодишната негова улога во филмот Shame (2011) од истиов режисер на овој филм за кој е номиниран - Стив Меквин, Џаред Лето - ме импресионира со неговата улога во филмот Dallas Buyers Club (2013) и според мене има најголеми шанси да го освои оскарот за споредна машка улога, инаку тој е дебитант кога се работи за оскарите исто како Меконахи ова му е прва номинација која најверојатно ќе биде крунисана со оскар.

Оскарот за најдобар анимиран филм ќе го освои Frozen (2013) 

За филм од англиско неговорно подрачје се номинирани

The Broken Circle Breakdown (2012): Felix Van Groeningen(Belgium)

L'image manquante (2013): Rithy Panh(Cambodia)

The Hunt (2012): Thomas Vinterberg(Denmark)

La grande bellezza (2013): Paolo Sorrentino(Italy)

Omar (2013): Hany Abu-Assad(Palestine)

Најголеми шанси имаат филмовите  La grande bellezza (2013) на Паоло Сорентино,  L'image manquante (2013) и данскиот The Hunt е во игра но со помали шанси.

Тоа беа воглавно номинираните во најзначајните категории

Сметам дека неколку филмови годинава беа онеправдани и исклучени од трката за оскарите а се исклучително квалитетни и тоа Inside Llewyn Davis (2013) на маестралните браќа Итан и Џоел Коен потоа филмот Rush (2013) кој е одличен, филмот The Butler 2013 неоправдано беше иземен од оскарите  и многу други филмови кои заслужија номинација а беа исклучени од трката за најпрестижната награда во филмската индустрија

Очекувам од останатите членови на форумов љубители на филмот да земат активно учество во темава се со цел да развиеме квалитетна дебата, дискусија.



Изменето од panter123 - 20.Јануари.2014 во 07:37
Кон врв
Анастеа Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПИПИ долгиот чорап

Регистриран: 07.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 35441
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Анастеа Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Јануари.2014 во 13:57

Пантер, алал да ти е за трудот големо гушкање

Засега имам гледано само 4 од кандидатите: “Her“,  “Blue Jasmine“,  “La grande bellezza“ и “Frozen“.


Сите ми се допаднаа, секој е на свој начин убав, квалитетни филмови, убаво одиграни улоги, некои со автентични приказни...
Имам симнато уште неколку. Да ги изгледам, вака да не давам аматерски коментари на празно.голема насмевка




Кон врв
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 105588
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Јануари.2014 во 14:08
Јас сум послаба некако во гледање на предложените.
Го гледав само Блу Јасмин и искрено ми се допадна тематски
а посебно ме фасцинира улогата на Бланшет:)

Се надевам ќе гледам и некој од останатите!

П.с Не сакам секаков жанр на филм и затоа малку
одолговлекувам со гледање:)
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
evangeline Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Август.2011
Локација: Naxos
Статус: Офлајн
Поени: 6758
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај evangeline Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Јануари.2014 во 17:50
Морам да признаам дека немам гледано многу од филмовите. Навивам за The Wolf of Wall Street и за American Hustle, а некои категории ми се толку смешни што никогаш не сум забележала такви детали (пр - Best Achievement in Makeup and Hairstyling)
Внимавај кому му веруваш.
И ѓаволот еднаш беше ангел.


Being RICH
is not about how much you have,
BUT about how much you GIVE

Кон врв
Анастеа Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПИПИ долгиот чорап

Регистриран: 07.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 35441
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Анастеа Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Јануари.2014 во 18:24

Сношти до изгледав American Hustle и денес веќе не мислам на него.голема насмевка
Сакам филмови кои ќе ме натераат да ги изгледам и по втор пат и да размислувам за нив. Овој не е таков. Не ми остави којзнае каков впечаток. Можеби и темата дека не ми е од омилените, повозбудливи ми се филмови со посуштинска обработка на карактери. Тоа си е до вкусот.
Инаку филмот си е убав, одличен би рекла. Најсмешен момент ми беше Ричи со витлерите. Е на него ќе се сеќавам.смеење


Ејми Адамс одлична во улогата. Но во споредба со Бланшет, би и го дала Оскарот на Кејт. Повпечатлива ми беше улогата, можеби и дека беше стожер на филмот.

Инаку Оскарите одамна не ми се мерило за квалитет на еден филм (откако дознав дека  “Роки“ има добиено Оскар...).
Едно големо напумпано шоу.
Туку јас да се најдам на муабет. А и Пантер ме натера со коментарот да изгледам повеќе филмови.големо гушкање

На ред ми е Волкот... ама не знам дали ќе го изгледам. И онака Леонардо ич не ми е симпатичен.


Кон врв
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 105588
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Јануари.2014 во 18:41
Јас сум сеуште со Јасминот:)

American Hustle го почнав,ама сфатив дека
не е мој стил,мој жанр и го прекинав.

За Волкот се мислам,искрено и мене ми е антипатичен Ди Каприо
ама ќе го гледам кај и да е деновиве:)
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
емил Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
зависник идивидовски

Регистриран: 11.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 85179
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај емил Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Јануари.2014 во 18:51
Originally posted by Valerija Valerija напиша:

Ј
За Волкот се мислам,искрено и мене ми е антипатичен Ди Каприо
ама ќе го гледам кај и да е деновиве:)
 

Ја с го гледав пре 2-3 дена . Не успеа да ме грабне ама и не е лош .....средна работа
Кон врв
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 105588
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Јануари.2014 во 19:02
И мене не верувам да ме грабне:)
Затоа одолговлекувам со гледање
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
evangeline Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Август.2011
Локација: Naxos
Статус: Офлајн
Поени: 6758
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај evangeline Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Јануари.2014 во 21:49
Абе добро, се зависи од жанрот што си го сакатеголема насмевка
Јас сакам такви во стилот на American Hustle и Волкот од Вол Стрит, ама затоа пак многу ретко би ми задржалe внимание некои како Philomena, Dallas Buyers Club или Nebraska. Ги имам почнато и не ми се допаѓаат и нема шанси да ги догледам. 
Не сакам ниту некои глупави филмови на кои сите леат солзи, придонес за Дојранското езеро, ниту тешки научни фантастики.
Следен на список ми е Blue Jasmine и тоа само поради Кејт, се надевам вечерва ќе биде. После него Captain Phillips.

Мислам дека и A good day to die hard, The last sand и Fast & Furious 6 се од 2013 и ми се допаднаа многу. Ги гледав во кино, баш подобри ефекти има. Ама штета што не се номинирани во ниедна категорија.

А тек сега гледам дека за звучни и визуелни ефекти е предложен The Hobbit: The Desolation of Smaug и искрено се надевам дека ќе победи. Го гледавме во 4Dx кино, со мирис, ветер, прскање вода и слично и дефинитивно подобар впечаток и да сакаше немаше да ми оставиголема насмевка



Изменето од evangeline - 25.Јануари.2014 во 21:50
Внимавај кому му веруваш.
И ѓаволот еднаш беше ангел.


Being RICH
is not about how much you have,
BUT about how much you GIVE

Кон врв
zabegan Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Другарот на Мона Лиза

Регистриран: 06.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9774
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zabegan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Јануари.2014 во 00:20
Оскарите никогаш не сум ги сакал... изборот на норминирани филмови е најбезвезен и секогаш се работи за тоа на одредено филмско постигнување да му се дигне кредибилитетот отколку да се награди како постигнување
особено не знам која е поентата на номинации како најдобра шминка, костимографија, визуелни ефекти и едитирање, кога денес можеш да средиш се, со два три клика... се разбира дека и тоа е напорна работа, ама како постигнување, е идентична во сите поголеми високобуџетни филмови
всушност, за мене многу повеќе би вредела номинација како „најдобар нискобуџетен филм“ отколку сето тоа...


искрено, оскариве отсекогаш ми биле и најдосадни... единствено нешто што ќе ми биде забавно, е да идам дали Леонардо Ди каприо конечно ќе добие оскар смеење
размисли пред да напишеш глупост
Кон врв
panter123 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Април.2010
Статус: Офлајн
Поени: 15783
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај panter123 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Јануари.2014 во 20:43
Originally posted by Анастеа Анастеа напиша:


Сношти до изгледав American Hustle и денес веќе не мислам на него.голема насмевка
Сакам филмови кои ќе ме натераат да ги изгледам и по втор пат и да размислувам за нив. Овој не е таков. Не ми остави којзнае каков впечаток. Можеби и темата дека не ми е од омилените, повозбудливи ми се филмови со посуштинска обработка на карактери. Тоа си е до вкусот.
Инаку филмот си е убав, одличен би рекла. Најсмешен момент ми беше Ричи со витлерите. Е на него ќе се сеќавам.смеење


Ејми Адамс одлична во улогата. Но во споредба со Бланшет, би и го дала Оскарот на Кејт. Повпечатлива ми беше улогата, можеби и дека беше стожер на филмот.

Инаку Оскарите одамна не ми се мерило за квалитет на еден филм (откако дознав дека  “Роки“ има добиено Оскар...).
Едно големо напумпано шоу.
Туку јас да се најдам на муабет. А и Пантер ме натера со коментарот да изгледам повеќе филмови.големо гушкање

На ред ми е Волкот... ама не знам дали ќе го изгледам. И онака Леонардо ич не ми е симпатичен.


Мило ми  е што ја поттикнав дискусијата на темата оскари а уште повеќе што мотивирав неколку членови да погледнат дел од филмовите номинирани за оскар

Во врска со Американски измамници и коментарот на Анастеа големо гушкање можам само да надополнам сепак се работи за вкус тоа е точно, дали одреден филм ќе биде според нашите очекувања, преференции, жанр, најповеќе зависи од тоа колку ние се вклопуваме во самата приказна од аспект на сите погоренотирани нешта кои ги набројав. Филмот е одличен од секој аспект, нема мана во ниту еден поглед, Ејми заслужено треба да ја добие статуетката за најдобра актерка иако  Бланшет подеднакво ја заслужува наградата, но сепак Ејми за нијанса според мене беше подобра но и ова и е петта номинација во последниве 9 години а нема досега освоено оскар, додека Бланшет која има 6 номинации и еден оскар за споредна женска улога за филмот Авијатичарот е во поповолна позиција од тој аспект гледано, мал куриозитет кога се работи за Кејт - има две номинации во 2007 година и тоа за најдобра актерка за филмот Elizabeth: The Golden Age - 2007, и номинација за споредна женска улога во филмот I'm Not There - 2007. 

Изгледај го Волкот и кажи каков впечаток ти остави. Денес го гледав по втор пат, некако не ми беше легнат првиот пат, не ми беа целосно средени впечатоците во врска со истиот. После второто гледање можам да кажам дека Лео ја зацврсти ја забетонира својата позиција на еден од најдобрите актери во Холивуд моментално, кај него се забележува таа сестраност, повеќеслојност на актер кој може да одигра секакви улоги и карактери, со самото тоа  се потврди  и докажа дека веќе е зрел изграден актер кој се надмина себеси со улогата во филмот и дефинитивно го заслужи оскарот.

Пс  Единствена забелешка во врска со филмот Волкот од Волт Стрит е неговата должина, мислам дека би можело истиот да биде склопен за два часа. Но доколку се внесете во самиот филм, со интерес го гледате, нема на ви биде досаден.




Изменето од panter123 - 28.Јануари.2014 во 20:46
Кон врв
panter123 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Април.2010
Статус: Офлајн
Поени: 15783
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај panter123 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Јануари.2014 во 20:59
Originally posted by evangeline evangeline напиша:

Абе добро, се зависи од жанрот што си го сакатеголема насмевка
Јас сакам такви во стилот на American Hustle и Волкот од Вол Стрит, ама затоа пак многу ретко би ми задржалe внимание некои како Philomena, Dallas Buyers Club или Nebraska. Ги имам почнато и не ми се допаѓаат и нема шанси да ги догледам. 
Не сакам ниту некои глупави филмови на кои сите леат солзи, придонес за Дојранското езеро, ниту тешки научни фантастики.
Следен на список ми е Blue Jasmine и тоа само поради Кејт, се надевам вечерва ќе биде. После него Captain Phillips.

Мислам дека и A good day to die hard, The last sand и Fast & Furious 6 се од 2013 и ми се допаднаа многу. Ги гледав во кино, баш подобри ефекти има. Ама штета што не се номинирани во ниедна категорија.

А тек сега гледам дека за звучни и визуелни ефекти е предложен The Hobbit: The Desolation of Smaug и искрено се надевам дека ќе победи. Го гледавме во 4Dx кино, со мирис, ветер, прскање вода и слично и дефинитивно подобар впечаток и да сакаше немаше да ми оставиголема насмевка

Сите номинирани се добри само битно дали ти е погоден жанрот и приказната - тоа е прашање на вкус.

Отсекогаш сум сакал а и со задоволство сум ги гледал сите филмови номинирани за оскар, сите имаат свој квалитет и поседуваат уметичка вредност. За да гледаш филм битно е и да бидеш расположен за тоа, во спротивно нема да ти успее и нема да се внесеш во приказната и вистински да го доживееш, сум бил во таква состојба, тогаш прекинувам и го оставам за понатаму кога ќе бидам расположен.

Гледај го Капетан Филипс, филмот е феноменален, приказната е вистинска што му дава уште поголема важност и квалитет, но гледај ги и останатите кога ќе бидеш расположена големо гушкање



Изменето од panter123 - 28.Јануари.2014 во 21:00
Кон врв
panter123 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Април.2010
Статус: Офлајн
Поени: 15783
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај panter123 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Јануари.2014 во 21:06
Originally posted by емил емил напиша:

Originally posted by Valerija Valerija напиша:

Ј
За Волкот се мислам,искрено и мене ми е антипатичен Ди Каприо
ама ќе го гледам кај и да е деновиве:)
 

Ја с го гледав пре 2-3 дена . Не успеа да ме грабне ама и не е лош .....средна работа

Кој филм од филмовите номинирани за оскар ти се допаѓа најмногу?

Пс битно е дека минатата година имаше сетило и можеше да препознаеш добар филм, го паметам коментарот кој го даде за филмот Арго за кој имаше многу позитивно мислење и ти остави огромен впечаток.

Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  123>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,172 секунди.