IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Направи сам
  Активни теми Активни теми RSS - DIY - Масички
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

DIY - Масички

 Внеси реплика Внеси реплика
Автор
Порака
evangeline Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Август.2011
Локација: Naxos
Статус: Офлајн
Поени: 6757
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај evangeline Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: DIY - Масички
    Испратена: 28.Декември.2013 во 15:05
За да направиме нешто ново во нашиот дом не ни се потребни секогаш многу пари. Повеќе би рекла дека потребна е креативноста и малку пребарување по интернет. Масичките што чинат и по илјадници денари, можете да ги направите и сами. Така и ќе заштедите и ќе поработите на подобрување на своите способности.голема насмевка


Прво ќе правиме масичка од гајби.

Потребно ви е -  4 дрвени гајби, 2 подолги летви, 4 тркалца, завртки, темно кафена боја, бормашина

Начин на изработка:

1. Гајбите наместете ги како на сликата.

Направете сами: масичка од гајби за вино

2. Потоа измерете ги должината и ширината на споените гајби. Откако ќе го направите тоа, исечете ги летвите и направете рамка, која ќе ја искористите како основа на масичката.

Направете сами: масичка од гајби за вино

3. Со помош на бормашина зацврстете ги гајбите со по неколку завртки. На основата прицврстете ги тркалцата и потоа зацврстете ја основата заедно со гајбите. Во централниот дел на масичката ќе ви се создаде празнина во која можете да прицврстите две летвички во средината.

Направете сами: масичка од гајби за вино

4. Следен чекор е боење на целата дрвена површина.

Направете сами: масичка од гајби за вино

5. Откако масичката ќе се исуши, наполнете ја средината со камчиња или тапи од вино и таа е спремна и целосно функционална.

Направете сами: масичка од гајби за виноНаправете сами: масичка од гајби за вино


Внимавај кому му веруваш.
И ѓаволот еднаш беше ангел.


Being RICH
is not about how much you have,
BUT about how much you GIVE

Кон врв
evangeline Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Август.2011
Локација: Naxos
Статус: Офлајн
Поени: 6757
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај evangeline Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Декември.2013 во 15:07
Направи сам: аголна масичка


Релативно брзо и лесно може сами да направите аголна масичка којa ќе биде идеална за поставување во било кој агол од вашиот дом. Таа нема да зазема многу простор, а може да послужи и како полица за цвеќе или некој друг украс. 


Потребни материјали и алати:

- медијапан со дебелина 22 mm 
- сребрена боја (или боја по желба)
- брусна хартија, лепило за дрво 
- убодна пила 
- четка за боење 
- триаголник, линијар 
- молив, коноп, клинци 


Постапка:


Шаблонот за ногарките на аголната масичка е прикажан на сликата. Аголната масичка е висока 72 cm. Прикажаниот шаблон за изработка на ногарките пропорционално зголемете ја за да секој квадрат на шаблонот е со димензија 5x5 cm. Кога ќе завршите со изработката на шаблонот, исечете го и прецртајте ги линиите на медијапан плочата. На долгата задна ивица исцртајте ја монтажната површина по дебелина на дрвото. Со пила исечете ги деловите на постолјето. Потоа исечете ја плочата на масичката која претставува четвртина од круг. Радиусот изнесува 40 cm. Кружниот дел за пилење може да го означите со помош на дрвото со молив, коноп и клинец на следниот начин: заковајте клинец во медијапанот; едниот крај од конопот закачете го на клинецот, а на другиот заврзете молив; моливот држете го вертикално и исцртајте дел од кругот со агол 90°. Рабовите исечете ги со пила и измазнете ги со брусна хартија.

На крај, залепете ги сите делови од масичката со дрвени типли и обојте ја масичката во боја каква што посакувате.

Внимавај кому му веруваш.
И ѓаволот еднаш беше ангел.


Being RICH
is not about how much you have,
BUT about how much you GIVE

Кон врв
Анастеа Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПИПИ долгиот чорап

Регистриран: 07.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 35441
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Анастеа Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Декември.2013 во 15:23

Мене не ме бива за вакво нешто.
Ако се нафатам на ваква авантура, може да излезе фрижидер наместо масичка.смеење

Кон врв
evangeline Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Август.2011
Локација: Naxos
Статус: Офлајн
Поени: 6757
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај evangeline Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Декември.2013 во 15:35
Е ако, после ќе ги складираш конзервите со готова храна за Мичоплазење
Внимавај кому му веруваш.
И ѓаволот еднаш беше ангел.


Being RICH
is not about how much you have,
BUT about how much you GIVE

Кон врв
evangeline Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Август.2011
Локација: Naxos
Статус: Офлајн
Поени: 6757
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај evangeline Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Март.2014 во 01:28
Внимавај кому му веруваш.
И ѓаволот еднаш беше ангел.


Being RICH
is not about how much you have,
BUT about how much you GIVE

Кон врв
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 105520
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Јуни.2014 во 08:49

Дрвена масичка од необработено дрво

napravi-sam-zabaven-saren-mebel-za-poinakvo-uzivanje-vo-vasiot-dvor-22.jpg

napravi-sam-zabaven-saren-mebel-za-poinakvo-uzivanje-vo-vasiot-dvor-23.jpg


Масичка од стари гуми и парче стакло

napravi-sam-zabaven-saren-mebel-za-poinakvo-uzivanje-vo-vasiot-dvor-24.jpg

napravi-sam-zabaven-saren-mebel-za-poinakvo-uzivanje-vo-vasiot-dvor-25.jpg


Преносливи масички или столчиња од пластични гајби обложени со дрво

napravi-sam-zabaven-saren-mebel-za-poinakvo-uzivanje-vo-vasiot-dvor-26.jpg

napravi-sam-zabaven-saren-mebel-za-poinakvo-uzivanje-vo-vasiot-dvor-27.jpg


Фотелја од блокови во функција на голема саксија за цвеќиња

napravi-sam-zabaven-saren-mebel-za-poinakvo-uzivanje-vo-vasiot-dvor-28.jpg

napravi-sam-zabaven-saren-mebel-za-poinakvo-uzivanje-vo-vasiot-dvor-29.jpg

napravi-sam-zabaven-saren-mebel-za-poinakvo-uzivanje-vo-vasiot-dvor-30.jpg

napravi-sam-zabaven-saren-mebel-za-poinakvo-uzivanje-vo-vasiot-dvor-31.jpg

Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 105520
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Јули.2016 во 09:35

Искористете ги стари работи: Направете маса од стар прозорец

Зарем не е убаво чувството, кога ќе направите нешто убаво, а и корисно во исто време? Кога на пример, нешто старо и искористено, го претвориме во нешто феноменално!


Овој пат, ќе ви покажеме како од стар прозорец, кој сте сакале да го фрлите, едно практично парче мебел- масичка за кафе. Во видеото кое следува, прикажан е детален процес, а идејата за вакво нешто е создадена од Лејни Ли (жената од снимката). Таа е прав експерт за „враќање во живот“ на старите работи, наместо да ги фрлиме во канта за одпадоци.


Потребно ви е:

  • Поголем стар прозорец
  • Дрво за рамка
  • Шарки
  • Четири ногарки


Изменето од Valerija - 08.Јуни.2020 во 11:27
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 105520
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Јуни.2020 во 11:35

Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 105520
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Октомври.2020 во 19:56
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 105520
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Октомври.2020 во 19:57
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 105520
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Октомври.2020 во 19:57
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 105520
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Октомври.2020 во 19:58
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,141 секунди.