IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Здравје > Медицина
  Активни теми Активни теми RSS - Донорска картичка
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Донорска картичка

 Внеси реплика Внеси реплика
Автор
Порака
Blue Scarlet Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Амазонка

Регистриран: 03.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 9011
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Blue Scarlet Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Донорска картичка
    Испратена: 11.Декември.2013 во 11:30
Лекарската Комора на Македонија во септември годинава официјално се вклучи во акцијата за подигнување на свеста кај граѓаните на РМ за донирање на органи и едукација на матичните лекари, но некако ми се чини дека ние пак остануваме последната земаја во регионов кај која не заживеа идејата. Уште се водиме по Законот за дарување на органи каде што во случај на мозочна смрт последниот збор го има семејството. Зошто во Македонија ретко кој се одлучува да потпише донорска картичка? Дали вие би го сториле тоа? 

Како пример, во соседна Србија во првите три месеци од кампањата над 60.000 луѓе станале официјални сопственици на Донорска Картичка.
Lupus non mordet lupum.

Vulneratus non victus!

Кон врв
evangeline Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Август.2011
Локација: Naxos
Статус: Офлајн
Поени: 6756
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај evangeline Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Декември.2013 во 11:59
Кај нас сето ова е уште табу тема. До сега никој не се најде да ја објасни јавно во некоја емисија целата постапка, да апелира да се донираат органи и да ја каже предноста од тоа, осносно спасување на нечиј живот итн.
Јас лично би сакала да извадат буквално се од мене што може да се извади и донира на оние на кои им треба.
Внимавај кому му веруваш.
И ѓаволот еднаш беше ангел.


Being RICH
is not about how much you have,
BUT about how much you GIVE

Кон врв
Blue Scarlet Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Амазонка

Регистриран: 03.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 9011
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Blue Scarlet Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Декември.2013 во 12:33
Тоа е точно ... пред извесен период се обидов да дискутирам на темава со мојот матичен лекар со цел да добијам повеќе информации за тоа, каде и како може да се добие донорска каричка кај нас но за жал не добив повратна информација, само ветување дека ќе се распрашаат па ќе ме информираат. Со ангажирањето на Лекарската комора на Македонија, во програмата им е ставен и дел за обука и информирање на матичните лекари. 
Јас сметам дека тие се оние кои треба да ги информираат своите пациенти и со тоа да ги потикнат барем да размислуваат на таа тема а не да чекаат да бидат прашани. Малку поголем ангажман од нивна страна нема да е наодмет, да се потрудат да најдат време да им го објаснат ова на луѓето а не само да гледаат што побрзо да ја испразнат својата ординација за да се има време за кафе, ФБ, оговарање и.т.н.
Lupus non mordet lupum.

Vulneratus non victus!

Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,156 секунди.