IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Направи сам
  Активни теми Активни теми RSS - Палети!
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Палети!

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234>
Автор
Порака
Calipso Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Primarius

Регистриран: 26.Мај.2009
Локација: Македонија
Статус: Офлајн
Поени: 44671
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Calipso Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Април.2014 во 21:31
 
На овој свет има само тројца мажи кои се спремни да те поддржат во тежок момент:
Jack Daniels, John Jameson и Johnnie Walker!
Кон врв
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 103507
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Февруари.2016 во 21:49

НАБАВИЛ САМО ДРВЕНИ ПАЛЕТИ, А ОНА ШТО ГО НАПРАВИЛ Е НЕВЕРОЈАТНО!

20

Дрвените палети се еден од најпопуларните предмети кои повторно се искористуваат. Со нив можете да направите разни работи, од столови, маси, кревети, па до уникатен под.

Но, овој човек имал нешто поинаква идеја. Набавил 43 стари палети и на својот двор му дал целосно нов изглед. Крајниот резултат е неверојатен…

Еве уште неколку слични идеи, изработени исто така од дрвени палети:


 

 Изменето од Valerija - 05.Февруари.2016 во 21:50
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 103507
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Март.2016 во 13:21

„Направи сам“ маса од дрвени палети

Дрвените палети полека стануваат омилениот материјал за самостојна изработка на мебел и елементи за домот. Евтини и едноставни за работа, палетите нудат многубројни можности, од нивна трансформација во масички, софи, кревети, лежалки за на плажа, лулашки за деца, па дури и паркинг за велосипеди.

Младиот Филип Ѓорѓиев ни испрати предлог за „Направи сам“ масичка во винтиџ-стил од дрвени палети. Со желба да има парче мебел кое сам го изработил и кое го одразува неговиот стил, Филип изработил масичка од палети со британското знаме.

10965623_865914283432055_1150827989_n

За изработка, потребни се две палети и боја според вашиот вкус. Масата е изработена едноставно, од две парчиња палети прицврстени едно на друго. Прво биле бојадисани со црна боја, а потоа е доцртано британското знаме. Можете сами да одберете и друга шема што одговара на вашиот стил и ентериер.

10955953_866357313387752_1433821736_n 10962064_865914333432050_512860630_n

Масата за соба од палетие креативна идеја, која истовремено и го растоварува домот од старите палети и истовремено им дава втор живот на овие предмети. Елементот внесува модерен, индустриски стил во домот и е особено погоден за ентериерите на помладите. „Старите палети што зафаќаат место во дворот или во гаражата со малку работа може да се претворат во убава клуб-масичка во винтиџ-индустриски стил за оние со млад дух што сакаат некое делче во куќата да си го претворат во место за уживање и за црпење инспирација“, вели Филип.


Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 103507
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Март.2016 во 20:47

Направете лежалки од палети!

274d64c5bc629be65a213eabd2363d71Изменето од Valerija - 25.Март.2016 во 20:52
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 103507
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Април.2016 во 18:21

КУЌА ОД ПАЛЕТИ


3660691341e13d0040be020f10f3af99Изменето од Valerija - 02.Април.2016 во 18:22
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 103507
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Април.2016 во 15:23

Како до совршен под од палети за вашиот двор


За да имате во дворот пријатно место каде што ќе можете да се опуштите дозволете ни да ви представиме едно идејно решение кое што може да си го дозволи секој.

Потребни материјали за изработка на подот од палети:

  • палети со димензии 1.20 м на 1.20 м кои треба да бидат доволно цврсти и да издржуваат тежина од 1.000 до 1.200кг.;
  • бетонски блокчиња 20 см x 20 см x 15 см;
  • боја или лак за дрво (подобра опција ви е лакот за дрво бидејки бојата брзо се оштетува);
  • крупен песок (камчиња) за висината и цврстината на подлогата ако го правите на земја.

Бројот на палетите ке го определите според тоа колку сакате да биде голем подот.Пред да почнете со стругање проверете ги палетите да не има некоја шајка или нешто слично и истото да го одстраните.

Откако ке ги истругате палетите почнете со нанесување на лакот/бојата.Додека палетите се сушат ќе почнете со подготвување на местото каде што ќе ги поставите палетите.

  • расчистете го местото каде што ќе го поставите подот;
  • измерете го местото каде што ќе биде подот
  • поставете ги бетонските блокови така што краевите на палетите ќе бидат поставени на бетонските блокови;
  • пред да ги поставите бетонските блокови ископајте дупки најмалку два пати поголеми од висината на блоковите и пополнете ги со крупниот песок онолку колку што сакате да биде подот подигнат од земја.
  • поставете ги блоковите во дупките и одкако ќе ја добите посакуваната висина пополнете ги празнините со ситна песок и убаво истапкајте.

На крај, поставете ги палетите на својте места, но погрижете се секое ќоше да лежи на бетонските блокови. Откако ќе го направите сето тоа оставете да поминат 24 часа без да додавате тежина на подот.

Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 103507
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Февруари.2017 во 08:47
Направи сам: столици од палетиДоколку имате на располагање неколку дрвени палети, може самите да направите едноставни столици од нив.
Еве како оди постапката прикажана преку слики:


Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
bond....james b Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Ноември.2006
Статус: Офлајн
Поени: 850
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bond....james b Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Февруари.2017 во 11:22
treba majstor da si za da go napravish toa od takvi daski.


You live only ONCE!
Кон врв
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 103507
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Септември.2017 во 15:56

Мебел од палети

Дали сте уморни од скапиот мебел кој зафаќа простор и се чини дека ја апсорбира светлината? Време е да пробате со мебел од палети, што ќе ви даде светлина и чувство на свежина во домот.

MEDION Digital CameraИзменето од Valerija - 14.Септември.2017 во 15:57
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 103507
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Септември.2018 во 15:50

Прекрасен базен во дворот од дрвени палети

Голем мерак е од летните горештини да се разладиш во базен во дворот. Меракот е уште поголем ако базенот си го направиш со свои раце. Следува чекор по чекор фото-упатство.

01

02

03

04

05

06

07

Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 103507
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Септември.2018 во 15:55

Одлично место за релаксација во дворот од дрвени палети

Следува чекор по чекор фото упатство како да си направите катче во кое ќе си го поминете цело лето.

01

02

03

04

05

06

07

08

09

10

11

12

13

14

15

16Изменето од Valerija - 04.Септември.2018 во 15:56
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 103507
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Јуни.2019 во 16:55
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 103507
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јули.2019 во 16:48
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 103507
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јули.2019 во 16:49
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,113 секунди.