IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Филозофија и психологиjа
  Активни теми Активни теми RSS - ИСПРЕПЛЕТЕНИТЕ СВЕТОВИ НА ЧУВСТВАТА И МИСЛИТЕ
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

ИСПРЕПЛЕТЕНИТЕ СВЕТОВИ НА ЧУВСТВАТА И МИСЛИТЕ

 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 7>
Автор
Порака
 Оцена: Оцена на тема: 1 Гласови, Просечно 4,00  Тема Пребарувај Тема Пребарувај  Опции за темата Опции за темата
ZeZnAtA Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Power

Регистриран: 26.Мај.2007
Статус: Офлајн
Поени: 19172
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ZeZnAtA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: ИСПРЕПЛЕТЕНИТЕ СВЕТОВИ НА ЧУВСТВАТА И МИСЛИТЕ
    Испратена: 15.Септември.2013 во 17:41
Секој од нас на различен начин го восприема светот. Преку која призма го гледате вие?
Љубовта владее без меч и врзува без јаже!
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Септември.2013 во 19:53
Преку својата. 

Додушe, се обидувам да ја премавнам. Не е лесно, но с'е уште имам време...  среќа
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
vivi1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Легенда

Регистриран: 20.Јули.2005
Статус: Офлајн
Поени: 18941
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај vivi1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Септември.2013 во 21:22
sam sto ke si pomislis, nikoj ne moze da ti stavi vo glavata
vivi
Кон врв
viktorija123 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Nishto Posebno, tuku EDNO

Регистриран: 04.Февруари.2010
Статус: Офлајн
Поени: 7300
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај viktorija123 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Септември.2013 во 11:18
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Преку својата. 

Додушe, се обидувам да ја премавнам. Не е лесно, но с'е уште имам време...  среќа

koga uspeesh da si nepristrasen nabljuduvach - lesno e! намигнувањеголемо гушкање
There is no doer..... But if you have one, let him do self-inquiry.
Кон врв
ZeZnAtA Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Power

Регистриран: 26.Мај.2007
Статус: Офлајн
Поени: 19172
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ZeZnAtA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Септември.2013 во 11:44
Originally posted by viktorija123 viktorija123 напиша:

 

koga uspeesh da si nepristrasen nabljuduvach - lesno e! намигнувањеголемо гушкање

koga nabljuduvash,koi setila ti se "najizostreni"?
Љубовта владее без меч и врзува без јаже!
Кон врв
viktorija123 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Nishto Posebno, tuku EDNO

Регистриран: 04.Февруари.2010
Статус: Офлајн
Поени: 7300
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај viktorija123 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Септември.2013 во 11:57
... chista intuicija среќа bez vmeshuvanje na emociite koi se tesno povrzani so mislite, bez razlika kolku se svesni ili ne.
There is no doer..... But if you have one, let him do self-inquiry.
Кон врв
ZeZnAtA Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Power

Регистриран: 26.Мај.2007
Статус: Офлајн
Поени: 19172
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ZeZnAtA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Септември.2013 во 12:02
intuicijata ne sekogah kazhuva da bidesh vozdrzhan. среќа
Љубовта владее без меч и врзува без јаже!
Кон врв
viktorija123 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Nishto Posebno, tuku EDNO

Регистриран: 04.Февруари.2010
Статус: Офлајн
Поени: 7300
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај viktorija123 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Септември.2013 во 12:10
sekako deka ne, togash nastapuva akcija od " miruvanje" i spored mene taa e najtochna намигнување odnosno nepostoi sedenje "so skrsteni race".среќаголемо гушкање
There is no doer..... But if you have one, let him do self-inquiry.
Кон врв
Феникс Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
http://www.youtube.com/watch?v=mTCmVSp46

Регистриран: 12.Март.2010
Статус: Офлајн
Поени: 8143
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Феникс Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Септември.2013 во 12:12
си викам ај само ке набљудувам......непристрасно......... ама и тоа не ми беше доволно...сакав да се умешам во дијалогов.....ама некако ми се помешани мислите и чувствата за тоа како гледав на животот до пред некое време и какко денес...........
...Ne gledaj nazad so gnev, nitu napred so strav, gledaj naokolu so razbiranje. ...
Кон врв
ZeZnAtA Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Power

Регистриран: 26.Мај.2007
Статус: Офлајн
Поени: 19172
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ZeZnAtA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Септември.2013 во 12:16
koi se razlikite,a koj slichnostite od togash i sega?големо гушкање
Љубовта владее без меч и врзува без јаже!
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Септември.2013 во 14:04
Originally posted by viktorija123 viktorija123 напиша:

Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Преку својата. 

Додушe, се обидувам да ја премавнам. Не е лесно, но с'е уште имам време...  среќа

koga uspeesh da si nepristrasen nabljuduvach - lesno e! намигнувањеголемо гушкање

Токму така.

А за да станеш неПРИСТРАСЕН набљудувач треба да се збогуваш со Егото (пристрасноста). Или, кажано со Исусови зборови, треба да умреш и да се родиш повторно.

Преку разни случки забележувам дека не сум го анулирал потполно Егото, па според тоа велам дека с'е уште се обидувам да го премавнам. Во тоа најмногу ми помагаат оние кои го предизвикуваат. Затоа им благодарам. Само така можам да откријам дека тоа, иако знае итро да се прикрива, с'е уште постои.
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Септември.2013 во 14:12
nepristrasen moze da bide samo eden, imeto mu go dade karl capek i se vika robot
site drugi se pristrasni, koi im gi dal imeto neznam no na latinski e HOMO SAPIENS

.
subjetivnosta ne moze da se isfrli, oti sme subjekti, moze da se nasoci kon ponepristrasno ili popristrasno gledanje, koe pak zavisi od kolku sme povekje SAPIENSI od HOMO ( toa homo neznaci peder vo ovoj text)

pozdrav do vsite



Изменето од anakin - 16.Септември.2013 во 14:13
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Септември.2013 во 14:21
inaku mesi, ne se obiduvaj da go anuliras egoto
nie sme zapravo srekjni sustestva na planetata oti si imame sekoj svoe EGO
ego e uba rabota, gi razlikuva lugjeto edni od drugi, i gi razlikuva od BORZITE
tie vo star track imaad emek 9puta po edno ego, i ne polemiziraat oti si znaat
.
makedoncite se polni so razlicni ega, zatoa i nie sme nacija prva na TOP LISTA na nacii so najmala kolektivna svest
i mozeme da polemizirame 10 sati duri i za WC hartija
.
toa e mnogu dobro, si trosime multi vreme za polemiki i idei
.
sekoj od nas si go gleda svetot okolu na svoj sopstven , i taka znaci postojat milijardi prekrasni razlicni svetovi, i ostanuva sekoj da si go najde toj sto mu se dopagja... toa se vika .. si se lazeme sekoj sam.. ama moze da se zivee.. zosto da ne

SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Септември.2013 во 14:33
Ах бре аnakine   смеење:


Originally posted by anakin anakin напиша:

inaku mesi, ne se obiduvaj da go anuliras egoto...
ego e uba rabota
... makedoncite se polni so razlicni ega, zatoa i nie sme nacija prva na TOP LISTA na nacii so najmala kolektivna svest

За нешто се сложуваме, што помала свест, толку поголемо его. Истото важи и за колективното его и колективната свест.



Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 7>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,422 секунди.